1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

کشف قیمت‌های نافرجام سهام

دنیای اقتصادخبرگزاری دنیای اقتصاد |
علیرضا توکلی دنیای اقتصاد : در هفته گذشته سه نماد حق‌تقدم، باگذشت یک تا دو هفته از بازگشایی آنها کشف قیمت نشدند. حق تقدم ناشی از افزایش سرمایه اخیر «دارویی لقمان» (دلقما) و «زغال‌سنگ نگین طبس» (کطبس) که از انتشار پیام ناظر «دلقما ح» یک هفته و «کطبس ح» بیش از دو هفته گذشت و همچنین حراج «به‌پرداخت ملت» (پرداخت)که یک هفته از انتشار پیام ناظر می‌گذرد، موفق به کشف قیمت و معامله نشدند. در این گزارش به وضعیت هفتگی افزایش سرمایه‌ها در بورس اوراق بهادار با تاکید بر وضعیت معاملات حق‌تقدم آنها پرداخته می‌شود. حرف «ح» پس از نمادهای بورسی به معنی «حق‌‌تقدم» و حرف «ج» به معنی «سهام جایزه» است.

میدکو ح: «هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» در جلسه هیات‌مدیره اواخر شهریورماه امسال، بخشی از افزایش سرمایه‌ای را که در مجمع فوق‌العاده اردیبهشت ماه در اختیار گرفته بود، تصویب کرد تا سرمایه میدکو از ۲۳۷۶ میلیارد تومان به ۲۹۰۰ میلیارد تومان (حدود ۲۲ درصد) برسد. این افزایش سرمایه ۵۲۴۰ میلیون حق تقدم ایجاد کرد که کمتر از ۲ درصد آن مورد استفاده سهامداران قرار نگرفت که نشان‌دهنده استقبال خوب سهامداران میدکو است. حراج حدود ۵۷ میلیون حق‌تقدم استفاده‌نشده روز یکشنبه شروع و دو روز بعد یعنی سه‌شنبه، حدود ۲۰ تومان کمتر از قیمت سهم (بدون در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی) مورد معامله قرار گرفت. آخرین مهلت حراج حق‌تقدم میدکو ۲۵ دی‌ماه است. افزایش سرمایه میدکو که برای مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه صورت گرفته تا زمان مجمع سالانه به ثبت رسیده و به سهام جدید سود تعلق می‌گیرد. افراج: «افرانت» (افرا) در مجمع یکشنبه گذشته، سرمایه خود را از ۵۰ میلیارد تومان به ۵/ ۶۲ میلیارد تومان یعنی ۲۵ درصد از محل سود انباشته افزایش داد. افرانت هدف از این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی عنوان کرده است. سهام جایزه سهامداران تا مجمع سالانه آتی به ثبت خواهد رسید. شرکت افرانت از زمان ورود به بورس رشد بسیار خوبی داشته که گرچه علت اصلی آن گسترش فناوری اطلاعات در کشور بوده اما خرید بخشی از سهام مدیریتی آن توسط همراه اول (مخابرات) هم بی‌تاثیر نبوده است.

خوساز ج: «محورسازان ایران خودرو» برای خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت اقدام به تجدید ارزیابی زمین‌های کارخانه خود در جاده مخصوص کرج کرد و با استفاده از آن سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی خود را به بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان رساند. سهام جایزه که بیش از ۳۴۷ درصد سهام هر سهامدار است، تا زمان مجمع سالانه به ثبت خواهد رسید. مجوز افزایش سرمایه «صنایع سیمان غرب» (حدود ۶۶ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی)، «فولاد کاوه جنوب کیش» (حدود ۷۱ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی)، «داروسازی زاگرس فارمد پارس» (حدود ۷۶۶ درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها)، «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (۲۵ درصد از محل سود انباشته) صادر شده اما هنوز زمانی برای مجمع فوق‌العاده تعیین نشده است. دو شرکت «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (۳۵ درصد از مطالبات و آورده نقدی) و «شهد ایران» (۳۱۹ درصد از تجدید ارزیابی) با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از صدور مجوز افزایش سرمایه، هنوز زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده برای تصویب آن را تعیین نکرده‌اند. شایعاتی از منتفی شدن افزایش سرمایه «وپترو» به گوش رسید و «غشهد» هم ظاهرا درگیر روند فروش دارایی ثابت بوده و به‌خاطر همین موضوع نماد آن موقتا تعلیق شده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

شرکت‌های زیر هم پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، زمانی را برای تشکیل مجمع فوق‌العاده و تصویب افزایش سرمایه مشخص کرده‌اند: «دوده صنعتی پارس» (مجمع فوق‌العاده در سه‌شنبه ۲۵/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «آسان پرداخت پرشین» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۲۳/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «کارخانجات داروپخش» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «بیمه اتکایی امین» (مجمع فوق‌العاده در پنج‌شنبه ۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۷) و «پارس دارو» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۷). شرکت «سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران» (وتوصا) آگهی دعوت به مجمع فوق‌العاده خود را در روز یکشنبه ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۷ منتشر کرده ولی هنوز مجوزی از سوی بورس برای افزایش سرمایه آن صادر نشده است. شرکت‌های «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی‌) و «نفت پارس» (شنفت) با وجود تصویب افزایش سرمایه، هنوز اعلامیه پذیره‌نویسی خود را در سامانه کدال منتشر نکرده‌اند.

در هفته گذشته چهار شرکت بورسی خبر از ثبت افزایش سرمایه خود دادند؛ «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» (فارس) افزایش ۸۳ درصدی از محل سود انباشته، «ملی صنایع مس ایران» (فملی) افزایش ۳۰ درصدی از سود انباشته، «داروسازی دکتر عبیدی» (دعبید) افزایش ۱۵۰ درصدی از سود انباشته و «داروسازی اسوه» (داسوه) افزایش ۲۰۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی. چهار شرکت در هفته گذشته نتیجه حراج حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را در کدال منتشر کردند. «سرمایه‌گذاری مسکن الوند» (ثالوند) به ازای هر حق‌تقدم استفاده‌نشده ۶۷۳ ریال، «سبحان دارو» (دسبحان) ۲۲۲۳ ریال، «الکتریک خودرو شرق» (خشرق) ۵۴۶ ریال و «پگاه آذربایجان غربی» (غشاذر) ۸۱۴ ریال به حساب بانکی دارندگان آن واریز خواهند کرد.

افزایش سرمایه «سیمان ایلام» (سیلام) به‌خاطر اختلاف نظر دو سهامدار عمده این شرکت، پس از دو بار تنفس در روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه مجددا برگزار شد اما به‌خاطر عدم موافقت «سرمایه‌گذاری امید» (وامید) سهامدار ۴۷ درصدی مصوب نشده و از دستور کار خارج شد. فرصت ۹۰ روزه (برای یک بازه ۳۰ روزه تمدید شده بود) پذیره‌نویسی حق‌تقدم «دامداری تلیسه نمونه» (تلیسه) هم در هفته گذشته به پایان رسید. اعلامیه حراج حق‌تقدم استفاده نشده «سیمان قاین» (سقاین) دوشنبه در کدال منتشر شد اما تا پایان هفته پیغام ناظر جهت بازگشایی نماد آن نیامد. «بیمه تجارت نو» (بنو) هم در مجمع فوق‌العاده رای به کاهش سرمایه از ۲۵۰ میلیارد تومان به ۱۲۵ میلیارد تومان داد تا سهامداران که قبلا به ازای هر سهم ۱۰۰ تومانی ۵۰ تومان پرداخت کرده بودند نیاز نباشد ۵۰ تومان بقیه را بپردازند، در عوض هر دو سهم آنها به یک سهم ۱۰۰ تومانی تبدیل خواهد شد. در مصوبات مجمع، شرط «عدم لطمه به تساوی حقوق صاحبان سهام بر اثر کاهش سرمایه» ذکر شده است.

کشف قیمت‌های نافرجام سهام - 7

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

افتصادنیوزافتصادنیوز1 ساعت قبل
جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار در بازار تهران قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۴۹۰ -۱۴۰ -۰٫۹۷ امروز ۱۴,۶۳۰ -۹۰ -۰٫۶۲ روز قبل ۱۴,۷۲۰ -۱۲۰ -۰٫۸۲ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت دلار هرات امروزدر بازار امروز دلار هرات در بازار تهران نسبت به روز قبل، با ۹۰ تومان کاهش، ۱۴,۳۶۰ (چهارده هزار و سیصد و شصت) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۴۹۷ -۵۳ -۰٫۳۷ امروز ۱۴,۵۵۰ -۹۷ -۰٫۶۷ روز قبل ۱۴,۶۴۷ -۱۹۶ -۱٫۳۴ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ یورودر بازار امروز یورو نسبت به روز قبل، با ۵۹ تومان کاهش، ۱۶,۴۴۱ (شانزده هزار و چهارصد و چهل و یک) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر درهم امارات قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۳,۹۴۷ -۲۹ -۰٫۷۴ امروز ۳,۹۷۶ -۱۲ -۰٫۳۱ روز قبل ۳,۹۸۸ -۵۶ -۱٫۴۱ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت لیر ترکیه امروزلیر ترکیه در بازار داخلی هم ۲,۳۹۳ (دو هزار و سیصد و نود و سه) تومان قیمت خورد. جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار کانادا قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۰,۷۷۳ -۷۹ -۰٫۷۴ امروز ۱۰,۸۵۲ -۷۵ -۰٫۷ روز قبل ۱۰,۹۲۷ -۱۰۷ -۰٫۹۸ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندآخرین نرخ دلار استرالیادر بازار امروز دلار استرالیا نسبت به روز قبل، با ۷۳ تومان کاهش، ۹,۹۵۵ (نه هزار و نهصد و پنجاه و پنج) تومان نرخ گذاری شد. جدول قیمت ۳ روز اخیر فرانک سوئیس قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ ۱۴,۳۴۶ -۱۰۵ -۰٫۷۴ امروز ۱۴,۴۵۱ -۶۶ -۰٫۴۶ روز قبل ۱۴,۵۱۷ -۲۱۷ -۱٫۵ ۳ روز پیش به محض تغییر قیمت جداول بروزرسانی می‌شوندقیمت دینار عراق امروزدینار عراق در بازار داخلی هم ۱۲ (دوازده) تومان قیمت خورد.
جام نیوزجام نیوز19 ساعت قبل
البته بازگشت تحریم‌ها و به‌دنبال آن کاهش ارزش پول ملی سبب هجوم نقدینگی به بازارهای مختلف از جمله بازار خودرو شد. در این بین اما نظر دیگری نیز وجود دارد مبنی‌بر شروطی که می‌توانست موفقیت طرح پیش‌فروش‌ها برای ساماندهی بازار خودرو را تضمین کند. کریمی‌سنجری میان پیش‌فروش و عرضه خودرو به بازار تفاوت قائل است و ثبت‌نام کردن خودرو در شرایطی که خودروسازان در تحویل خودرو به بازار با چالش روبه‌رو هستند را بی‌فایده می‌داند. برای برقراری مجدد این تعادل یا باید میزان عرضه را به اندازه تقاضا در بازار افزایش داد یا اینکه تقاضا را با عرضه شرکت‌های خودروساز منطبق کرد. نکته‌ای که کریمی‌سنجری به آن اشاره می‌کند، در کنار بی‌اطمینانی به آینده اقتصادی شرایط را برای هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو افزایش داده است.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداوسیما به نقل از روابط عمومی سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران؛ قیمت انواع میوه در میادین میوه و تره بار ۱۸ تا ۴۴ درصد زیر قیمت سطح شهر است و در این میان، قیمت لیمو شیرین ۴۴ درصد، کیوی ۳۹ درصد، سیب زرد ۳۸ درصد، سیب قرمز ۳۷ درصد، طالبی ۳۴ درصد، پرتقال درجه یک ۳۲ درصد، پرتقال درجه دو ۲۶ درصد، هندوانه ۲۷ درصد و موز ۱۸ و نیم درصد، زیر قیمت سطح شهر است. به عبارتی، با پول خرید یک کیلوگرم لیمو شیرین از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۸۰۰ گرم لیمو شیرین، با پول خرید یک کیلوگرم کیوی از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۶۵۰ گرم کیوی و با پول خرید یک کیلوگرم سیب زرد یا قرمز از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۶۰۰ گرم سیب زرد یا قرمز در میادین میوه و تره بار خریداری کرد. همچنین با پول خرید ۲ عدد طالبی یک کیلوگرمی در سطح شهر می‌توان ۳ عدد طالبی یک کیلوگرمی، با پول خرید یک عدد هنداونه ۳ کیلوگرمی در سطح شهر می‌توان یک عدد هندوانه ۴ کیلوگرمی و با پول خرید ۴ عدد موز در سطح شهر می‌توان ۵ عدد موز از میادین میوه و تره بار خریداری کرد. قیمت محصولات فرنگی نیز در میادین میوه و تره بار ۲۷ تا ۵۲ درصد زیر قیمت سطح شهر است و در این میان، قیمت بادمجان ۵۲ درصد، کدو ۵۰ درصد، خیار ۳۳ درصد، گوجه فرنگی ۳۱ درصد، سیب زمینی ۲۹ و نیم درصد، پیاز ۲۸ و نیم درصد و سبزی‌های برگی ۲۷ درصد زیر قیمت سطح شهر است. به عبارتی، با پول خرید یک کیلوگرم بادمجان از سطح شهر می‌توان دو کیلو و ۲۰۰ گرم بادمجان، با پول خرید یک کیلوگرم کدو از سطح شهر می‌توان دو کیلوگرم کدو، با پول خرید یک کیلوگرم خیار از سطح شهر می‌توان یک و نیم کیلوگرم خیار، با پول خرید یک کیلوگرم گوجه فرنگی از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۴۵۰ گرم گوجه فرنگی، با پول خرید یک کیلوگرم سیب زمینی از سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۴۰۰ گرم سیب زمینی و با پول خرید یک کیلوگرم پیاز در سطح شهر می‌توان یک کیلو و ۴۰۰ گرم پیاز از میادین میوه و تره بار خریداری کرد.
افتصادنیوزافتصادنیوز21 ساعت قبل
در بازار آزاد نیز قیمت دلار آمریکا حدود ۱۰۰ تومان کاهش داشته است. سکه گرمی هم روی رقم ۱ میلیون تومان بدون نوسان نرخ‌گذاری شد. اما در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت ۷ عصر) رقم ۱ میلیون و ۹۳۰ هزار تومان را ثبت کرد. همچنین امروز در بازار داخلی گرم طلای ۱۸ عیار در محدوده ۴۴۰ هزار تومانی قرار گرفت. قیمت دلار و ارزهای رایجصرافی ملی امروز قیمت رسمی خرید دلار آمریکا را ۱۴٫۴۵۰ تومان، و قیمت فروش آن ۱۴,۵۵۰ تومان اعلام کرد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل فرودگاه بین المللی مهرآباد از فرود اضطراری یک فروند بوئینگ ۷۷۷ ترکیش ایرلاینز که از دهلی نو عازم استانبول بود به دلیل اعلام خلبان مبنی برحضور مریض بدحال در فرودگاه مهرآباد در ساعت ۱۳:۲۲ دقیقه امروز خبر داد. میرسعید صفی نیا گفت: با اعلام خلبان قبل از فرود در فرودگاه مهرآباد، اورژانس با آمادگی کامل در پای پرواز حاضر بود، اما متاسفانه طبق اعلام اورژانس مستقر در فرودگاه، مسافر نیم ساعت قبل از فرود درگذشته بود. وی افزود: تمام مسافران این پرواز در سلامت کامل به سر می‌برند و بعد از طی مراحل قانونی، این پرواز به مسیر خود ادامه خواهد داد.

نظرها

اخبار بیشتر