قیمت گوشت باز هم کاهش یافت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. جام نیوز
  4. اقتصادی
قیمت گوشت باز هم کاهش یافت

قیمت گوشت باز هم کاهش یافت

جام نیوزخبرگزاری جام نیوز |
با انباشت دام در دامداری های کشور، قیمت گوشت کاهش یافته اما دامداران از قیمت پایین ناراضی هستند و ۳ سناریو برای جلوگیری از انباشت دام مطرح می کنند.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، قیمت گوشت روند کاهشی خود را در روزهای گذشته ادامه داده و گوشت مخلوط گوساله کیلویی ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رود. گوشت ران و دست گوساله هم کیلویی ۶۷ هزار تومان عرضه می‌شود.

کاهش قیمت گوشت در بازار به دلیل افزایش تولید گوشت انجام شده که طبق اعلام دامداران استانهای مختلف دام آنها دستشان مانده است، از چند ماه گذشته دامداری‌های استان‌ها معترض هستند که دام آنها در دستشان مانده و خریداری برای آنها نیست.

۳ پیشنهاد دامداران برای جلوگیری از انباشت دام در دامداری‌ها

در این میان آنها چندین پیشنهاد داشتند؛ نخست آنکه شرکت پشتیبانی امور دام خریداری کرده و به عنوان ذخیره استراتژیک نگهداری کند و در زمان لازم به بازار تزریق کند تا قیمت‌ها هم متعادل شود. سناریوی دوم اینکه واردات گوشت به کشور قطع شود. کشور سالانه ۱۵۰ هزار تن نیاز به واردات گوشت دارد که در طول سال وارد می‌کند.

سناریوی سوم اجازه صادرات به تولیدکنندگان داده شود. اما برای سناریوی سوم مخالفانی وجود دارد و اینکه از آنجا که تولید داخل پایدار نیست و انباشت دام در دامداری‌ها مقطعی است، صدور مجوز صادرات قیمت را همانند سال گذشته که قیمت به کیلویی ۱۲۰ هزار تومان هم رسید بحرانی خواهد کرد. دامداران قیمت هر کیلو دام زنده را ۲۵ هزار تومان می‌فروشند اما قیمت گوشت در بازار کیلویی بیش از ۶۰ هزار تومان است بر اساس یک عرف معمول قیمت گوشت در بازار باید دو برابر قیمت دام زنده باشد.

ثبات قیمت گوشت مرغ

بر اساس گزارش میدانی قیمت مرغ هم در هفته‌های گذشته ثابت مانده و کیلویی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می‌شود. تولیدکنندگان مرغ بارها اعتراض کرده‌اند که این قیمت برای آنها مقرون به صرفه نیست و ضرر می‌کنند، اما برخی کارشناسان این حرف آنها را قبول ندارند و معتقدند با کاهش قیمت تمام‌شده می‌توان حاشیه سود ایجاد کرد.

خبری: اخبار زنده اقتصاد ایران و جهان

می‌توان به جای افزایش قیمت محصول هزینه‌ها را کم کرد

قیمت تمام‌شده تولید در کشور ما بالاست، بیش از ۷۰ درصد خوراک دام و طیور وارداتی است و با هر نوسان در بازارهای جهانی، قیمت داخل هم نوسان پیدا می‌کند اگرچه دولت با اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی تلاش می‌کند که جلوی نوسان‌های قیمت را بگیرد، اما وجود دلالی‌های گسترده در این حوزه اجازه این کار را حتی به دولت هم نمی‌دهد.

از سوی دیگر هزینه پرت انرژی در مرغداری‌های کشور بالاست و در مرحله نخست هدفمندی یارانه‌ها قرار شد ۱۷ هزار مرغداری کشور از نظر تعدیل مصرف انرژی اصلاح شوند، اما هیچ‌وقت چنین نشد. از سوی دیگر نژادهای مرغ در کشور می‌تواند بهره‌ورتر باشد.

هر کیلو ران مرغ ۹۸۰۰ تومان، ران مرغ بدون کمر ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان، سینه مرغ ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان، ‌ سینه کبابی ۱۸ هزار و ۸۰۰ تومان، فیله مرغ ۲۵ هزار تومان، کتف و بال ۱۳ هزار تومان، گردن مرغ ۴ هزار و ۷۰۰ تومان، ساق مرغ ۲۲۰۰ تومان به فروش می‌رود. همچنین قیمت ماهی آزاد قزل‌آلا در بازار تهران ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان، ماهی تیلاپیا ۵۳ کیلویی هزار تومان عرضه می‌شود.

آخرین خبر

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین6 ساعت قبل
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، «کیانوش جعفری» مدیرکل روابط عمومی منطقه ۱۳ درخصوص تکذیب و یا تائید خبر ابتلای شهردار منطقه ۱۳ به ویروس کرونا گفت: در انتظار جواب نهائی آزمایش هستیم و تا چند ساعت دیگر نتیجه مشخص می‌شود. او درباره بیماری شهردار منطقه ۱۳ گفت: آقای رحمان‌زاده از دو هفته پیش دچار سرماخوردگی شدید شد و به علت ناراحتی ریوی در بیمارستان بستری شده است.

فیلم | همخوانی «مرغ سحر» عاشقان شجریان با چشمان گریان، در حضور همایون

اقتصادنیوزاقتصادنیوز8 ساعت قبل
اقتصادنیوز: جمع زیاد هواداران استاد محمدرضا شجریان که برابر بیمارستان جم چشم انتظار خبر سلامتی این هنرمند بی همتای موسیقی ایرانند، یک صدا و در حضور همایون فرزند استاد، ترانه معروف مرغ سحر را همراه با اشک‌و گریه همخوانی کردند.
بازار سرمایه ایرانبازار سرمایه ایران8 ساعت قبل
به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا) به نقل از «کالاخبر»، براساس اطلاعیه مدیریت توسعه بازار مشتقه، قرارداد آتی پسته تحویل خرداد ۹۹ از روز دوشنبه ۵ اسفند ماه راه اندازی شده و تا تاریخ ۲۵ خرداد ۹۹ قابل معامله خواهد بود. براساس اطلاعیه صادره از سوی مدیریت توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، قراردادهای آتی در نخستین روز معاملاتی بدون حد نوسان قیمتی، با دوره پیش گشایش به مدت ٣٠ دقیقه در ابتدای جلسه معاملاتی آغاز و پس از انجام حراج تک قیمتی راس ساعت ۱۰:۳۰ با دوره عادی معاملاتی و اعمال حد نوسان قیمت روزانه ادامه می‌یابد. قیمت پایه قرارداد آتی، همان قیمت کشف شده در حراج تک قیمتی خواهد بود که مبنای حد نوسان قیمت روزانه برای ادامه معاملات در حراج پیوسته قرار خواهد گرفت. بدیهی است در صورت انجام نشدن معامله در حراج تک قیمتی، قرارداد آتی متوقف و مجددا همین فرآیند، روز کاری بعد تکرار خواهد شد.
جام نیوزجام نیوز7 ساعت قبل
با توجه به اهمیت بخش مسکن در رشد اقتصادی چین انتظار می‌رود که کل رشد اقتصادی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه نخست امسال کاهش پیدا کند. در سه ماهه پایانی سال نیز رشد اقتصادی تنها ۰٫۲ درصد اندازه گیری شده است. هفته گذشته نیز دن ناکورنتاب، رئیس بانک مرکزی تایلند گفته بود به دلیل شیوع ویروس کرونا این بانک انتظار دارد رشد اقتصادی در سال ۲۰۲۰ رقمی کمتر از دو درصد باشد. انتظار می‌رود تایلند امسال ۳۷ میلیون گردشگر را جذب کند که تقریبا دو میلیون نفر کمتر از رقم ثبت شده در سال قبل است. صادرات نیز احتمالا کاهش پنج درصدی را خواهد داشت که بخش بزرگی از آن مربوط به چین خواهد بود.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش پایگاه قطری «العربی الجدید»، این دومین سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به اردن است و نخستین سفر وی در مارس (اسفند - فروردین) سال ۲۰۱۴ میلادی انجام شد. وی که به نامش اشاره‌ای نشده است، افزود، دیدار امیر قطر و عبدالله دوم بر موضوع افزایش حجم تجارت درون منطقه‌ای، ترغیب بخش خصوصی و بازرگانان دو کشور برای انجام طرح‌های سرمایه گذاری مشترک متمرکز می‌شود. روابط تجاری اردن و قطر در سایه حمایت‌های دوحه از اقتصاد امان در ماه‌های اخیر افزایش یافته و تبادل تجاری دو کشور در سال گذشته میلادی شاهدی رشد ۱۸ درصدی بود و به حدود ۲۰۰ میلیون دلار رسید. قطر در اواسط سال ۲۰۱۸ میلادی از کمک ۵۰۰ میلیون دلاری خود به اردن خبر داد. این کمک‌ها شامل سرمایه گذاری در پروژه‌های زیرساختی و گردشگری، تأمین اعتبار پروژه و همچنین تضمین ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی برای اردنی‌ها در بازار قطر می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر