1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
فقر مهارتی معضل جدی بر سر راه اشتغال جامعه است

فقر مهارتی معضل جدی بر سر راه اشتغال جامعه است

ایرناخبرگزاری ایرنا |
اراک - ایرنا - مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان مرکزی گفت: فقر مهارتی معضل جدی بر سر راه اشتغال جامعه است و اگر فرهنگ مهارت آموزی مورد توجه قرار گیرد، بسیاری از چالش های جامعه گره گشایی می شود.

به گزارش ایرنا، «سعید شاه محمدی» عصر شنبه در نشست صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: بزرگترین سرمایه در تولید و اشتغال و مقابله در جنگ اقتصادی، سرمایه گذاری در نیروی انسانی است.

وی بیان کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نقش موثری در کاهش مشکلات اشتغال دارد و باید به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به میزان آموزش‌های رسمی کشور اهمیت داده شود‌

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی ادامه داد: ۲۱ مرکز ثابت فنی و حرفه‌ای در این استان وجود دارد که سه مرکز آن در شهرستان اراک فعال است.

شاه محمدی اظهار داشت: آموزش‌های مهارتی در روستاها، صنایع، صنوف، زندان‌ها وپادگان‌های استان مرکزی مورد توجه جدی است.

وی گفت: گروه‌های هدف آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در این استان اقشار مختلف ازجمله شاغلان اصناف و صنایع، کارجویان، روستاییان، زنان، دانشجویان و فارغ التحصیلان هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی اضافه کرد: برنامه‌های پیش بینی شده در طول سال جاری برای این نهاد در مدت ۹ ماه محقق شده است.

شاه محمدی عنوان کرد: هشت هزار نفر دوره آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ۹ ماه امسال در شهرستان اراک ارایه شده است.

وی بیان کرد: ترویج و تقویت فرهنگ مهارت آموزی، تولید، کار آفرینی، آموزش نیروی انسانی متخصص و کارآمد متناسب با نیاز بازار کار و توسعه مهارت آموزی در راستای تحقق عدالت اجتماعی از مهمترین اهداف آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی است.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در سخنرانی پیش از دستور این شورا گفت: پس از عملیاتی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، فراکسیون امید شورای شهر اراک با طی فرایند مختلف و در نظر گرفتن معیارهای مختلف کارآمدی، اقدام به معرفی گزینه نهایی خود به صحن رسمی شورای اسلامی شهر کرد.

«فرزانه رحمتی» افزود: «سعید نادری» با اکثریت ۸ رای از ۱۱ رای انتخاب و برای صدور حکم به وزارت کشور معرفی شد که امید است فرایند صدور حکم برای منتخب اعضا توسط وزیر کشور هر چه سریع‌تر انجام شود.

وی بیان کرد: منشا قدرت اعضای پارلمان‌های محلی، آرای مردم و اکثریتی است که آنان را به عنوان نمایندگان خود برگزیده‌اند.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: مهمترین فعالیت‌های هر نماینده در کنار رسیدگی به امور عمومی و مطالبات مردم اعم از آنهایی که به وی رای داده یا رای نداده‌اند، جامه عمل پوشاندن به مطالبات قانونی اکثریتی است که به وی اعتماد کرده‌اند.

رحمتی تصریح کرد: براساس ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی انتخاب شهردار از وظایف شورای اسلامی شهر است.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک اضافه کرد: صراحت این ماده قانونی به نحوی است که جای هیچ گونه تفسیر و توضیحی برجای نمی‌گذارد و آنچه واضح است هرگونه موازی کاری و تفسیر به رای از قانون مصرح، به نحوی که نتیجه‌ی آن برآیند عقل جمعی شورای شهر نباشد مسئولیت کاستی‌ها و محقق نشدن وعده‌ها و امیدهایی که در ایام انتخابات به مردم داده شده متوجه کسانی خواهد بود که بر سر راه اصیل‌ترین نهاد دموکراسی یعنی شورای شهر مانع تراشی کرده و حق قانونی نمایندگان در انتخاب شهردار مورد نظرشان را وارد فرایندهای مهندسی شده کرده‌اند.

رحمتی اظهار کرد: انتظار است همه دلسوزان با تشویق و هم افزایی، در جهت تقویت این نهاد منتخب مردمی حرکت کرده تا طعم شیرین این حرکت در توسعه شهر مشاهده شود.

وی عنوان کرد: در تبصره سه ذیل ماده ۸۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی آمده است' نصب شهرداران در شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استان‌ها بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد و صراحت این تبصره نیز به حدی است که جای هیچ گونه تفسیری نمی‌گذارد.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: انتظار است که با وجود سلایق مختلف، ضمن تکریم تصمیم شورای شهر، همگان نتیجه را به قانون به عنوان فصل الخطاب واگذار نمایند.

رحمتی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص طرح ۵۸ متری گفت: شورای شهر پنجم با اعتماد نسبت به قول هایی که در خصوص توانایی اجرای این طرح، توسط شهردار سابق و مسئولان دیگر استان در ماه‌های آغازین شروع به کار این شورا داده شد و با عنایت به رویکرد توسعه گرایانه این شورا رای به لغو شدن این طرح بزرگ شهری داد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی اظهار داشت: با گذشت بیش از یک سال، همچنان ساکنان در این مسیر از بلاتکلیفی رنج می‌برند و این چالش باعث شد موضوع با حساسیت بیشتر در کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای شهر در دستور کار قرار گیرد که مصوبه این کمیسیون در صحن شورا مطرح می‌شود.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک بیان کرد: انتظار است اعضای شورا با رای به لغو اجرای این طرح با هدف تسریع در رفع بلاتکلیفی ۱۶ ساله بخشی از شهروندان اراکی، گامی مثبت در جهت آرامش بردارند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک هم در این نشست گفت: انتظار شورا در طول یک سال و نیم گذشته در خصوص تشکیل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک برآورده نشده است.

«ایرج رضایی» افزود: سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک باید هر چه سریعتر به لحاظ شکلی و ساختاری بر مبنای الگوی تعیین شده شکل گیرد.

وی بیان کرد: املاک شهرداری اراک یکی از آشفته‌ترین بخش‌ها است و تا زمانی که سازمان فناوری اطلاعات در این مجموع شکل نگیرد، بسیاری از بخش‌ها ساماندهی نمی‌شود‌.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: نیاز است از بودجه سال ٩٧ در فرصت باقی مانده از سال برای راه اندازی این سازمان در نظر گرفته شود و در بودجه سال ٩٨ نیز این مهم به صورت ویژه دیده شود.

رضایی تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک سازمانی زیرساختی و بنیادی است و اگر خواستار ایجاد تحول در شهرداری اراک هستیم باید این سازمان تقویت شود.

وی عنوان کرد: بر اساس بررسی صورت گرفته در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک، ٧٠ نفر از نیروهای شهرداری به نوعی با زیرساخت‌های سازمان آشنا و تحصیلات مرتبط دارند و باید سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک به سرعت و براساس شرح وظایف شکل گیرد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری اراک افزود: سازمان فناوری اطلاعات قلب سیستم شهرداری است.

رضایی تصریح کرد: طرح تحقیق و تفحص از شهرک خودرو اراک براساس شواهدی مبنی بر اجحاف حق و حقوق شهروندان و طی نشدن روند قانون در کار از سوی شورا مطرح شد و با توجه به اینکه طبق قانون باید گزارش بررسی از سوی دستگاه قضایی به شورا ارسال می‌شد که تاکنون این امر انجام نشده است.

وی گفت: ١٤ مرداد ماه ١٣٩٧ مهلت قانون ادامه کار پیمانکار طرح شهرک خودرو به اتمام رسیده و کمیسیون عمران شورا و اداره حقوقی و قراردادهای شهرداری باید وضعیت این قرارداد را روشن کنند.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: تعیین تکلیف طرح ۵۸ متری با شورای شهر نیست و زمانی شورا می‌تواند در این راستا وارد شود که طرح جامع شهر اراک به شورا ارایه شود.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی کلانشهر ارا‌ک هم در این راستا گفت: ۲ روز گذشته آیین تجلیلی از شهردار سابق اراک برگزار شد که مناسب بود در این نشست گزارشی در خصوص طرح ۵۸ متری ارایه می‌شد.

«پیمان رشیدی» افزود: شهردار اسبق اراک در ابتدای فعالیت خود شعارهای زیادی در خصوص این طرح داد.

وی بیان کرد: ورود شورای شهر در خصوص اجرایی شدن یا نشدن طرح ۵۸ متری به صلاح نیست، شورای شهر اراک اختیاری در خصوص اجرا یا لغو این طرح ندارد.

در نشست صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک بحث ورود اعضای شورای شهر به طرح ۵۸ متری به رای گذاشته شد که مصوب شد و پس از آن، پیشنهاد لغو طرح ۵۸ متری به مراجع تصویب طرح جامع اراک نیز تصویب شد.

کلانشهر اراک مرکز استان مرکزی است و در این منطقه بیش از ۶۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

۳۰۰۵/۳۰۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پیشنهاد تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بودبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ تشکیل معاونت اقتصادی در قوه قضائیه و مقابله جدی با تخلفات نظام بانکی از مهم‌ترین درخواست‌های فعالان اقتصادی حاضر در نشست با رئیس قوه قضائیه بود.
همشهریهمشهری14 ساعت قبل1 نظر
پایگاه خبری پلیس نوشت: ساعت یک و ۱۷ دقیقه بامداد روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری مأموران پلیس راهنمایی و رانندگی از تصادف یک خودروی پورشه با چند خودرو در خیابان «کارگر» شهر اصفهان مطلع و بلافاصله به منظور بررسی صحنه در محل حاضر شدند. در این حادثه خودروی پورشه با یک سواری پراید برخورد کرده بود که راننده خودروی پراید براثر شدت جراحات وارده پس از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست داد. راننده خودروی پورشه در ادامه پس از برخورد با یک خودروی پراید و یک خودروی پژو ۲۰۶ و بروز خسارت به آنان از صحنه متواری می‌شود. ساعاتی بعد از این حادثه، تصاویر تصادف بلافاصله در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و زیر آن می‌نویسند: «خودروی پورشه در خیابان» کارگر «اصفهان، کورس گذاشته بود که به دلیل سرعت بالا، کنترل خود را از دست داده و با خودروهای دیگر تصادف می‌کند.» فرمانده انتظامی شهرستان اصفهان با اشاره به اینکه راننده پورشه حادثه ساز خود را به پلیس معرفی کرد گفت: مأموران پلیس این فرماندهی محل زندگی راننده متواری را شناسایی کرده بودند که او خود را به پلیس معرفی کرد.

امکان گزارش تخلفات احتمالی در محله‌ها

صدا و سیماصدا و سیما18 ساعت قبل
شهروندان تهرانی می‌توانند با ارتقای سامانه ۱۳۷ شهرداری، با ارسال عکس و موقعیت مکانی، تخلفات احتمالی در محله خود را اعلام کنندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شهروندان تهرانی می‌توانند با ارتقای سامانه ۱۳۷ شهرداری، با ارسال عکس و موقعیت مکانی، تخلفات احتمالی در محله خود را اعلام کنند. این کار موجب می‌شود مسئولان سریع‌تر به این تخلفات رسیدگی کنند.

حاشیه نشینی ۱۱ میلیون ایرانی و مهاجرت معکوس

صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
مصاحبه اختصاصی با قاضی مسعودی مقام و نگاه تفصیلی به زندگی شخصی این قاضی پرونده‌های مفاسد اقتصادیجامعه و شهری: رئیس سازمان اجتماعی کشور گفت: بیش از ۱۱ میلیون نفر در مناطق حاشیه‌نشین کشور زندگی می‌کنند و ۸ میلیون نفر در بافت فرسوده و تاریخی ساکن هستند که درمجموع جمعیت زیادی را شامل می‌شوند و حدود ۱۹ میلیون نفر از جمعیت ۶۰ میلیون نفری شهرنشین، در محلات حاشیه‌ای زندگی می‌کنند

کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! / نظر شما درباره‌ی این فیلم چیست؟!

الفالف4 ساعت قبل
آنطور که در فضای مجازی گفته شده در ادامه پورشه متوقف نمیشود و چند متر جلوتر به پراید دیگری که گوشه‌ی خیابان پارک بوده می‌خورد و آسیب شدیدی نیز به آن پراید وارده شده و بر اثر این برخورد یک دستگاه ۲۰۶ دیگر نیز ضربه می‌بیند. اما نکته تاسف‌بار و قابل‌تامل این حادثه کجاست؟! پلیس: داد نکش آدم کشتیندختر: کشتیم که کشتیم دیه‌شو میدیم! این فرهنگ منحط از کجا سر ریز می‌شود و سر منشا این نگاه را در کجا می‌توان پیدا کرد؟! شما می‌توانید نظرات خود را با الف درمیان گذاشته و واکنش خود را به این فیلم و رفتار نشان دهید.
صدا و سیماصدا و سیما38 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی ستاد ارتش، امیر سرتیپ دوم عباس سلیمی، دبیر همایش مردمی «فاتحان نور» گفت: این همایش با هدف تجلیل از خانواده‌های معظم شهدا و حماسه آفرینان فتح خرمشهر در عملیات بزرگ بیت المقدس، از ساعت ۱۷:۳۰ دقیقه روز چهارشنبه، یکم خرداد ماه در مصلای حرم مطهر حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) در شهرری برگزار خواهد شد. امیر سلیمی افزود: در این همایش که تجلی وحدت و اقتدار نیرو‌های مسلح است، فرماندهان ارشد ارتش جمهوری اسلامی ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سایر نیرو‌های مسلح حضور خواهند یافت و در خصوص ابعاد مختلف عملیات بزرگ بیت المقدس و حماسه آزادسازی خرمشهر قهرمان سخنرانی می‌کنند. دبیر همایش مردمی «فاتحان نور» همچنین گفت: در این همایش برنامه‌های مختلف فرهنگی از جمله مناجات امیرالمومنین (ع)، مداحی و شعرخوانی حماسی، تجلیل از خانواده‌های معظم شهدا از جمله خانواده‌های شهیدان صیاد شیرازی، بابایی، کاظمی، جهان آرا، باقری و آبشناسان و پخش کلیپ اعلام رمز عملیات بیت المقدس پیش بینی شده است.

نظرها

اخبار بیشتر