چه عواملی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌‌های دهان میشود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. سلامت
چه عواملی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌‌های دهان میشود؟

چه عواملی باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌‌های دهان میشود؟

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
رئیس هجدهمین کنگره بین‌‌المللی جراحان فک، دهان و صورت با بیان اینکه سرطان‌‌های این ناحیه، شایع‌‌اند، گفت: مصرف برخی داروهای درمان پوکی استخوان اگرچه عوارض پوکی استخوان را کاهش می‌‌دهد اما ممکن است باعث بروز عفونت و تأخیر در ترمیم استخوان دهان شود.

- اخبار اجتماعی -

دکتر سعید نظافتی در گفتگو با خبرنگار بهداشت و درمان باشگاه خبرنگاران پویا درباره میزان شیوع سرطان‌‌های دهان و صورت اظهار کرد: این سرطان‌‌ها، عموما شایع‌‌اند؛ برخی سرطان‌‌های این ناحیه، مربوط به بافت پوششی است اما برخی دیگر بافت همبند را در بر می‌‌گیرد؛ بافت پوششی شامل مخاط دهان و بافت همبند شامل عضلات، استخوان‌‌ها، دهان و فک است.

وی با اشاره به عوامل خطر ایجاد سرطان‌‌های دهان، فک و صورت تصریح کرد: مصرف دخانیات و سیگار، عادات غذایی و رژیم‌‌های غذایی غلط، آلودگی هوا و برخی بیماری‌‌ها از عوامل ایجاد این سرطان‌‌ها هستند.

نظافتی با بیان اینکه پیش‌‌آگهی سرطان‌‌های دهان، فک و صورت با یکدیگر متفاوت است، با ارائه مثالی متذکر شد: منظور از پیش‌‌آگهی این است که چه تعداد از بیماران، تا پنج سال آینده زنده می‌‌مانند؛ بر همین اساس، ۹۰ درصد بیماران مبتلا به سرطان لب پایین، بعد از درمان، تا پنج سال آینده، عمر می‌‌کنند اما درباره سرطان برخی نواحی دیگر مانند کف دهان و زبان این پیش‌‌آگهی، پایین‌‌تر و حدود ۴۰ درصد است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات شایع به خصوص در زنان بعد از سنین یائسگی، پوکی استخوان است، هشدار داد: مصرف داروهای بیس فسفونات مانند آلندرونات (Alenderonate)، آمپول زومتا و سایر داروهایی که در پوکی استخوان تجویز می‌‌شوند، مانند یک تیغ دولبه عمل می‌‌کند، زیرا از سویی باعث کاهش عوارض ناشی از پوکی استخوان و برخی سرطانهای نواحی دیگر بدن می‌‌شود اما از سوی دیگر این داروها بر متابولیسم استخوان اثر می‌‌گذارند و باعث تاخیر در ترمیم استخوان می‌‌شوند.

نظافتی ادامه داد: بیمارانی که این داروها را استفاده می‌‌کنند باید در هنگام مراجعه به دندانپزشک، او را از مصرف این داروها مطلع کنند، زیرا این افراد، در صورت انجام جراحی در ناحیه دهان خود ممکن است دچار مشکل در ترمیم دهان و عفونت آن شوند و یکی از عوارض مهم آن، بروز مشکلی به نام «استئونکروزیس» است.

وی یادآور شد: البته کلسیم و ویتامین D که در پوکی استخوان تجویز می‌‌شوند، چنین عارضه‌‌ای ایجاد نمی‌‌کنند.

این جراح دهان، فک و صورت تاکید کرد: رعایت بهداشت دهان و دندان و پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات، در تشخیص به موقع سرطان‌‌های این ناحیه و پیشگیری از بروز عفونت‌‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ مردم باید هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار، حتما به دندانپزشک مراجعه کنند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار سلامت پزشکی

وی با بیان اینکه تقاضا برای انجام «ایمپلنت» در کشور زیاد شده است، خاطرنشان کرد: این مسئله، یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد؛ جنبه منفی آن، این است که این امر، نشان‌‌دهنده ضعف در پیشگیری از بروز مشکلات دندانی است؛ یعنی در زمینه آموزش به مردم، برای حفظ بهداشت دهان و دندان‌‌شان، خوب عمل نشده است و اقدام مناسبی برای کاهش پوسیدگی دندانها، درمان پوسیدگی‌‌ها و افزایش نگهداری دندانهای سالم انجام نشده است؛ بنابراین باید هزینه‌‌هایی که برای درمان دندانپزشکی در کشور می‌‌‌‌شود، کاهش یابد.

رئیس کنگره جراحان دهان، فک و صورت افزود: جنبه مثبت آن، این است که ایمپلنت می‌‌تواند جایگزین دندان‌‌های از بین رفته باشد؛ آگاهی مردم نسبت به درمان ایمپلنت افزایش و برخی باورهای غلط درباره آن، در بین مردم جامعه کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه دولت باید امکان واردات ایمپلنت ارزان را فراهم کند، تصریح کرد: امکان تولید ایمپلنت در داخل کشور نیز وجود دارد اما نیاز به یکسری تجهیزات و مواد داریم که نیازمند حمایت‌‌های دولت است.

نظافتی با اشاره به اینکه هیچکدام از جراحی‌‌ها بدون عارضه نیستند، ادامه داد: «جراحی با حداقل عارضه» شعار هجدهمین کنگره بین‌‌المللی جراحان دهان، فک و صورت خواهد بود؛ زیرا در صورت ایجاد عوارض ناشی از جراحی، هم از لحاظ هزینه و هم از لحاظ دوری بیمار از جامعه و محیط کارش، بار اقتصادی زیادی بر دوش جامعه و سیستم بهداشتی و درمانی کشور تحمیل می‌‌شود.

گفتنی است هجدهمین کنگره بین‌‌المللی جراحان دهان، فک و صورت، دهمین همایش بین‌‌المللی ایمپلنت خلیج فارس و هشتمین سمپوزیوم محققین جوان با حضور متخصصینی از کشورهای آلمان، بلژیک، ایتالیا، هند و پاکستان از تاریخ ۲۹ بهمن تا ۲ اسفندماه سال جاری در محل هتل المپیک تهران برگزار و ۲۰ پنل تخصصی و ۱۶ جراحی زنده در این کنگره ارائه خواهد شد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری11 ساعت قبل
- کرونا ویروس‌ها از چه زمانی مورد توجه قرار گرفتند و نخستین اپیدمی آن مربوط به چه سالی و با چه پیامد هایی بوده است؟ برای اولین‌بار در سال ۱۹۶۵ بود که ویروس‌های خانواده کرونا کشف شد. این ویروس هم موجب مرگ افرادی از بین مبتلایان شد که سن آنها بالا بود و دارای نقص ایمنی بودند و سیستم ایمنی ضعیفی داشتند. - یعنی این برای بار سوم است که کرونا ویروس‌ها با این بیماری جدید که محل شیوع اولیه آن در ووهان چین بوده است حالت اپیدمی جمعی به خود گرفته است؟ بله، این بار اول نیست که خانواده کرونا ویروس‌ها باعث شیوع یک بیماری شده باشند. این نوع ویروس از خانواده کرونا افراد سالمند و افرادی که از نظر سطح ایمنی ضعیف هستند را درگیر می‌کند. سردرد، سرفه، عطسه، گلودرد و در موارد حاد نفس تنگی و تهوع از علائم ابتلا به کرونا ویروس جدید هستند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز11 ساعت قبل
در حالی که برخی رسانه‌ها اعلام کرده‌اند که نتیجه آزمایش شهردار منطقه ۱۳ تهران که از شب گذشته با علایم ویروس کرونا در بیمارستان بستری بود، مثبت اعلام شد، مدیر روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۳ اعلام کرد: حال عمومی مرتضی رحمان‌زاده شهردار منطقه ۱۳ خوب است و خبر ابتلای شهردار منطقه به کرونا صحت ندارد.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل
ویروس کرونا که نزدیک دو ماه پیش در چین شایع شد، حالا بسیاری از کشور جهان را درگیر کرده است. پای این بیماری ناشناخته به ایران هم باز شد و در قم تاکنون دو قربانی گرفته است. او می‌گوید: نخستین نشانه‌های کرونا ویروس اواسط دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان پایتخت مرکز هوبی در ۱۱۲۵ کیلومتر پکن مشاهده شده است. اگرچه بسیاری قبل از شیوع این بیماری در ووهان، مسافرت‌های خود را آغاز کرده بودند اما بسیاری از مردم به خاطر شیوع آن در خانه‌هایشان ماندند. مردم از انتشار شایعه و هر خبر بد و ناامید کننده در مورد آمار مرگ و میر و شیوع کرونا خودداری می‌کردند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز10 ساعت قبل
نشست اضطراری مدیران و مسئولان شهرداری تهران با مسئولان وزارت بهداشت و اورژانس کشور هم اکنون در حال برگزاری است. غلامحسین محمدی مدیرکل روابط عمومی شهرداری تهران روز شنبه در توئیتی اعلام کرد: «هم اکنون جلسه اضطراری مدیران شهرداری تهران با مسئولان وزارت بهداشت و اورژانس کشور، برای اتخاذ تصمیمات لازم برای مدیریت شیوع کرونا در حال برگزاری است و تصمیمات این جلسه اعلام و سریعا اجرایی خواهد شد. به گفته مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تا دوم اسفند امسال ویروس کرونا ۱۸ مورد قطعی مبتلا در ایران داشته که چهار نفر آنها جان خود را از دست داده‌اند. وزیر بهداشت تعداد افراد مشکوک به ویروس کرونا را در بیمارستانهای کشور ۲۴ نفر اعلام کرده بود که دوم اسفند ابتلای ۱۳ نفر از آنان به این ویروس قطعی شد. در یک ماه گذشته ۲ هزار و ۲۵۰ نفر در چین و ۸ نفر در دیگر کشورهای جهان بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و هزاران نفر در بیمارستان‌ها، بستری شده‌اند.
سلامت نیوزسلامت نیوز12 ساعت قبل
سلامت نیوز: بیش از یک ماه است که ویروس تازه‌ای از خانواده ویروس‌های کرونا در جهان شیوع پیدا کرده است. منشاء این ویروس شهر «ووهان» چین بوده و تاکنون هزاران نفر را در چین و دیگر کشورهای جهان مبتلا کرده است. به‌تازگی چند مورد ابتلا به این ویروس در ایران نیز گزارش شده و موجب فوت چند ایرانی شده است. مهمترین عامل جلوگیری از انتشار این ویروس، پیشگیری عنوان شده است. در این اینفوگرافیک با توصیه‌هایی برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس آشنا می‌شویم.

نظرها

اخبار بیشتر