رؤیای نفتی تل آویو در مدیترانه شرقی؛ واکاوی انگیزه‌ها و اهداف
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. سیاسی
رؤیای نفتی تل آویو در مدیترانه شرقی؛ واکاوی انگیزه‌ها و اهداف

رؤیای نفتی تل آویو در مدیترانه شرقی؛ واکاوی انگیزه‌ها و اهداف

مهرخبرگزاری مهر |
رژیم صهیونیستی سال هاست که رؤیای بهره برداری گسترده از منابع نفتی و گازی مدیترانه شرقی را در سر می پروراند تا بدین وسیله اهداف خود در عرصه سیاست خارجی به ویژه در کشورهای عربی را محقق سازد.

خبرگزاری مهر، گروه بین المللرامین حسین آبادیان: رژیم صهیونیستی برای اعمال نفوذ در منطقه به ویژه در کشورهای عربی و فعال سازی سیاست‌های خود در عرصه خارجی حساب ویژه‌ای روی مدیترانه شرقی و منابع عظیم نفتی و گازی آن باز کرده است. صهیونیست‌ها بسیار امیدوار هستند تا از این رهگذر به اهداف و آمال هایی که سال‌ها برای تحقق آن تلاش می‌کنند، دست پیدا کنند.

نه تنها رژیم صهیونیستی بلکه بسیاری دیگر از طرف‌های منطقه‌ای و بین المللی به منابع نفتی و گازی موجود در مدیترانه شرقی چشم دوخته‌اند و تلاش می‌کنند به نوعی سهمی از این منابع به خود اختصاص دهند.

صهیونیستها نیز همانند طرف‌های دیگر نظیر یونان، قبرس جنوبی، مصر، ترکیه، آمریکا و محور غربی به خوبی می‌دانند که تمرکز بر حوزه انرژی در مدیترانه شرقی می‌تواند سیاست خارجی آن‌ها را متحول سازد.

درست به همین دلیل است که طرف‌های مختلف بین المللی و از جمله رژیم صهیونیستی کار اکشتاف منابع نفتی و گازی در مدیترانه شرقی را با جدیت دنبال می‌کنند. اکتشاف میادین مختلف گازی و نفتی در مدیترانه شرقی می‌تواند قابلیت اقتصادی فراوانی را برای صهیونیستها رقم زده و توانایی آن‌ها را در تأمین انرژی به منصه ظهور برساند.

کما اینکه صهیونیستها تلاش می‌کنند از این رهگذر، سیاست خارجی خود را نیز تقویت کنند؛ سیاست خارجی که به دلایل مختلف همواره با بن بست و شکست مواجه بوده است.

در واقع، نیاز راهبردی رژیم صهیونیستی به گاز و دریای مدیترانه و اهمیت دریای مدیترانه برای مقامات تل آویو باعث تاکید شدید آن‌ها بر حوزه انرژی و ظهور و بروز چالش با کشورهای منطقه شده است.

ناگفته پیداست که یکی از دلایل اصلی و اساسی منازعات و درگیری‌های کنونی در منطقه نیز به دلیل تلاش صهیونیستها برای تسلط بر منابع نفتی و گازی در مناطق مختلف ازجمله مدیترانه شرقی، باز می‌گردد.

رؤیای نفتی تل آویو در مدیترانه شرقی؛ واکاوی انگیزه‌ها و اهداف - 8

واقعیت آن است که منابع نفتی و گازی عظیم مدیترانه شرقی فرصت جدیدی را برای رژیم صهیونیستی بوجود آورده است تا مقامات این رژیم از این منابع به عنوان دستاویزی برای نیل به اهداف خود به خصوص در عرصه انرژی بهره برداری کنند. طبیعی است که یکی از مهمترین و اصلی‌ترین اهداف صهیونیستها، ایجاد وابستگی در میان فلسطینیان به این رژیم به ویژه در حوزه انرژی است.

رژیم صهیونیستی که همواره از هیچ تلاشی برای سرکوب فلسطینیان و تنگ‌تر کردن عرصه بر آن‌ها دریغ نکرده است، اکنون تلاش می‌کنند با بهره برداری حداکثری از منابع مدیترانه شرقی از رهگذری همکاری با یونان، قبرس جنوبی، مصر و … فشار دیگری را به فلسطینیان تحمیل کند.

این درحالی است که منابع موجود در مدیترانه شرقی در واقع متعلق به فلسطینیان بوده و حق آن هاست؛ حقی که توسط صهیونیستها درحال مصادره شدن است.

یکی دیگر از مهمترین اهداف صهیونیستها از تلاش برای اکتشاف منابع گازی و نفتی در مدیترانه شرقی، ایجاد تغییرات بنیادین و ریشه‌ای در مناسبات با کشورهای عربی است.

رژیم صهیونیستی همواره تأکید کرده است که روابط با کشورهای عربی از اهمیت ویژه‌ای برای آن برخوردار است و تحت هیچ شرایطی حاضر نیست دست از راهبرد کنونی خود در عرصه سیاست خارجی، بکشد.

خبری: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

از همین روی، صهیونیست‌ها نیک می‌دانند که دستیابی آن‌ها به منابع نفتی و گازی عظیم به ویژه در مدیترانه شرقی می‌تواند کمک شایانی به ایجاد تغییر در مناسبات و روابط آن‌ها با کشورهای عربی کند.

کما اینکه مقامات رژیم صهیونیستی نیم نگاهی نیز به پروژه «وابسته سازی اعراب» به خود دارند. آن‌ها تلاش می‌کنند از رهگذر دستیابی به منابع عظیم انرژی خود را به عنوان یک صادرکننده حوزه انرژی و نه واردکننده، مطرح سازند.

رؤیای نفتی تل آویو در مدیترانه شرقی؛ واکاوی انگیزه‌ها و اهداف - 17

در چنین شرایطی بدیهی است که صهیونیستها، کشورهای عربی و حکام مرتجع عرب را بیش از پیش به خود وابسته می‌سازند و امکان فاصله گرفتن آن‌ها از تل آویو در کوتاه مدت و یا بلند مدت را به حداقل می‌رسانند. این نیز یکی از اهداف راهبردی و استراتژیک رژیم صهیونیستی از تلاش‌های روزافزون برای تسلط بر منابع انرژی مدیترانه شرقی است.

از سوی دیگر، صهیونیست‌ها قصد دارند روند عادی سازی روابط با کشورهای عربی بیش از پیش تسریع شود و کشورهای بیشتری در قطار عادی سازی روابط با تل آویو سوار شوند. بدیهی است که در چنین شرایطی، برخورداری صهیونیستها از منابع نفتی و گازی عظیم در مدیترانه شرقی می‌تواند به صهیونیستها جهت تحقق این هدف شوم کمک کند. کما اینکه صهیونیستها پیشتر نیز بارها تأکید کرده‌اند که عادی سازی روابط اعراب با آن‌ها از اهمیت ویژه‌ای برایشان برخوردار است.

در این میان، نباید از مناسبات بین المللی میان رژیم صهیونیستی و طرف‌های دیگر غافل شد. تلاش‌های گسترده صهیونیستها برای تسلط بر منابع نفتی و گازی جزئی از رقابت‌های تل آویو با آنکارا نیز محسوب می‌شود. مقامات رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند تا از طریق سیطره حداکثری بر منابع نفتی و گازی به مقابله با برخی از قدرت‌های صاحب انرژی در منطقه مانند ترکیه بپردازند.

یکی از رؤیاهای رژیم صهیونیستی این است که در کنار ایران و ترکیه به یکی از بزرگترین صادرکنندگان گاز تبدیل شود. این درحالی است که با وجود گذشت چندین سال صهیونیستها در تحقق این هدف شکست خورده‌اند. یکی از مهمترین چالش‌های آنها در این زمینه مراودات اقتصادی گسترده بسیاری از کشورها با ایران و ترکیه در حوزه انرژی است. بنابراین، صهیونیستها خود نیز به خوبی می‌دانند که اکتشاف منابع گازی در مدیترانه شرقی تازه اول راه آن‌ها برای تبدیل شدن به یک صادرکننده است.

افزون بر آنچه که گفته شد، باید توجه داشت که در بررسی اهداف تلاش‌های گسترده صهیونیستها برای تسلط بر منابع گازی، عوامل داخلی نیز تأثیرگذار است.

این بدان معناست که تمرکز صهیونیستها بر حوزه انرژی عمدتا به دلیل تلاش آن‌ها برای امنیت سازی و حفظ بقای رژیم جعلی‌شان نیز صورت می‌پذیرد. در واقع، صهیونیستها یکی از عوامل اصلی بقای خود و حفظ موجودیت خود را در توانمندسازی اقتصادشان می‌بینند؛ به گونه‌ای که بتوانند از این رهگذر خود را به عنوان یک بازیگر تأثیرگذار و غیرقابل حذف، نمایش دهند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت. علی مطهری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نامه‌ای خطاب به آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان نوشت که متن آن در ذیل می‌آید: آیت‌الله جنتی دامت برکاتهدبیر محترم شورای نگهبانبا تقدیم سلام، این روزها هرجا می‌روم، مردم می‌پرسند دلیل رد صلاحیت شما چه بود؟ می‌گویم خودم هم نمی‌دانم. شورای نگهبان از من دعوت کرد. استاد شهید آیت‌الله مطهری نیز در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی فرمودند در جمهوری اسلامی احزاب غیراسلامی هم حق فعالیت دارند مشروط به اینکه با تابلوی خودشان فعالیت کنند نه با تابلوی اسلام.
الفالف1 ساعت قبل
رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره حملات اخیر سایبری به زیرساخت‌های کشور گفت: ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت را پایین می‌آورد. از طرفی بعضی دیتاسنترهای ما تاکنون با چنین حملاتی مواجه نبوده‌اند و آمادگی لازم را هم نداشتند که بخواهند با این حملات برخورد کنند. رییس سازمان فناوری اطلاعات درباره تاثیر این حملات اینترنتی بر زیرساخت‌ها اظهار کرد: کیفیتی که مردم دریافت می‌کنند، تحت تاثیر قرار گرفته است. ما نگرانیم با حمله کاری کنند که کیفیت اینترنت کاهش یابد و از این طریق نارضایتی ایجاد شده و یا این نگرانی ایجاد شود که خود حاکمیت کیفیت اینترنت را پایین می‌آورد. ناظمی خاطرنشان کرد: در این شرایط و زمانی که فشار این اندازه زیاد است به طوری که باعث می‌شود کیفیت اینترنت کاهش یابد، کافی است این شایعه هم ایجاد شود که دولت اینترنت را قطع کرده که متاسفانه پذیرفتنش هم برای مردم راحت است.
انتخابانتخاب1 ساعت قبل
رئیس سازمان پزشکی قانونی به سخنان رئیس‌ جمهوری درباره تعداد کشته‌شدگان در حوادث آبان‌ماه امسال واکنش نشان داد. به گزارش ایلنا، عباس مسجدی آرانی رئیس پزشکی قانونی کشور در واکنش به سخنان رئیس‌جمهوری در نشست خبری دیروز خود با اصحاب رسانه مبنی بر اینکه آمار کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در اختیار پزشکی قانونی کشور است و اگر برای آنها روشن است که باید روشن شده باشد، اعلام کنند، گفت: دولت باید این آمار را اعلام کند. وی ادامه داد: بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی، وظیفه دولت است که این آمار را اعلام کند. رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور بیان کرد: ما به مراجع ذی‌صلاح اعلام کردیم و هیچ وظیفه‌ای مبنی بر اعلام عمومی آن نداریم و همان‌طور که گفتم، در مصوبه شورای عالی امنیت ملی که زیرمجموعه دولت و وزیر کشور رئیس آن است، مشخص شده که چه کسی باید این آمار را اعلام کند. مسجدی در پاسخ به این سوال که آیا افراد مجهول‌الهویه نیز بین کشته‌شدگان آبان‌ماه وجود داشته است، گفت: همه اطلاعات در اختیار شورای عالی امنیت ملی است.
الفالف1 ساعت قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.
انتخابانتخاب1 ساعت قبل
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: در پی سلسله رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه، احمد خلیلی شهروند ایرانی بازداشت شده در آلمان آزاد شد. به گزارش ایسنا، سید عباس موسوی گفت: در پی سلسله رایزنی‌های فشرده دیپلماتیک و با همکاری موثر قوه قضائیه و سازمان اطلاعات سپاه، آقای احمد خلیلی شهروند ایرانی که به بهانه نقض تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا و به درخواست دادستانی این رژیم در آلمان بازداشت شده و در معرض استرداد به آمریکا قرار داشت، شب گذشته آزاد و به همراه وزیر امور خارجه به میهن بازگشت.
الفالف1 ساعت قبل
وزیر کشور ترکیه دولت امارات را به تلاش برای فتنه و آشوب در این کشور متهم کرد. گروه جهان الف، ۲۸ بهمن ۱۳۹۸، ۱۱:۱۹ ۳۹۸۱۱۲۸۰۴۰به گزارش ایسنا، سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه در مصاحبه با الجزیره گفت: آنکارا تعدادی را بازداشت کرده که امارات آن‌ها را برای آسیب زدن به ترکیه اجیر کرده بود. وی صحت گزارش‌های مربوط به اینکه ترکیه تابعیت مخالفانی از کشورهایی مثل مصر، سوریه و عراق را هدف قرار می‌دهد، تکذیب کرد و آن را فتنه‌ای دانست که ترکیه تسلیم آن نمی‌شود. سویلو گفت: امارات برای ایجاد فتنه و آشوب و آسیب زدن به ترکیه تلاش می‌کند. محمد دحلان، مشاور محمد بن زاید، ولیعهد ابوظبی در لیست افراد تحت تعقیب آنکاراست چراکه فردی فتنه‌انگیز است.

نظرها

اخبار بیشتر