رصد توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در سال «رونق تولید» (۳۶)
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. صدا و سیما
  4. اقتصادی

رصد توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در سال «رونق تولید» (۳۶)

صدا و سیماخبرگزاری صدا و سیما |
نام گذاري سال 1398 به عنوان" رونق توليد" را مي توان عصاره نام گذاري سال هاي اخیر دانست. چرا که " رونق توليد" به عنوان پايه و اساس پيشرفت و توسعه اقتصاد كشور برای مقابله با تهدید و تحریم دشمنان ،همواره در بيانات مقام معظم رهبري برجسته بوده است.
رصد توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در سال «رونق تولید» (۳۶) - 0

پژوهش خبری صدا وسیما: اقتصاد ایران از دوره‌های گذشته با تلاطم‌های فراوانی مواجهه بوده که در برخی از مقاطع تاریخی، با موفقیت از آن عبور کرده و در برخی دیگر، شکست هایی را تجربه کرده است. تجربه اقتصاد ملی در دوره تشدید تحریم‌ها و آشکار شدن برخی از عملکردهای نامطلوب اقتصادی موجب شد تا مقام معظم رهبری در یک آینده نگری و ژرف اندیشی مقاوم سازی اقتصاد ملی را در چارچوب «اقتصاد مقاومتی» مسیر تداوم آینده اقتصاد کشور اعلام نمایند. بنابراین لازمه اجرایی شدن اهداف اقتصاد مقاومتی مدنظر مقام معظم رهبری که طی چند سال اخیر در مراسم‌ها و مناسبات مختلف و در سخنانی مبسوط بدان تاکید فراوان داشته‌اند استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود به منظور ارتقاء و رونق تولید ملی و افزایش بهره وری در بخش‌های مختلف تولیدی کشور است.

بر همین اساس نام گذاری سال ۱۳۹۸ به عنوان «رونق تولید» را می‌توان عصاره نام گذاری سال‌های اخیر (سالهای ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷) دانست. چرا که «رونق تولید» به عنوان پایه و اساس پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور برای مقابله با تهدید و تحریم دشمنان، همواره در بیانات مقام معظم رهبری برجسته بوده است.

تاکیدات اقتصادی مقام معظم رهبری بر «حمایت از تولید» در سال‌های اخیر و به طور اخص «رونق تولید» در سال ۹۸ با توجه به تشدید تحریم‌های آمریکا و هدف قرار دادن اقتصاد و معیشت مردم، اهمیت بیشتری پیدا کرده است تا جائیکه می‌توان به استناد به بیانات ایشان در سالگرد چهلمین سال پیروزی انقلاب (اعلام گام دوم انقلاب) و سخنرانی نوروزی معظم له و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی؛ پایداری و توسعه اقتصاد کشور را در دو کلمه خلاصه کرد؛ «رونق تولید».

براساس فرمایش مقام معظم رهبری شعار امسال برای حل مشکلات کشور، مخاطب گسترده‌تری را در برمی گیرد؛ که هم مسئولین و هم مردم می‌باشند. در تایید و اهمیت این موضوع نیز، معظم­له در سال ۱۳۹۸ می­فرمایند:

«…. اگر تولید شد، آن وقت در بخش‌های مختلفی تحول ایجاد خواهد شد؛ اگر رونق تولید وجود داشته باشد، هم تأثیر میگذارد در اشتغال، هم تأثیر میگذارد در کم کردن تورم، هم حتی تأثیر می‌گذارد در وضع توازن بودجه، هم تأثیر میگذارد در بالا رفتن ارزش پول ملی …. ببینید این باید انجام بگیرد و در برنامه قرار بگیرد؛ هم در برنامه‌ی دولت، هم در برنامه‌ی مجلس، هم در برنامه‌ی آحاد مردمی که توانایی ورود در وادی تولید را دارند ….»

در سایت خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس | اخبار سیاسی روز ایران و جهان

از این رو، برای آنکه نظام اسلامی بتواند با نقشه‌های دشمن هوشمندانه برخورد کند، می­ بایست گره‌های اصلی مشکلات اقتصادی کشور را شناسایی کرده و اقدام به برطرف کردن آنها نماید؛ به اذعان بسیاری از کارشناسان گره‌های اصلی اقتصادی کشور، «رکود تولید»، «بیکاری» و «نقدینگی» است و راهکار باز کردن این گره­‌ها نیز در تقویت و حمایت همه جانبه از تولید ملی نهفته است. لذا می‌توان با شناخت گره‌ها و استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی به جای استفاده از منابع بیشتر و با بهره گیری از همان منابع موجود، با رونق بیشتر تولید به افزایش تولید ملی و توان رقابت پذیری و افزایش صادرات غیر نفتی و ایجاد اشتغال دست یافت که در نهایت افزایش قدرت مقاومت اقتصادی کشور سبب رشد پایدار اقتصادی و بهبود معیشت مردم و تقویت فرهنگ و الگوی مصرف در حمایت از کالای ایرانی خواهد شد.

چگونگی و الزامات راهکارهاي رونق توليد بدرستي  در بیانات حضرت آيت الله خامنه اي در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوي در سال 98 تبیین و مشخص شده است و بر همين اساس ، گروه اقتصادي اداره پژوهش ­های خبری معاونت سياسي، در راستای رسالت رسانه ­ای خود تلاش دارد با رصد اقدامات مسئولان و راهکارهاي کارشناسان و به استناد فرمايشات مقام معظم رهبري، در خصوص حمايت از رونق و توليد  کالاهاي ایرانی، در قالب گزارش­های هفتگی درهشت محور که در دو سال اخير ( 1397 -1398 )استخراج شده است، مخاطبان را در جریان فعالیت­ ها و نیازهای تحقق شعار سال قرار دهد:

۱-تولید مبتنی بر دانش و فناوری

۲-مدیریت واردات

۳-رقابت پذیری در تولید و تولید کالاهای صادرات محور

۴-سرمایه گذاری در تولید

۵-تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط

۶-رفع موانع و بهبود کیفیت تولید

۷-مبارزه با قاچاق

۸-شکل گیری فرهنگ جهادی تولید

رصد توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در سال «رونق تولید» (۳۶) - 19

متن کامل این مطلب در اینجا قابل دریافت است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
هر چند میزان کاهش نرخ ارز در صرافی‌های بانکی بسیار اندک بود اما صرافان از فروکش تب افزایش قیمت‌ها، حتی در بازار آزاد خبر می‌دهند. نرخ خرید دلار در صرافی‌های بانکی امروز ۱۴ هزار و ۶۰۰ تومان گزارش شده است. بر این اساس قیمت یورو نیز در بازار امروز با وجود عقب‌نشینی دلار با تغییری روبرو نبود. هر یورو در صرافی‌های بانکی به قیمت ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان فروخته می‌شود. قیمت خرید یورو نیز برابر با ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان گزارش شد. به این ترتیب افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر در یکی از بی‌مشتری‌ترین دوره‌های بازار ارز در سال جاری رخ داده است.
تسنیمتسنیم3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، افزایش نجومی قیمت طی سال‌های ۹۷ و ۹۸ از یک سو و عقب‌ماندگی بخش تولید مسکن از سوی دیگر باعث شده تا اقبال به خرید پروژه‌های طرح مسکن مهر به خصوص در حومه کلانشهرها طی ماه‌های اخیر به شدت افزایش یابد. در این شرایط، دلالان مسکن مهر با سوء استفاده اقدام به خرید واحدهای مذکور با قیمت‌های کمتر از قیمت‌تمام شده کرده و پس از مدت کوتاهی این واحدها را با قیمت‌های بسیار بالا به فروش می‌رسانند. اگر فرض را بر این بگذاریم که میانگین مساحت واحدهای مسکونی (مفید و غیرمفید) موردنظر حدود ۱۰۵ متر است، قیمت تمام شده ساخت این واحد حدود ۳۷۰ میلیون تومان است. از سوی دیگر با توجه به حاشیه سود سازنده و البته یارانه‌های دولتی صرف شده برای این واحدها، قیمت‌تمام شده یک واحد مسکونی مهر در فاز ۱۱ بیش از ۵۰۰ میلیون تومان برآورد می‌شود. باید به این نکته توجه شود که مساحت واحدهای مسکن مهر ۱۲۰ مترمربع نیز است و طبیعتا قیمت‌تمام شده آنها از ۶۰۰ میلیون تومان نیز فراتر خواهد رفت.
نامه‌نیورنامه‌نیور3 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت خبر فوت ۵۰ نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا را تکذیب کرد. او گفت: اگر تعداد فوت شدگان قم نصف یا حتی یک چهارم این عدد هم باشد، استعفا می‌دهم. به گزارش نامه نیوز، معاون کل وزارت بهداشت خبر فوت ۵۰ نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا را تکذیب کرد. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درباره آخرین آمار شدگان فوت شدگان بر اثر کرونا گفت: از دیروز تا امروز ۴ نفر به جمع فوت شدگان اضافه شده است و به ۱۲ نفر رسیده است. او گفت: اگر تعداد فوت شدگان قم نصف یا حتی یک چهارم این عدد هم باشد، استعفا می‌دهم
الفالف5 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۵ اسفند ۱۳۹۸، ۱۲:۱۸ ۳۹۸۱۲۰۵۰۸۱به گزارش ایسنا، احمد امیر آبادی فراهانی دقایقی پیش جلسه علنی مجلس را ترک کرد و پس از آن یکی از کارمندان مجلس با حضور در جایگاه هیات رئیسه، اقدام به ضدعفونی کردن میز و صندلی کار وی کرد. محمد علی وکیلی در این باره به ایسنا گفت: ظاهرا آقای امیرآبادی حالشان بد شد و به همین دلیل جلسه مجلس را ترک کردند. وی درباره احتمال ابتلای نماینده قم به ویروس کرونا ابراز بی اطلاعی کرد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز3 ساعت قبل
آذر منصوری، فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به ادعای امیرآباد فراهانی مبنی بر فوت ۵۰ نفر بر اثر ویروس کرونا در استان قم، در توئیتی نوشت: نماینده قم گفته، ۵۰ نفر بر اثر کرونا در قم فو شده و اولین فوتی در ۲۴ بهمن بوده، قطعا مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا با توجه به شدت همه گیری این بیماری، بر این واقعیت سرپوش گذاشته‌اند؟ اما آقای امیرآبادی نیز به عنوان نماینده فعلی و منتخب این دوره باید بگوید چرا تا امروز سکوت کرده است؟

ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

ایسناایسنا5 ساعت قبل
شش روز از اعلام اولین آمارها درباره ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. مدت زیادی از این خبر نگذشته بود که از گوشه و کنار خبرهایی درباره کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مانند محلول‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک شنیده شد. با هجوم مردم برای خرید و سودجویی محتکران و دلالان، قیمت این اقلام به شدت افزایش یافته است و اغلب در دسترس نیستند. خبرنگار: سارا سبزی/ تصویربردار: امیرحسین شهسواری، محمد جلایی/ تدوینگر: امیرحسین شهسواری

نظرها

اخبار بیشتر