خداکرمی: حداقل باید ۲۰هزار نیروی شهرداری را تعدیل کنیم/ بیماری مزمن ۴۰ ساله را نمی‌توان در ۲ سال درمان کرد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. رکنا
  4. اجتماعی

خداکرمی: حداقل باید ۲۰هزار نیروی شهرداری را تعدیل کنیم/ بیماری مزمن ۴۰ ساله را نمی‌توان در ۲ سال درمان کرد

رکناخبرگزاری رکنا |
رکنا: رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: ایده آل این بود که ما حداقل 20هزار نیروی شهرداری را تعدیل کنیم. اغلب این افراد با رابطه وارد شهرداری شده اند و هنوز هم به آن ارتباط ها وابسته هستند و دلشان با مدیریت شهری جدید نیست.

خداکرمی: حداقل باید ۲۰هزار نیروی شهرداری را تعدیل کنیم/ بیماری مزمن ۴۰ ساله را نمی‌توان در ۲ سال درمان کرد - 1

به گزارش گروه اجتماعی رکنا،نیمی از عمر شورای شهر دوره پنجم گذشته است و بسیاری از شعارهای لیست امید به منصه ظهور نرسیده است. کلاف سر درگم شهرداری و مدیریت شهری دور دست و پای اعضای شورای شهر تهران پیچیده و آنها را از برنامه‌های خود عقب انداخته است. حالا حرف از این است که روابط و قدرت مدیریت شهری قبل هنوز هم در شهرداری حاکم است.

در مورد عملکرد پنجمین دوره شورای شهر تهران با ناهید خداکرمی همکلام شدیم. او به خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: آمال و آرزوهایش شورای شهر دوره پنجم از ابتدا این بود که تهران به شهری قابل تحمل تبدیل شود و مردم در آن احساس تعلق خاطر به شهر داشته باشند. که مردم را رنج می‌داد مهم‌ترین مشکلی که مردم را رنج می‌دهد فساد در شهرداری و آلودگی هوا و ترافیک بود. با وجود ابزاری که شورای شهر تهران در اختیار دارد، وضعیت شهرداری از نظر نیروی انسانی و شرایطی که شهر تهران در سال‌های گذشته پیدا کرده است، عملکرد شورای شهر دوره پنجم از نمره قابل قبول بالاتر است.

خداکرمی افزود: همه اعضای شورای شهر تلاش کردند که مشکلات شهر حل شود، اما عوامل مداخله‌گر در شهر تهران (به عنوان پایتخت) زیاد است که از اختیار شورای شهر تهران و شهرداری خارج است. وقتی عملکرد شورای شهر را مورد بررسی قرار می‌دهیم باید متغیرهای تاثیرگذار را در نظر بگیریم. مهم‌ترین اولویت و خواسته مردم آلودگی هوا بود، شورای شهر و شهرداری نقش خود را به خوبی ایفا کردند اما در ایجاد ترافیک و آلودگی هوا شهرداری کوچک‌ترین نقشی ندارد. این موضوعات به مدیریت یکپارچه شهری مربوط است. در مجموع باید بگویم که عملکرد شورای شهر بسیار خوب بوده است.

وی با اشاره به آغاز کار شورای شهر تاکید کرد: شهرداری را با بدهی بیش از ۵۰هزار میلیارد تومان تحویل گرفتیم. نیروی انسانی بسیاری که عمدتا با رابطه وارد شهرداری شده‌اند و بخشی از آن همراه با شورای شهر تهران همراه نیستند و هنوز منتظر هستند که مدیریت شهری گذشته بازگردد. همه این مشکلات، سرعت کار را مقداری کاهش داده است وگرنه ما با تمام توان سعی کردیم به قول هایمان عمل کنیم.

اعضای شورای شهر تهران قبل از ورود به پارلمان شهری اطلاع داشتند که مدیریت یکپارچه شهری وجود ندارد و شرایط شهر چگونه است. آنها بر همین مبنا شعارهای دادند و مسلما پذیرفتنی نیست بعد از گذشت دو سال این موضوع را سد راه شورای شهر بدانند. مردم از نتیجه کارهای شورای شهر تهران راضی نیستند. رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که با اطلاع از این مشکلات چرا وارد گود شورای شهر شدید؟ گفت: سعی ما حل کردن مشکلات شهر است. اما یادتان باشد یک بیماری مزمن ۴۰ساله را نمی‌توان در عرض ۲٫۵ساله درمان کرد. به ویژه بیماری که ۱۲سال اخیر اوج گرفته است و برج هایی در مناطقی ظرفیت نداشت و هم گستردگی منطقه ۲۲ ساخته شد. همه این موارد کار شورای شهر تهران و مدیریت شهری را سخت کرد. با این وجود اعتقاد دارم که در آلودگی هوا و ترافیک اقدامات خوبی انجام شده است. برای مبارزه با فساد شورای شهر پنجم شاهکار کرده است و مردمی بودن خود را حفظ کرده تا آلوده نباشد. شفافیت را نهادینه کردیم.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران با بیان این که مقاومت زیادی در مدیریت میانی شهرداری وجود دارد، افزود: نیروی انسانی در شهرداری عادت کرده که دستور بگیرد و طبق دستور عمل کند و کمترین ابتکار و نوآوری را در بدنه شهرداری شاهد بودیم. در حالی که ما می‌دانیم روش‌های نوآورانه و خلاق در شرایط سخت اقتصادی مشکلات را حل کنیم. یادمان باشد که ریخت و پاش‌های شهرداری در دوره گذشته دیده نمی‌شود و شهرداری بدهکاری است، تحریم هم دست و پایش (در توسعه مترو و اتوبوس) بسته شده و مسائل دیگری که باید با منابع ارزی حل شود، همچنان روی پا ایستاده‌ایم و نگذاشتیم کاری زمین بماند. به نظر من شهر خوب اداره می‌شود.

خبری: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

ناهید خداکرمی در پاسخ به این سوال که چرا افرادی که به صورت رابطه ای استخدام شده‌اند و تخصص ندارند، را اخراج نمی‌کنید تا هزینه سرسام آور حقوق را به شهر تحمیل نکنید؟ گفت: ایده آل این بود که ما حداقل ۲۰هزار نیروی شهرداری را تعدیل کنیم. برای این که تعداد ردیف‌های پست رسمی شهرداری ۲۰هزار است ولی شهرداری در حال حاضر بیش از ۶۰هزار کارمند دارد. اغلب این افراد با رابطه وارد شهرداری شده‌اند و هنوز هم به آن ارتباط‌ها وابسته هستند و دلشان با مدیریت شهری جدید نیست. دومین مسئله مهم این است که این افراد تخصص لازم برای کار خود نداشتند. وقتی ۱۰۰ تا ۲۰۰ نیرو در شهرداری تعدیل شد، دیدید که چه مشکلاتی برای شهرداری و شورای شهر تهران به وجود آمده است. شرایط کشور هم طوری نیست که این افراد جای دیگر مشغول شوند. به همین دلیل ما سعی کردیم کمترین تعدیل را داشته باشیم و با همین نیروی انسانی پیش برویم. بعضی وقت‌ها طرفداران ما که انتظار داشتند که کاری برایشان انجام شود اما اتفاقی برایشان نیفتاد می‌گویند: «شما دوباره همه چیز را آماده می‌کنید تا دیگران بیایند و نیروهای خود را در شهرداری استخدام کنند.» این جمله بسیار ساده است اما سنگینی آنچه که در شهرداری گذشته و ممکن است در آینده پیش بیاید را نشان می‌دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از طریق رسانه ها با مردم حرف نمی زنید و نمی گویید که این آدم ها با رابطه وارد شهرداری شدند و تخصصی ندارند، فقط هزینه شهر را بالا می برند و باید تعدیل شوند؟ آیا شما به جای آن که با مردم حرف بزنید دنبال راه فراری برای عملکرد خود هستید؟ تاکید کرد: اینطور نیست. در مواردی که قرار بوده که نیرویی تعدیل شود همان آدم هایی که راه ورود او را به شهرداری مهیا کرده‌اند با فشار خواستار بازگشت فرد تعدیلی یا حذف روند تعدیل شده‌اند. می‌دانید کشور ما کشور رابطه و فامیل بازی بوده است و این موضوع همچنان آزار دهنده است. من پیشنهاد کردم آن ۲۰هزار نیروی مازاد بروند خانه و تا یکسال به آنها حقوق می‌دهیم تا بروند و کاری پیدا کنند و شهرداری نیروهای موثر بگیرند. ولی شرایط جامعه طوری است که نه آن نیرو دنبال کار دیگری می‌رود و نه کار دیگری پیدا می‌کند.

ناهید خداکرمی در پاسخ به این سوال که چرا باید از جیب مردم و شهرداری به 20هزار نیرو حقوق داده شود، در حالی که بهره وری ندارند؟ گفت: شورای شهر تهران ابزار اجرایی ندارد و ما برای کوچک کردن ساختار ۲سال است که تلاش می‌کنیم ولی سرعت آن بسیار کم است. از سوی دیگر مشکلات شهرداری بسیار پیچیده است. تعداد اعضای شورای شهر تهران نیز کاهش یافته و توان ما را هم بریده است. هر عضو شورای شهر از صبح تا شب در حوزه‌های مختلف فعالیت می‌کند و من فکر می‌کنم شورای شهر دوره پنجم به بهترین وجه در برابر مشکلات عمل می‌کند. این کار یک روز و دو سال نیست و این مشکلات در زمان طولانی به وجود آمده و در زمان کوتاه از بین نمی‌رود و این قطار از ریل خارج شده به راحتی به مسیر برنمی گردد.

خبرنگار: پریسا هاشمی

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایران‌جیبایران‌جیب1 روز قبل
در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که …در حالی‌که سازمان هواشناسی هشدار ورود سامانه بارشی به کشور را داده، مسئولان آبی وضعیت سدها را نرمال اعلام کرده‌اند و گفته شده که اقدامات مدیریت سیلاب انجام شده است. معاون امور آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی درباره باران‌های سیل‌آسا، تصریح کرد: پیش‌بینی‌هایی که در ۴۸ ساعت اخیر و نهایتا سه روز انجام می‌شود، قابل اطمینان است، چراکه پیش‌بینی‌هایی که برای بهمن‌ماه و اسفندماه صورت گرفت، چندان مطابق نبود و استان گیلان را تحت تاثیر قرار داد. این عدد حتی از پارسال نیز که سال‌تری بود، ۵ درصد بیشتر بوده است. ورود سامانه بارشی جدید به کشورطبق اعلام سازمان هواشناسی، امروز، یکشنبه به تدریج سامانه بارشی جدیدی از شمال غرب وارد کشور می‌شود و در دامنه‌های زاگرس مرکزی واقع در غرب و شمال غرب بارش برف و در ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و دامنه‌های زاگرس مرکزی در جنوب غرب بارش پراکنده را به دنبال دارد. در اواخر وقت روز دوشنبه از شمال شرق کشور خارج می‌شود و طی این روز بارش برف در جنوب آذربایجان غربی، غرب کردستان، شمال کرمانشاه و جنوب لرستان شدت بیشتری دارد.
نامه‌نیورنامه‌نیور1 ساعت قبل
شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی مقیسه با تبدیل قرار بازداشت فاطمه خویشوند از چهره‌های اینستاگرامی معروف به «سحر تبر» به قرار وثیقه موافقت نکرد. درفشان همچنین با توجه به برگزاری یک جلسه محاکمه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در ۲۳ دی امسال اظهار کرد: دادگاه یکم اردیبهشت ماه سال آینده را برای برگزاری جلسه بعدی دادگاه تعیین کرده است. فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر از شاخ‌های به اصطلاح اینستاگرامی است که ۱۸ سال دارد و تا سوم راهنمایی بیشتر درس نخوانده و طبق آنچه در برنامه خبری ۲۰:۳۰ پخش شد، پدر و مادرش از هم جدا شده‌اند و با مادرش زندگی می‌کرد. شهرت «فاطمه خویشوند» به خاطر عکس‌ها و فیلم‌های عجیب و غریبی است که از خود در اینستاگرام منتشر می‌کرد و سحر تبر نامی است که او برای خود در اینستاگرام برگزید. تصاویر سحر تبر در اینستاگرام روز به روز عجیب‌تر و ترسناک‌تر می‌شد و برای اینکه عجیب‌تر هم به نظر برسد اقدام به گریم‌های آنچنانی می‌کرد و بیش از پیش خود را ترسناک نشان می‌داد.
الفالف2 ساعت قبل
ما به عنوان قوه بزرگ فقط یک وسعت نمی‌خواهیم بلکه به قوه قضائیه قوی می‌اندیشیم که اجرای عدالت و حق را بکند و نگاه مردم را در فرایند دادرسی و پیگیری‌های اجتماعی با خود همراه کند. رئیس قوه قضائیه با اشاره به حرکت دو سویه بین دستگاه قضا و مردم گفت: هم قوه قضائیه به مردم و نگاه به مشارکت آنها نیاز دارد و هم مردم باور، اراده و اقدام را در حوزه عمل باید داشته باشد. آیت‌الله رئیسی گفت: شاخص امروز، همدلی است که باید با مردم کار مشترکی انجام داد و پیامد آن اعتمادسازی در جامعه است و قوه قضائیه در تراز خواهد بود. وی با اشاره به دستورالعمل نحوه مشارکت و تعامل نهادهای مردمی با قوه قضائیه گفت: این دستورالعمل یکی از گام‌های مثبتی است که بیش از ۳۰ جلسه صاحبنظران وقت گذاشته‌اند تا بتوان قانونمند به مشارکت مردم نقش بدهند. وی گفت: سازوکار جدیدی در بحث نهاد داوری، میانجی‌گری و شورای حل اختلاف در دستگاه قضا ایجاد شده و در گام دوم حرکت انقلاب نقش مشارکت‌های مردمی در عموم کارها را می‌توان تعریف کرد و مقدمات آن اکنون آماده شده است.
انتخابانتخاب2 ساعت قبل
مدیرعامل مترو تهران خبر داد: ایستگاه متروی کیانشهر در خط ۶ متروی تهران از صبح امروز دوشنبه ۲۸ بهمن به صورت غیر رسمی افتتاح و به بهره برداری رسید و هم اکنون آماده خدمت رسانی به شهروندان می‌باشد. علی امام با بیان اینکه ایستگاه کیانشهر در خط ۶ متروی تهران از صبح امروز دوشنبه ۲۸ بهمن به صورت غیر رسمی به بهره برداری رسید، گفت: این ایستگاه در منطقه ۱۵ شهرداری تهران در محله کیان شهر، نبش خیابان‌های صالحی و عزیزخانی و ایستگاه میانی دو ایستگاه دولت آباد و بعثت است. آسانسور‌های این ایستگاه در حال نصب می‌باشد و نهایتا تا ۳ ماه دیگر به منظور تردد افراد کم توان راه اندازی می‌شود. مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه (مترو) با اشاره به این که ایستگاه متروی کیانشهر با هزینه کرد ۱۵۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است، تاکید کرد: شرکت متروی تهران در شرایط حال حاضر اقتصادی و نیز تحریم‌ها تمام تلاش خود را انجام می‌دهد تا ایستگاه‌های مترو با رعایت تمام استانداردهای لازم و نیز سهولت استفاده برای افراد کم توان به بهره برداری برسد. لذا بر اساس وعده همیشگی به شهروندان نهایتا تا ۳ ماه پس از افتتاح، آسانسورهای ایستگاه نیز راه اندازی می‌شود.
انتخابانتخاب2 ساعت قبل
رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش برف در محورهای ١٠ استان خبر داد. سرهنگ نادر رحمانی در این باره اظهار کرد: بر اساس آخرین گزارشهای دریافتی هم اکنون شاهد بارش برف در محورهای استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، قزوین، همدان، البرز، محورهای دیواندره-بیجار، بیجار-زنجان استان کردستان، محور اسالم-خلخال استان گیلان و محورهای هراز و فیروزکوه در شرق استان تهران هستیم. رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا از بارش باران در برخی از محورهای مواصلاتی کشور خبر داد و افزود: شاهد بارش باران در محورهای استانهای ایلام، کردستان، گیلان، تهران، چهارمحال و بختیاری و مازندران هستیم. وی بر لزوم به همراه داشتن زنجیر چرخ برای تردد در برخی از محورهای مواصلاتی تاکید کرد و گفت: تردد در برخی محورهای استان آذربایجان غربی، زنجان و اردبیل فقط با زنجیر چرخ امکانپذیر است. به گفته رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا، اکثر محورهای اردبیل دارای مه گرفتگی همراه با کاهش دید هستند.
ایرناایرنا1 ساعت قبل
سرهنگ رامین پاشایی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار انتظامی ایرنا افزود: با نزدیک شدن به ایام نوروز و تعطیلات، تبلیغات بسیاری در فضای مجازی برای ارائه خدمات توریستی از جمله رزو، اجاره هتل، اقامتگاه، بلیط‌های ارزان قطار، هواپیما و اتوبوس انجام می‌شود که لازم است هموطنان با هوشیاری نسبت به این تبلیغات کاذب کلاهبرداران را ناکام کنند. وی ادامه داد: تجربه سال‌های گذشته نشان داده که افراد سودجو با تبلیغات مختلف که عمدتا در فضای مجازی انجام می‌شود، برای پیش فروش بلیط‌های قطار، اتوبوس و هواپیما و حتی رزرو محل‌های اقامتی با فریب ارزان بودن این بلیط‌ها و هزینه‌های اقامت، هموطنان را در دام خود گرفتار می‌کنند. سرهنگ پاشایی افزود: سال گذشته مواردی گزارش شده که افراد هتل یا اقامتگاه هایی را از طریق فضای مجازی رزرو کرده بودند که متوجه شدند تمام این موارد کلاهبرداری بوده است. وی به هموطنان توصیه کرد: برای خرید بلیط یا رزرو هتل یا اقامتگاه حتما به سایت‌های دارای نماد الکترونکی مراجعه کرده یا بلیط خود را از هواپیمایی دریافت کرده تا دچار مشکل نشوند و تعطیلات نوروز آن‌ها تلخ نشود. وی اضافه کرد: هموطنان هر گونه کلاهبرداری در فضای مجازی را به پلیس فتا اعلام کنند تا پیگیری‌های لازم صورت گیرد.

نظرها

اخبار بیشتر