توضیح درباره دفن کرونایی‌ها با بیل مکانیکی!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. اجتماعی

توضیح درباره دفن کرونایی‌ها با بیل مکانیکی!

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
معاون وزیر بهداشت در گفتگو با اعتماد نکات تازه‌ای از شیوه دفن کرونایی‌ها می‌گوید.

برترین‌ها: معاون وزیر بهداشت در گفتگو با اعتماد نکات تازه‌ای از شیوه دفن کرونایی‌ها می‌گوید.

ساكنان شهرهاي كوچك دچار ابهاماتي در مورد شناسايي و پذيرش و درمان مبتلايان كوويد 19 هستند. حتي بخشداران و اعضاي شوراياري‌ها اطلاعات بسيار ناقصي درباره اقدامات دولت براي مبتلايان دارند. بخشدار سياهكل به ما اعتراض مي‌كرد كه كيت تشخيص كرونا در اين شهر وجود ندارد در حالي كه مردم بر اثر كرونا فوت مي‌كنند. چه پاسخي براي اين ابهامات داريد؟

تا امروز ۴۸ دستورالعمل و پروتکل مختص ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ و در زمینه‌های مختلف از جمله نحوه حفظ بهداشت محیط و قرنطینه و ایزولاسیون و مراقبت در منزل و بستری و ترخیص و گندزدایی به سراسر کشور ابلاغ کردیم. شناسایی و تشخیص بیماری هم نیازمند آزمایش‌های فنی است. در ابتدا فقط ۳ آزمایشگاه مرجع آن هم در شهر تهران در این زمینه فعال بود ولی به دنبال ارسال کیت‌های تشخیصی سازمان بهداشت جهانی، توانستیم تعداد آزمایشگاه‌های مرجع را به ۲۴ واحد افزایش دهیم و به زودی هم این تعداد به ۴۰ واحد خواهد رسید که در این صورت سراسر کشور مجهز به آزمایشگاه مرجع برای دریافت و بررسی نمونه‌های مشکوک به آلودگی ویروس کرونا خواهد شد. در هر استان هم یک بیمارستان ویژه برای پذیرش بیماران کرونا در نظر گرفتیم و پذیرش سایر بیمارستان‌های استان هم به این بیمارستان منتقل خواهد شد و تقریبا، تمام استان‌هایی که درگیر شیوع ویروس کرونا شده‌اند، بیمارستان‌های مجهز به آزمایشگاه مرجع دارند. انستیتو پاستور هم به عنوان مرجع نهایی تعیین شده و نتایج تمام آزمایشگاه‌های مرجع باید برای تایید نهایی به آزمایشگاه پاستور ارسال شود که حالا ظرفیت آزمایشگاه پاستور، حدود۱۲۰۰ آزمایش در روز است و در حال حاضر آزمایش در نوبت نداریم و پاسخ‌دهی آزمایش‌مان در انستیتو پاستور، تقریبا به روز و آمار مبتلایان ما هم، همان نتایج نهایی آزمایشگاه پاستور است.

به دلیل همین ابهامات و اطلاعات ناقص، کرونا در برخی شهرهای کوچک در حال تبدیل به انگ است و حتی برخی خانواده‌ها از اعلام ابتلای یکی از اعضای خانواده به کرونا ابا دارند و به پنهانکاری متوسل شده‌اند.

ابتلا به بیماری ویروسی، انگ نیست. این بیماران، ناخواسته مبتلا شده‌اند و این بیماری دنیا را گرفتار کرده و نتایج مطالعات اپیدمیولوژیک می‌گوید که ۴۰ تا ۷۰ درصد مردم دنیا به کووید ۱۹ مبتلا خواهند شد.

ولی انگ ناشی از ناآگاهی، حتی رفتار مسوولان بومی را هم تغییر داده. شنیده‌ام که در شهرستان رودسر، مبتلایان فوت شده بر اثر کووید ۱۹ را با بیل مکانیکی دفن کرده‌اند.

ما به هیچ ‌وجه این رفتارها را تایید نمی‌کنیم چون برای تدفین مبتلایان دستورالعمل دادیم که باید طبق همان دستورالعمل اقدام شود و رعایت آن دستورالعمل هم هیچ خطری ندارد.

وقتی نتیجه آزمایش نهایی از ابتلای فرد به کووید ۱۹ خبر می‌دهد؛ مراحل پذیرش و بستری و بهبودی و در صورت فوت، تدفین این فرد چگونه خواهد بود؟

دستورالعمل تدفین با هماهنگی و لحاظ کردن تمام جهات شرعی ابلاغ شده و مبتنی بر این تاکید است که مسائل شرعی باید برای متوفیان انجام شود.

یعنی غسل داده می‌شوند؟

برای غسل و حتی حفاظت عوامل تدفین و گندزدایی اجساد هم دستورالعمل داده‌ایم. اما اگر افراد با علائم تب و تنگی نفس و بدن درد به بیمارستان یا پزشک مراجعه کردند، پزشک معالج بر اساس همین علائم و همچنین براساس بیماری زمینه‌ای فرد، تصمیم به بستری یا درمان سرپایی می‌گیرد. بعد از بستری شدن در بیمارستان، بر اساس پروتکل ابلاغی ممکن است سی‌تی اسکن از ریه بگیرند و در صورت مشاهده علائم بالینی، آزمایش تکمیلی هم می‌گیرند و درمان آغاز می‌شود. بعد از برطرف شدن علائم و ترخیص از بیمارستان یا حتی فوت، به مرکز و شبکه بهداشت اعلام می‌شود که این فرد از این خانوار در بیمارستان بستری بوده یا در بیمارستان فوت کرده که در هر صورت، تیم بهداشتی و تیم بیماری‌های ما برای غربالگری و گندزدایی و بیماریابی به این خانواده مراجعه می‌کند تا مبتلایان جدید را هم برای درمان شناسایی کند.

چه دارویی برای مبتلایان کووید ۱۹ تجویز می‌شود؟

دو رژیم دارویی برای این بیماران اجرا می‌شود؛ درمان ۲ دارویی برای بیماران کم‌خطر و سرپایی و درمان ۴ دارویی برای بیماران بستری در بیمارستان.

داروی مبتلایان ایدز برای‌شان تجویز می‌شود؟

درمان ۴ دارویی، ترکیبی از داروهای تامی فلو (داروی ویژه درمان آنفلوآنزا) و کلروکین (داروی ویژه درمان مالاریا) و کلترا (از داروهای ضدرتروویروسی برای توقف فعالیت ویروس اچ‌آی‌وی در مبتلایان ایدز) است و در جلسه روز گذشته با متخصصان سازمان بهداشت جهانی و چین، پروتکل‌های جدید درباره تغییر و ارتقای رژیم درمانی با توجه به اثر بخشی داروها مورد بحث قرار گرفت.

چه تعداد از مبتلایان و متوفیان کووید ۱۹، بیماری زمینه‌ای داشته‌اند؟

اغلب متوفیان، بالای ۶۵ سال بودند و بیش از ۹۵ درصد فوتی‌ها بیماری زمینه‌ای داشتند؛ از جمله، مبتلایان نقص ایمنی، مبتلایان سرطان که داروی شیمی درمانی می‌گرفتند، مبتلایان بیماری مزمن تنفسی، مبتلایان بیماری مزمن قلبی و مصرف‌کنندگان داروهای سرکوب و تضعیف ‌کننده سیستم ایمنی بدن. اما مبتلایان را باید در دو گروه تقسیم‌بندی کنیم؛ مبتلایانی که بروز بیماری در آنها بسیار خفیف است و این بیماران از تمام گروه‌های سنی هستند و البته تعداد کمی‌شان، کمتر از ۱۴ سال سن دارند. اما ۲۰ درصد بستری‌ها، مبتلایان از نوع شدید هستند و این افراد هم اغلب بالای ۶۰ سال سن دارند.

در خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

با وجود آنكه اعلام شده درمان مبتلايان كوويد 19 كاملا رايگان است اما برخي خانواده‌ها گفته‌اند كه به دليل نبود داروي عفونت ريه در بيمارستان محل بستري بيمار، ناچار به تهيه دارو از بازار سياه ناصرخسرو شده‌اند آن هم با قيمت هر ورق 480 هزار تومان.

داروی درمان کووید ۱۹ کاملا رایگان است و داروی عفونت ریه با داروی درمان مبتلایان ویروس کرونا فرق دارد. این بیماران، حتما دچار بیماری زمینه‌ای عفونت ریه بوده‌اند که در دوره درمان کووید ۱۹ هم باید داروهای معمول‌شان را مصرف کنند و البته هزینه این داروها، توسط وزارت بهداشت تقبل نمی‌شود. علاوه بر این داروی کووید ۱۹، به دلیل ترکیب چند دارویی فقط در بیمارستان‌های دولتی توزیع می‌شود و در اختیار خودمان است و حتی مبتلایان نیازمند درمان سرپایی هم باید برای دریافت دارو به مراکز معرفی شده مراجعه کنند.

وزیر بهداشت چند روز قبل نامه‌ای به رییس‌جمهوری نوشت و از کمبود ماسک با وجود فعالیت خطوط تولید و ورود ماسک‌های تولید داخل به بازار سیاه انتقاد کرد. واکنش وزارت صنعت در قبال این نامه چه بود؟

پیش از واکنش وزارت صنعت، قوه قضاییه با جدیت به این موضوع وارد شد و به دادستان‌های کل کشور دستور داد که نسبت به محتکران، هیچ ترحمی جایز نیست. ظرف این روزها هم کشفیات ماسک به دست‌مان رسید که توزیع تدریجی آن در مراکز درمانی آغاز شده است.

وزیر صنعت چه واکنشی در قبال این نامه داشت؟

وزارت صنعت هم انرژی خود را بر این متمرکز کرده که بتواند حجم تولید ماسک N۹۵ را به یک میلیون در روز برساند که البته هنوز به این حجم نرسیده و تعداد ماسک‌هایی که تا به حال به ما تحویل داده‌اند، بسیار کمتر از توافق اولیه وزرای بهداشت و صنعت بوده.

در حال حاضر چه تعداد ماسک از موضوع مورد توافق وزرا به دست وزارت بهداشت رسیده؟

همچنان با کمبود ماسک مواجهیم در حالی که توافق بر این بود که وزارت صنعت روزانه یک میلیون ماسک به ما تحویل بدهد اما کل هفته گذشته، وزارت صنعت حدود ۴۰۰ هزار ماسک N۹۵ به ما تحویل داد که ناچار شدیم نیاز مراکز درمانی را از طریق کشفیات تامین کنیم. چنان‌که سه نوبت کشفیات ماسک در محموله‌های ۴۰۰ هزارتایی و ۲۰۰ هزارتایی و یک میلیونی بین تیم درمان بیمارستان‌ها توزیع شد چون این گروه در دریافت وسایل محافظتی، برای ما در اولویت هستند. اما غیر از تعهد وزارت صنعت، محموله بسیار بزرگی شامل چند میلیون ماسک جراحی هم قرار بود وارد کشور شود که در گمرک انگلیس متوقف شد و مجوز ترخیص نگرفت.

در اين روزها با پرستاران شاغل در بيمارستان‌هاي خصوصي و دولتي و حتي محل قرنطينه بيماران مبتلا كه صحبت مي‌كرديم، مي‌گفتند برخي همكاران‌شان به دليل كمبود وسايل حفاظتي از جمله ماسك و دستكش و گان و ترس از آلودگي به ويروس كرونا ترك كار كرده‌اند.

با کشفیات دو روز اخیر، تعداد قابل توجهی ماسک N۹۵ به دست ما رسید که در بیمارستان‌ها توزیع شد و حالا هم وضعیت توزیع ماسک برای کادر درمان نسبت به هفته گذشته بسیار بهتر شده. البته این ترس در کادر درمان طبیعی است اما ۹۹ درصد کادر درمان با شجاعت و با تمام وجود در بیمارستان‌ها مشغول خدمت هستند و ما هم برای توزیع وسایل محافظتی برای آنها تلاش می‌کنیم اما باز هم شرمنده‌شان هستیم چون در روزهای اول از بابت موجودی ماسک N۹۵ برای کادر درمان واقعا دچار مشکل بودیم و باید روزانه یک میلیون ماسک به دست ما می‌رسید که این اتفاق نیفتاد و کل آنچه بین کادر درمان توزیع شد، فقط ۴۰۰ هزار ماسک بود تا زمانی که انبارهای احتکار ماسک کشف شد و موجودی این انبارها‌ بین کادر درمان توزیع شد اما هنوز هم با کمبود وسایل محافظتی برای کادر درمان مواجهیم.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها