۹ نامزد نهایی نامگذاری کاوشگر مارس ۲۰۲۰ معرفی شدند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
۹ نامزد نهایی نامگذاری کاوشگر مارس ۲۰۲۰ معرفی شدند

۹ نامزد نهایی نامگذاری کاوشگر مارس ۲۰۲۰ معرفی شدند

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ناسا ۹ نامزد نهایی انتخاب اسم برای کاوشگر "مارس ۲۰۲۰" را انتخاب کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا برای انتخاب اسم کاوشگر مریخی «مارس ۲۰۲۰» (Mars ۲۰۲۰) در سه رده سنی مختلف رقابتی برگزار کرد تا دانش‌آموزان نامی برای این فضاپیما انتحاب کنند.

این سه رده سنی شامل کودکان مهدکودکی، ۵ تا ۸ سال و ۹ تا ۱۲ سال بودند که از میان تمام شرکت‌کنندگان، ۹ نفر نامزد نهایی شده‌اند.

یکی از معیارهای ناسا برای انتخاب اسم نهایی نظر مردم است به همین دلیل ناسا از مردم خواسته که به وبسایت «go. nasa. gov/name۲۰۲۰» رفته و به اسم منتخب خود رای دهند.

زمان این رای‌گیری نیمه‌ شب ۲۸ ژانویه (۸بهمن) به اتمام می‌رسد.

پس از اتمام نظرسنجی، این ۹ دانش‌آموز فینالیست درباره نام‌های انتخابی خود با چند تن از فضانوردان و محققان ناسا گفتگو خواهند کرد. همچنین «کلارا ما» هم در این گفت‌وگو به عنوان ناظر حضور خواهد داشت. وی موفق شده در سال ۲۰۰۹ میلادی نام کاوشگر مریخی «کنجکاوی» (Curiosity) را انتخاب کند. کلارا در آن زمان دانش‌آموز سال ششم بود.

این رقابت در ماه مارس سال جاری به اتمام می‌رسد و نام کاوشگر «مارس ۲۰۲۰» و دانش‌آموز منتخب منتشر خواهد شد.

همچنین برنده این رقابت افتخار بزرگی را هم کسب خواهد کرد و می‌تواند از نزدیک در ماه ژوئیه سال ۲۰۲۰ میلادی شاهد پرتاب این مریخ‌نورد باشد که از پایگاه فضایی «کیپ کاناورال» (Cape Canaveral) در فلوریدا انجام خواهد شد.

کاوشگر مارس ۲۰۲۰ قرار است در فوریه ۲۰۲۱ در ۴۸ کیلومتری دهانه برخوردی «Jezero» مریخ فرود آید.

این کاوشگر رباتیک شش چرخ، زمانی‌ که به مریخ برسد کارهای متعددی انجام خواهد داد که مهم‌ترین آن کسب اطلاعاتی راجع به علائم حیات در گذشته مریخ است.

«مارس ۲۰۲۰» پس از فرود به سطح مریخ در سال ۲۰۲۱ باید مسیرهای زیادی را بپیماید. سازندگان، آن را به دوربین‌های بسیار بهتری (با وضوح بالاتر و وسعت دید بیشتر) نسبت به نسخه‌های قبلی و یک رایانه اضافی برای قدرت بیشتر در پردازش تصاویر و تهیه نقشه‌ها و همچنین نرم افزاری پیشرفته‌تر برای پیمایش خودکار سطح مریخ مجهز کرده‌اند.

این تجهیزات به «مارس ۲۰۲۰» این قدرت را می‌دهند که به طور متوسط ۲۰۰ متر در روز حرکت کند تا به دنبال نشانه‌های حیات باشد و به شناخت بیشتر بشر از آب و هوا و خاک شناسی سیاره سرخ کمک کند.

گفتنی است تاکنون تمام کاوشگرهای مریخی ناسا توسط کودکان نامگذاری شده‌اند. این کار از سال ۱۹۹۶ میلادی آغاز شده و همچنان هم ادامه دارد.

اسامی کاندید شده در مرحله پایانی برای انتخاب نام «مارس ۲۰۲۰» شامل موارد زیر است:

«Endurance» (استقامت) که توسط «اولیور جیکوبز» (Oliver Jacobs) یک دانش‌آموز مهدکودکی از ایالت ویرجینیا انتخاب شده است.

«Tenacity» (سرسخت) که توسط «ایمان ریلی» (Eamon Reilly) یک دانش‌آموز مهدکودکی در ایالت پنسیلوانیا انتخاب شده است.

«Promise» (عهد) که توسط «ایمیرا شانشیری» (Amira Shanshiry)) یک دانش‌آموز مهدکودکی در ایالت ماساچوست انتخاب شده است.

«Perseverance» (ثابت قدم) که توسط «الکساندر مثر» (Alexander Mather) در رده سنی ۵ تا ۸ سال از ایالت ویرجینیا انتخاب شده است.

«Vision» (دید) که توسط «هلی گرین» (Hadley Green) در رده سنی ۵ تا ۸ سال از ایالت میسی‌سی‌پی انتخاب شده است.

«Clarity» (شفافیت) که توسط «نورا بنیتس» (Nora Benitez)) در رده سنی ۵ تا ۸ سال از ایالت کالیفرنیا انتخاب شده است.

«Ingenuity» (نبوغ) که توسط «وانیزا روپانی» (Vaneeza Rupani) در رده سنی ۹ تا ۱۲ سال از ایالت آلاباما انتخاب شده است.

«Fortitude» (شهامت) که توسط «آنتونی یون» (Anthony Yoon) در رده سنی ۹ تا ۱۲ سال از ایالت اوکلاهما انتخاب شده است.

«Courage» (شجاعت) که توسط «توری‌گری» (Tori Gray) در رده سنی ۹ تا ۱۲ سال از ایالت لوئیزیانا انتخاب شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: با توجه به از دست رفتن فرصت FATF و همچنین افزایش قیمت دلار قیمت خودرو در هفته‌های پایانی سال …یک کارشناس بازار خودرو می‌گوید: با توجه به از دست رفتن فرصت FATF و همچنین افزایش قیمت دلار قیمت خودرو در هفته‌های پایانی سال ۹۸ احتمالا گران خواهد شد. یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت خودرو تا پایان هفته گران می‌شود؟ به تجارت‌نیوز گفت: با توجه به از دست رفتن فرصت FATF و همچنین افزایش قیمت دلار قیمت خودرو در هفته‌های پایانی سال ۹۸ احتمالا قیمت خودرو گران خواهد شد؛ چرا که هیچ شاخص مثبتی در کاهش قیمت خودرو دیده نمی‌شود. بهرام شهریاری افزود: اتفاق یا خبر مثبت سیاسی یا اقتصادی در روزهای آینده دیده نمی‌شود، بنابراین به کاهش یا حتی ثبات قیمت خودرو نمی‌توان امیدوار شد. او در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا با برداشته شدن ممنوعیت‌های واردات خودرو، قیمت خودرو ارزان خواهد شد؟ اظهار کرد: بنابراین ممنوعیت‌های خودرویی بحث جدی نیست. با توجه به افزایش قیمت سرسام‌آور مواد اولیه و کمبود برخی قطعات قیمت خودرو نه تنها ثابت باقی نمی‌ماند بلکه گران‌تر هم خواهد شد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند خبر داد و گفت آخرین گروه تا پایان اسفندماه …رئیس سازمان خصوصی‌سازی از واریز ۲۰۵ هزار تومان سود علی‌الحساب سهام عدالت از سوم اسفند خبر داد و گفت آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد. علیرضا صالح رئیس سازمان خصوصی‌سازی در مورد واریز سود سهام عدالت گفت: از سوم اسفند ۹۸ به‌ازای هر سهم یک‌میلیون‌تومانی سهام عدالت، به‌صورت علی‌الحساب ۲۰۵ هزار تومان سود واریز می‌کنیم. وی افزود: هنوز بخشی از سود شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت دریافت نشده است و این مبلغ را فعلا پرداخت می‌کنیم تا بعدا که سود کامل شرکت‌ها دریافت شد، سود قطعی برای عملکرد سال ۹۷ به حساب مشمولان سهام عدالت واریز می‌شود. رئیس‌کل سازمان خصوصی‌سازی گفت: واریز سود مرحله سوم سهام عدالت برای عملکرد سال ۹۷ از سوم اسفندماه انجام می‌شود و آخرین گروه تا پایان اسفندماه سال جاری، سود سهام عدالت خود را دریافت خواهند کرد. صالح افزود: سود ۲۰۵هزارتومانی علی‌الحساب برای دارندگان سهام کامل عدالت، یعنی ارزش اسمی یک‌میلیون‌تومانی خواهد بود، اما کسانی که ارزش سهام عدالت آنها ۵۳۲ هزار تومان است، به همان نسبت سود واریزی کم می‌شود.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا که با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، بار دیگر به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و … «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا که با شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، بار دیگر به اتهام زنی علیه ایران پرداخت و گفت: «ایران از ۴۰ سال پیش و از سال ۱۹۷۹ میلادی به انتشار رفتار بد خود در منطقه و به خصوص برای سال‌ها در لبنان پرداخته و در یمن، در آفریقا و در افغانستان نیز همین اقدامات را انجام داده است.» به نوشته فارس، وی بار دیگر مدعی شد: «آمریکا کمک‌های امنیتی زیادی به لبنان انجام داده و به تعهدات خود به لبنان ادامه خواهد داد، اما باز هم می‌گویم که بزرگترین چالش برای دهه‌های گذشته ایران بوده است.»
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که …در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که اقدامات مدیریت سیلاب انجام شده است. معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره باران‌های سیل‌آسا، تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در ۴۸ ساعت اخیر و نهایتا سه روز انجام می‌شود، قابل اطمینان است، چراکه پیش‌بینی‌هایی که برای بهمن‌ماه و اسفندماه صورت گرفت، چندان مطابق نبود و استان گیلان را تحت تاثیر قرار داد. این عدد حتی از پارسال نیز که سال‌تری بود، ۵ درصد بیشتر بوده است. ورود سامانه بارشی جدید به کشورطبق اعلام سازمان هواشناسی، امروز، یکشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب وارد کشور می‌شود و در دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و در ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب غرب بارش پراکنده را به دنبال دارد. در اواخر وقت روز دوشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی این روز بارش برف در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و جنوب لرستان شدت بیشتری دارد.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. بانک مرکزی نرخ جدید فروش ارز در تاریخ یکشنبه ۲۷ بهمن ماه ۹۸ را در سامانه سنا منتشر کرد. سامانه سنا با هدف گردآوری سیستماتیک داده‌های معاملاتی بازار ارز و نقل و انتقالات ارزی در سطح صرافی‌های سراسر کشور طراحی و راه اندازی شده است و کلیه صرافی‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، اطلاعات معاملاتی خود اعم از فروش و خرید را در این سامانه به ثبت می‌رسانند که از میانگین این معاملات و نرخ‌های ثبت شده، رقم میانگینی محاسبه و اعلام می‌شود که به آن نرخ سنا اطلاق می‌شود به عبارت دیگر این نرخ‌ها میانگین یا متوسط نرخ خرید و فروش ارز، بر مبنای معاملات ثبت شده در سامانه سنا توسط صرافی‌های مجاز کل کشور است.

نظرها

اخبار بیشتر