1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

بازدهی ۴ درصدی سهام فرابورسی

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : شاخص کل فرابورس ایران در هفته‌ای که گذشت ۴ درصد افزایش یافت و در بالاترین ارتفاع خود طی حدود دو ماه اخیر ایستاد. انتظار برای رونمایی از عملکرد پاییزی بنگاه‌های فرابورسی در کنار بروز نشانه‌های صلح تجاری در بازارهای جهانی دو عامل اصلی پیوستن سرمایه‌های خرد به چرخه سهام و رشد همزمان شاخص سهام در کنار افزایش ارزش معاملات در تمام بازارهای فرابورسی ارزیابی می‌شود. از طرف دیگر، بازدهی بازار بدهی که شاخصی از میزان ریسک در بازارها به شمار می‌رود هم طی این هفته در کانال ۲۰ درصد باقی ماند تا نمای دیگری از افزایش ریسک‌پذیری در بین سرمایه‌گذاران و اقبال بیشتر به دارایی‌های با ریسک بالاتر نظیر سهام را به تصویر کشد.

نماگر کل فرابورس در هفته گذشته با رشد ۷۰ واحدی که معادل ۴ درصد می‌شود، توانست ارتفاع ۱۹۴۵ واحدی را بار دیگر تصاحب کند. این رشد مرهون تحرکات مثبت فعالان فرابورسی در ۱۹ صنعت فرابورسی بود. در بین گروه‌های مختلف فرابورسی که با رشد شاخص مواجه شدند، گروه تازه‌تاسیس محصولات کامپیوتری با تک‌نماد «مادیرا» با بازدهی ۲۲ درصدی در صدر فهرست صنایع قرار گرفت. گروه‌هایی نظیر عرضه برق و گاز و همچنین گروه تک‌نمادی پیمان‌کاری صنعتی با بازدهی‌ ۱۵ و ۱۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. متوسط قیمت در گروه‌های بزرگ کالایی فرابورسی نیز طی هفته اخیر افزایش داشت. صنعت فلزات توام با جذب یک‌پنجم از ارزش معاملات خرد بازارهای اول و دوم توانست بازدهی را به‌طور میانگین ثبت کند. گروه بانک با تک‌نماد بانک دی ضمن رشد ۷/ ۲ درصدی قیمت، ۱۰ درصد از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص داد. همچنین گروه پتروشیمی هم ضمن رشد ۴ درصدی شاخص، در رتبه سوم جدول بیشترین ارزش معاملات گروه‌های فرابورسی قرار گرفت.

به‌طور کلی، ارزش کل معاملات فرابورس-اعم از عمده و خرد- در این هفته ۳۶ درصد افزایش یافت. در حجم و تعداد معاملات نیز بازارهای اول و دوم کامیاب بودند و در دیگر بازارها چه بازارهای پایه و چه ابزارهای نوین، وضعیتی انقباضی حاکم بود. چنان که از آمارها ملاحظه می‌شود تحرکات فعالان فرابورسی در سهام دو بازار اول و دوم بیشتر بوده است. به نظر می‌رسد انتشار تدریجی صورت‌های فصلی شرکت‌ها در کنار دریافت علائم مثبت از بازارهای جهانی نقش مهمی در استقبال سرمایه‌های خرد از سهام فرابورسی داشته است. همزمان با تقویت جریان اطلاعات در فرابورس، بهای نفت هم افزایش ۲۴ درصدی را از پایین‌ترین سطح خود طی دو هفته اخیر ثبت کرده و قیمت فلزات پایه ارتفاع گرفته است. انعکاس این شرایط را در خالص خرید ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی سهامداران حقیقی می‌توان مشاهده کرد. نوسان «اخزا» ها در کانال ۲۰

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

از سوی دیگر، با بهبود وضعیت بازارهای جهانی و تقویت جریان اطلاعات بازدهی در بازار بدهی روند باثبات‌تری به خود گرفت. در هفته‌های ماقبل با سیطره نااطمینانی بر بازار سهام، بخشی از سرمایه‌ها به سمت بازار بدهی و مشخصا اوراق خزانه جریان یافت و در پی رشد تقاضا در این بازار، قیمت اوراق خزانه بالاتر رفت و نرخ سود را در جهتی معکوس به پایین‌ترین سطح از ابتدای سال-۶/ ۲۰ درصد- سوق داد. این روند نزولی که تا میانه‌های دی‌ماه ادامه داشت، در هفته قبل و توام با بهبود محیط سهام متوقف شد و در تمام روزهای کاری هفته قبل در کانال ۲۰ درصد باقی ماند و در آخرین روز معاملات در سطح ۹/ ۲۰ درصد قیمت خورد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز2 ساعت قبل
جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار در بازار تهران قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۴۹۰ -۱۴۰ -۰٫۹۷ امروز ۱۴,۶۳۰ -۹۰ -۰٫۶۲ روز قبل ۱۴,۷۲۰ -۱۲۰ -۰٫۸۲ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت دلار هرات امروزدر بازار امروز دلار هرات در بازار تهران نسبت به روز قبل، با ۹۰ تومان کاهش، ۱۴,۳۶۰ (چهارده هزار و سیصد و شصت) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۴۹۷ -۵۳ -۰٫۳۷ امروز ۱۴,۵۵۰ -۹۷ -۰٫۶۷ روز قبل ۱۴,۶۴۷ -۱۹۶ -۱٫۳۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ یورودر بازار امروز یورو نسبت به روز قبل، با ۵۹ تومان کاهش، ۱۶,۴۴۱ (شانزده هزار و چهارصد و چهل و یک) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۹۴۷ -۲۹ -۰٫۷۴ امروز ۳,۹۷۶ -۱۲ -۰٫۳۱ روز قبل ۳,۹۸۸ -۵۶ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۹۳ (دو هزار و سیصد و نود و سه) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار کانادا قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۰,۷۷۳ -۷۹ -۰٫۷۴ امروز ۱۰,۸۵۲ -۷۵ -۰٫۷ روز قبل ۱۰,۹۲۷ -۱۰۷ -۰٫۹۸ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ دلار استرالیادر بازار امروز دلار استرالیا نسبت به روز قبل، با ۷۳ تومان کاهش، ۹,۹۵۵ (نه هزار و نهصد و پنجاه و پنج) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر فرانک سوئیس قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۳۴۶ -۱۰۵ -۰٫۷۴ امروز ۱۴,۴۵۱ -۶۶ -۰٫۴۶ روز قبل ۱۴,۵۱۷ -۲۱۷ -۱٫۵ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت دینار عراق امروزدینار عراق در بازار داخلی هم ۱۲ (دوازده) تومان قیمت خورد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.

نظرها

اخبار بیشتر