پرستاران فعالیت هایشان را بر مبنای علمی انجام دهند

پرستاران فعالیت هایشان را بر مبنای علمی انجام دهند

خبرگزاری ایرنا |

به گزارش ایرنا، دکتر مهرداد ستاره روز شنبه در مراسم روز پرستار استان زنجان در بیمارستان امام حسین (ع) افزود: بر این اساس میزان خطاهای پزشکی و پرستاری بیمارستان تامین اجتماعی امام حسین (ع) زنجان بسیار پایین است و این مهم نشان از مدیریت صحیح آن حکایت دارد.

وی اظهار داشت: در بین شهروندان زنجانی این بیمارستان وجهه خوبی دارد، چرا که پرستاران و پزشکان شاغل در این مرکز درمانی بخوبی توانسته‌اند با مردم ارتباط برقرار کرده و مشکلات مراجعه کنندگان را برطرف کنند.

این مسئول ادامه داد: هر گونه اشتباه در سطح تخصصی حوزه پزشکی در صورت بروز آسیب به فرد تخلف محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: بسیاری از بیماران و مراجعه کنندگان به مراکز درمانی انتظار دارند که پرستاران با مشکل آنها همدردی کنند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان زنجان ادامه داد: با افزایش تخت‌های بیمارستانی، علاوه بر ان نیز توقعات مردمی و روشهای کنترل کیفیت و دستورالعمل‌ها افزایش یافته و همین مساله موجب شده پرستاران وظیفه سنگینی به دوش آنها تحمیل شود.

وی اظهار داشت: حجم کاری پرستاران بر خلاف گروههای مختلف پزشکی، بصورت دائم بر بالین بیمار حضور دارند و این موضوع از اهمیت کاری آنها حکایت دارد.

ستاره، با اشاره به اینکه بی توجهی به اخلاق، بیمار و همراهان وی موجب می‌شود پزشک و پرستار گرفتار یک پرونده قضایی شوند گفت که آنان باید کمیسیون‌های مختلفی را نیز بگذرانند.

این مسئول افزود: حتی بررسی‌ها نشان می‌دهد که مساله رخ داده، قصور نیست بلکه رفتاری را شامل می‌شود که موجب شکایت شده است.

وی خاطر نشان کرد: گاهی اوقات نیز به علائم بالینی بیمار از قبیل فشار خون، وضعیت عمومی بیمار توجهی نمی‌شود و با وجود تلاش‌های انجام گرفته نیز نتیجه کار نیز بسیار ضعیف است.

مدیر کل پزشکی قانونی استان زنجان ادامه داد: بنابر این باید به کوچکترین نشانه‌ها و علائم بالینی ان توجه کرد تا خطایی رخ ندهد و در صورت بروز موارد به پزشک اطلاع داده شود.

خبری: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان | اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

وی اضافه کرد: در سال ۲۰۰۰ میلادی طی تحقیقی در آمریکا سالانه حدود ۹۸ هزار نفر بر اثر قصور پزشکی جان خود را از دست می‌دهند و یک میلیون نفر نیز آسیب می‌بینند.

ستاره افزود: طی جلسات برگزار شده این آسیب‌ها به کاهش منتهی شده که این مهم نیز باید در کشورمان مورد توجه قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: در زمان حاضر نخبه‌ترین افراد جامعه در رشته‌های پزشکی تحصیل می‌کنند که میزان هوش انها بیشتر است و در نتیجه کمتر قصور می‌کنند.

** پرستاران در معرض توهین قرار دارند

مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان نیز در ادامه این جلسه گفت: ساعت کار مفید پرستاران در مقایسه با سایر گروه بصورت مستمر بوده که طی شبانه روز به خدمات رسانی مشغول هستند.

دکتر علی محمدی افزود: بیماران و مراجعه کنندگان برای دریافت خدمات مورد نیاز توقع بالایی دارند و در صورت بی توجهی پرستاران در معرض توهین و هتاکی و حتی ضرب و شتم قرار دارند.

وی اظهار داشت: این گروه تلاش‌گر جامعه به دلیل نوع فعالیت‌ها بیش از گذشته در معرض ابتلا به عفونت و خطرات متعددی قرار دارند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان زنجان ادامه دادد: به دلیل وجود رقابت‌ها پرستاری به حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی پیش می‌رود و در این میان این سازمان پیرو اصل ۴۴ قانون اساسی نیز بیمارستانهایی که از ۲ سال گذشته افتتاح و یا تاسیس شده‌اند، خود گردان هستند.

وی خاطر نشان کرد: بیمارستان‌های امید ابهر و امام حسین (ع) زنجان وضعیت خوبی دارند برای ارتقای خدمات بهینه باید اقدامات بیشتری انجام شود.

به گزارش ایرنا، هم اکنون ۲ بیمارستان، یک پلی کلینیک و چهار درمانگاه تحت پوشش این سازمان در شهرهای زنجان، ابهر، خرمدره و خدابنده فعالیت می‌کنند.

۲۳۰ پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک، ۱۳۵ مرکز پاراکلینیک شامل رادیولوژی، آزمایشگاه، ۳۵ درمانگاه خصوصی و دولتی و ۱۲ بیمارستان در استان طرف قرار داد تامین اجتماعی استان هستند.

۹۶۴۶/۸۰۶۸

خواندن خبر در سایت منبع

ایمیل خود را برای دریافت خبرنامه وارد کنید:

در ادامه بخوانید