1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. اجتماعی
پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان

مهرخبرگزاری مهر |
گرگان- گلستان در یک دهه اخیر با مشکلات جدی در حوزه آب و محیط زیست دست و پنجه نرم می کند؛ کارشناسان می گویند سفر رئیس جمهور بهترین فرصت برای مطالبه گری و حل مشکلات این بخش است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- زهرا بهرامی: بحران‌ جدی در حوزه آب و محیط زیست را می‌توان یکی از چالش‌های جدی پیش روی گلستان بر شمرد؛ به گفته کارشناسان این حوزه نیازمند تصمیم‌گیری اورژانسی و فوری از سوی هیئت دولت است و سفر رئیس جمهور به گلستان بهترین فرصت برای مطالبه حل این معضلات و بحران‌ها شمرده می‌شود.

در سال‌های اخیر گلستان با بحران‌های بسیاری مواجه است؛ خشکی خلیج گرگان، سیل خیزی، ریزگردها و … نزدیک به یک دهه است که گلستان را تهدید می‌کند.

سفر رئیس جمهور و کاروان دولت تدبیر و امید به گلستان بهانه‌ای شد تا از نگاه کارشناسان حوزه‌های مختلف مطالبات بر زمین مانده گلستان را مروز کنیم.

یک کارشناس حوزه محیط زیست با تأکید بر این‌که گلستان استان فقیری است و در مسائل توسعه‌ای استان باید بازنگری جدی انجام شود، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: چالش‌هایی مانند وضعیت بحرانی خلیج گرگان، ریزگردها، تخصیص نیافتن حق‌آبه تالاب‌ها و آتش سوزی جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده نیازمند تصمیم‌گیری‌های اورژانسی و فوری از سوی هیئت دولت و رئیس جمهور هستند.

ایمان صادقی ادامه داد: یکی از وعده‌های برزمین مانده استان که ۲۰ است وعده شده اما به اجرا در نیامده خروج جاده از پارک ملی گلستان به عنوان ذخیرگاه زیست‌کره است.

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان - 6

ضرورت تعیین حریم مناطق چهارگانه و ذخیرگاه‌های جنگلی

این کارشناس حوزه محیط زیست اضافه کرد: منطبق نبودن مرزهای سیاسی با مرزهای حفاظتی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی چالش‌های حقوقی فراوانی در گلستان به‌ویژه در شاهکوه در گرگان و زرین گل در علی‌آباد (مرز گلستان و سمنان) ایجاد کرده که این مهم سال‌هاست بر زمین مانده و انتظار می‌رود در سفر اخیر رئیس جمهور تعیین تکلیف تحریم مناطق چهارگانه محیط زیست و ذخیرگاه‌های جنگلی استان مطالبه و پیگیری شود.

وی با تأکید بر این‌که هم اکنون اجرای مدل استقلال پارک ملی گلستان یکی از چالش‌های جدی است و به نظر می‌رسد استقلال ذخیرگاه زیست کره بهانه‌ای برای ایجاد حیاط خلوتی برای شکار است، متذکر شد: باید دستور توقف اجرای این مدل در قالب هیئت امنایی و یا شورای راهبری در این سفر از سوی مسئولان استان مطالبه شود.

صادقی اضافه کرد: اجرایی و عملیاتی نشدن تخصیص حق آبه تالاب‌های گلستان از سد در خراسان شمالی و انتقال آب سرچشمه‌های زرین گل به شاهرود دو چالش جدی دیگر این حوزه است و شاید بتوان گفت اجرایی شدن مدیریت بهینه آب در گلستان بهترین مطالبه در این حوزه خواهد بود.

وی تصریح کرد: هم‌اکنون تفرجگاه‌های متمرکز گلستان به‌ویژه پارک جنگلی ناهارخوران و النگدره گرگان با فشار بار گردشگری مواجه‌اند؛ ایجاد تفرجگاه‌ها و پارک‌های جنگلی جدید باید یکی از مطالبات اصلی از رئیس جمهور در سفر اخیر به گلستان باشد.

وی به موضوع آتش‌سوزی‌های گسترده در مناطق حفاظتی محیط زیست و منابع طبیعی استان اشاره و بیان کرد: در کنار بحران‌های طبیعی که با گلستان عجین شده، هنوز برای نظارت، پیشگیری و خاموش کردن آتش سوزی گسترده در جنگل‌ها و مناطق حفاظت شده گلستان کار خاصی انجام نشده و گلستان همچنان نیازمند ایجاد پایگاه امداد و نجات و بالگرد برای اطفاء حریق است و هرچند در این خصوص در سفر نخست رئیس جمهور به گلستان وعده‌هایی داده شد اما این وعده‌ها عملی نشد.

در سایت خبری بخوانید: خبر های آنلاین اجتماعی از سراسر وب | اخبار حوادث و جنایت

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان - 15

به گفته این کارشناس حوزه محیط زیست سیل خیزی، تشکیل کانون ریزگردها در گلستان و خشک شدن خلیج گرگان از دیگر چالش‌های جدی استان است و باید در سفر اخیر دکتر روحانی به گلستان این موضوعات و به‌ویژه وضعیت خلیج گرگان تعیین تکلیف شود چراکه به نظر می‌رسد تا دولت تصمیم نهایی برای نجات خلیج گرگان بگیرد و اعتباری مصوب کند نه چیزی از خلیج باقی می‌ماند و نه بحران‌های اقتصادی و اجتماعی در استان فرصتی برای توسعه گلستان باقی می‌گذارد.

۲۰ سال از عمر مفید سد وشمگیر گذشت

اما خشکی خلیج گرگان و بحران‌های ناشی از آن تنها دغدغه فعالان حوزه محیط زیست نیست بلکه کارشناسان حوزه آب هم بر نجات آن تأکید دارند و معتقدند نجات خلیج گرگان باید مطالبه اصلی استان در سفر رئیس جمهور به گلستان باشد.

یک کارشناس حوزه آب به خبرنگار مهر اظهار کرد: یکی از موضوعات اصلی که باید در سفر رئیس جمهور به گلستان مطالبه شود نجات خلیج گرگان است هرچند نگاه بنده با نگاه‌های موجود برای نجات آن، مانند لایروبی یک یا دو کانال و رودخانه متفاوت است اما اعتقاد دارم موضوع خلیج گرگان باید به‌گونه‌ای مدیریت شود که به ساکنان اطراف آن کمترین آسیب وارد شود.

سیدمحسن حسینی یادآور شد: سد وشمگیر در سال ۱۳۴۹ افتتاح شد و قرار بود عمر مفید آن ۳۰ سال باشد اما حدود ۲۰ سال از عمر مفید آن گذشته و با مشکلات عدیده‌ای مواجه است که باید علاج بخشی آن مطالبه و پیگیری شود.

وی افزود: بخش زیادی از بذر گندم و پنبه کشور در مزارع اطراف سد وشمگیر تولید می‌شود و علاج بخشی آن در چهار محور افزایش مخازن ذخیره، نوسازی و تجهیز ایستگاه‌های پمپاژ، مرمت شبکه‌ها و استفاده بهینه از سد در گردشگری از مطالبات جدی است چراکه مرکز جمعیتی و کشاورزی در اطراف وشمگیر شکل گرفته و حفظ فرهنگ و اقتصاد منطقه از ضروریات است.

این کارشناس حوزه آب ادامه داد: سیل برند استان گلستان شده و امیدواریم در سفر اخیر رئیس جمهور به گلستان اجرای طرح مدیریت سیل و راه‌اندازی مرکز مطالعات و تحقیقات سیل مورد عنایت ویژه هیئت دولت قرار گیرد.

پسروی خلیج گرگان نیازمند تدبیر ویژه است/ بحران در پارک ملی گلستان - 24

وی به موضوع شیرین سازی آب دریا هم اشاره و بیان کرد: استفاده از آب دریای خزر باید یکی دیگر از مطالبات استان در این سفر باشد چراکه تامین آب شرب و صنعت حوضه خزر نسبت به انتقال آب دریا به مناطق کویری در اولویت است.

حسینی متذکر شد: اراضی شمال غربی استان برای استقرار صنایع مناسب است اما تامین آب مورد نیز صنایع یکی از ضروریات است که به‌زعم بنده باید اجرای سامانه آب صنعت و انتقال پساب‌های تصفیه شده از مطالبات گلستان در سفر رئیس جمهور باشد.

هرچند نجات خلیج گرگان مطالبه مشترک کارشناسان حوزه محیط زیست و آب استان اما نباید از یاد برد که هریک از چالش‌های موجود گلستان در این دو حوزه اگر مدیریت نشود نه تنها بحران‌های اجتماعی و اقتصادی به دنبال دارد بلکه می‌تواند همین روند کند توسعه گلستان را متوقف کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

راننده پورشه کورس مرگ در اصفهان در زندان! / آنها خواهر و برادر بودند! + فیلم

رکنارکنا21 ساعت قبل
همچنین موضوع برخورد با مقصران تصادف جنجالی در خیابان کارگر اصفهان یکی از سوژه‌های ثبت شده در سامانه فارس من با عنوان «درخواست اشد مجازات برای دختر و پسر پورشه‌سوار اصفهانی» بوده است. فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان گفت: پسر جوان راننده پورشه که گواهینامه نیز نداشته روز گذشته دستگیر و با حکم قضایی روانه زندان شد. محمدرضا خدادوست اظهار داشت: پلیس اجازه نمی‌دهد عده‌ای با دوردور کردن و کورس گذاشتن در خیابان‌ها نظم جامعه را به هم بریزند. وی با بیان این که پرونده راننده خاطی تحویل مراجع قضایی شده، ادامه داد: پسر جوان که گواهینامه نیز نداشته روز گذشته دستگیر و با حکم قضایی روانه زندان شد. خدادوست خاطرنشان کرد: خانمی که در تصویر حضور دارد خواهر راننده بوده و در رابطه با برخورد با وی منتظر دستور قضایی هستیم.
انتخابانتخاب20 ساعت قبل
محکومان به اعدام شرایط متفاوت دارند و اغلب آن‌ها هنگام اجرای حکم آرام هستند و مجازات خود را پذیرفته‌اند. اصطلاحی در میان زندانیان درباره شب اجرای حکم اعدام است که به آن شب سوئیت می‌گویند. وقتی کنارشان می‌روم با حالتی ملتمسانه از ما می‌خواهند که برایشان دعا کنیم تا اولیای‌دم رضایت دهند. اواخر سال گذشته در زمان اجرای حکم مفسدان اقتصادی هم بودید؟ در زمان اجرای سلطان سکه و همدستش بودم. به نظر می‌رسد، مدتی است بخشش قاتل از اجرای حکم بیشتر شده است.
عصر ایرانعصر ایران22 ساعت قبل
در شبکه‌های اجتماعی تصویری دست به دست می‌چرخید که نشان می‌داد مالک خودرو، پسری متولد سال ۱۳۷۱ است. تا آنجا که من خبر دارم، پدر راننده خبر نداشته که پسرش پورشه او را بیرون برده. آنگونه که ما شنیدیم وقتی که او خواب بوده، پسرش به طور مخفیانه پورشه او را بیرون می‌برد و تصادف می‌کند. یک خودروی پورشه متعلق به پدر دختر بوده و یک خودروی پورشه متعلق به پدر پسر. مادرش به «هفت‌صبح» می‌گوید از چهارشنبه شب که پسرش به خانه برنگشته تا روز جمعه از هیچ چیز خبر نداشته‌اند.

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین4 ساعت قبل
به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک، خدائیان معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در دیدار اعضای هیات مدیره کانون سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی گفت: سازمان ثبت و مراجع وابسته به آن از جمله دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق ارتباط تنگاتنگی با مردم دارند لذا عملکرد مثبت آن‌ها در رضایتمندی مردم موثر است. وی سرعت و دقت در انجام امور مردم و خودداری از کاغذبازی را از عوامل رضایت مردم از این سازمان برشمرده و یادآور شد: ما خدمتگذار مردم هستیم و تکریم ارباب رجوع را بایدسرلوحه کار‌ها قرار دهیم. خدائیان استفاده از فناوری‌های نوین را یکی از راه‌های تسریع در انجام امور و مقابله با فساد ذکر کرد و بر گسترش روند الکترونیکی کردن فعالیت‌های سازمان و خدمات دفاتر اسناد رسمی تاکید کرد. معاون رئیس قوه قضائیه یکی از مشکلات مردم را رواج معاملات از طریق اسناد عادی عنوان و بیان کرد: درصد بالایی از دعاوی مطروحه در مراجع قضایی ناشی از اسناد عادی می‌باشد که در صورت مراجعه مردم به دفاتر اسناد رسمی چنین مشکلی ایجاد نخواهد شد. خدائیان بر ضرورت آگاه سازی مردم از مزیت‌های سند رسمی تاکید کرده و تسهیل دسترسی مردم به دفاتر اسناد رسمی را در این خصوص ضروری دانست. رئیس و اعضای کانون سردفتران مرکز در این دیدار ضمن اعلام آمادگی بر همکاری با مدیریت جدید سازمان اعلام داشتند.

نظرها

اخبار بیشتر