مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سرگرمی
مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند

مسوولان دلسوزانه در حوزه گردشگری گلستان عمل کنند

ایرناخبرگزاری ایرنا |
نشریه بازار کسب و کار گلستان با انتشار گزارشی از مسوولان درخواست کرد که دلسوزانه برای شناساندن جاذبه های گردشگری بکر این استان اقدام و عمل کنند.

هنگامه خاندوزی در کسب و کار نوشت: استان گلستان همانظور که از نامش معلوم است باید سرزمین گل و بلبل باشد، جایی باشد که بتواند همه بتواند همه زیبایی‌ها را در خود جای دهد و برای هر چشمی چشم نواز شود چه برای آنکس که از اینجا عبور می‌کند چه برای کسی که سالهاست در این استان سکونت دارد.

اما متاسفانه با این نام زیبا و با این همه جاذبه‌های زیبا و بکر گلستان نتوانسته به اندازه نام خود در میان دیگر استان‌ها قد علم کند، در دورانی که دیگر استان‌ها برای جذب گردشگر دریاچه، جنگل و دشت‌های مصنوعی درست می‌کنند و هزاران توریست را برای دیدن این جاذبه‌های مصنوعی به شهر و دیار خود می‌کشانند، هنوز استان گلستان جنگل‌های بکر و جاذبه‌های گردشگری بکر زیادی دارد که شاید برای گلستانیها نیز ناشناخته باشد اما واقعا چرا؟

منطقه بندی کردن گردشگری با توجه به ظرفیت‌های هر منطقه می‌تواند به توسعه مناطق منجر شود و با حمایت از سوی دولت در چارچوب منافع منطقه‌ای و در وحدت برنامه توسعه ملی، زیر ساخت‌های مناسبی را برای توسعه و بومی سازی گردشگری فراهم آورد. در این میان استان گلستان با وجود جاذبه‌های توریستی فراوان نتوانسته است جایگاه واقعی خود را از لحاظ جذب گردشگر در بین استان‌های کشور پیدا کند.

صنعت گردشگری گلستان با توجه به جاذبه‌های گردشگری زیاد، با موانع زیادی مواجه است که می‌تواند به نبود برنامه ریزی منسجم و مدون در زمینه توسعه صنعت گردشگری، نگرش تفننی و تفریحی مردم و مسوولان استان نسبت به این موضوع، عدم معرفی مناسب جاذبه‌های گردشگری استان، محدود بودن امکانات رفاهی و اقامتی، بخشی نگر بودن، عدم برنامه جامع گردشگری و گذرگاهی بودن استان اشاره کرد.

اینک گردشگری گلستان با داشتن قابلیت‌های بسیار از نبود سرمایه‌های مطمئن با قابلیت اجرای طرح‌های بزرگ و زیربنایی رنج می‌برد.

کمبودهای به جا مانده از سال‌های گذشته و نبود تجهیزات کافی، مشکلات زیرساختی جذب گردشگر و موارد دیگر گلستان را بیش از دیگر استان‌ها به جذب سرمایه‌های خارج از استان و کشور نیازمند کرده است.

امروز بسیاری از جوانان گلستانی با داشتن تحصیلات از کمبود شغل در استان رنج می‌برند و این همه ظرفیت و جاذبه‌های گردشگری نتوانسته برای مردمان این استان ایجاد درآمد کند. اما واقعا چرا؟ وجود نیروی کار ارزان در استان و ظرفیت‌های بسیاری که گلستان دارد همه به دلیل نبود یک سرمایه گذار مناسب و یا شاید هم نبود یک مسوول و نماینده دلسوز سال هاست که در حال تباه شدن است و کسی نیز جوابگو آن نیست.

گذر سالانه چند میلیون مسافر از جاده‌های گلستان می‌تواند به رونق اقتصادی و کاهش بیکاری کمک کند اما متاسفانه با این همه قابلیت در استان در سال فقط نیم درصد از گردشگران از استان دیدن می‌کنند.

با این که گلستان در شمار استان هایی است که بیشترین جاذبه‌های گردشگری بکر را داراست اما موانع زیادی دست در دست هم داده‌اند تا امروز وضعیت استان به نحوی است که کمترین سهم گردشگر را در میان دیگر استان‌ها دارد. مسافرانی که به استان سفر و یا صرفا از آن گذر می‌کنند، هیچ گونه اطلاعاتی از مناطق دیدنی استان ندارند و این مسئله حتی برای مردم استان نیز صادق است! در واقع به جرات می‌توان گفت که هیچ گونه برنامه جامع برای شناساندن استان وجود نداشته است.

در خبری بخوانید: جدیدترین اخبار تفریحی

به عقیده کارشناسان زیرساخت‌های جاده‌ای نامناسب، نبود امکانات در ناوگان مسافربری، نبود هتل‌های اقامتی، نداشتن امنیت، عدم توجه به حفظ زیبایی‌های محیط زیست و مکان‌های توریستی، خالی شدن روستاها از سکنه، تخریب بافت روستاها، عدم حمایت از زنان روستایی و از همه مهمتر نبود تابلوهای مناسب برای راهنمایی مسافران از عوامل تاثیر گذار در عدم جب توریست در استان است.

روستاها از بافت سنتی خارج شده‌اند و شکل معماری غربی به خود گرفته‌اند! بسیاری از مناطق جذاب و دیدنی طبیعی شرق استان ناشناخته باقی مانده‌اند.

شرکت‌های خدمات دهی توریستی استان هم در شناساندن جذابیت‌های استان کم کاری کرده‌اند و اگر مسافرین هم وارد استان شوند، به راستی چقدر زیرساخت داریم تا بتوان آنان را اسکان داد؟ اگر هتل هم برای اسکان مسافران آماده داشته باشیم، آیا تمام مسافرین قادرند در این مکان‌ها مستقر شوند؟ اگر در مناطق دیدنی استان، محل اسکان ارزان قیمت تعبیه می‌شد، مسافرین بیشتری به این مکان سفر می‌کردند، زیرا همه مسافرین قادر نیستند هزینه هتل هارا پرداخت کنند.

گلستان از آن دسته استان‌ها به شمار می‌آید که پیشینه تاریخی وسیعی را داراست. جدا از پیشینه و جاذبه‌های تاریخی خیره کننده این استان، جاذبه‌های طبیعی بی شماری در این خطه به چشم می‌خورد که هر ساله می‌تواند گردشگران داخلی و خارجی زیادی را مجذوب خود کند.

نکته جالب دیگری که درباره گلستان وحود دارد همجواری آن با دیگر استان‌های داخلی، دریای خزر و کشور ترکمنستان است. از این رو در گوشه و کنار همین منطقه از ایران می‌توان فرهنگ‌ها وقوم‌های مختلف را دید.

همچنین گلستان به عنوان یکی از برترین استان‌های دارای غذاهای بسیار خوشمزه ایرانی نیز به شمار می‌آید که با داشتن غذاهای خوشمزه‌ای چون هلی آش، ماش پلو، گوجه آش، بولمه، بورک، چکدرمه و … هر ساله دوستداران غذا را به خد جلب می‌کند.

امید داریم که در سال‌های آینده مسوولان دلسوز کمی بیشتر با استفاده از ظرفیت‌های موجود بتوانند در راستای معرفی گلستان به دیگر استان‌ها و کشورها گام برداشته و زمینه جذب توریست در منطقه را فراهم کنند، این بسیار جایی تاسف دارد که وقتی وارد تفریجگاه‌های استان می‌شود بیشر از هر چیزی انباشت زباله‌ها و بوی بد آنها نگاه را به خود جلب کند و مانع از این می‌شود که دیگر زیبایی‌های منطقه به چشم بیاید.

۶۲۰۴/۲۷۲۹

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تسنیمتسنیم19 ساعت قبل
وی بیان کرد: یکی از حوزه‌های درآمدزا توسعه صنعت گردشگری است که هم ارزآوری دارد و هم زمینه معرفی ابعاد مختلف ظرفیت‌های گردشگری را فراهم می‌کند. استاندار تهران با اشاره به اولویت قرار دادن طرح‌های گردشگری در استان افزود: همه دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف از جمله آب منطقه‌ای، محیط زیست، برق و غیره هم‌افزایی لازم جهت تسریع در پروژه‌های گردشگری و رفع مشکلات آن‌ها را در دستور کار قرار دهند. محسنی بندپی عنوان کرد: در این جلسه پروژه تخت رستم شهریار با ۳۴۵ هکتار که در ابعاد مختلف در حوزه گردشگری فعال می‌شود مورد بررسی قرار گرفت که محیط زیست نیز ارزیابی محیط زیست این پروژه را انجام می‌دهد تا زمینه اشتغال ۳ هزار و ۵۰۰ نفر فراهم شود. وی همچنین با اشاره به دیگر پروژه‌های مورد بررسی در این جلسه گفت: چهار پروژه گردشگری دیگر نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت که تعامل مناسبی جهت بهبود روند فعالیت این پروژه‌ها از سوی دستگاه‌های استان ایجاد شده است. انتهای پیام/ش
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
دلیلی برای بودن یک مددکار باوجدان در کنار رئیس زندان که عاشق است و خجالتی. جایی که برای دادن اطلاعات به مخاطب، مددکار را با زندانی شاهد فرار میبینیم و از دست داشتن مددکار در فرار زندانی میگویند. اعتقاد، عشق و انسانیتسه اصلی که سرخ پوست بر اساس آن‌ها بنا شده، پیش رفته و به پایان میرسد. با این تعاریف انتهای سرخ پوست نه تنها بیرون نمیزند و نازیبا نیست که بلعکس نشان از تکمیل شخصیت رئیس زندان دارد. در انتها آنکه سرخ پوست غیر قابل پیشبینی و خارق العاده نیست، اما دقیق، درست و زیبا است.
انتخابانتخاب22 ساعت قبل
آبراهام دمویر یک ریاضیدان سرشناس است نه یک پیشگو، او به خاطر سابقه خود در خصوص اعداد مختلط و برخی دیگر از دستاوردهایش در حوزه ریاضیات سرشناس است اما جالب است بدانید آبراهام دمویر زمان مرگ خود را پیشبینی کرده بود. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، در سال ۱۷۵۴، ریاضیدان فرانسوی آبراهام دمویر، موفق شد تاریخ مرگ خود را تخمین بزند. آبراهام دمویر برای «فرمول دمویر» شناخته شده است که ترکیبی پیچیده است. اگر چه او به عنوان یک ریاضیدان موفق بود اما جالب است بدانید هیچگاه شرایط مالی ایده آلی نداشت. او متوجه شد که هر ۱۵ دقیقه خواب بیشتر یا کمتر شبانه می‌تواند در محاسبه تاریخ مرگش کمک کند بنابراین او پیش بینی کرد که احتمالا در تاریخ ۲۷ نوامبر ۱۷۵۴ از دنیا می‌رود.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
این عارضه که در پزشکی به آن هالیتوسیس (halitosis) می‌گویند در اغلب موارد ناشی از خوردن غذاهای با رایجه تند، سیگار کشیدن یا خشکی دهان است. برای خلاض شدن از بوی بد دهان به این توصیه‌ها عمل کنید: - دو بار در روز مسواک بزنید. - برای پاک کردن زبانتان از مسواک معمولی یا مسواک زبانی استفاده کنید. - دندان مصنوعی‌تان به طور مرتب تمیز کنید. - به طور مرتب به نزد دندانپزشک بروید.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
بخشی از متن (سواد زندگی): * تحقیقات علمی نشان می‌دهد در ۸۲ درصد از افراد، عاشق شدن در سنین بالای ۴۵ سال و زیر ۲۵ سال تفاوت آماری معناداری نشان نمی‌دهد. اگر پدر یا مادرتان به واسطه جدا شدن یا مرگ همسر، تنها هستند، حق دارند مانند یک جوان ۲۵ ساله عاشق شوند. این یک واقعیت علمی است نه فقط یک توصیه اخلاقی یا اجتماعی. اگر در میانسالی یا کهنسالی هستید، می‌توانید عاشق شوید و عشق تان را ابراز و اعلام کنید. … مردها به خاطر ویژگی‌های هورمونی شان بیشتر معطوف به شهوت هستند و زن‌ها متمایل به عشق.
انتخابانتخاب16 ساعت قبل
داستانی که به پسری می‌پردازد که طی حوادثی از دوران کودکی با حیوانات زمان می‌گذارند. به گزارش سرویس خواندنی‌های انتخاب، ایوان میشوکوف، یک پسر اهل مسکو بود که در چهارسالگی از خانه فرار کرد و حدود دو سال با حیوانات و به ویژه سگ‌ها گذراند. افزون بر اینها او در کنار زندگی با سگها به گدایی می‌پرداخت تا خرج خورد و خوراک سگها را تامین کند. در نهایت ایوان جذب نیروهای نظامی شد و در ارتش روسیه خدمت کرد او نشان داد که سربازی باهوش و وظیفه شناس است و داستان زندگی او نیز الهام بخش یک نویسنده استرالیایی شد و او بر اساس زندگی میشوکوف یک داستان جالب نوشت. این رمان با نام پسر سگ در سال ۲۰۰۶ منتشر شد.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

6 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

4 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

6 روز قبلفارس2

استفاده از کارت سوخت شخصی از ۲۰ مرداد الزامی است

2 روز قبلجام نیوز1

وزارت بهداشت: نگرانی از کاهش مراجعه مردم به مراکز درمانی به دلایل اقتصادی

4 روز قبلعصر ایران1

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

4 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

4 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

5 روز قبلالف1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

6 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

6 روز قبلالف1