آیت الله مکارم شیرازی: همه موظف به رعایت اصول سلامت و بهداشت هستند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اجتماعی

آیت الله مکارم شیرازی: همه موظف به رعایت اصول سلامت و بهداشت هستند

الفخبرگزاری الف |
یکی از مراجع تقلید شیعیان در پیامی تأکید کرد: همگان موظف هستند ضمن رعایت اصول سلامت و بهداشت از وجود خویش مراقبت کنند.

به گزارش مهر، متن پیام آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی پیرامون بیماری اخیر بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

بلاها و حوادث دردناک طبیعی اسباب و عواملی است برای بیداری و آگاهی انسان‌ها. بلای اخیر، بیماری واگیرداری است که جامعه ما را به خود مشغول و کام ملت عزیز ایران را تلخ ساخته است. اینجانب ضمن طلب عافیت و شفای بیماران و نیز تسلیت به خانواده‌های مصیبت دیده و داغدار، صبر و اجر بازماندگان و غفران الهی درگذشتگان را از درگاه خداوند منان خواستارم. ان شاءالله به حول و قوه الهی و با همکاری و بسیج عموم مردم آگاه و فهیم، جامعه پزشکی، مراکز دولتی و دیگر نهادها شاهد غلبه بر این ویروس باشیم.

در اینجا ذکر اموری لازم است:

نخست اینکه حفظ نفس از دیدگاه اسلام واجب است و همگان موظف اند ضمن رعایت اصول سلامت و بهداشت از وجود خویش مراقبت کنند، ازاین رو اگر متولیان و کادر پزشکی کشور که اهل خبره هستند اموری را دراین جهت لازم بدانند باید به آنان اعتماد نموده، آن دستورات را رعایت کرد.

دوم: شناسایی بیماران و مداوای به موقع، کنترل شیوع و راهکارهای مناسب در ریشه کن کردن این ویروس، اهتمام و تلاش مضاعف وزارت بهداشت، جامعه پزشکی و نهادهای مرتبط را می‌طلبد. اینجانب از تلاش دلسوزانه پزشکان، پرستاران و مجموعه خدمات درمانی و تمامی آنان که شبانه روز فداکاری می‌کنند و برای نجات بیماران از هیچ‌گونه خدمتی مضایقه ندارند، تشکر نموده و همواره به آنان دعا می‌کنم. ان شاءالله در کار خود موفق باشند.

سوم: بر آحاد مردم ایران لازم است که دست به دست هم داده از هرگونه کوششی در این راه کوتاهی نکنند، زیرا رهایی از این بیماری بدون همکاری و مسئولیت پذیری تمامی افراد جامعه امکانپذیر نخواهد بود. آن گونه که اطلاع یافتیم گروهی از طلاب جوان و بسیجیان در بیمارستان‌های مربوط به این بیماری حضور یافته و زیر نظر پزشکان و کادر درمانی همکاری می‌کنند، این کار به راستی مایۀ تقدیر فراوان است. از طرف دیگر به گوش می‌رسد که متأسفانه کسانی با احتکار و گران فروشی اقلام مورد نیاز، سبب نگرانی مردم شده‌اند که بر مسئولین لازم است با قاطعیت و جدیت با آنان برخورد نموده و با رفع نگرانی‌های مردم، آرامش بازار را مدیریت نمایند.

در خبری بخوانید: اخبار حوزه اجتماعی از سراسر وب

چهارم: لازم است موازین شرعی در انجام غسل، کفن، نماز و دفن مرحومین تا آنجا که امکان دارد، صورت گیرد و تنها در مواردی که ضرورت اقتضا می‌کند، تغییراتی پیدا کند.

پنجم: خیرین مجاز هستند از یک سوم سهم مبارک امام (ع) برای کمک به نجات بیماران و خانواده‌های کسانی که عزیزانشان را در اثر این بیماری از دست داده‌اند، استفاده کنند.

در پایان، توجه به این نکته نیز ضروری است که در کنار تدابیر مادی، باید از پشتوانه‌های معنوی نیز بهره برد و با دعاها، زیارت‌ها و توسل به ذیل عنایت ائمۀ معصومین (ع) ضمن تقویت روحیه و پرهیز از تخریب افکار و ترویج اخبار نگران کننده که باعث خوشحالی بدخواهان و دشمنان می‌گردد، پایان سریع این بلای فراگیر را از خداوند کریم و مهربان استدعا نموده و با توکل و امید به رحمت واسعه الهی بر این بیماری پیروز و آن را ریشه کن کنیم، إن‌شاءالله.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها