انتخاب یک نظامی تندرو به وزارت خارجه کره شمالی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فرارو
  4. بین‌المللی

انتخاب یک نظامی تندرو به وزارت خارجه کره شمالی

فراروخبرگزاری فرارو |
ناظران بر این باورند که انتخاب ری سون گوون به سمت وزارت خارجه کره شمالی، با جریان مذاکرات هسته ای این کشور با ایالات متحده در ارتباط است. شخصیت تندرو و غیر منعطف ری سون گوون، باعث شد تا رهبر کره شمالی برای سیاست جدید خود پس از توقف مذاکرات با آمریکا این فرد را انتخاب کند.

فرارو-کره شمالی امروز (جمعه) رسما «ری سون گوون» را به عنوان وزیر امور خارجه جدید این کشور منصوب کرد. ری جایگزین «ری یونگ هو»، دیپلمات با تجربه‌ای شد که از اوایل سال ۲۰۱۸ در مذاکرات هسته‌ای با ایالات متحده شرکت کرده بود. با این حال هنوز از سرنوشت وزیر برکنار شده کره شمالی خبر موثقی در دست نیست.

به گزارش فرارو، خبرگزاری رسمی کره شمالی گزارش کرد که ری سون گوون، در مراسم شامی به مناسبت سال نو به میزبانی وزارت امور خارجه کره شمالی که برای سفارتخانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی ترتیب داده شده بود، به عنوان وزیر سخنرانی کرد. وی در نخستین اظهار نظر رسمی در این سخنرانی اظهار اشت که ملت کره آماج تهاجم همه جانبه‌ای قرار گرفته‌اند، اما این ملت با اتکا به ساز و کار‌های سوسیالیستی خود و اعتماد به نفس، از این موانع خواهد گذشت.

هفته گذشته بسیاری از رسانه‌های کره جنوبی و منطقه از انتصاب ری سون گوون به وزارت امور خارجه کره شمالی خبر داده بودند، اما انتخاب این فرد با تجربه دیپلماتیک اندک مایه شگفتی این رسانه‌ها شد. به گزارش خبرگزاری تایمز ژاپن، گوون، سرهنگ بازنشسته ارتش، که پیش از این ریاست یک نهاد دولتی مسئول روابط با کره جنوبی را بر عهده داشت، طی ۱۵ سال گذشته در گفتگو‌های نظامی بیشمار میان دو کره شرکت کرده است. اما این عضو متناوب کمیته مرکزی حزب کارگران حاکم، فاقد تجربه لازم در مذاکرات با ایالات متحده و سایر کشور‌ها است.

انتخاب یک نظامی تندرو به وزارت خارجه کره شمالی - 4

ری سون گوون وزیر جدید امور خارجه کره شمالیواکنش هابه گزارش خبرگزاری «ان کی» کره جنوبی، این نخستین باری است که در زمان رهبری کیم جونگ اون، یک فرد نظامی به مقام وزارت امور خارجه کره شمالی می‌رسد. دو وزیر سابق امور خارجه این کشور از سفرای کره شمالی در کشور‌های دیگر بودند و افرادی غیر نظامی و دیپلمات بودند. «کریس گرین»، مدرس «دانشگاه لیدن» و کارشناس روابط بین دو کره که از ارتقاء ری سون گوون به سمت وزیر امور خارجه تعجب کرده است در این باره به خبرگزاری ان کی گفت: «او قبل از هر چیز یک فرد نظامی است و هیچ پیشینه مهمی به عنوان دیپلمات ندارد.»

در کره جنوبی نیز انتخاب ری سون گوون به سمت وزارت خارجه با شگفتی مواجه شد چرا این شخص بیشتر به سخنان عجیب و غریب خود در جریان بازدید بازرگانان کره جنوبی از پیونگ یانگ در سپتامبر ۲۰۱۸ شهرت دارد. وی در مراسم ضیافت نهار با اشاره به غذای سنتی کره جنوبی، به بازرگانان این کشور گفته بود که چگونه چنین غذایی از گلوی آن‌ها پایین می‌رود؟! بسیاری از کارشناسان تجاری کشور کره جنوبی در آن زمان، این سخنان ری را به عنوان مانع تراشی در جهت پیشبرد مذاکرات تجاری دو کره تلقی کردند. این تجربه بسیاری از کارشناسان مسائل سیاسی در کره جنوبی را نسبت به این انتخاب بیم ناک کرده است.

انتخاب یک نظامی تندرو به وزارت خارجه کره شمالی - 8

ری سون گوون در مراسم ضیافت نهار با بازرگانان کره جنوبی در سال ۲۰۱۸خبرگزاری «ان کی» کره جنوبی، در واکنش به انتخاب ری سون گوون به وزارت امور خارجه کره شمالی، از هشدار برخی کارشناسان نسبت به تغییر عمده در سیاست خارجی این کشور خبر داد. این گزارش می‌افزاید؛ «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با قرار دادن سکان سیاست خارجی در دستان افراد تندرو، قصد دارد تا برای یک مبارزه طولانی و سخت آماده شود. در واقع رهبر کره شمالی برای این مبارزه نیازمند افرادی است که بیشتر با افکارش هماهنگ و هم راستا باشند. این در حالی است که ری سون گوون یکی از متهمان اصلی حمله به دو شناور نظامی کره جنوبی در سال ۲۰۱۰ است.

خبرگزاری «تایمز ژاپن» نیز گزارش داد که انتخاب یک افسر نظامی تندخو با تجربه اندک در زمینه سیاست خارجی به وزارت امور خارجه کره شمالی با توقف مذاکرات هسته‌ای این کشور با ایالات متحده در ارتباط است. یک تحلیلگر در مؤسسه خصوصی «سیژونگ» کره جنوبی در این باره گفت: که انتخاب ری سون گوون به عنوان وزیر امور خارجه کره شمالی حکایت از سخت‌تر شدن مسیر مذاکرات هسته‌ای با آمریکا دارد. وی افزود: «از این پس، تصور پیشرفت محسوس در مذاکرات کره شمالی و ایالات متحده دشوار است.»

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که واشنگتن از انتخاب احتمالی ری سون گوون به عنوان وزیر امور خارجه کره شمالی آگاهی دارد و امیدوار است این کشور اهمیت از سرگیری مذاکرات صلح را درک کند. وی افزود: «با مذاکره نکردن، چیزی حاصل نمی‌شود. این فقط به نفع آن‌ها است، بنابراین ما آن‌ها را ترغیب می‌کنیم تا مذاکرات را از سر بگیرند».

ناظران بر این باورند که انتخاب ری سون گوون به سمت وزارت خارجه کره شمالی، با جریان مذاکرات هسته‌ای این کشور با ایالات متحده در ارتباط است. شخصیت تندرو و غیر منعطف ری سون گوون، باعث شد تا رهبر کره شمالی برای سیاست جدید خود پس از توقف مذاکرات با آمریکا این فرد را انتخاب کند.

هفته قبل بود که خبرگزاری «ان کی» کره جنوبی به نقل از منابعی ناشناس اعلام کرد «ری یونگ هو»، وزیر خارجه کره شمالی از سمت خود برکنار و جانشین وی به زودی مشخص خواهد شد. به دنبال همین خبر بود که تعدادی از سفیران این کشور نیز به پیونگ یانگ فراخوانده شدند. در همان زمان بسیاری از ناظران بر این باور بودند که کره شمالی در حال انجام تحرکاتی سیاسی در برخورد با موضوع مذاکرات هسته‌ای خود با آمریکاست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر2 ساعت قبل
دغدغه اصلی فرهاد مجیدی برای بازی امروز غیبت مهاجمان اصلی تیمش به دلیل مصدومیت و تردید او در انتخاب ۳ بازیکن از بین ۶ مدافع آماده به بازی برای دفاع میانی است. محمد دانشگر محتمل‌ترین انتخاب مجیدی برای قرار گرفتن در پست مدافع میانی سمت راست می‌باشد. مجیدی برای خط حمله‌اش یک انتخاب قطعی و کلی تردید برای انتخاب نفر بعدی دارد. مرادی می‌تواند یک گزینه مناسب برای حضور در ترکیب اصلی و یک گزینه مناسب‌تر برای تعویض باشد. گزینه بعدی و کم احتمال‌تر برای خط حمله، علی دشتی است که البته شواهد نشان می‌دهد احتمال اینکه او در ترکیب اصلی قرار بگیرد زیاد نیست.
ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: من باور دارم که کشورهای همسایه همچون عربستان سعودی خواهان کاهش تنش‌ها نیستند. وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: من باور دارم که کشورهای همسایه همچون عربستان سعودی خواهان کاهش تنش‌ها نیستند. وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به امکان مذاکره با عربستان سعودی اظهارکرد: ما برای مذاکره آماده‌ایم. نخست وزیر پاکستان از ما خواست تا با عربستان مذاکره کنیم. ظریف در ادامه تصریح کرد: پس از شهادت سردار قاسم سلیمانی از عرب‌ها پیغامی دریافت کردیم که می‌گفتند ما خواهان مذاکره هستیم.
افکارنیوزافکارنیوز4 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشتیم‌های فوتبال استقلال ایران و الاهلی عربستان امروز دوشنبه و از ساعت ۱۹ در چارچوب هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا در کویت به مصاف هم می‌روند. اخبار ورزشی- روزنامه «الشرق الاوسط» عربستان با اشاره به شرایط این روزهای الاهلی نوشت: «الاهلی امیدوار است با کسب امتیازات کامل بازی با استقلال با هوادارانش آشتی کند. فرهاد مجیدی، سرمربی تیم ایرانی بر نقاط دفاعی تکیه خواهد کرد تا بدین ترتیب، تمامی فضاها را به روی بازیکنان خطرناک تیم سعودی ببندد که این یک منبع خطر برای تیم سعودی است. سرمربی استقلال به ارسال توپ‌های بلند پشت سر مهاجمان اکتفا می‌کند تا از سرعت و مهارت امیر (ارسلان) مطهری از سمت راست بهره برداری کند؛ جایی که حسین عبدالغنی (مدافع الاهلی) در کارهای هجومی شرکت دارد. به علاوه تلاش برای استفاده از اشتباهات بازیکنان الاهلی در نزدیکی محوطه جریمه و ضربات کرنر با مهارت نیکولای و محمد دانشگر در توپ‌های هوایی.»
ایرناایرنا2 ساعت قبل
کنفرانس پناهجویان افغان با مشارکت دولت پاکستان و آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) در اسلام‌آباد برگزار می‌شود. در بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان در این خصوص آمده است: هدف از این همایش جهانی بررسی حضور چهار دهه پناهجویان افغان در پاکستان با شعار مشارکت جدید برای همبستگی است. «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل در نشست افتتاحیه حضور داشتند. وزرا و مقامات ارشد بیش از ۳۰ کشور جهان در کنفرانس پناهجویان افغان حضور دارند. «مهدی محمودی» مدیرکل اداره اتباع و امور مهاجرین وزارت کشور ریاست هیات جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس پناهجویان افغان را برعهده دارد.
ورزش۳ورزش۳5 ساعت قبل
با سفر رییس کمیته فوتسال و رایزنی و هماهنگی صورت گرفته داخلی و بین‌المللی و در صورت تایید کنفدراسیون فوتبال آسیا، ایران میزبان مسابقات قهرمانی فوتسال آسیا و انتخابی جام جهانی ۲۰۲۰ خواهد شد. به گزارش «ورزش سه»، و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا و انتخابی جام جهانی ۲۰۲۰ که قرار بود از هفتم اسفندماه در ترکمنستان آغاز شود، با تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا به دلیل شیوع ویروس کرونا تا اطلاع ثانوی به تاخیر افتاد. با توجه به اینکه ترکمنستان تمهیدات سختگیرانه‌ای در قبال میزبانی مسابقات در شرایط فعلی درنظر گرفته و ای اف سی هم زمان محدودی برای برگزاری مسابقات قهرمانی آسیا (به دلیل شروع مسابقات جام جهانی در شهریورماه) در اختیار دارد، از جمله راهکارهای پیش‌روی کنفدراسیون فوتبال آسیا تغییر میزبان مسابقات است. به همین منظور نامه‌ مکتوب درخواست رسمی ایران امروز به AFC ارسال می‌شود. با توجه به درخواست مشابه برخی کشورها برای اخذ میزبانی و البته احتمال وجود مواردی از ویروس کرونا در این کشورها، شانس ایران جهت کسب بزرگترین و مهمترین رویداد فوتسال آسیا بسیار زیاد است.
ایرناایرنا2 ساعت قبل
دکتر عبدالرضا نوروزی افزود: ۲۵۰ مقاله از سوی متخصصان کشورهای مختلف به دبیرخانه همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران ارائه شد. وی مهمترین محورهای همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران را «تغذیه در بیماران با شرایط بحرانی، رژیمهای غذایی ویژه و بیماریها، روزه و سلامت، چاقی و درمان آن، کترینگ بیمارستانی، اعتباربخشی آموزشی، ارزیابی گروههای تغذیه دانشگاههای ایران و آمایش سرزمینی تغذیه بیمارستانی» برشمرد. وی افزود: طبق بررسی انجام شده هم‌اینک بطور میانگین ۳۵ درصد بیماران بستری در بیمارستانها دچار سوء تغذیه متوسط یا شدید هستند که این میزان در بخش مراقبتهای ویژه به بیش از ۵۰ درصد نیز می‌رسد. دکتر نوروزی «افزایش ابتلا به عفونت بیمارستانی، افزایش مدت زمان بستری و بهبودی دیرتر زخمهای ناشی از اعمال جراحی» را از تبعات سوء تغذیه برشمرد که نیازمند توجه بیشتر است. همایش بین‌المللی تغذیه بالینی ایران به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد و همکاری کارگروه توسعه و تعالی علوم تغذیه کلان منطقه ۹ آمایشی کشور، انجمن تغذیه بالینی آسیا، انجمن تغذیه ایران شاخه خراسان و مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزارت بهداشت تا ۳۰ بهمن ماه جاری در مشهد ادامه دارد.

نظرها

اخبار بیشتر