1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. اجتماعی
فقر مهارتی معضل جدی بر سر راه اشتغال جامعه است

فقر مهارتی معضل جدی بر سر راه اشتغال جامعه است

خبرگزاری ایرنا |

به گزارش ایرنا، «سعید شاه محمدی» عصر شنبه در نشست صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: بزرگترین سرمایه در تولید و اشتغال و مقابله در جنگ اقتصادی، سرمایه گذاری در نیروی انسانی است.

وی بیان کرد: آموزش‌های فنی و حرفه‌ای نقش موثری در کاهش مشکلات اشتغال دارد و باید به آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به میزان آموزش‌های رسمی کشور اهمیت داده شود‌

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی ادامه داد: ۲۱ مرکز ثابت فنی و حرفه‌ای در این استان وجود دارد که سه مرکز آن در شهرستان اراک فعال است.

شاه محمدی اظهار داشت: آموزش‌های مهارتی در روستاها، صنایع، صنوف، زندان‌ها وپادگان‌های استان مرکزی مورد توجه جدی است.

وی گفت: گروه‌های هدف آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در این استان اقشار مختلف ازجمله شاغلان اصناف و صنایع، کارجویان، روستاییان، زنان، دانشجویان و فارغ التحصیلان هستند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی اضافه کرد: برنامه‌های پیش بینی شده در طول سال جاری برای این نهاد در مدت ۹ ماه محقق شده است.

شاه محمدی عنوان کرد: هشت هزار نفر دوره آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ۹ ماه امسال در شهرستان اراک ارایه شده است.

وی بیان کرد: ترویج و تقویت فرهنگ مهارت آموزی، تولید، کار آفرینی، آموزش نیروی انسانی متخصص و کارآمد متناسب با نیاز بازار کار و توسعه مهارت آموزی در راستای تحقق عدالت اجتماعی از مهمترین اهداف آموزش فنی و حرفه‌ای استان مرکزی است.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک در سخنرانی پیش از دستور این شورا گفت: پس از عملیاتی شدن قانون منع به کارگیری بازنشستگان، فراکسیون امید شورای شهر اراک با طی فرایند مختلف و در نظر گرفتن معیارهای مختلف کارآمدی، اقدام به معرفی گزینه نهایی خود به صحن رسمی شورای اسلامی شهر کرد.

«فرزانه رحمتی» افزود: «سعید نادری» با اکثریت ۸ رای از ۱۱ رای انتخاب و برای صدور حکم به وزارت کشور معرفی شد که امید است فرایند صدور حکم برای منتخب اعضا توسط وزیر کشور هر چه سریع‌تر انجام شود.

وی بیان کرد: منشا قدرت اعضای پارلمان‌های محلی، آرای مردم و اکثریتی است که آنان را به عنوان نمایندگان خود برگزیده‌اند.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: مهمترین فعالیت‌های هر نماینده در کنار رسیدگی به امور عمومی و مطالبات مردم اعم از آنهایی که به وی رای داده یا رای نداده‌اند، جامه عمل پوشاندن به مطالبات قانونی اکثریتی است که به وی اعتماد کرده‌اند.

رحمتی تصریح کرد: براساس ماده ۸۰ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی انتخاب شهردار از وظایف شورای اسلامی شهر است.

دبیر شورای اسلامی کلانشهر اراک اضافه کرد: صراحت این ماده قانونی به نحوی است که جای هیچ گونه تفسیر و توضیحی برجای نمی‌گذارد و آنچه واضح است هرگونه موازی کاری و تفسیر به رای از قانون مصرح، به نحوی که نتیجه‌ی آن برآیند عقل جمعی شورای شهر نباشد مسئولیت کاستی‌ها و محقق نشدن وعده‌ها و امیدهایی که در ایام انتخابات به مردم داده شده متوجه کسانی خواهد بود که بر سر راه اصیل‌ترین نهاد دموکراسی یعنی شورای شهر مانع تراشی کرده و حق قانونی نمایندگان در انتخاب شهردار مورد نظرشان را وارد فرایندهای مهندسی شده کرده‌اند.

رحمتی اظهار کرد: انتظار است همه دلسوزان با تشویق و هم افزایی، در جهت تقویت این نهاد منتخب مردمی حرکت کرده تا طعم شیرین این حرکت در توسعه شهر مشاهده شود.

وی عنوان کرد: در تبصره سه ذیل ماده ۸۰ قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی آمده است' نصب شهرداران در شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استان‌ها بنا به پیشنهاد شورای شهر و حکم وزیر کشور و در سایر شهرها به پیشنهاد شورای شهر و حکم استاندار صورت می‌گیرد و صراحت این تبصره نیز به حدی است که جای هیچ گونه تفسیری نمی‌گذارد.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک افزود: انتظار است که با وجود سلایق مختلف، ضمن تکریم تصمیم شورای شهر، همگان نتیجه را به قانون به عنوان فصل الخطاب واگذار نمایند.

رحمتی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص طرح ۵۸ متری گفت: شورای شهر پنجم با اعتماد نسبت به قول هایی که در خصوص توانایی اجرای این طرح، توسط شهردار سابق و مسئولان دیگر استان در ماه‌های آغازین شروع به کار این شورا داده شد و با عنایت به رویکرد توسعه گرایانه این شورا رای به لغو شدن این طرح بزرگ شهری داد.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار اجتماعی در ایران

وی اظهار داشت: با گذشت بیش از یک سال، همچنان ساکنان در این مسیر از بلاتکلیفی رنج می‌برند و این چالش باعث شد موضوع با حساسیت بیشتر در کمیسیون عمران و سرمایه گذاری شورای شهر در دستور کار قرار گیرد که مصوبه این کمیسیون در صحن شورا مطرح می‌شود.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک بیان کرد: انتظار است اعضای شورا با رای به لغو اجرای این طرح با هدف تسریع در رفع بلاتکلیفی ۱۶ ساله بخشی از شهروندان اراکی، گامی مثبت در جهت آرامش بردارند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر اراک هم در این نشست گفت: انتظار شورا در طول یک سال و نیم گذشته در خصوص تشکیل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک برآورده نشده است.

«ایرج رضایی» افزود: سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک باید هر چه سریعتر به لحاظ شکلی و ساختاری بر مبنای الگوی تعیین شده شکل گیرد.

وی بیان کرد: املاک شهرداری اراک یکی از آشفته‌ترین بخش‌ها است و تا زمانی که سازمان فناوری اطلاعات در این مجموع شکل نگیرد، بسیاری از بخش‌ها ساماندهی نمی‌شود‌.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: نیاز است از بودجه سال ٩٧ در فرصت باقی مانده از سال برای راه اندازی این سازمان در نظر گرفته شود و در بودجه سال ٩٨ نیز این مهم به صورت ویژه دیده شود.

رضایی تصریح کرد: سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک سازمانی زیرساختی و بنیادی است و اگر خواستار ایجاد تحول در شهرداری اراک هستیم باید این سازمان تقویت شود.

وی عنوان کرد: بر اساس بررسی صورت گرفته در کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اراک، ٧٠ نفر از نیروهای شهرداری به نوعی با زیرساخت‌های سازمان آشنا و تحصیلات مرتبط دارند و باید سازمان فناوری اطلاعات شهرداری اراک به سرعت و براساس شرح وظایف شکل گیرد.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شهرداری اراک افزود: سازمان فناوری اطلاعات قلب سیستم شهرداری است.

رضایی تصریح کرد: طرح تحقیق و تفحص از شهرک خودرو اراک براساس شواهدی مبنی بر اجحاف حق و حقوق شهروندان و طی نشدن روند قانون در کار از سوی شورا مطرح شد و با توجه به اینکه طبق قانون باید گزارش بررسی از سوی دستگاه قضایی به شورا ارسال می‌شد که تاکنون این امر انجام نشده است.

وی گفت: ١٤ مرداد ماه ١٣٩٧ مهلت قانون ادامه کار پیمانکار طرح شهرک خودرو به اتمام رسیده و کمیسیون عمران شورا و اداره حقوقی و قراردادهای شهرداری باید وضعیت این قرارداد را روشن کنند.

این عضو شورای اسلامی کلانشهر اراک ادامه داد: تعیین تکلیف طرح ۵۸ متری با شورای شهر نیست و زمانی شورا می‌تواند در این راستا وارد شود که طرح جامع شهر اراک به شورا ارایه شود.

یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی کلانشهر ارا‌ک هم در این راستا گفت: ۲ روز گذشته آیین تجلیلی از شهردار سابق اراک برگزار شد که مناسب بود در این نشست گزارشی در خصوص طرح ۵۸ متری ارایه می‌شد.

«پیمان رشیدی» افزود: شهردار اسبق اراک در ابتدای فعالیت خود شعارهای زیادی در خصوص این طرح داد.

وی بیان کرد: ورود شورای شهر در خصوص اجرایی شدن یا نشدن طرح ۵۸ متری به صلاح نیست، شورای شهر اراک اختیاری در خصوص اجرا یا لغو این طرح ندارد.

در نشست صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر اراک بحث ورود اعضای شورای شهر به طرح ۵۸ متری به رای گذاشته شد که مصوب شد و پس از آن، پیشنهاد لغو طرح ۵۸ متری به مراجع تصویب طرح جامع اراک نیز تصویب شد.

کلانشهر اراک مرکز استان مرکزی است و در این منطقه بیش از ۶۲۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کند.

۳۰۰۵/۳۰۷۵

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

همشهریهمشهری11 ساعت قبل
در حالی که بارش برف و باران در همین روز در استان‌های کردستان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، سمنان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی نسبتا ضعیف خواهد بود. با فعالیت این موج طی روزهای یکشنبه تا سه‌شنبه (چهارم تا ششم فروردین) بارش باران و برف در استان‌های نیمه غربی، شمال، و شمال شرق پیش‌بینی می‌شود. به گفته وی، گستره فعالیت این سامانه بارشی، در روز سه‌شنبه، به جز جنوب شرق، غالب استان‌های کشور را فرا می‌گیرد. به گفته این مقام مسئول، روز سه‌شنبه سیزده فروردین، روزی بارانی خواهد بود و انتظار می‌رود که بارش‌ها در ارتفاعات البرز و مناطق سردسیر در غرب و شمال غرب به صورت برف مشاهده شود. از این رو توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی فوق و ترافیک مسافران نوروزی در مسیر سواحل شمالی و مشهد مقدس، به خصوص در روزهای پایانی سال و چند روز ابتدایی سال جدید، تمهیدات لازم در نظر گرفته شود.
الفالف20 ساعت قبل
گروه اجتماعی الف، ۲۹ اسفند ۱۳۹۷، ۱۰:۵۰ ۳۹۷۱۲۲۹۰۴۴به گزارش الف، مطابق قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب ۱۳۸۶ مجلس شورای اسلامی، ساعت رسمی کشور در ساعت ۲۴ اول فروردین ماه (ساعت ۰۰:۰۰دوم فروردین) هر سال یک ساعت به جلو کشیده می‌شود. این قانون با هدف استفاده بیشتر از روشنایی روز و صرفه‌جویی در مصرف انرژی برق به تصویب رسیده ‌است.

(تصاویر) معبد هندوها در بندرعباس

38+
فراروفرارو9 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز23 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشسازمان هواشناسی کشور اعلام کرد با ادامه فعالیت سامانه بارشی در روزهای چهارشنبه ۲۹ اسفند و پنجشنبه اول فروردین، وضع هوای کشور به شرح زیر پیش‌بینی می‌شود: چهارشنبه ۹۷/۱۲/۲۹: بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید در ارتفاعات البرز در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان‌، قزوین، البرز، تهران و سمنان. پنجشنبه ۹۸/۰۱/۰۱: بارش برف، مه‌آلودگی و کاهش دید در نیمه‌شمالی خراسان رضوی، خراسان شمالی، ارتفاعات البرز در استان‌های مازندران، گلستان، سمنان و بارش باران گاهی وزش باد شدید در شمال سمنان. از این‌رو به سازمانها و ارگانهای ذیربط توصیه می‌شود تمهیدات لازم برای کاهش خسارات احتمالی به سبب کولاک برف، یخبندان، لغزندگی، مه گرفتگی و اختلال در تردد جاده‌ای به‌ویژه گردنه‌های کوهستانی این مناطق به عمل آید و به مسافران توصیه می‌شود با تجهیزات ایمنی کامل سفر کنند.

چند ساعت مانده به ۹۸ به روایت تصویر (عکس)

10+
عصر ایرانعصر ایران15 ساعت قبل
برترین‌هابرترین‌ها22 ساعت قبل
خبرگزاری ایسنا: یک دامپزشک گفت: ماهی قرمز یا همان ماهی طلایی کوچولو که مهمان سفره هفت سین بوده انتقال دهنده بیماری است. وی در مورد ماهی قرمز، زبرا یا سایر فرآورده‌های دریایی که برای سفره هفت سین خریداری می‌شوند، گفت: ماهی سالم باید تحرک زیاد داشته و زخمی بر روی بدن نداشته باشد، بعلاوه باله هایی ایستاده و دمی کشیده داشته و ورم کرده و یا به پهلو خوابیده نباشد. این دامپزشک با اشاره به اینکه مردم ماهی قرمز را از مراکز مجاز و تحت نظارت دامپزشکی خریداری کنند، خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود برخی فرآورده‌ها مانند حلزون سی بی یا لاک پشت گوش قرمز به علت انگل موجود در آن‌ها به هیچ عنوان خریداری نشود. دریاباری تصریح کرد: ماهی زبرا از گونه ماهیان مهاجم بوده و ناقل بیماری هایی است که به محیط زیست آسیب وارد می‌کند. وی با بیان اینکه به هیچ عنوان در پایان تعطیلات نوروزی ماهیان زینتی در رودخانه‌های محلی و دریا رهاسازی نشود، یادآورشد: گونه ماهی زبرا به دلیل اینکه می‌تواند لارم یا بچه ماهی‌های دیگری که در حیات وحش بوده به عنوان منبع غذایی بخورد باید در فضاهای مشخص شده رهاسازی شود.

اخبار بیشتر