ولنتاین را چه کسی به ایران آورد؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. اجتماعی
ولنتاین را چه کسی به ایران آورد؟

ولنتاین را چه کسی به ایران آورد؟

ایمناخبرگزاری ایمنا |
یک مردم‌شناس گفت: ناصرالدین شاه مسافرتی به کشورهای اروپایی داشته و در این سفر همسرش را همراه خود نمی‌برد و در جشن ولنتاین از راه دور در یک کارت تبریک برای همسرش می‌فرستد و حتی این کارت تبریک در موزه‌های ایران وجود دارد.

عباس تراب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص روز ولنتاین اظهار کرد: تا به حال در مطالعات مردم‌شناسی و مردم نگاری به موضوع ولنتاین پرداخته نشده است.

وی با تاکید بر اینکه سابقه جشن ولنتاین به دوره قاجار برمی‌گردد، اظهار کرد: ناصرالدین شاه مسافرتی به کشورهای اروپایی داشته و در این سفر همسرش را همراه خود نمی‌برد و در جشن ولنتاین از راه دور در یک کارت تبریک برای همسرش می‌فرستد و حتی این کارت تبریک در موزه‌های ایران وجود دارد.

این مردم شناس در خصوص لزوم پرداختن به جشن‌های غیرایرانی همچون ولنتاین گفت: اگر بتوانیم جشن‌های ایرانی که برگزاری آن از بین رفته است را زنده کنیم قطعا این آئین‌های کهن ایران بسیار از ولنتاین بهتر، باشکوه‌تر و پر مفهوم‌تر است.

وی اظهار کرد: جشن‌های ایرانی بسیار مفصل‌تر از جشن‌های غربی است و لازم است در زنده کردن آنها تلاش بیشتری کنیم چرا که در هر جشن ایرانی مفاهیم بسیاری همچون لباس محلی، غذای رسمی، توجه به اشعار، داستان‌های قدیمی و اهدای هدایای بیشمار و مؤلفه‌های بسیار دیگری استفاده می‌شد.

تراب‌زاده با بیان اینکه ایران در گذشته جشن‌های ارزشمند بسیاری داشته است، افزود: در شمال اصفهان و در منطقه کاشان، اردستان و نطنز جشنی به نام اسفندی داریم که تقریبا تاریخ آن با ولنتاین همزمان است و شب ۲۵ بهمن جشن اسفند رعیتی یا همان اسفندی است.

وی در خصوص مراسم محلی در منطقه شمال اصفهان، تصریح کرد: در تقویم محلی شمال اصفهان تقویمی به نام تقویم رعیتی وجود دارد که در آن یک سال ۳۶۰ روز است و به پنج روز پایانی سال را پنجه می‌گویند که حتی در شاهنامه هم به پنجه باستانی اشاره شده است.

خبری: اخبار اجتماعی این هفته در ایران و سایر نقاط جهان

این مردم‌شناس با بیان اینکه در شمال اصفهان و مناطق کاشان در ۲۵ بهمن جشن اسفندی رواج داشته است، اظهار کرد: در گذشته این جشن اسفندی که به نوعی یک آئین پیشواز نوروزی بوده را مردم مفصل‌تر از نوروز برگزار می‌کردند که در آن باید لباس نو می‌پوشیدند و غذای مخصوصی می‌پختند که این جشن امروز به طور محدود در روستاها دیده می‌شود اما متأسفانه دقیقا در همین تاریخ ولنتاین را جایگزین چنین جشن‌های باشکوهی کرده‌اند.

تراب‌زاده با اشاره به اینکه در گذشته هر ۳۰ روز یک ماه برای خود اسم داشته است، افزود: جشن مهرگان در ۱۶ مهر و پنج اسفند روز سپندارمزدگان یا جشن اسفندگان است و جشن‌های فراوانی در ماه‌های سال بوده است.

وی در خصوص تأثیر زنده کردن جشن‌های ایرانی در شادابی مردم، اظهار کرد: همه جشن‌های ایرانی خاطرات را زنده می‌کنند و اگر بخواهیم دلیل شادابی و طراوت مردم در گذشته را بدانیم وجود جشن‌های فراوان در آئین کهن ایران بوده است و قطعا جامعه امروز با وجود مشکلات و بحران‌های فراوان بیش از گذشته نیازمند برپایی چنین جشن‌هایی است و به هیچ وجه نیازمند جشن‌های غیربومی کشورهای دیگ نیستیم.

این مردم‌شناس وجود جشن‌های کهن ایران را زمینه‌ای برای زنده ماندن و رونق هنرهای بسیاری دانست و گفت: اگر جشن‌های قدیمی و آئین‌های خود را حفظ می‌کردیم امروز مؤلفه‌های بسیاری همچون پوشاک محلی، غذای محلی، داستان‌های محلی، ادبیات شفاهی و همه میراث ملموس و ناملموس ما حفظ می‌شد اما متأسفانه به این جشن‌ها و آئین‌ها بی‌اهمیتی شد و به مرور از بین رفت و لازم است در احیای این جشن‌ها تلاش کنیم. کد خبر ۴۰۹۱۴۱

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
نتایج دو مطالعه جدید نشان می‌دهد که حمله ویروس و تشخیص آن از طریق چندین مسیر اتفاق می‌افتد. نتایج دو مطالعه جدید نشان می‌دهد که حمله ویروس و تشخیص آن از طریق چندین مسیر اتفاق می‌افتد. این گزارشها با کمک بررسی نمونه‌های دهانی، مقعدی و نمونه خون بیماران انجام شده است. در گزارشی از مرکز کنترل بیماریهای چینی، نویسندگان، چگونگی جداسازی ویروس از نمونه مدفوع بیمار مبتلا به COVID-۱۹ را شرح می‌دهند. امروز در BMJ، دانشمندان چینی به یافته‌های بالینی ۶۲ بیمار مبتلا به COVID-۱۹ از هفت بیمارستان استان ژجیانگ، چین پرداختند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
وی افزود: البته به طور همزمان حراست وزارت بهداشت هم در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داده است. همتی همچنین گفت: در حال حاضر ما در حال پیگیری خبر کذبی که به معاونت درمان وزارت بهداشت، منتسب شده بود، هستیم. وی تاکید کرد: دومین نامه جعلی هم منتسب به وزیر کشور خطاب به وزیر بهداشت بود که در این زمینه خود وزارت کشور باید اقدام کنند. به طور کلی اصل خبر کذب بود و پخش‌کننده آن هم مشخص است، اما منبع اصلی خبر تا کنون مشخص نشده است. همتی تاکید کرد: باید توجه کرد که در حوزه اخباری مانند کرونا از سوی وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت روزانه کار اطلاع‌رسانی انجام می‌شود.
خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
- کرونا ویروس‌ها از چه زمانی مورد توجه قرار گرفتند و نخستین اپیدمی آن مربوط به چه سالی و با چه پیامد هایی بوده است؟ برای اولین‌بار در سال ۱۹۶۵ بود که ویروس‌های خانواده کرونا کشف شد. این ویروس هم موجب مرگ افرادی از بین مبتلایان شد که سن آنها بالا بود و دارای نقص ایمنی بودند و سیستم ایمنی ضعیفی داشتند. - یعنی این برای بار سوم است که کرونا ویروس‌ها با این بیماری جدید که محل شیوع اولیه آن در ووهان چین بوده است حالت اپیدمی جمعی به خود گرفته است؟ بله، این بار اول نیست که خانواده کرونا ویروس‌ها باعث شیوع یک بیماری شده باشند. این نوع ویروس از خانواده کرونا افراد سالمند و افرادی که از نظر سطح ایمنی ضعیف هستند را درگیر می‌کند. سردرد، سرفه، عطسه، گلودرد و در موارد حاد نفس تنگی و تهوع از علائم ابتلا به کرونا ویروس جدید هستند.
مازن آنلاینمازن آنلاین1 روز قبل
وزیر بهداشت گفت: ‌حتما ویروس کرونا را با هوشمندی مردم و تلاش عزیزان من در حوزه بهداشت و درمان و همکاری بین بخشی سایر دستگاه‌ها در اسرع وقت به حد تعادل و مهار خواهیم رساند. دو نفر از این افراد در قم و یک نفر نیز پزشکی است که از قم به اراک رفته بود. کرونا در بچه‌ها و جوانان معمولا در حد آنفولانزا نه بیماری‌زایی دارد ونه ناتوانی و کشندگی به همراه خواهد داشت. ویروس کرونا به خطرناکی که ممکن است در اذهان برخی جا افتاده باشد نیست و امیدواریم با هوشیاری مردم و همکاری بین بخشی آن را در کشور مهار و کنترل کنیم. وزیر بهداشت در پاسخ به پرسش دیگری درباره آمار افراد مشکوک به کرونا گفت: تاکنون ابتلا ۵ نفر به ویروس کرونا در کشور قطعی شده و حدود ۲۵ مورد تست در دست بررسی است.
الفالف1 روز قبل
وزیر بهداشت با اشاره به تایید پنج مورد ابتلا به کرونا ویروس در کشور، گفت: کانون آلودگی کرونا در داخل کشور است. وی با عنوان این مطلب که در حال حاضر در شرایط پیک آنفلوانزای نوع B در کشور هستیم و ما را گرفتار کرده است، ادامه داد: کرونا ویروس، پدیده‌ای است که می‌تواند برای ما زحمت ایجاد کند. وزیر بهداشت با اشاره به افراد مبتلا به کرونا ویروس، گفت: بررسی‌ها نشان داده است که این افراد هیچ سفری به خارج از کشور نداشته‌اند. بنابراین، باید گفت که کانون آلودگی در داخل کشور شکل گرفته است. نمکی از جامعه پزشکی درخواست کرد با همکاری همدیگر در سراسر کشور کرونا ویروس را مثل آنفلوانزا جمع کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر