1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

بازدهی ۴ درصدی سهام فرابورسی

خبرگزاری دنیای اقتصاد |
دنیای اقتصاد : شاخص کل فرابورس ایران در هفته‌ای که گذشت ۴ درصد افزایش یافت و در بالاترین ارتفاع خود طی حدود دو ماه اخیر ایستاد. انتظار برای رونمایی از عملکرد پاییزی بنگاه‌های فرابورسی در کنار بروز نشانه‌های صلح تجاری در بازارهای جهانی دو عامل اصلی پیوستن سرمایه‌های خرد به چرخه سهام و رشد همزمان شاخص سهام در کنار افزایش ارزش معاملات در تمام بازارهای فرابورسی ارزیابی می‌شود. از طرف دیگر، بازدهی بازار بدهی که شاخصی از میزان ریسک در بازارها به شمار می‌رود هم طی این هفته در کانال ۲۰ درصد باقی ماند تا نمای دیگری از افزایش ریسک‌پذیری در بین سرمایه‌گذاران و اقبال بیشتر به دارایی‌های با ریسک بالاتر نظیر سهام را به تصویر کشد.

نماگر کل فرابورس در هفته گذشته با رشد ۷۰ واحدی که معادل ۴ درصد می‌شود، توانست ارتفاع ۱۹۴۵ واحدی را بار دیگر تصاحب کند. این رشد مرهون تحرکات مثبت فعالان فرابورسی در ۱۹ صنعت فرابورسی بود. در بین گروه‌های مختلف فرابورسی که با رشد شاخص مواجه شدند، گروه تازه‌تاسیس محصولات کامپیوتری با تک‌نماد «مادیرا» با بازدهی ۲۲ درصدی در صدر فهرست صنایع قرار گرفت. گروه‌هایی نظیر عرضه برق و گاز و همچنین گروه تک‌نمادی پیمان‌کاری صنعتی با بازدهی‌ ۱۵ و ۱۳ درصد در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. متوسط قیمت در گروه‌های بزرگ کالایی فرابورسی نیز طی هفته اخیر افزایش داشت. صنعت فلزات توام با جذب یک‌پنجم از ارزش معاملات خرد بازارهای اول و دوم توانست بازدهی را به‌طور میانگین ثبت کند. گروه بانک با تک‌نماد بانک دی ضمن رشد ۷/ ۲ درصدی قیمت، ۱۰ درصد از ارزش معاملات خرد را به خود اختصاص داد. همچنین گروه پتروشیمی هم ضمن رشد ۴ درصدی شاخص، در رتبه سوم جدول بیشترین ارزش معاملات گروه‌های فرابورسی قرار گرفت.

به‌طور کلی، ارزش کل معاملات فرابورس-اعم از عمده و خرد- در این هفته ۳۶ درصد افزایش یافت. در حجم و تعداد معاملات نیز بازارهای اول و دوم کامیاب بودند و در دیگر بازارها چه بازارهای پایه و چه ابزارهای نوین، وضعیتی انقباضی حاکم بود. چنان که از آمارها ملاحظه می‌شود تحرکات فعالان فرابورسی در سهام دو بازار اول و دوم بیشتر بوده است. به نظر می‌رسد انتشار تدریجی صورت‌های فصلی شرکت‌ها در کنار دریافت علائم مثبت از بازارهای جهانی نقش مهمی در استقبال سرمایه‌های خرد از سهام فرابورسی داشته است. همزمان با تقویت جریان اطلاعات در فرابورس، بهای نفت هم افزایش ۲۴ درصدی را از پایین‌ترین سطح خود طی دو هفته اخیر ثبت کرده و قیمت فلزات پایه ارتفاع گرفته است. انعکاس این شرایط را در خالص خرید ۳ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومانی سهامداران حقیقی می‌توان مشاهده کرد. نوسان «اخزا» ها در کانال ۲۰

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

از سوی دیگر، با بهبود وضعیت بازارهای جهانی و تقویت جریان اطلاعات بازدهی در بازار بدهی روند باثبات‌تری به خود گرفت. در هفته‌های ماقبل با سیطره نااطمینانی بر بازار سهام، بخشی از سرمایه‌ها به سمت بازار بدهی و مشخصا اوراق خزانه جریان یافت و در پی رشد تقاضا در این بازار، قیمت اوراق خزانه بالاتر رفت و نرخ سود را در جهتی معکوس به پایین‌ترین سطح از ابتدای سال-۶/ ۲۰ درصد- سوق داد. این روند نزولی که تا میانه‌های دی‌ماه ادامه داشت، در هفته قبل و توام با بهبود محیط سهام متوقف شد و در تمام روزهای کاری هفته قبل در کانال ۲۰ درصد باقی ماند و در آخرین روز معاملات در سطح ۹/ ۲۰ درصد قیمت خورد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک22 ساعت قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
تسنیمتسنیم23 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/

رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

12+
الفالف13 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزیر نیرو با تاکید بر این‌که سیلاب گلستان با دوره بازگشت ۵۰ ساله بوده است، گفت: وقوع خشکسالی در کشور نباید چنین تصوری را ایجاد کند که نیازی به وجود رودخانه‌هایی با پهنای بزرگ وجود ندارد و در کنار آن‌ها به ساخت‌وساز بپردازیم. رضا اردکانیان در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با بیان این‌که باید به مرزهای طبیعت احترام بگذاریم، گفت: مسیر رودخانه‌ها باید به موقع لایروبی شود، مسیل‌ها باز باشد، تعرضی به آن‌ها صورت نگیرد و ساخت‌وسازها باید متکی بر ضوابط باشد. اردکانیان ادامه داد: در استان گلستان تنها سه سد با ظرفیت ۸۰ میلیون مترمکعب وجود دارد که در فاصله زمانی حدود ۴۸ ساعت به میزان ۷۰ درصد کل بارش یک سال استان بارندگی رخ داده است به‌طوری که در همین بازه زمانی کوتاه ورودی ۱۱۲ میلیون مترمکعبی به سد گلستان ثبت شده است؛ آن هم به مخزن سدی که حجم آن ۴۸ میلیون مترمکعب است. وزیر نیرو افزود: بنابراین از زمان دریافت هشدار بلافاصله اقدامات لازم در این بخش انجام شده است و در سد گلستانی که ظرفیت نرمال آن ۴۸ میلیون مترمکعب است حدود ۷۳ میلیون مترمکعب آب نگهداری شده است، منتها شدت بالای بارش به همراه طول دوره بالای بارندگی موجب بروز خسارت‌های این‌چنینی در استان شده است. وزیر نیرو با تاکید بر این‌که حدود ۱۰ استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند، ادامه داد: بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی از جمله مناطقی هستند که هشدارهای سیلاب را دریافت کرده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر