1. خبری
  2. همه خبرها
  3. دنیای اقتصاد
  4. اقتصادی

کشف قیمت‌های نافرجام سهام

خبرگزاری دنیای اقتصاد |

میدکو ح: «هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه» در جلسه هیات‌مدیره اواخر شهریورماه امسال، بخشی از افزایش سرمایه‌ای را که در مجمع فوق‌العاده اردیبهشت ماه در اختیار گرفته بود، تصویب کرد تا سرمایه میدکو از ۲۳۷۶ میلیارد تومان به ۲۹۰۰ میلیارد تومان (حدود ۲۲ درصد) برسد. این افزایش سرمایه ۵۲۴۰ میلیون حق تقدم ایجاد کرد که کمتر از ۲ درصد آن مورد استفاده سهامداران قرار نگرفت که نشان‌دهنده استقبال خوب سهامداران میدکو است. حراج حدود ۵۷ میلیون حق‌تقدم استفاده‌نشده روز یکشنبه شروع و دو روز بعد یعنی سه‌شنبه، حدود ۲۰ تومان کمتر از قیمت سهم (بدون در نظر گرفتن ۱۰۰ تومان واریزی) مورد معامله قرار گرفت. آخرین مهلت حراج حق‌تقدم میدکو ۲۵ دی‌ماه است. افزایش سرمایه میدکو که برای مشارکت در افزایش سرمایه شرکت‌های زیرمجموعه صورت گرفته تا زمان مجمع سالانه به ثبت رسیده و به سهام جدید سود تعلق می‌گیرد. افراج: «افرانت» (افرا) در مجمع یکشنبه گذشته، سرمایه خود را از ۵۰ میلیارد تومان به ۵/ ۶۲ میلیارد تومان یعنی ۲۵ درصد از محل سود انباشته افزایش داد. افرانت هدف از این افزایش سرمایه را اصلاح ساختار مالی عنوان کرده است. سهام جایزه سهامداران تا مجمع سالانه آتی به ثبت خواهد رسید. شرکت افرانت از زمان ورود به بورس رشد بسیار خوبی داشته که گرچه علت اصلی آن گسترش فناوری اطلاعات در کشور بوده اما خرید بخشی از سهام مدیریتی آن توسط همراه اول (مخابرات) هم بی‌تاثیر نبوده است.

خوساز ج: «محورسازان ایران خودرو» برای خروج از شمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت اقدام به تجدید ارزیابی زمین‌های کارخانه خود در جاده مخصوص کرج کرد و با استفاده از آن سرمایه ۲۵ میلیارد تومانی خود را به بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان رساند. سهام جایزه که بیش از ۳۴۷ درصد سهام هر سهامدار است، تا زمان مجمع سالانه به ثبت خواهد رسید. مجوز افزایش سرمایه «صنایع سیمان غرب» (حدود ۶۶ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی)، «فولاد کاوه جنوب کیش» (حدود ۷۱ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی)، «داروسازی زاگرس فارمد پارس» (حدود ۷۶۶ درصد از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها)، «سرمایه‌گذاری دارویی تامین» (۲۵ درصد از محل سود انباشته) صادر شده اما هنوز زمانی برای مجمع فوق‌العاده تعیین نشده است. دو شرکت «سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی» (۳۵ درصد از مطالبات و آورده نقدی) و «شهد ایران» (۳۱۹ درصد از تجدید ارزیابی) با وجود گذشت بیش از ۴۰ روز از صدور مجوز افزایش سرمایه، هنوز زمان تشکیل مجمع فوق‌العاده برای تصویب آن را تعیین نکرده‌اند. شایعاتی از منتفی شدن افزایش سرمایه «وپترو» به گوش رسید و «غشهد» هم ظاهرا درگیر روند فروش دارایی ثابت بوده و به‌خاطر همین موضوع نماد آن موقتا تعلیق شده است.

در خبری بخوانید: اخبار اقتصادی دلار و بورس

شرکت‌های زیر هم پس از دریافت مجوز از سازمان بورس، زمانی را برای تشکیل مجمع فوق‌العاده و تصویب افزایش سرمایه مشخص کرده‌اند: «دوده صنعتی پارس» (مجمع فوق‌العاده در سه‌شنبه ۲۵/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «آسان پرداخت پرشین» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۲۳/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «کارخانجات داروپخش» (مجمع فوق‌العاده در دوشنبه ۲۴/ ۱۰/ ۱۳۹۷)، «بیمه اتکایی امین» (مجمع فوق‌العاده در پنج‌شنبه ۲۷/ ۱۰/ ۱۳۹۷) و «پارس دارو» (مجمع فوق‌العاده در یکشنبه ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۷). شرکت «سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران» (وتوصا) آگهی دعوت به مجمع فوق‌العاده خود را در روز یکشنبه ۳۰/ ۱۰/ ۱۳۹۷ منتشر کرده ولی هنوز مجوزی از سوی بورس برای افزایش سرمایه آن صادر نشده است. شرکت‌های «کی‌بی‌سی» (کی‌بی‌سی‌) و «نفت پارس» (شنفت) با وجود تصویب افزایش سرمایه، هنوز اعلامیه پذیره‌نویسی خود را در سامانه کدال منتشر نکرده‌اند.

در هفته گذشته چهار شرکت بورسی خبر از ثبت افزایش سرمایه خود دادند؛ «صنایع پتروشیمی خلیج فارس» (فارس) افزایش ۸۳ درصدی از محل سود انباشته، «ملی صنایع مس ایران» (فملی) افزایش ۳۰ درصدی از سود انباشته، «داروسازی دکتر عبیدی» (دعبید) افزایش ۱۵۰ درصدی از سود انباشته و «داروسازی اسوه» (داسوه) افزایش ۲۰۰ درصدی از مطالبات و آورده نقدی. چهار شرکت در هفته گذشته نتیجه حراج حق‌تقدم‌های استفاده‌نشده را در کدال منتشر کردند. «سرمایه‌گذاری مسکن الوند» (ثالوند) به ازای هر حق‌تقدم استفاده‌نشده ۶۷۳ ریال، «سبحان دارو» (دسبحان) ۲۲۲۳ ریال، «الکتریک خودرو شرق» (خشرق) ۵۴۶ ریال و «پگاه آذربایجان غربی» (غشاذر) ۸۱۴ ریال به حساب بانکی دارندگان آن واریز خواهند کرد.

افزایش سرمایه «سیمان ایلام» (سیلام) به‌خاطر اختلاف نظر دو سهامدار عمده این شرکت، پس از دو بار تنفس در روز یکشنبه ۱۶ دی‌ماه مجددا برگزار شد اما به‌خاطر عدم موافقت «سرمایه‌گذاری امید» (وامید) سهامدار ۴۷ درصدی مصوب نشده و از دستور کار خارج شد. فرصت ۹۰ روزه (برای یک بازه ۳۰ روزه تمدید شده بود) پذیره‌نویسی حق‌تقدم «دامداری تلیسه نمونه» (تلیسه) هم در هفته گذشته به پایان رسید. اعلامیه حراج حق‌تقدم استفاده نشده «سیمان قاین» (سقاین) دوشنبه در کدال منتشر شد اما تا پایان هفته پیغام ناظر جهت بازگشایی نماد آن نیامد. «بیمه تجارت نو» (بنو) هم در مجمع فوق‌العاده رای به کاهش سرمایه از ۲۵۰ میلیارد تومان به ۱۲۵ میلیارد تومان داد تا سهامداران که قبلا به ازای هر سهم ۱۰۰ تومانی ۵۰ تومان پرداخت کرده بودند نیاز نباشد ۵۰ تومان بقیه را بپردازند، در عوض هر دو سهم آنها به یک سهم ۱۰۰ تومانی تبدیل خواهد شد. در مصوبات مجمع، شرط «عدم لطمه به تساوی حقوق صاحبان سهام بر اثر کاهش سرمایه» ذکر شده است.

کشف قیمت‌های نافرجام سهام - 7

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک21 ساعت قبل
دولت آمریکا در ماه فوریه با ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه روبرو شد طبق داده‌هایی که توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر شد، دولت فدرال آمریکا در ماه فوریه ۲۳۴ میلیارد دلار کسری بودجه ثبت کرده است. این در حالی است که تحلیل‌گران شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند کسری دولت در این ماه به ۲۲۷ میلیارد دلار برسد. کسری دولت تا به اینجای سال مالی جاری ۵۴۴ میلیارد دلار است که نسبت به ۳۹۱ میلیارد دلار، در دوره مشابه سال گذشته، بسیار افزایش یافته است. پس از همسان‌سازی تعطیلات تقویمی، کسری بودجه فدرال تا به اینجای سال جاری ۵۴۷ میلیارد دلار می‌شود و کسری بودجه در دوره مشابه سال قبل، ۴۳۹ میلیارد دلار خواهد بود. خشکسالی شدید در این کشور باعث شده است فعالیت‌های کشاورزی در یک سال ۳۵ درصد کمتر شود.
تابناکتابناک1 روز قبل
آغاز تیرماه مصادف شد با ممنوعیت واردات خودرو و همین مسئله باعث پیچیده‌تر شدن بازار خودرو گردید. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت. پس در سال ۱۳۹۸ از ناحیه کاهش عرضه خودرو بازار خودرو تحت فشار قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر با توجه به اینکه مردم به خودرو نیاز دارند پس تقاضا برای خودرو کاهش نخواهد یافت.
تسنیمتسنیم22 ساعت قبل
به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، عبدالهاشم حسن نیا اظهار کرد: از تاریخ ۲۸ اسفند سال گذشته، رانش زمین به طول بیش از ۱۱ کیلومتر موجب انسداد محورهای آزادشهر- خوش‌ییلاق - شاهرود و گرگان- توسکستان – شاهرود شد. در ۸ نقطه ریزش سنگ و در بیش از ۵ نقطه رانش، موجب ناامنی ,کاهش عرض محور، و در نهایت انسداد کامل محور شد. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تلاش شبانه روزی راهداران برای بازگشایی محورها اظهار کرد: عوامل راهداری به طور شبانه روزی با استفاده از ۲۱۰ دستگاه ماشین آلات راهداری و ۴۲۰نفر پرسنل در حال بازگشایی این محورها هستند. همچنین در این خصوص ادارات کل راهداری و حمل ونقل جاده‌ای استانهای مازنداران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، همکاری موثر در جهت بازگشایی محورها دارند. انتهای پیام/

رتبه سوم گرانترین اثر حراج «کریستیز خاورمیانه» یه یک ایرانی رسید + تصاویر

12+
الفالف12 ساعت قبل
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
وزیر نیرو با تاکید بر این‌که سیلاب گلستان با دوره بازگشت ۵۰ ساله بوده است، گفت: وقوع خشکسالی در کشور نباید چنین تصوری را ایجاد کند که نیازی به وجود رودخانه‌هایی با پهنای بزرگ وجود ندارد و در کنار آن‌ها به ساخت‌وساز بپردازیم. رضا اردکانیان در حاشیه جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان با بیان این‌که باید به مرزهای طبیعت احترام بگذاریم، گفت: مسیر رودخانه‌ها باید به موقع لایروبی شود، مسیل‌ها باز باشد، تعرضی به آن‌ها صورت نگیرد و ساخت‌وسازها باید متکی بر ضوابط باشد. اردکانیان ادامه داد: در استان گلستان تنها سه سد با ظرفیت ۸۰ میلیون مترمکعب وجود دارد که در فاصله زمانی حدود ۴۸ ساعت به میزان ۷۰ درصد کل بارش یک سال استان بارندگی رخ داده است به‌طوری که در همین بازه زمانی کوتاه ورودی ۱۱۲ میلیون مترمکعبی به سد گلستان ثبت شده است؛ آن هم به مخزن سدی که حجم آن ۴۸ میلیون مترمکعب است. وزیر نیرو افزود: بنابراین از زمان دریافت هشدار بلافاصله اقدامات لازم در این بخش انجام شده است و در سد گلستانی که ظرفیت نرمال آن ۴۸ میلیون مترمکعب است حدود ۷۳ میلیون مترمکعب آب نگهداری شده است، منتها شدت بالای بارش به همراه طول دوره بالای بارندگی موجب بروز خسارت‌های این‌چنینی در استان شده است. وزیر نیرو با تاکید بر این‌که حدود ۱۰ استان هشدارهای سیل را دریافت کرده‌اند، ادامه داد: بوشهر، آذربایجان غربی، خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، فارس، هرمزگان، خراسان شمالی و رضوی از جمله مناطقی هستند که هشدارهای سیلاب را دریافت کرده‌اند.
آفتاب‌نیوزآفتاب‌نیوز1 روز قبل

اخبار بیشتر