برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایمنا
  4. فرهنگ
برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه!

برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه!

ایمناخبرگزاری ایمنا |
از آسمان سنگ هم ببارد، مردم تبریز به استقبال شب اصفهان می‌آیند، می‌بینید که وقت برگزاری مراسم، چه مهمان‌نوازی از هنرمندان اصفهان می‌کنند...

به گزارش خبرنگار ایمنا، درست حوالی قبل و بعد از ساعت نشستن پرواز مهمانان اصفهانی شب تبریز، برف سنگین آذربایجان ایران شدت گرفت؛ آنقدر شدید که خودروها به سختی در خیابان‌های شهر تردد می‌کردند چه برسد به آنکه هواپیما بخواهد برای پیاده کردن مسافران اصفهانی خود به زمین بنشیند.

مدیران تبریزی گل پروژه‌های عمرانی خود را نگه داشته بودند تا همزمان با سفر اصفهانی‌ها افتتاح کنند که مهم‌ترین آن اتمام خط یک مترو بود اما غیبت ناخواسته شهردار و اعضای شورای شهر اصفهان که برای «شب فرهنگی اصفهان» به تبریز سفر می‌کردند، نگذاشت زبان پروژه‌ها با دست همدلی اصفهان و تبریز چیده شود.

بازگشت پرواز اصفهان تبریز به فرودگاه اصفهان، تقریبا اکثر برنامه‌های حاشیه و متن شب فرهنگی اصفهان در تبریز را تحت‌الشعاع قرار داد اما نه اینکه بتواند گرمای این نخستین شب فرهنگی اصفهان در شهری دیگر را سرد کند.

برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه! - 4

میزبانی شهر اولین‌ها

از همان اول روز پنج‌شنبه، ۲۴ بهمن‌ماه که قرار بود شب اصفهان در تبریز برگزار شود، مدیران تبریزی قول برگزاری برنامه‌ای شایسته را دادند که گفته احمد حمیدی معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز موید آن بود: «از آسمان سنگ هم ببارد، مردم تبریز به استقبال شب اصفهان می‌آیند، می‌بینید که وقت برگزاری مراسم، چه مهمان‌نوازی از هنرمندان اصفهان می‌کنند…»

از آسمان سنگ نبارید اما برف آنقدر نشسته بود که آمدن به پردیس حوزه هنری تبریز را در یک بعدازظهر زمستانی سخت کند با این حال سالن اصلی، تقریبا پر شده بود و آماده میزبانی از هنرمندان اصفهانی؛ هنرمندانی که خود را یک روز زودتر به تبریز رساندند تا هم فراغ بالی داشته باشند برای تبریزگردی هم فرصت پیچاندن تاب هنر اصفهان را در میان برج‌های تبریز.

برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه! - 8

دست دو شهر به دست هنر

پیوند شعر و موسیقی اصفهان و آذربایجان که به دست و زبان هنرمندان اصفهانی جاری شد، اجرای ایرانی‌ترین نقالی شاهنامه توسط استاد غلامرضا خوشحال پور، داستان خوانی و سخنرانی‌های مرسوم بخش نخست شب فرهنگی اصفهان را تشکیل می‌داد.

در بخش دوم اما با همه سختی‌هایی که آوردن و نصب دکور به داخل سالن داشت، تئاتر «کلاغ‌ها» با درون‌مایه لهجه اصفهانی به نمایش درآمد تا این نمایش برگزیده جشنواره تئاتر فجر، نماینده تئاتر اصفهان در شب فرهنگی باشد؛ البته سالن اجرا چندان مناسب اجرای نمایش با این وسعت نبود و تیم دکور مجبور شدند دکور نمایش را تکه تکه کرده و در داخل سالن، از نو آن را بسازند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی هنری جهان

برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه! - 13

نقش فرش، رخ سینما

به وسعت شش ساعته اجرای این هنرمندی‌ها، در سالن دیگر پردیس قدس، آثار سینمایی اصفهان نیز اکران می‌شد؛ این سالن خلوت‌تر از سالن اصلی بود اما اندک مخاطبان این آثار از «خواب‌های گمشده خواجو» تا «لباس عید قصه‌های مجید» را به تماشا نشستند؛ ۱۳ اثر داستانی، مستند و پویانمایی در بخش فیلم‌های منتخب سینمای اصفهان اکران شد.

بخش دیگر شب روز اصفهان در عصر ابری تبریز، نمایشگاه آثار و صنایع‌دستی اصفهان بود؛ در کنار سوغاتی‌های ریز و درشت اصفهان، خاندان صفدرزاده، فرش‌های نصف‌جهان را با نقشه خورشید و بهار و تلفیقی از هنرهای اصیل اصفهانی آوردند تا نور خورشید هنر اصفهان به آسمان تبریز بتابد و طراوت بهار آن مژده دهد که «زمستانی رفتنی‌است.»

برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه! - 17

به زبان هنر

برف آمد، یک هواپیما ننشست و دست‌ها از هم جدا شد اما قلب‌ها هرگز؛ قلب‌هایی که هنر آن را پیوند زده است از تبریز تا اصفهان؛ هنری که صائب آن اصالت تبریزی‌اش را در مکتب اصفهان به یادگار گذاشت. شب گذشته نیمی از کاروان اصفهان از سفر به تبریز جا ماند اما همراهی و نزدیکی خود را با ارسال یک فیلم به شب اصفهان ثابت کرد. شهردار اصفهان در کنار آرامگاه صائب به تبریز به زبان هنر سلام کرد.

کاستی‌های شب اصفهان را باید گذاشت به پای برگزاری اولین‌بار آن و تجربه‌اش را اندوخت برای زنجیره ارزشی که قرار است فرهنگ اصفهان را به شهرهای دیگر هدیه دهد؛ با این حال آنچه در پس شب اصفهان نهفته است، ارزش بارها تکرار را در جای جای ایران دارد… بگذار گفت‌وگو به زبان هنر شود …

برف دست‌ها را جدا کرد اما قلب‌ها را نه! - 21

کد خبر ۴۱۰۳۸۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ایرناایرنا11 ساعت قبل
وی تاکید کرد: در چند سال اخیر و در قالب طرح ارتقا همچنین کمک به تعمیر و تجهیز سراهای دانشجویی، صندوق رفاه، اعتباری بالغ بر ۲۱۲ میلیارد تومان برای بهبود کیفی وضعیت سراهای دانشجویی به دانشگاه‌ها پرداخت کرد. به گفته رییس صندوق رفاه دانشجویان، در این راستا بیش از ۶۵۰ سرای دانشجویی بازسازی شد و ارتقا یافت؛ همچنین در زمینه ارتقای سلف سرویس‌های دانشجویی با همکاری مشترک صندوق و دانشگاه‌ها با اختصاص اعتباری بالغ بر ۸۸ میلیارد تومان طی سال‌های ۹۷ و ۹۸، تجهیزات ۱۳۸ آشپزخانه، نوسازی و صنعتی شد. مشاور وزیر علوم گفت: در این راستا، فضای ۷۱ آشپزخانه مرمت و بهسازی شد که تاثیر به سزایی در افزایش کیفیت غذا و رضایت مندی دانشجویان داشت. راه اندازی خوابگاه‌های غیردولتیمطیعی درباره راه اندازی اتحادیه خوابگاه (سراهای) غیردولتی برای دانشجویان، خاطرنشان کرد: تشکیل اتحادیه سراداران غیردولتی مانند دیگر اصناف باید توسط متقاضیان بخش خصوصی و با کسب مجوز از وزارتخانه‌های کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام پذیرد. وی تاکید کرد: تاکنون این امر توسط سراداران محقق نشده است و از قرار اطلاع، گروهی از سراداران درصدد راه اندازی این اتحادیه هستند.
مازن آنلاینمازن آنلاین12 ساعت قبل
آخرین ساعت شامگاه جمعه دوم اسفند، برای چندمین بار، شایعه درگذشت محمدرضا شجریان در فضای مجازی پیچید و چند رسانه آن را تایید کردند. اما در تماس تلفنی خبرنگار خبرآنلاین با بیمارستان جم، این خبر تکذیب شد. دوم اسفند ۹۸/ ساعت ۲۳:۲۷» واکنش همایون شجریان به خبر درگذشت پدرشدر همین باره مهدی جلیلی روزنامه نگار از مشاهداتش در مقابل بیمارستان جم نوشت: جمع زیادی از مردمی که نگران حال استاد شجریان هستند، آمده‌اند مقابل بیمارستان جم. مردم، باور نکرده‌اند و با وجود درخواست پلیس متفرق نمیشوند. از هر گوشه‌ صدای یکی از آثار شجریان به گوش می‌رسد. شجریان از نگاه دیگران! بیشتر بدانید: راز ماندگاری استاد شجریان چیست؟ بیشتر بدانید: شجریان در سال هایی که دشمن عشق پیروز شد …منبع: khabaronline. ir
ایسناایسنا10 ساعت قبل
ایسنا/البرز سمینار تخصصی واکسن و چالش‌های پیش رو برای نخستین بار در کشور توسط مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در کرج برگزار می‌شود. سید رضا بنی هاشمی روز شنبه سوم اسفند در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مؤسسه رازی به عنوان متولی تولید واکسن و سرم‌های درمانی مارگزیدگی و عقرب زدگی در کشور، تا کنون چندین سمینار تخصصی با موضوعات بیماری‌های عفونی دام، طیور و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام برگزار کرده است. به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: در این راستا اولین سمینار واکسن و چالش‌های پیش رو با دعوت از متخصصان و اساتید فن توسط مؤسسه رازی در ششم اسفند ماه برگزار می‌شود. وی افزود: سمینارهایی که تا کنون برگزار شده نشان دهنده تمایل مؤسسه به همکارهای‌های درون بخشی و برون بخشی بوده اما سمینار اخیر به منظور بررسی جامع‌تر در مورد فرصت‌ها و چالش‌های پیش رو و همچنین نشان دادن چشم انداز صنعت واکسن در ایران و جهان برگزار خواهد شد. بنی هاشمی درباره اهداف و لزوم برگزاری این سمینار تخصصی علمی - اجرایی، گفت: در این سمینار به دنبال پاسخ به سوالاتی هستیم که در آینده با آن مواجه خواهیم بود.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 ساعت قبل
مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «نظر به توصیه‌های اکید بهداشتی در شرایط کنونی و ضرورت پیشگیری مناسب از خطر ابتلا به بیماری و به منظور صیانت از سلامت آحاد جامعه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشکر از همکاری صنوف مرتبط به اطلاع عموم می‌رساند: تمامی برنامه‌های هنری و سینمایی در سالن‌های سراسر کشور تا پایان هفته جاری (۹/۱۲/۹۸) تعطیل می‌شود. بدیهی است تدوام این وضعیت منوط به بررسی مجدد شرایط و اخذ نظر مراجع ذی‌صلاح خواهد بود.»
خوزستان آنلاینخوزستان آنلاین4 ساعت قبل
پیام خوزستان - ایسنا/خوزستان مبلغ ۲۷۴ میلیون ریال به عنوان هدیه روز خبرنگار به خبرنگاران اهدا می‌شود. معاون فرهنگی و رسانه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان از اختصاص مبلغ ۲۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به خبرنگاران عضو خانه مطبوعات استان خبر داد. مرتضی جمشیدی با اعلام این خبر اظهار کرد: این مبلغ به عنوان هدیه روز خبرنگار به خبرنگارانی که دارای کارت عضویت خانه مطبوعات هستند، اهدا می‌شود. به گزارش ایسنا، به نقل از اداره‌کل ارشاد خوزستان، وی افزود: به زودی این مبلغ از طرف اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان به حساب خانه مطبوعات واریز می‌شود و خبرنگاران عضو خانه مطبوعات با اعلام شماره حساب خود می‌توانند از این هدیه بهره‌مند شوند. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر