قصه «شهرزاد» را بخوانید/ دختر ۵۳ ساله­‌ای که ۶ پرورشگاه را تجربه کرد و همچنان در پی خانواده­اش می­‌گردد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. اجتماعی

قصه «شهرزاد» را بخوانید/ دختر ۵۳ ساله­‌ای که ۶ پرورشگاه را تجربه کرد و همچنان در پی خانواده­اش می­‌گردد

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
شب­های بلند زمستان، فرصت مناسبی برای خواندن "هزار و یک شب" شهرزاد است. اما بیش از 15هزار شب است که کسی قصه "شهرزاد"ی که 43سال را منتظر خانواده­اش بوده، نشنیده است.

«شهرزاد تابان مهر». دختری که سال ۱۳۴۹، هنگامی که حدودا ۴ یا ۵ ساله بود همراه مادرش برای خرید به خیابان آمد. مادر به او گفت که منتظرش باشد تا برگردد. چشم دخترک به چادر سیاه مادر بود و هر چه منتظر شد، روی مادر را دوباره ندید. آنقدر ایستاد تا در گرگ و میش غروب، پلیس او را که یکه و تنها مانده بود به پرورشگاه سعدی سپرد. دارالایتامی که از سال ۱۳۲۷ فعالیت خود را با نام «خانه نوباوگان مظفری» آغاز کرده و حوالی دروازه شمیران بود. شهرزاد به یاد ندارد که مادرش در همان حوالی او را تنها گذاشت یا آنکه پاسبان به تشخیص خودش او را به آنجا برد. او نه تنها چهره پدر و مادر را به یاد ندارد بلکه حتی نمی­داند که خواهر و برادری داشته یا نه.

در کشاکش انقلاب این پرورشگاه تعطیل و ایتام آن به مجتمع توانبخشی و شیرخوارگاه «رفیده» سپرده شدند. شهرزاد ۱۳ ساله بود و تلاشش برای متقاعد کردن مسئولان پرورشگاه برای یافتن راهی که بتواند خانواده­اش را بیابد، بی­نتیجه ماند.

آنچه خوب به یاد دارد این است که مسئولان مرکز جدید در نظر داشتند اسم و فامیل او را که رنگ و بوی طاغوت داشت -شهرزاد تابان مهر- تغییر دهند. اما «شهرزاد» مخالفت کرد و چند روزی هم غذا نخورد تا آنان را مجاب کند که اسمش را تغییر ندهند. برایش شناسنامه­ای صادر شد به نام «شهرزاد تابان فروغ». نام پدر حسین و نام مادر فاطمه. اسامی‌ای که مسئولان پرورشگاه برای پدر و مادر او انتخاب کردند و ردی از نام آن­ها در حافظه «شهرزاد» باقی نمانده است.

شهرزاد پس از آن در پرورشگاه­های فضه، سوده (انجمن حمایت از زنان و دختران بی سرپرست)، مرکز بهزیستی نرگس و موسسه خیریه و نیکوکاری ریحانه (نمونه) بزرگ شد و قد کشید.

شهرزاد در دهه ۷۰ از سوی مسئولان مرکز نرگس در لیست مددجویانی قرار گرفت که می­توانستند مستقل شوند. گام نخست کاریابی برای آنها بود. او از سال ۷۱ به سازمان نقشه­برداری کشور معرفی شد تا در مهدکودک این سازمان، کمک حال مربیان و مددکاران باشد. در سالهای بعد او توانست استقلال مالی و توانمندی­اش برای زندگی مستقل را نشان دهد و از پوشش مراکز بهزیستی خارج شود. ۳ سالی مستاجر بود تا اینکه با مساعدت و کمک مالی ریاست وقت سازمان نقشه­برداری کشور و دیگر همکاران خانه­ای در «شهرک اندیشه» خرید.

مهدکودک سازمان در پی کاهش بودجه سنواتی، تعطیل شد و او به جمع همکاران خدماتی این سازمان پیوست. کم بینا شدن چشم راستش حاصل همین سالهای خدمت است که در نتیجه استفاده عجولانه و ناصحیح از مواد شوینده دچار چنین آسیبی شد. «شهرزاد» گرچه ظاهرا در حرکاتش کند به نظر می­رسد اما در پرونده پرسنلی او هیچ معلولیتی ثبت نشده است. آنچه او را مدام رنج می­دهد بیماری «صرع» است که از سال ۱۳۸۳ شدت گرفته و تحت مراقبت دائمی پزشک است.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

«شهرزاد» که با سادگی خاصی می­گوید «فکر کنم به مسئولان پرورشگاه گفته بودند که این بچه­ها پدر و مادر ندارد و بیخود امیدوارشان نکنید»؛ همچنان امیدوار است که ردی از خانواده­اش بیابد. کما اینکه در همان دهه ۷۰ تنها عکس شش در چهاری که از کودکیش داشت را به صدا و سیما برد تا نشان دهند، به این امید که کسی او را بشناسد. چشم­هایش به صفحه جادویی تلویزیون تا سال­ها خیره ماند، اما نه‌تنها تصویرش پخش نشد که همان یک عکس را هم از دست داد!

بعدها پرسان پرسان، دفتر روزنامه همشهری را پیدا کرد و از آنها خواست تا داستانش را بنویسند، شاید که احدی از خانواده­اش آن را بخواند. می­گوید «به من گفتند عکسی از گذشته­ات داری؟ گفتم: نه. بعد گفتند: پس از ما کاری بر نمی­آید!»

«شهرزاد» اما همچنان امیدوار است. این بار چشم امیدش به گسترۀ وسیع رسانه­های مجازی است که مثل تلویزیون در دهه ۷۰، این روزها در همه خانه­ها جا خوش کرده و در دسترس قریب به ۹۰درصد از ساکنان پایتخت است. شهری که احتمالا زادگاه اوست و چه بسا همچنان کسی از اعضای خانواده‌اش ساکن آن باشند.

«شهرزاد تابان مهر» یا آنچنان که در شناسنامه­اش آمده «تابان فروغ» تصویر روشنی از گذشته­اش به یاد ندارد اما امیدوار است، کسی او را به یاد بیاورد. شاید پدر و مادرش، شاید خواهر و برادری که دست کم تا ۵ سالگی او را درک کرده باشند. شاید همسایه­ای که خانواده او را به یاد داشته باشد، شاید پلیسی که او را به پرورشگاه سپرد، یا مددکارانی که او را در شش پرورشگاه یاری کردند و شاید اطلاعاتی بیش از آنچه که شهرزاد از گذشته­اش می­داند، به یاد می­آورند. شاید حتی در آرشیو بهزیستی، خط و نشانی از گذشته او به جای مانده باشد.

هم وطن مهربان، هم اکنون «شهرزاد» نیازمند یاری سبز شماست. اگر اطلاعاتی از گذشته و خانواده او دارید به یاری این دختر ۵۳ ساله بشتابید که آرزویش دیدار دوباره «مادر» است و امیدوار است به کانون خانواده‌اش باز گردد.

شماره تلفن ۰۹۰۱۸۳۷۳۶۶۳ و ادمین ارتباط با ما «خبر فوری» راهی برای جمع‌آوری این اطلاعات است. خرسند خواهیم شد اگر مددکار خیری پیگیری این امر را بپذیرد تا گزارشاتش در این خصوص را مستمرا منتشر کنیم.

دست به دست هم دهیم به «مهر» تا این دختر «تابان مهر» را به آرزویش برسانیم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر9 ساعت قبل
مصدق بخش دیگری از استعلام‌های ارسال شده به این معاونت را طی مدت یادشده از سوی مقامات و مدیران مراجع دولتی و عمومی برشمرد و در این خصوص اظهار کرد: مقامات و مدیران وزراتخانه‌ها و مؤسسات دولتی، نیروهای مسلح، مدیران بانک‌ها و سایر شرکت‌های دولتی، مدیران کانون‌های وکلا و کارشناسان رسمی و مدیران شهرداری‌ها و شوراهای اسلامی برای دریافت پاسخ ابهامات خود در خصوص قوانین از این معاونت استعلام کرده‌اند. معاون حقوقی دستگاه قضا با اشاره به اینکه معاونت حقوقی در این حوزه از خدمات ارزنده قضات مجرب، باسابقه و برخوردار از حسن سوابق قضائی بهره‌مند است خاطرنشان کرد: تلاش ما بر این است که تحول‌گرایی مد نظر ریاست قوه قضائیه به تمامی بخش‌های معاونت تعمیم داده شود و در این راستا اداره کل حقوقی از ظرفیت‌های مناسبی برای تحقق تحولات موردنظر برخوردار است. وی در این خصوص خاطرنشان کرد: این اداره کل هم اکنون ۵ کمیسیون اصلی مشتمل بر کمیسیون قوانین مدنی، کمیسیون قوانین کیفری، کمیسیون آئین دادرسی مدنی، کمیسیون آئین دادرسی کیفری و کمیسیون قوانین عمومی و بین الملل دارد که یکی از اهداف و برنامه‌های ما در این بخش افزایش این تعداد به ۱۰ کمیسیون از طریق اصلاح آئین نامه کارگروه‌های مشورتی اداره کل حقوقی است. معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به اینکه افزایش تعداد کمیسیون‌های اصلی منجر به تأمین ظرفیت‌های لازم برای جلب همکاری اساتید دانشگاه می‌شود خاطرنشان کرد: هدف ما فراهم سازی زمینه صدور نظریه‌های مشورتی با اتقان حداکثری در سریع‌ترین زمان ممکن است که امیدواریم با انجام اقدامات یادشده و همکاری صاحب‌نظران و متخصصان برجسته این عرصه، محقق شود. مصدق در پایان افزود: هم اکنون در کنار کمیسیون‌های پنجگانه اصلی، ۶ کمیسیون مواد مخدر و قاچاق، کمیسیون اجرای احکام مدنی، کمیسیون اراضی و منابع طبیعی، کمیسیون خانواده و امور حسبی، کمیسیون قوانین تجارت و کمیسیون خاص آئین دادرسی کیفری، تحت عنوان کمیسیون‌های فرعی مشغول فعالیت و پاسخگویی به استعلام در حوزه‌های مربوط هستند و در مجموع کمیسیون‌های اصلی و فرعی موجود طی سه ماهه نخست سال جاری اقدام به برگزاری ۱۶۸ جلسه کرده‌اند.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه خبری ۱۲۵، فرشاد کریمی افسر آماده منطقه ۵ عملیات آتش نشانی تهران گفت: " محل گودبرداری به مساحت ۶۵۰ متر مربع با عمق ۱۵ متر بود که باعث تغییر شکل در پیاده روی نزدیک و مغازه‌های اطراف در راستای کوچه تکیه دولت شد و شکاف‌هایی در دیوار‌های ساختمان‌های مقابل و کف کوچه ایجاد کرد. وی افزود: در قسمت داخل محل گودبرداری حتی با توجه به بتون پاشی و مقاوم سازی محل، در دیواره جانبی ترک‌های خطرناک ایجاد و بخشی از دیواره به داخل گودال خمیده شده بود که احتمال می‌رفت به طور کامل فرو ریزد. وی با اشاره به درخواست از شهرداری و نیروی انتظامی برای حضور در محل، افزود: باتوجه به احتمال اتفاق حادثه‌ای بزرگ و ایجاد خسارت‌های جانی و مالی، باتوجه به تردد زیاد مردم در این معبر، در حضور شهردار ناحیه ۲ منطقه ۱۲ وعوامل انتظامی، تمام تذکرات ایمنی لازم به مالکان و مهندسین ناظر پروژه ارائه شد. مجتبی احسانی فرمانده گروه امداد و نجات یک آتش نشانی نیز در خصوص محل گودبرداری گفت: محل حادثه قطعه زمینی به وسعت ۶۵۰ متر مربع بود که برای ایجاد بنایی جدید در این محل بالغ بر ۱۳ متر گوبرداری شده بود. وی تصریح کرد: در ضلع غربی محل گودبرداری، کوچه‌ی تکیه دولت است که براثر این گودبرداری، ترک‌های قابل توجه‌ای در داخل کوچه و ساختمان‌های روبروی آن ایجاد شد که یکی از این ساختمان‌ها مدرسه تاریخی حکیم باشی است که در دیوار‌های آن ترک و شکاف‌های خطرناک ایجاد شده است. این فرمانده آتش نشانی گفت:: با توجه به وضعیت خطرناک محل حادثه، نیرو‌های آتش نشانی ایمن سازی لازم را انجام و در پایان دستور مسدود کردن کوچه تکیه دولت و همچنین تخلیه مغازه‌های آن تا مقاوم سازی معبر را به مسئولین شهرداری منطقه، عوامل انتظامی و مهندسین ناظر پروژه اعلام کردند.
صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما «عبدالرضا عباسپور» معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران در مراسم افتتاح کلینیک تخصصی مصدومین شیمیایی بیمارستان ساسان با بیان اینکه برای درمان ایثارگران از تمام امکانات کشور استفاده می‌شود، گفت:: در بخش درمان ایثارگران یک هرم سلامت تعریف شده است که از همه امکانات استفاده و تمام خدمات کیفی برای این کار ارائه شود. وی ادامه داد: در قاعده هرم درمان موضوع بیمه‌های درمانی قرار دارد و یکی از لایه‌های این هرم تشکیل کلینیک‌های تخصصی و چند تخصصی است و افتتاح کلینیک تخصصی مصدومین شیمیایی بیمارستان ساسان نیز در همین راستا صورت می‌گیرد. معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به تشکیل پرونده سلامت برای ایثارگران در طرح پایش سلامت گفت: بر مبنای این پرونده‌ها و پایش‌هایی که صورت می‌گیرد، ایثارگران در صورت نیاز به متخصصان ارجاع می‌شوند. عباسپور افزود: برای مدیریت مناسب‌تر در درمان جانبازان شیمیایی، این کلینیک به‌عنوان مرجع در نظر گرفته می‌شود و اگر مشکل خاصی برای این عزیزان به وجود بیاید به این کلینیک ارجاع داده می‌شوند. پرونده‌های درمان نیز با ارتباط با پزشکان پایش سلامت به‌صورت دقیق به روز می‌شوند و درمان به‌صورت فعال انجام می‌شود، به این معنی که درصورتی‌که تشخیص داده شود جانبازان نیاز به درمان دارند به کلینیک دعوت می‌شوند. وی با تاکید بر اهمیت آموزش در موضوع درمان جانبازان گفت: یکی از اهداف کلینیک‌ها موضوع آموزش است و کلینیک مصدومین شیمیایی نیز می‌تواند پل ارتباطی بین بخش اجرا و حوزه تحقیقاتی باشد. معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: ارتباط با مجامع علمی خارج از کشور یکی دیگر از اهدافی است که افتتاح چنین کلینیک‌هایی در پی دارد. در ابتدای جنگ تحمیلی عراق علیه ایران هیچ‌گونه تجربه‌ای در زمینه درمان جانبازان شیمیایی در کشورمان وجود نداشت، اما امروز ایران در این زمینه مرجع پزشکی و درمان در دنیا محسوب می‌شود و کمک به این فرایند یکی دیگر از اهداف افتتاح این کلینیک است. عباسپور گفت: یکی دیگر از هدف‌های این کمیسیون تهیه مدارک علمی جانبازان برای طرح در مجامع و دادگاه‌های بین‌المللی برای احقاق حقوق جانبازان شیمیایی است. در ادامه این جلسه، علیرضا توکلی رییس بیمارستان ساسان به ارائه توضیحاتی درباره این کلینیک و مسائل بیمه‌ای مرتبط با آن پرداخت. جمعی از پزشکان متخصص حاضر در جلسه نیز به بیان نظر و دیدگاه‌های خود در حوزه درمان جانبازان شیمیایی پرداختند. در پایان این مراسم کلینیک تخصصی مصدومین شیمیایی بیمارستان ساسان با حضور عبدالرضا عباسپور معاون بهداشت و درمان بنیاد شهید و امور ایثارگران، علیرضا توکلی رییس بیمارستان ساسان، پزشکان متخصص حوزه درمان جانبازان شیمیایی و تعدادی از جانبازان شیمیایی افتتاح شد.
فردا نیوزفردا نیوز13 ساعت قبل
برخی کاربران فضای مجازی در ادعایی بدون سند مدعی شدند این زن ۱۶ مدیر نفتی را فریب داده است. اگر چه اصل خبر ارتباط برخی مدیران نفتی با یک خانم توسط سخنگوی دولت هم تایید شده است با این حال هم چنان مشخص نیست این ارتباط چه بوده و این زن که نام دارد. به نظر می‌رسد انتشار تصاویر یک زن و این ادعا که وی همان فردی بوده است که با مدیران نفتی در ارتباط بوده است به دور از اخلاق است.

آغاز سفرهای تابستانی

صدا و سیماصدا و سیما11 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ سفر‌های تابستانی چند روزی است که آغاز شده، سفر‌هایی که برآورد می‌شود ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته باشد. پلیس راهور اعلام کرده است از اول تا سوم تیر ماه یعنی در مدت این سه روز متاسفانه ۶۴ نفر در جاده‌ها بر اثر تصادفات جان خود را از دست داده‌اند و حدود ۱۳۷۵ نفر مجروح شده‌اند.
الفالف14 ساعت قبل
سه مسئله اصلی در موضوع عدالت اجتماعی در جامعه امروز، عدم تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد در این حوزه، نبود نظریه اسلامی در حوزه عدالت اجتماعی و نبود نهاد واسط میان نظر و عمل است. نتایج این برآورد نشان می‌دهد روند کلی تحقق عدالت اجتماعی در دهه گذشته، سیر نزولی داشته است. این خصوصیت باعث شده است تا فراز و فرودهای بدست آمده در نتایج نهایی این شاخص، با ادراک شهودی و فهم عمومی ما از وضعیت عدالت اجتماعی در دهه گذشته نیز سازگار باشد. اساسا در این شرایط، دست برتر و موضع فعال برای طراحی و تولید شاخص‌های ترکیبی، نهادهای رسمی است که بتوانند این وظیفه را ایفا نمایند. مسئله عدالت اجتماعی و شاخص‌سازی برای آن، یک کالای تجملی و لوکوس برای دوران‌های فراغت کشور نیست.

نظرها

اخبار بیشتر