محمدرضا خباز: آشتی ملی با ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان محقق می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. نامه‌نیور
  4. سیاسی

محمدرضا خباز: آشتی ملی با ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان محقق می‌شود

نامه‌نیورخبرگزاری نامه‌نیور |
محمدرضا خباز گفت: آرزوی من این است که نیروهای اصلاح‌طلب و اصولگرا یک لیست مشترک بدهند تا مجلس آینده از تمام ظرفیت نیروهای سیاسی استفاده کند.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه‌نیوز: جلسه اخیر روحانی، خاتمی و ناطق‌نوری این شائبه‌ را ایجاد کرد که اصلاح‌طلبان بازهم درصدد یک ائتلاف جدید با اصولگرایان میانه‌رو هستند. هرچند نزدیکان خاتمی و روحانی و دفتر ناطق نوری هرگونه هدف انتخاباتی در این جلسه را انکار کردند اما به نظر می‌رسد در شرایطی که اصلاح‌طلبان از دو منظر ردصلاحیت‌ها و عدم ارائه چهره‌های سرشناس در انتخابات با مشکل ارائه لیست صرفا اصلاح‌طلب مواجه‌اند، به نظر می‌رسد که چنین دیدارهایی در مقطع فعلی حاوی نکاتی سیاسی است.

محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با مقدمه ضرورت شکل‌‌گیری وحدت به تحلیل این دیدار پرداخت و گفت: «شرایط کشور حکایت از آن دارد که همه دلسوزان و همه علاقه‌مندان به نظام باهرنگاه و سلیقه‌ای باید به وحدت بیندیشند زیرا اکنون در شرایطی قرار داریم که مشکلات حتی از زمان جنگ هم بیشتر شده است و دشمن دندان طمع خود را گرد کرده است. در چنین شرایطی هرکه دل در هوای خدمت به مردم و حفظ ارزش‌های اسلامی و تحقق سفارشات امام دارد، باید از تمام توان خود استفاده کند تا در کشور وحدت ایجاد شود. ما همه آبروزی خود را از آبروی انقلاب اسلامی و خون شهدا گرفته‌ایم و اگر اینها نبود، این پست و مسئولیت‌ها به ما نمی‌رسید. پس نباید فراموش کنیم که هر چه هستیم در بستر انقلاب اسلامی رشد کرده‌ایم. اکنون زمان کنارگذاشتن تمام اختلافات است و فارغ از سلیقه‌های سیاسی ضرورت دارد که برای عبور از بحران‌های فعلی با هم به انسجام و هم‌افزایی برسیم؛ به‌خصوص آنکه پیش‌بینی می‌شود سال‌ آینده از نظر اقتصادی حتی سخت‌تر از امسال باشد. یکی از مهم‌ترین زمینه‌های نشان‌دادن وحدت ملی، انتخابات مجلس شورای اسلامی است که انتظار می‌رود نتیجه یک اتحاد ملی، مجلسی مقتدر و باانگیزه شود».

او ادامه داد: «جمع شدن این سه شخصیت امیدبخش و باعث خوشحالی است زیرا هر یک از این‌ها کوهی از تجربه هستند که می‌توانند راهبردهای م‍ؤثری را پیش‌بینی کنند. امروز، روز شنیدن هل من ناصر ینصرنی انقلاب است و در این مسیر باید از هرکنش وحدت‌بخشی استقبال کرد».

خبری: جدیدترین اخبار سیاسی ایران و سایر نقاط دنیا

خباز در پاسخ به این پرسش که آیا این جلسه برای استمرار سیاست انتخاباتی ائتلاف اصلاح‌طلبان با اصولگرایان میانه‌رو است یا خیر، تصریح کرد: ‌ «طبیعتا من به عنوان یک نیروی اصلاح‌طلب همان مسیری را می‌روم که شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان معلوم کند اما علاقه شخصی‌ام این است که اولا شورای نگهبان در تجدیدنظر صلاحیت نامزدهای انتخاباتی با نگاهی وسیع‌تر برخورد کند و زمینه حضور نیروهای مؤثر و نه افرادی که پرونده‌های فساد اقتصادی دارند را باز کند زیرا این موضوع به نفع کشور و نظام اسلامی است و ثانیا نیروهای سیاسی هم خطکشی‌های مرسوم را بردارند. در هر دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا نیروهای ریشه‌دار و اصیلی وجود دارند که در مقاطع مختلف برای کشور و نظام جان‌فشانی کرده‌اند؛ بنابراین ضرورتی ندارد که میان این نیروها خطکشی وجود داشته باشد».

او در پایان گفت: «آرزوی من این است که با حضور چنین نیروهای یک لیست مشترک متشکل از اصلاح‌طلبان و اصولگرایان داده شود تا مجلس آینده از تمام ظرفیت نیروهای سیاسی استفاده کند. این مهم چند خاصیت ارزنده دارد؛ نخست آنکه باعث ایجاد انسجام ملی در کشور می‌شود. دوم آنکه به دعواهای بی‌حاصل سیاسی پایان می‌دهد. سوم آنکه استکبار جهانی می‌فهمد که ملت، کنشگران سیاسی و مسئولان ایران تا چه حد با یکدیگر همبسته‌اند و چهارم آنکه در پی ائتلاف اصلاح‌طلبان و اصولگرایان مجلسی ایجاد می‌شود که می‌تواند مشکلات را حل کند. ما باید به سخن رهبر انقلاب به دقت توجه کنیم که فرمودند مجلی ریل‌گذار است و با ریل‌گذاری محکم قطار اجرا به سرمنزل مقصود می‌رسد یا تعبیر جالب دیگری دارند که مجلس نرم‌افزار و دولت سخت‌افزار است. اگر چنین نگاهی نسبت به مجلس وجود داشته باشد قطعا از گرفتاری‌های موجود رها می‌شویم. همه نیروهای سیاسی باید خودخواهی‌ها را کنار بگذارند و با هم یک لیست مشترک بدهند تا آشتی ملی محقق شود. یکی از مهم‌ترین لوازم تحقق آشتی ملی ارائه لیست مشترک اصلاح‌طلبان و اصولگرایان است».لینک کوتاهکپی لینک

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

کرد آنلاینکرد آنلاین7 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - دبیر اجرایی دومین جشنواره استانی تئاتر ماه وتار گفت: هشت اثر به مرحله نهایی این جشنواره که دهه دوم اسفند در بیجار برگزار می‌شود، راه پیدا کرده است. وی اضافه کرد: بر اساس آرای هیات بازبین از بین ۱۸ اثر بدون اولویت هشت اثر از شهرستان‌های سنندج، دیواندره، قروه، سقز و بیجار جهت رقابت در بخش نهایی جشنواره معرفی و انتخاب شد. دبیر اجرایی دومین جشنواره وتار افزود: نمایش‌های «در، سمفونی حیوانات و روییدن» هر سه از سنندج، نمایش «حال همه ما خوب است» از بیجار، نمایش «میان این روزها نشسته‌ام» از دیواندره، نمایش «عطف به سبز» از قروه و نمایش «یک روز بهتر» از سقز هشت نمایش راه یافته به مرحله نهایی این جشنواره هستند. دومین جشنواره استانی تئاتر ماه وتار از ۱۶ تا ۱۸ اسفند امسال در مجتمع امیر نظام گروسی بیجار برگزار می‌شود. برچسب‌هاکردستان هنرمند تئاتر حوزه هنری نمایش بیجار
تجارت‌نیوزتجارت‌نیوز3 ساعت قبل
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تا امروز ۴ نفر آمار فوتی‌ها افزایش یافته و به ۱۲ نفر رسیده است. ما هر روز به صورت زنده ساعت ۱ تعداد فوت شده‌ها و مبتلاهای قطعی را اعلام می‌کنیم. کسی جز وزارت بهداشت صلاحیت اطلاع‌رسانی ندارند. براین اساس قرنطینه تبعات زیادی دارد و به هیچ وجه موافق نیستیم. معاون کل وزارت بهداشت گفت: شما اگر من را دروغگو یا کتمان کننده فرض کنید، هر حرفی که زده شود باور نمی‌کنید.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین3 ساعت قبل
اعتمادآنلاین| سعید نمکی، وزیر بهداشت، در پی انتشار نامه‌ای کذب در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر استعفای وی به دلیل شیوع کرونا ویروست ضمن اعلام جعلی بودن این استعفانامه، تاکید کرد: سوگند می‌خورم تا آخرین لحظه حیاتم و با تمام وجودم از خدمتگزاری صادقانه و بی‌وقفه به نازنین‌ترین مردم جهان دریغ نورزم. در بیانیه وزیر بهداشت آمده است: نامه‌ای کذب در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر استعفای اینجانب می‌چرخد. آنان که این سرباز جان برکف وطن را می‌شناسند، نیک می‌دانند که برای روزهای راحت و عافیت نیامده، آمده تا خود را فدای کشور و مردم نازنین وطنش کند، آمده تا خون دل بخورد، تا مردم کشورش غم نخورند، نخوابد تا مردم کشورش آرام باشند او که سه دهه پیش فرماندهی ریشه‌کنی مالاریا، مبارزه با وبا، کنترل سرخک، حذف کزاز و ریشه‌کنی فلج اطفال را به‌عهده داشته، آمده تا با لطف پروردگار و به میدان آوردن همه توان و تجربه دهه‌های عمر و بکارگیری مشارکت همه عزیزان خردمند و پر تلاش کشور کمر بیماری‌های واگیر و غیر واگیر را بشکند. مگر می‌شود در روزهای سخت به هر بهانه‌ای دولت و مردمش را تنها بگذارد.

ویدئو / بازار اقلام پیشگیری از کرونا؛ تقاضای زیاد، قیمت بالا، دسترسی کم

ایسناایسنا4 ساعت قبل
شش روز از اعلام اولین آمارها درباره ابتلای چندین نفر به ویروس کرونا در ایران می‌گذرد. مدت زیادی از این خبر نگذشته بود که از گوشه و کنار خبرهایی درباره کمبود اقلام بهداشتی مورد نیاز مانند محلول‌های ضدعفونی‌کننده و ماسک شنیده شد. با هجوم مردم برای خرید و سودجویی محتکران و دلالان، قیمت این اقلام به شدت افزایش یافته است و اغلب در دسترس نیستند. خبرنگار: سارا سبزی/ تصویربردار: امیرحسین شهسواری، محمد جلایی/ تدوینگر: امیرحسین شهسواری

فیلم | واکنش معاون وزیر بهداشت به آمار کرونایی نماینده قم | یک چهارم آمارش درست باشد استعفا می‌دهم

همشهریهمشهری4 ساعت قبل
معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر تعداد کشته شدگان قم، نصف یا یک چهارم عدد اعلام شده نماینده قم باشد، من استعفا می‌دهم. دریافت ۲ MB کد خبر ۴۸۶۵۳۵

نظرها

اخبار بیشتر