1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. اقتصادی
نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در برابر ایران و احمق‌های درجه یک

نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در برابر ایران و احمق‌های درجه یک

خبرگزاری الف |

نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در چهل سال گذشته در مواجهه با جمهوری اسلامی مبتنی بر دو راهبرد کلان بوده است: یکی تغییر حکومت (بخوانید براندازی) و دیگری تغییر رفتار و تضعیف ساختارهای نظام. آمریکایی‌ها این دو راهبرد را در چهار مدل نظامی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی تجربه کرده‌اند ولی به نتیجه نرسیده و آنچه که امروز آنها را عصبانی نموده و این روزها در گزافه گویی‌های ترامپ و پرت و پلاهای پمپئو عیان و نمایان شده، رقص قدرت ایران است.

در مدل نظامی، هشت سال جنگ را به ایران تحمیل کردند و محاسبه شان این بود که جمهوری اسلامی را براندازی خواهند کرد ولی نتیجه معکوس داد و همین هفته گذشته بود که پایگاه «گلوبال فایر پاور» در تازه‌ترین رده‌بندی خود، ایران اسلامی را در میان ۱۱۳ کشور جهان از نظر قدرت نظامی در رده سیزدهم قرار داد.

در مدل فرهنگی، آمریکایی‌ها با استفاده از تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی و تا ناتوی فرهنگی تلاش کردند باورهای دینی مردم را در صحنه جنگ نرم، ترور کنند ولی از قضا در بزنگاه‌های حساس، همین مردم بودند که از نظام اسلامی با تمام توان دفاع کردند.

در مدل سیاسی، به اصطلاح شاهکار آمریکایی‌ها، فتنه بزرگ ۸۸ بود که این بار به محاسبات خودشان مطمئن بودند. در همان سال ۸۸ و بعد از انتخابات ریاست جمهوری، گزارشی ۱۶۰ صفحه‌ای از مرکز سابان وابسته به اندیشکده آمریکایی بروکینگز منتشر شد که به وضوح نشان می‌داد آمریکا تغییر حکومت در ایران را از طریق کودتای مخملی دنبال می‌کند. گزارشی که توسط استراتژیست‌های برجسته بروکینگز همچون «کنت ام پولاک»، «مارتین ایندیک»، «دانیل ال بای من»، «سوزان مالونی»، «مایکل ای اوهانلون» و «بوروس ریدل» تدوین و تهیه شده بود.

طرفه آنکه یکسال پس از فتنه ۸۸ که خط براندازی نظام جمهوری اسلامی دنبال می‌شد، مرکز سابان در اواخر سال ۸۹ طی یک گزارش تحلیلی که در وب سایت موسسه بروکینگز منتشر شد به صراحت و عجزآلود اذعان کرد که؛ «وقوع براندازی در جمهوری اسلامی ایران غیرممکن است.»

جالب‌تر آنکه یکسال پس از فتنه ۸۸، جرج سوروس، پدرانقلاب‌های مخملی در شبکه تلویزیونی سی ان ان (اواخر اسفند ۸۹) ادعا می‌کند: «من حاضرم شرط ببندم که رژیم جمهوری اسلامی ایران تا یک سال دیگر بیشتر سر کار نخواهد بود …» ولی زهی خیال باطل!

در مدل اقتصادی به عنوان آخرین تیر در ترکش آمریکایی‌ها، از حربه تحریم‌ها استفاده کردند و محاسبه آنها این بود که این تحریم‌ها یا منجر به براندازی خواهد شد یا حداقل ایران را مجبور به تغییر رفتار در چارچوب خواسته‌های آنها می‌کند.

در همین سال‌های اخیر یکبار وحشیانه‌ترین تحریم‌ها را دولت اوباما با ادعای تحریم‌های گزنده و فلج کننده در سال‌های ۹۰ و ۹۱به پیش کشید که هدف آن تحریم‌ها تغییر رفتار ایران از بستر نارضایتی‌های اجتماعی و به اصطلاح خط جدایی مردم از نظام بود. نتیجه آن تحریم‌ها این بود که واشنگتن پست در اسفند ۹۱ اعتراف کرد: «تحریم‌ها نتوانست ناآرامی‌های اجتماعی ایجاد کند که رهبران ایران را مجبور به تغییر سیاست هایشان کند.»

در سایت خبری بخوانید: جديدترين اخبار اقتصادی لحظه به لحظه ايران وجهان | برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اکنون هم که دولت ترامپ در حالی به گفته خودشان بی سابقه‌ترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران به صحنه آورده‌اند که به خیال باطل شان، جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی برگزار نشود. مهم‌ترین رکن تحقق این آرزو، صفر کردن صادرات نفت ایران بود که در اجرای آن شکست خوردند.

بنابراین آنچه که روشن است و جای کمترین تردیدی در آن وجود ندارد؛ این است که نظام محاسباتی آمریکایی‌ها در برابر ایران اسلامی، از ضعف فزاینده رنج می‌برد و به قول نشریه فارین پالیسی؛ مشکل ما این است که «ما نمی‌توانیم ایران را تحلیل کنیم». همچنانکه بارها مقامات و رسانه‌های غربی و صهیونیستی اعتراف کرده‌اند که محاسبات شان در رویارویی با ایران جواب نداده و غلط از آب درآمده است.

از همین روی؛ تغییر حکومت در ایران به آرزویی برای آمریکایی‌ها تبدیل شده و این آرزو را می‌توان از باب نمونه در مجله آمریکایی‌ها فوربس خواند که نوشته بود: «تصورش را بکنید تغییر رژیم در ایران چه تحولاتی را برای ما آمریکایی‌ها در دنیا بوجود می‌آورد و …» در همین خط، می‌توان به اظهارات دانی یاتوم رئیس اسبق موساد در شورای روابط خارجی آلمان در برلین اشاره کرد که در تحلیل جمهوری اسلامی عجزآلود گفته بود: «… ایران از یک خط تلفنی مستقیم با خدا برخوردار است و …»

ماجرا درباره شکست راهبرد تغییر رفتار ایران از سوی آمریکایی‌ها هم مثل همان راهبرد شکست خورده تغییر حکومت کشورمان است. همچنانکه اندیشکده بروکینگز در ارزیابی برنامه ریزی‌های آمریکا بر ضد ایران بویژه در موضوعات حساسی چون «تحریم‌ها» و «هسته‌ای» با هدف تغییر رفتار ایران می‌نویسد: «واشنگتن آنجا که باید کم آورده است: ایجاد تغییرات اساسی در رفتار ایران» بروکینگز سپس درباره ناکارآمدی فرمول یاد شده خاطر نشان می‌کند: «ایران در طول تاریخ نشان داده است که ظرفیت مقابله با مشکلات را برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود دارد. این کشور در نتیجه تاثیرات انقلاب [اسلامی] و جنگ با عراق، در تحمل مشکلات شدید اقتصادی تجارب گسترده‌ای دارد.»

حال عجیب نیست در حالی‌که دولت اوباما وقتی با حربه تحریم با هدف تغییر رفتار ایران شکست خورد؛ دولت ترامپ می‌خواهد با حربه تحریم‌ها نه تغییر رفتار، بلکه تغییر حکومت را دنبال کرده و به اصطلاح دقیقا در یکماه دیگر (۲۲بهمن) نگذارد که جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی برگزارشود!

مشکل نگاه مادی گرایانه و فیزیکال مقامات آمریکاست که نمی‌توانند واقعیت‌ها و حقایق در مورد جمهوری اسلامی را با مغزهای تنگ و تاریک دنیازده و زنگ زده شان آنالیز کنند و برای همین در جنگ محاسباتی چهل ساله، شکست خورده‌اند چراکه به تعبیر اخیر رهبر معظم انقلاب، برخی دولتمردان آمریکایی حقیقتا «احمق‌های درجه یک» هستند!

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فیلم | پیام‌ نوروزی عادل فردوسی‌پور، محمود دولت‌آبادی و چند چهره‌ دیگر

خبرآنلاینخبرآنلاین14 ساعت قبل
افتصادنیوزافتصادنیوز16 ساعت قبل
اقتصاد نیوز: حمایت در رسانه‌ها و فضای مجازی از مجری محبوب برنامه ۹۰ در قبال رفتار مدیران صدا و سیما با او همچنان ادامه دارد. به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از سایت روز نو، در جدید‌ترین حمایت‌ها از عادل فردوسی پور، علی کریمی فوتبالیست اسطوره ایی و محبوب کشورمان نیز از این مجری حمایت کرد. علی کریمی در این پست به مدیران صدا و سیما حمله و آنها را سرزنش کرد.

فیلم | عجیب‌ترین دزدی در بالاشهر تهران

خبرآنلاینخبرآنلاین22 ساعت قبل
ایرناایرنا4 ساعت قبل
به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی به مناسبت نوروز که در تارنمای رسمی کاخ سفید منتشر شد، بار دیگر ادعاهای علیه ایران مطرح کرد. خبر تکمیل می‌شود. شبد**۹۴۱۶**۱۰۱۰انتهای پیام /*
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز6 ساعت قبل
به گزارش مشرق؛ غلامرضا شریعتی اظهار داشت: برخی شهروندان شهرهای دزفول و اندیمشک برای تعیین محدوده مرزی ۲ شهر خود با هم درگیر شدند. وی افزود: به دنبال این اختلافات درگیری هایی بین برخی شهروندان شهرهای دزفول و اندیمشک رخ داد که تعدادی از طرفین مصدوم شدند. استاندار خوزستان تصریح کرد: در حال حاضر نیروهای بسیجی و یگان ویژه برای آرام کردن اوضاع وارد عمل شده و بزودی آرامش در اندیمشک و دزفول برقرار می‌شود. وی اضافه کرد: شورای تامین استان و نیز شورای تامین ۲ شهر دزفول و اندیمشک تشکیل شده و تدابیر لازم نیز در این زمینه اخذ شده و با مسببین این حوادث برخورد قانونی می‌شود. اختلاف بین شهروندان اندیمشک و دزفول از اردیبهشت ماه سالجاری که تابلوی مرزی ۲ شهر یاد شده توسط تند باد کنده شد آغاز و در بهمن ماه سال جاری به درگیری بین برخی شهروندان یاد شده منجر شد.
الفالف9 ساعت قبل
«لوان جاگاریان» سفیر دولت فدراسیون روسیه در ایران در گفت و گویی در پاسخ به این سوال که «اخیرا شاهد بودیم که رئیس جمهوری سوریه آقای بشار اسد سفری را که از پیش اعلام نشده بود به تهران داشتند. بعد‌ها طی روز‌های آتی و حتی اخیرا شاهد بودیم که برخی از نشریات کشور‌های عربی گزارش داده‌اند که ظاهرا روسیه از این سفر ناراحت شده بود. آیا چنین چیزی صحت دارد؟» گفت: ما شنیدیم که مثلا یک روزنامه انگلیسی [مستقر در انگلیس] به نام العرب نوشته که گویا آقای لاوروف از سفر غیرمنتظره آقای بشار اسد به تهران ناراحت شده است. وی ادامه داد: به نوبه اول، سفر رئیس جمهوری قانونی جمهوری عربی سوریه به تهران به این دو کشور مربوط است، به ایران و سوریه. آنچه که در برخی رسانه‌های غربی و عربی آمده است، اصلا بی‌اساس است؛ و هدف و منظورشان تلاش برای ایجاد شکاف بین ایران و روسیه و سوریه است، اما اصلا موفق نخواهند بود.

اخبار بیشتر