از «وزیر مالیه شدن نصرالملک» تا «سقف ارزی ورود لیست ممنوعه»
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. اقتصادی

از «وزیر مالیه شدن نصرالملک» تا «سقف ارزی ورود لیست ممنوعه»

تابناکخبرگزاری تابناک |
موضوع "اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان" در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و پنجمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

به گزارش تابناک اقتصادی، تاریخ اقتصاد ایران و جهان آینه‌ای است تمام نما از رویدادهای اقتصادی که در گذشته رخ داده است و بیانگر ریشه‌های تاریخی بسیاری از واقعیت‌های امروز ایران و جهان است. موضوع «اقتصاد ایران و جهان در گذر زمان» در این نوشتار به وقایع تاریخی بیست و پنجمین روز بهمن ماه اختصاص دارد که به طور مستقیم و غیر مستقیم اقتصاد ایران و جهان را متاثر کرده است.

۲۵ بهمن ۱۳۰۱، مستوفی ‌الممالک پس از گذشت پانزده روز از حکم رییس ‌الوزرایی ‌اش وزیران کابینه خود را به این شرح معرفی کرد: مستوفی ‌الممالک، رییس ‌الوزرا و وزیر داخله، نصر‌الملک، وزیر مالیه - ذکاء‌الملک، وزیر خارجه - ممتاز‌الملک، وزیر عدلیه – محتشم ‌السلطنه، وزیر معارف - سردار سپه، ‌وزیر جنگ.

۲۵ بهمن ۱۳۱۹، سفارت آمریکا از وزارت امور خارجه ایران درخواست کرد فهرستی از کشتی‌های ثبت شده ایران دریافت دارد.

۲۵ بهمن ۱۳۲۴، احمد قوام اعضای کابینه خود را به این شرح معرفی کرد: احمد قوام، نخست‌ وزیر، وزیر امور خارجه و وزیرکشور - مرتضی قلی بیات، وزیر دارایی - انوشیروان سپهبدی، وزیر دادگستری - احمدعلی سپهر، وزیر پیشه و هنر - دکتر منوچهر اقبال، وزیر بهداری - محمدتقی بهار، وزیر فرهنگ – سهام ‌الدین غفاری، وزیر پست و تلگراف – شمس ‌الدین امیرعلایی، کفیل وزارت کشاورزی - دکتر متین دفتری، وزیر مشاور.

۲۵ بهمن ۱۳۲۹، وزارت امور خارجه اعلام کرد اسرائیل اخیرا بسیاری از پرتقالهای تولیدی آن کشور را که به ۵ نوع آفت مبتلا و فاقد گواهی بهداشت هستند به ایران صادر کرده است.

۲۵ بهمن ۱۳۳۱، کشتی میریلا (Miriella) که نفت ایران را به ایتالیا می‌برد، پس از ورود به بندر ونیز با طرح شکایتی از سوی شرکت سابق نفت انگلیس و ایران به دادگاه ونیز، توقیف شد. اما دادگاه در ۱۹ اسفند دولت ایران را ذیحق دانست و کشتی را با محموله آن آزاد کرد.

۲۵ بهمن ۱۳۳۵، جراید کشور از تاسیس اداره کاریابی و مشاغل امور صنعتی و حرفه ‌ای و بازرگانی در تهران خبر دادند و اعلام کردند این اداره به اداره مرزی کار و تشکیلات آموزش حرفه‌ای وزارت کار اضافه شد.

۲۵ بهمن ۱۳۳۹، دانشگاه ملی با دو دانشکده معماری و علوم مالی و اقتصادی به ریاست دکتر علی شیخ ‌الاسلام کار خود را آغاز کرد.

۲۵ بهمن ۱۳۴۹، اوپک در مبارزه با کمپانی ‌های نفتی پیروز شد و قرارداد جدید نفت امضا شد. به موجب این قرارداد درآمد ایران ۳۵۰ میلیون دلار افزایش یافت.

خبری: اخبار اقتصادی امروز در بازار تهران

۲۵ بهمن ۱۳۵۴، ارتشبد طوفانیان درباره گزارشهای مربوط به پرداخت رشوه از سوی شرکتهای فروشنده ادوات نظامی به ایرانی‌ها گفت «شرکت گرومن به بعضی واسطه‌های غیرقانونی مبالغ کلانی «حق العمل» پرداخت کرده است.

۲۵ بهمن ۱۳۵۵، به موجب یکی از اسناد ساواک که امروز منتشر شد، اسرائیل اخیرا جوجه‌های مبتلا به بیماری کشنده «نیوکاسل» خود را به ایران صادر کرده است.

۲۵ بهمن ۱۳۵۷، کلیه اعتصاب ‌های دوران انقلاب به فرمان امام‌ خمینی (ره) خاتمه یافت.

۲۵ بهمن ۱۳۹۰، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها از آغاز روند عملیاتی حذف پردرآمدها از فهرست یارانه ‌بگیران خبر داد و گفت: فرم خودانصرافی خانوارهای پردرآمد از دریافت یارانه نقدی، از دیروز در استان ‌ها توزیع شده و قرار است استانداران و فرمانداران با دعوت از این گروه، مذاکراتی را با آنها انجام دهند. به گفته محمدرضا فرزین، اسامی چهار میلیون نفر از پردرآمدها آماده شده است و اسامی مابقی نیز به تدریج برای استانداران و فرمانداران ارسال می‌شود.

۲۵ بهمن ۱۳۹۴، اعضای هیات ‌مدیره شرکت فولکس واگن در حالی هم‌ اکنون در تهران به‌ سر می‌‌برند که به گفته برخی منابع آگاه این هیات به قصد بررسی بازار و مذاکره با شرکای احتمالی به ایران سفر کرده ‌اند.

۲۵ بهمن ۱۳۹۶، بسته سه ‌گانه بانک مرکزی برای مدیریت نوسان و مهار سفته‌بازی ارزی رونمایی شد. براساس بسته طراحی ‌شده به شبکه بانکی اجازه داده شده برای دو هفته اقدام به انتشار گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد کنند. نرخ بازخرید قبل از موعد نیز ۱۴ درصد تعیین شده است. این محور عامل بازدارنده مهمی در برابر جذابیت ‌های ارزی ناشی از نوسانات اخیر است. محور دوم بسته ضدالتهاب بانک مرکزی بر انتشار گواهی سپرده ریالی با پایه ارزی استوار است. بر مبنای این ابزار خریدارانی که تمایل به سرمایه‌ گذاری با پایه ارزی دارند، می‌‌توانند گواهی سپرده ریالی بر مبنای قیمت یورو و دلار از شبکه بانکی خریداری کنند.

۲۵ بهمن ۱۳۹۷، فرآیند ثبت‌سفارش و واردات کالاهای ممنوعه در مناطق آزاد بار دیگر مورد بازنگری قرار گرفت. مطابق سیاست جدید دولت، ‌ مقرر شده است که ثبت‌سفارش گروه چهارم کالایی به مناطق آزاد تا سقف ۱۴۰ میلیون دلار در چارچوب ضوابط تعیین شده، امکان‌پذیر شود.

منابع: موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی و روزنامه دنیای اقتصاد

خواندن خبر در سایت منبع

موضوع‌های مشابه

در ادامه بخوانید

اقتصادنیوزاقتصادنیوز1 روز قبل
به گزارش اقتصاد نیوز، یک رستوران برای قسمت صندوق خود دست به ابتکار جالبی زده است. انتشار عکس این خلاقیت در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرنگار مهر، شرکت هواپیمایی ماهان در خصوص انجام پروازهای چین بیانیه‌ای صادر کرد که به شرح زیر است: پروازهای هواپیمایی ماهان در چند روز اخیر به مقصد کشور چین، بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، با رعایت تمام نکات ایمنی بوده است. پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود.
اقتصاد آنلایناقتصاد آنلاین1 روز قبل
ایبناایبنا1 روز قبل
بر اساس بررسی‌ها تراکنش‌های زیر ۳۰ هزار تومان باید به‌صورت بزن و برو (TAP AND GO) با کیف پول و بدون پین اجرایی شود و در مبالغ بالای ۳۰ هزار تومان تا یک مبلغ مشخص از کیف پول آنلاین و با پین باید استفاده شود و از یک مبلغی به بعد هم در کل کیف پول نباید کاربرد داشته باشد. به عقیده من کیف پول باید تمام کارکردهای یک کیف پول واقعی را داشته باشد و استانداردها در آن اعمال شود که به این سمت هم در حال حرکت هستیم. شاه گشتاسبی: اعتباری که در یک حلقه بسته برای دریافت یک خدمت خاص مورد بهره برداری قرار می‌گیرد از دیدگاه بانک مرکزی کیف پول است؟ محمدبیگی: من اسم آن را کیف پول نمی‌گذارم؛ اما می‌تواند شبه کیف پول و تمرینی از کیف پول باشد. محمد بیگی: کیف پول در معنای عام کیف پول است؛ ولی با توجه به کارکردش در جاهای خاص مدل‌های متفاوتی را به خود می‌گیرد که شامل کیف پول بسته، نیمه باز و باز می‌شود. من اعتقاد دارم تا رگولاتور قوانین بخش کیف پول را ابلاغ نکند، نمی‌توان یک کیف پول فراگیر را راه اندازی و توسعه داد.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
مردم هنگ‌کنگ به دلیل کمبود شدید ماسک خودکفا شده و با چرخ‌های خیاطی خانگی، ماسک صورت تولید می‌کنند. به دلیل کمبود جهانی ماسک مردم هنگ‌کنگ به ساخت ماسک‌های دست‌ساز روی آورده‌اند/ عکس: AFPبرخی از مردم هنگ‌کنگ به راه‌‌حل‌های DIY (خودت انجام بدهDo It Yourself) روی آورده‌اند. وی افزود: امیدوارم همگان در تولید ماسک به خودکفایی برسند. نمی‌دانم چرا مردم برای این ماسک‌ها تا این حد هزینه می‌کنند. شاید دلیل این گرانی نبود خط تولید ماسک در هنگ‌کنگ است. او گفت: تولید ماسک در زندان هنگ‌کنگ افزایش یافته و سرمایه ۱٫۵میلیون دلاری هنگ‌کنگ برای حمایت از کارخانه‌های داخلی این منطقه و برای تولید ماسک صورت گرفته است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴9 ساعت قبل
ساعت۲۴ - دختر جوان به حکم شلاق پسری که وی را فریب داده و با وعده ازدواج او را به تله شیطانی انداخته است اعتراض کرد. دختر جوان به حکم شلاق پسری که وی را فریب داده و با وعده ازدواج او را به تله شیطانی انداخته است اعتراض کرد. با اعلام این شکایت، پسر جوان ردیابی و بازداشت داد و در شعبه ۱۱ دادگاه کیفری یک استان تهران پای میز محاکمه ایستاد. صدور حکمدر ابتدای جلسه، ارمغان برای پسر جوان اشد مجازات خواست و گفت: این پسر زندگی و آینده مرا نابود کرد. وی به قضات گفت: وقتی از نیما شکایت کردم دانشجوی ترم اول رشته هنر بودم.

نظرها

اخبار بیشتر