1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان

خبرگزاری مهر |
گرگان- گلستان در یک دهه اخیر با مشکلات جدی در حوزه آب و محیط زیست دست و پنجه نرم می کند؛ کارشناسان می گویند سفر رئیس جمهور بهترین فرصت برای مطالبه گری و حل مشکلات این بخش است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- زهرا بهرامی: بحران‌ جدی در حوزه آب و محیط زیست را می‌توان یکی از چالش‌های جدی پیش روی گلستان بر شمرد؛ به گفته کارشناسان این حوزه نیازمند تصمیم‌گیری اورژانسی و فوری از سوی هیئت دولت است و سفر رئیس جمهور به گلستان بهترین فرصت برای مطالبه حل این معضلات و بحران‌ها شمرده می‌شود.

در سال‌های اخیر گلستان با بحران‌های بسیاری مواجه است؛ خشکی خلیج گرگان، سیل خیزی، ریزگردها و … نزدیک به یک دهه است که گلستان را تهدید می‌کند.

سفر رئیس جمهور و کاروان دولت تدبیر و امید به گلستان بهانه‌ای شد تا از نگاه کارشناسان حوزه‌های مختلف مطالبات بر زمین مانده گلستان را مروز کنیم.

یک کارشناس حوزه محیط زیست با تأکید بر این‌که گلستان استان فقیری است و در مسائل توسعه‌ای استان باید بازنگری جدی انجام شود، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: چالش‌هایی مانند وضعیت بحرانی خلیج گرگان، ریزگردها، تخصیص نیافتن حق‌آبه تالاب‌ها و آتش سوزی جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده نیازمند تصمیم‌گیری‌های اورژانسی و فوری از سوی هیئت دولت و رئیس جمهور هستند.

ایمان صادقی ادامه داد: یکی از وعده‌های برزمین مانده استان که ۲۰ است وعده شده اما به اجرا در نیامده خروج جاده از پارک ملی گلستان به عنوان ذخیرگاه زیست‌کره است.

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان - 6

ضرورت تعیین حریم مناطق چهارگانه و ذخیرگاه‌های جنگلی

این کارشناس حوزه محیط زیست اضافه کرد: منطبق نبودن مرزهای سیاسی با مرزهای حفاظتی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی چالش‌های حقوقی فراوانی در گلستان به‌ویژه در شاهکوه در گرگان و زرین گل در علی‌آباد (مرز گلستان و سمنان) ایجاد کرده که این مهم سال‌هاست بر زمین مانده و انتظار می‌رود در سفر اخیر رئیس جمهور تعیین تکلیف تحریم مناطق چهارگانه محیط زیست و ذخیرگاه‌های جنگلی استان مطالبه و پیگیری شود.

وی با تأکید بر این‌که هم اکنون اجرای مدل استقلال پارک ملی گلستان یکی از چالش‌های جدی است و به نظر می‌رسد استقلال ذخیرگاه زیست کره بهانه‌ای برای ایجاد حیاط خلوتی برای شکار است، متذکر شد: باید دستور توقف اجرای این مدل در قالب هیئت امنایی و یا شورای راهبری در این سفر از سوی مسئولان استان مطالبه شود.

صادقی اضافه کرد: اجرایی و عملیاتی نشدن تخصیص حق آبه تالاب‌های گلستان از سد در خراسان شمالی و انتقال آب سرچشمه‌های زرین گل به شاهرود دو چالش جدی دیگر این حوزه است و شاید بتوان گفت اجرایی شدن مدیریت بهینه آب در گلستان بهترین مطالبه در این حوزه خواهد بود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون تفرجگاه‌های متمرکز گلستان به‌ویژه پارک جنگلی ناهارخوران و النگدره گرگان با فشار بار گردشگری مواجه‌اند؛ ایجاد تفرجگاه‌ها و پارک‌های جنگلی جدید باید یکی از مطالبات اصلی از رئیس جمهور در سفر اخیر به گلستان باشد.

وی به موضوع آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق حفاظتی محیط زیست و منابع طبیعی استان اشاره و بیان کرد: در کنار بحران‌های طبیعی که با گلستان عجین شده، هنوز برای نظارت، پیشگیری و خاموش کردن آتش سوزی گسترده در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده گلستان کار خاصی انجام نشده و گلستان همچنان نیازمند ایجاد پایگاه امداد و نجات و بالگرد برای اطفاء حریق است و هرچند در این خصوص در سفر نخست رئیس جمهور به گلستان وعده‌هایی داده شد اما این وعده‌ها عملی نشد.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار حوادث و جنایت

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان - 15

به گفته این کارشناس حوزه محیط زیست سیل خیزی، تشکیل کانون ریزگردها در گلستان و خشک شدن خلیج گرگان از دیگر چالش‌های جدی استان است و باید در سفر اخیر دکتر روحانی به گلستان این موضوعات و به‌ویژه وضعیت خلیج گرگان تعیین تکلیف شود چراکه به نظر می‌رسد تا دولت تصمیم نهایی برای نجات خلیج گرگان بگیرد و اعتباری مصوب کند نه چیزی از خلیج باقی می‌ماند و نه بحران‌های اقتصادی و اجتماعی در استان فرصتی برای توسعه گلستان باقی می‌گذارد.

۲۰ سال از عمر مفید سد وشمگیر گذشت

اما خشکی خلیج گرگان و بحران‌های ناشی از آن تنها دغدغه فعالان حوزه محیط زیست نیست بلکه کارشناسان حوزه آب هم بر نجات آن تأکید دارند و معتقدند نجات خلیج گرگان باید مطالبه اصلی استان در سفر رئیس جمهور به گلستان باشد.

یک کارشناس حوزه آب به خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از موضوعات اصلی که باید در سفر رئیس جمهور به گلستان مطالبه شود نجات خلیج گرگان است هرچند نگاه بنده با نگاه‌های موجود برای نجات آن، مانند لایروبی یک یا دو کانال و رودخانه متفاوت است اما اعتقاد دارم موضوع خلیج گرگان باید به‌گونه‌ای مدیریت شود که به ساکنان اطراف آن کمترین آسیب وارد شود.

سیدمحسن حسینی یادآور شد: سد وشمگیر در سال ۱۳۴۹ افتتاح شد و قرار بود عمر مفید آن ۳۰ سال باشد اما حدود ۲۰ سال از عمر مفید آن گذشته و با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که باید علاج بخشی آن مطالبه و پیگیری شود.

وی افزود: بخش زیادی از بذر گندم و پنبه کشور در مزارع اطراف سد وشمگیر تولید می‌شود و علاج بخشی آن در چهار محور افزایش مخازن ذخیره، نوسازی و تجهیز ایستگاه‌های پمپاژ، مرمت شبکه‌ها و استفاده بهینه از سد در گردشگری از مطالبات جدی است چراکه مرکز جمعیتی و کشاورزی در اطراف وشمگیر شکل گرفته و حفظ فرهنگ و اقتصاد منطقه از ضروریات است.

این کارشناس حوزه آب ادامه داد: سیل برند استان گلستان شده و امیدواریم در سفر اخیر رئیس جمهور به گلستان اجرای طرح مدیریت سیل و راه‌اندازی مرکز مطالعات و تحقیقات سیل مورد عنایت ویژه هیئت دولت قرار گیرد.

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان - 24

وی به موضوع شیرین سازی آب دریا هم اشاره و بیان کرد: استفاده از آب دریای خزر باید یکی دیگر از مطالبات استان در این سفر باشد چراکه تامین آب شرب و صنعت حوضه خزر نسبت به انتقال آب دریا به مناطق کویری در اولویت است.

حسینی متذکر شد: اراضی شمال غربی استان برای استقرار صنایع مناسب است اما تامین آب مورد نیز صنایع یکی از ضروریات است که به‌زعم بنده باید اجرای سامانه آب صنعت و انتقال پساب‌های تصفیه شده از مطالبات گلستان در سفر رئیس جمهور باشد.

هرچند نجات خلیج گرگان مطالبه مشترک کارشناسان حوزه محیط زیست و آب استان اما نباید از یاد برد که هریک از چالش‌های موجود گلستان در این دو حوزه اگر مدیریت نشود نه تنها بحران‌های اجتماعی و اقتصادی به دنبال دارد بلکه می‌تواند همین روند کند توسعه گلستان را متوقف کند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

انتخابانتخاب18 ساعت قبل
بارش شدید باران و برف و کاهش شدید دما در استان مازندران که از روز یکشنبه ۲۶ اسفند آغاز شد همچنان ادامه دارد. مدیرکل هواشناسی مازندران تأکید کرده که وضعیت ناپایدار جوی همراه با بارش باران و برف و لغزندگی جاده‌ها تا روز پنجشنبه اول فرودین در این استان ادامه خواهد داشت. علاوه بر مازندران در استان گلستان نیز سیل به «بیش از ۸۸۰ نفر» آسیب زده است. مرگ سه نفر بر اثر سیلمدیرکل مدیریت بحران: دو نفر بر اثر سیل در مازندران جان باختند. مدیرکل مدیریت بحران مازندران گقت: این دو نفر داخل ماشین بودند که متاسفانه اسیر سیل می‌شوند و فوت می‌کنند.
مهرمهر1 روز قبل
محمد عزیزی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، بهترین راه برای پیشگیری از حوادث چهارشنبه پایان سال را آگاه ساختن جامعه از خطرات استفاده از مواد محترقه دانست و اظهار کرد: نظارت ویژه خانواده بر رفتار فرزندان در این روز و نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی به جامعه عامل مهم در پیشگیری از سوانح و صحنه‌های دلخراش است. وی افزود: استفاده از مواد محترقه غیرمجاز رفتاری پرخطر همراه با آسیب جدی و جبران‌ناپذیر در چهارشنبه آخر سال معرفی کرد. فرمانده انتظامی شهرستان اندیمشک از ایجاد مصدومیت برای دو نوجوان در هنگام انتقال مواد محترقه با یک دستگاه موتورسیکلت خبر داد و افزود: راکب و ترک‌نشین موتورسیکلت از نواحی مختلف بدن بر اثر انفجار مواد محترقه به شدت مصدوم و به برای درمان به بیمارستان انتقال داده شدند. وی تصریح کرد: متأسفانه ترک‌نشین موتورسیکلت که نوجوانی ۱۵ ساله بود به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از این حادثه قربانی استفاده از مواد محترقه غیرمجاز شد. عزیزی افزود: متأسفانه یک نوجوان ۱۵ ساله در اثر استفاده از مواد منفجره غیرمجاز در شهرستان اندیمشک دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.
فراروفرارو1 روز قبل
مدیر روابط عمومی پزشکی قانونی مازندران گفت که سقوط سنگ در جاده سوادکوه بر روی خودروی کیوان وحدانی، باعث کشته شدن این بازیکن سابق تیم فوتبال نساجی مازندران شد. حسین سعادتفر شامگاه سه شنبه در گفت و گوی تلفنی با ایرنا توضیح داد: کیوان وحدانی با خودروی شخصی خود در حال عبور از جاده تهران به سوادکوه بود که در منطقه خطیرکوه، سنگ از روی کوه جدا و بر روی خودروی وی افتاد. وی ادامه داد: جسد این فوتبالیست به بیمارستان شهدای زیراب منتقل و ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه جسدش به پزشکی قانونی ساری آورده شد تا مراحل قانونی کار انجام شود. کیوان وحدانی بازیکن ۲۷ ساله در تیم‌های فوتبال نساجی، پیکان، پارس‌جنوبی جم، صبای قم و آلومینیوم اراک بازی می‌کرد.
همشهریهمشهری11 ساعت قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
الفالف20 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۱۰:۵۰ ۳۹۷۱۲۲۹۰۴۴به گزارش الف، مطابق قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین ماه (ساعت ۰۰:۰۰دوم فروردین) هر سال یک ساعت به جلو کشیده می‌شود. این قانون با هدف استفاده بیشتر از روشنایی روز و صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق به تصویب رسیده ‌است.
مهرمهر19 ساعت قبل
سرهنگ تقی کبیری در گفتگو با خبرنگار مهر، ضمن بیان اینکه هم زمان با صبح چهارشنبه به دلیل بارش برف، ریزش کوه و وقوع کولاک، سه محور کوهستانی استان سمنان مسدود هستند، بیان کرد: تلاش برای بازگشایی این سه محور همچنان ادامه دارد. رئیس پلیس راه استان سمنان ضمن بیان اینکه دومین مسیر مسدود نیز در شاهرود وجود دارد، تاکید کرد: محور شاهرود-گرگان از مسیر توسکستان هم به دلیل بارش برف و ریزش کوه مسدود است به این ترتیب راه دسترسی شاهرود به استان گلستان از مسیر اولنگ، خوش ییلاق و توسکستان به کل بسته شده است. کبیری با بیان اینکه بارش برف در شمال استان سمنان بی سابقه است، گفت: راه ارتباطی تعدادی از روستاهای برف گیر استان به دلیل بارش برف و کولاک نیز مسدود است. وی با بیان اینکه محور فولاد محله-کیاسر سومین مسیر مسدود شده استان سمنان محسوب می‌شود، گفت: تلاش برای بازگشایی این مسیر هم ادامه دارد. کبیری با بیان اینکه اطمینان از سلامت خودرو، بخاری آن، برف پاکن، همراه داشتن لباس گرم، زنجیر چرخ و مواد غذایی خشک، سوخت کافی، رعایت نکات ایمنی و … الزامات یک سفر ایمن در راه‌های استان سمنان است.

اخبار بیشتر