منطقه پنج ‌انگشتی ابرکوه، مستعد صنعت گردشگری
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. سرگرمی
منطقه پنج ‌انگشتی ابرکوه، مستعد صنعت گردشگری

منطقه پنج ‌انگشتی ابرکوه، مستعد صنعت گردشگری

ایرناخبرگزاری ایرنا |
یزد - ایرنا - هم اکنون در سایت تکثیر گور خر ایرانی استان یزد واقع در منطقه پنج ‌انگشتی ابرکوه، 23 راس این گونه جانوری زیست می‌کند، به همین علت به منطقه ای بسیار جذاب و مستعد برای توسعه صنعت گردشگری تبدیل شده است.

در منطقه پنج انگشتی ظرفیت‌های طبیعی زیادی برای بازدید گردشگران داخلی، خارجی و دوستداران طبیعت با توجه به حضور گورخرها فراهم است.

به گزارش ایرنا، ابرکوه درگذشته از زیستگاه‌های مهم حیات‌وحش در فلات مرکزی ایران بود، که تا اواخر دهه ۴۰ تعدادی گورخر، آهو و جبیر در آن زیست می‌کردند.

حتی در گزارش‌های اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت، کفه (کویر) ابرکوه به ‌عنوان یکی از زیستگاه‌های خوب گورخر در ایران یادشده است.

دشت‌های این شهرستان از یک طرف به تالاب گاوخونی و از جنوب تا بهرام گور فارس و از طرف غرب به کوه‌های زاگرس و از شرق به کویر ابرکوه – مروست شهرستان خاتم منتهی می‌شود.

این منطقه با توجه به گستردگی و تنوع زیستگاهی عامل پیدایش تنوع حیات‌وحش و غنای زیستی است.

عموم طبیعت دوستان و علاقه مندان به طبیعت می‌توانند، از سایت تکثیرگورخرایرانی که از طبیعت جالب و قشنگ منطقه برخوردار است، بازدید کنند.

سایت تکثیر گورخر ایرانی منطقه پنج‌انگشتی در محدوده‌ای به مساحت ۱۶۰ هکتار که در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان در مسیر جاده ابرکوه - مروست قرار دارد.

سرپرست اداره حفاظت از محیط ‌زیست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: متأسفانه در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ این زیستگاه مورد تاخت‌ و تاز شکارچیان قرار گرفت و آسیب جدی به آن وارد شد و جمعیت گورخر به‌ طورکلی منقرض شد و تعداد آهو و جبیر در آن بسیار کاهش پیدا کرد.

حسن تیموری با اشاره به کوهستان‌های غرب ابرکوه که شرق زاگرس محسوب می‌شود، یادآور شد: منطقه از چشمه‌سارهای متعدد و پوشش گیاهی خوبی برخوردار بود و تعدادی از جمعیت کل بز و قوچ میش در آن زندگی می‌کرد که آسیب جدی به آن وارد شد و با مرور زمان تعداد این ۲ گونه جانوری هم کاهش یافت.

وی بیان کرد: همچنین پیامد آن باعث از بین رفتن آهو، جبیر، یوزپلنگ، کاراکال و پلنگ، گربه شنی، گربه پالاس و پرندگان نادری همچون هوبره، بالابان، عقاب طلایی و … شد و اواخر دهه ۱۳۶۰ که شروع انتخاب مناطق حفاظت ‌شده بود در شهرستان چیزی باقی نمانده بود.

این کارشناس ارشد حفاظت محیط زیست ابرکوه اظهار کرد: با این‌ حال چون بستر و زیستگاه حضور گونه‌های ارزشمند به ‌واسطه سابقه تاریخی بسیار خوب، مهیا بود، تکثیر گورخر به ‌عنوان تلاشی برای بازگرداندن این گونه به طبیعت و ممنوع شدن شکار در رویشگاه تاغستان‌ها و تاغزارهای طبیعی ابرکوه به ‌عنوان منطقه شکار ممنوع مورد توجه قرار گرفت.

تیموری ادامه داد: درختان و بوته‌های تاغ تا دهه ۶۰ عمدتا برای تهیه زغال قطع و سوزانده می‌شد و بقایای ناچیز تاغزارها در سال ۱۳۸۰ تحت عنوان کفه تاغستان و کوه‌های «عیش و اعلی» به عنوان منطقه شکار ممنوع و تحت مدیریت محیط زیست انتخاب شد.

وی اضافه کرد: در این منطقه گونه‌هایی چون گورخر، جبیر و آهو در گذشته وجود داشت، که به دلیل شکار بی رویه، این گونه‌ها از بین رفتند و امروزه بازگرداندن آنها به دلیل تخریب زیستگاه‌ها تقریبا امکان پذیر نیست.

به گفته وی اکنون کل و بز، قوچ میش، جبیر و آهو و پرندگانی همچون باقرقره، زاغ بور، عقاب طلایی، هوبره، کبک … و گوشت خورانی مانند کفتار، گرگ، پلنگ و روباه و شاه روباه و تعداد اندکی آهو و جبیر در منطقه شکار ممنوع کفه تاغستان زیست می‌کنند.

سرپرست اداره حفاظت از محیط‌ زیست ابرکوه با اشاره به آغاز فعالیت سایت تکثیر و پرورش پنج‌ انگشتی ابرکوه در سال ۱۳۸۹تأکید کرد: هم‌ اکنون ۱۷ رأس گورخر ایرانی بالغ و سه رأس کره ماده و سه رأس کره نر در این سایت نگهداری می‌شوند.

تیموری افزود: دوره بارداری گورخرها ۱۲ ماه و کره گورخرها معمولا در ۴۸ ماهگی بالغ می‌شوند و اگر شرایط آب و هوایی منطقه خوب باشد و منبع غذایی حیوان به ‌اندازه کافی تأمین شده باشد، گورخرهای ایرانی هرسال قادر به زاد آوری هستند.

در خبری بخوانید: اخبار داغ و سرگرمی دنیا

وی، بابیان اینکه این شهرستان در گذشته یکی از زیستگاه‌های مهم حیات ‌وحش استان یزد بود، افزود: در نظر است در آینده، دیگر گونه‌هایی که در دشت ابرکوه منقرض شدند راز احیا کنیم.

همچنین فرماندار ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این شهرستان آثار تاریخی، طبیعی و مکان‌های جذابی برای بازدید گردشگران داخلی و خارجی دارد و منطقه پنج‌انگشتی، سایت تکثیر گورخر ایرانی است که فضای طبیعی و بکرآن برای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بسیار جذاب و دیدنی است.

محمد کاظمی نسب اظهار کرد: در این منطقه حفاظت‌شده، تعدادی گورخر ایرانی از طرف اداره حفاظت از محیط ‌زیست شهرستان نگهداری می‌شوند.

وی یادآور شد: در حوزه گردشگری ابرکوه شاخصه‌های ممتازی در عرصه‌های تاریخی، طبیعی و خانه‌های بوم گردی وجود دارد.

فرماندار ابرکوه اظهار کرد: این شهرستان علاوه بر کشاورزی، دامپروری و صنعت در حوزه گردشگری (آثار تاریخی، طبیعی) از ظرفیت‌ها و فرصت‌های بالای گردشگری برخوردار است.

کاظمی نسب بابیان اینکه در دولت تدبیر و امید نگاه ویژه‌ای به حوزه گردشگری شده است، اظهار کرد: در ابرکوه به‌ عنوان نقطه محروم و کمتر توسعه‌ یافته شاهد رونق گردشگری بیشتری در چهار سال گذشته هستیم.

وی تصریح کرد: ابرکوه ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری دارد و به‌واسطه وجود آثار شاخص طبیعی و تاریخی بی‌نظیر و یا کم‌نظیر است به‌ عنوان یکی از ۱۴شهر نمونه گردشگری کشور انتخاب ‌شده است.

کاظمی نسب ادامه داد: این شهرستان با ۱۶۲ هکتار بافت تاریخی ظرفیت‌های زیادی برای تبدیل قطب گردشگری استان یزد در سطح ملی دارد.

فرماندار ابرکوه یادآور شد: تاکنون از ۴۰۰ اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده، ۱۴۳ اثر آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاظمی نسب خاطرنشان کرد: ثبت درخت سرو ۴۵۰۰ ساله این شهر در فهرست آثار جهانی از جمله مطالبات مردمی و مسئولان منطقه است.

رئیس میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ابرکوه هم به ایرنا گفت: منطقه پنج ‌انگشتی در فاصله ۶۰ کیلومتری مرکز شهرستان و در کنار جاده‌های تاریخی ادویه و شاخه‌ای از جاده ابریشم قرار دارد.

مجاهد کرباسی افزود: در این منطقه از آثاری تاریخی که در اطراف کوه پنج ‌انگشت وجود دارد، می‌توان به جاده تاریخی ادویه، بخشی از مسیر راه شاهی تاریخی، کوه کلات، شاخه‌ای از جاده ابریشم، دخمه‌های تاریخی معروف به دخمه شاه وار، قلعه هارونی و آثار تاریخی متعدد و ارزشمند دیگر اشاره کرد.

کرباسی ادامه داد: کوه پنج ‌انگشتی ابرکوه از نظر طبیعی دارای فسیل‌ها و سنگواره‌هایی است که نمایانگر گذشته طبیعی این منطقه است.

وی اظهار کرد: کوه یادشده از منظر طبیعی در بین ۲ منطقه نمکزار و کوهستانی قرار دارد و بخش شمالی آن درگذشته نه‌ چندان دور باتلاقی و نمکزار طبیعی بود و بخش جنوبی آن کوه‌های زنجیر مانند زاگرس قرار دارد.

کرباسی تأکید کرد: این دیوار طبیعی در تاریخ ایران اهمیت زیادی داشته است، به‌ نحوی‌که تنها از معبرها و شکاف‌های دره‌های این کوه‌ها امکان ارتباط شمال و جنوب ممکن بود.

این مسئول یادآور شد: یکی از این گذرگاه‌ها که در نزدیک منطقه پنج‌ انگشتی قرار دارد و بارها در شاهنامه فردوسی از آن نام‌ برده شده، «تنگه پوزه سیاه» است.

سه اثر طبیعی، منزلگاه امام رضا (ع)، خانه آقازاده که تصویر آن بر اسکناس۲۰ هزار ریالی چاپ‌ شده، مجموعه دهکده توریستی قلعه تیجرد، خانه‌های قدیمی، قلعه‌های تاریخی، مسجد جامع، کوه گنبد عالی و سرو ۴۵۰۰ ساله از آثار تاریخی شاخص منطقه است.

مرکز شهرستان ۵۳ هزار نفر ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد و در مسیر جاده اصلی یزد - شیراز قرار دارد و فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.

۷۵۴۰/ ۲۰۴۷/

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

زوم‌جیزوم‌جی11 ساعت قبل
در جدیدترین اخبار سینما و تلویزیون، رمان پیش درآمد Hunger Games (هانگر گیمز) توسط نویسنده و خالق مجموعه تایید شده که از هم‌اکنون لاینزگیت تلاش برای ساخت فیلمی براساس آن را آغاز کرده است. اطلاعات بیشتری از این رمان در دسترس نیست، اما جو دریک، رئیس بخش فیلم لاینگزیت از علاقه این کمپانی برای دریافت حق ساخت و تولید فیلمی براساس رمان پیش درآمد Hunger Games خبر داده است. او در بیانیه منتشر شده لاینگزیت گفت: از آنجایی که افتخار می‌کنیم که خانه فیلم‌های مجموعه هانگر گیمز هستیم، ما بی‌صبرانه در انتظار انتشار کتاب بعدی سوزان خواهیم بود. به نظر می‌رسد که لاینزگیت گفتگو و مذاکرات برای ساخت فیلمی براساس رمان پیش درآمد Hunger Games را پیش از اعلام رسمی رمان آن، آغاز کرده که قابل انتظار است حق ساخت آن را نیز به‌دست بیاورد. جاش هاچرسون، لیام همسورث، وودی هارلسون، الیزابت بنکس، جولیان مور و ناتالی دورمر، دیگر بازیگرانی بودند که در مجموعه فیلم The Hunger Games شاهد نقش آفرینی آن‌ها بودیم.
تسنیمتسنیم16 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، نادر فلاحی بعد از ظهر امروز در جلسه هماهنگی برگزاری اجلاس بین‌المللی اکو به میزبانی اردبیل اظهار داشت: اجلاس اکو از فردا به صورت رسمی در استان اردبیل شروع به کار می‌کند که گردشگری سلامت محور اصلی این اجلاس است. وی با اشاره به این که توسعه حوزه گردشگری سلامت در استان اردبیل به عنوان یک اولویت مهم و اساسی در دستور کار قرار گرفته است بیان کرد: در تلاش هستیم در برگزاری اجلاس اکو با بهره‌گیری از ظرفیت‌های استان بتوانیم در توسعه حوزه گردشگری استان گام‌های اساسی و هدفمند برداریم. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از حضور معاون گردشگری عراق به عنوان میهمان ویژه در اجلاس اکو خبر داد و گفت: انعقاد تفاهم‌نامه با موضوع گردشگری سلامت در دستور کار قرار گرفته است و هدف ما این است که بتوانیم با تبادل تجارت در برگزاری تورهای اینفو و معرفی قابلیت‌های گردشگری انجام یافته است. فلاحی اظهار کرد: با هدف معرفی قابلیت‌های گردشگری استان بنده به عنوان نخستین سخنران این نشست خواهم بود که درصدد هستیم با همکاری‌های همه‌جانبه بتوانیم از ظرفیت سرمایه‌گذاران بخش خصوصی استفاده کرده و به محوریت توسعه مقاصد و خوشه‌های گردشگری سلامت دست یابیم. وی بیان کرد: تمامی تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای برگزاری اجلاس اکو در دستور کار قرار گرفته است و تلاش و جدیت ما بر این است که این رویداد مهم بین‌المللی به صورت شایسته و بایسته در استان برگزار شود و شاهد دستیابی به اهداف مورد نظر در این زمینه باشیم.
اصفهان امروزاصفهان امروز21 ساعت قبل
پیامبر اکرم (ص) فرمود: «هر کس یک روز از ماه رجب رابگیرد، موجب خشنودی خدا می‌شود و غضب الهی از او دور می‌گردد و دری از در‌های جهنم بر روی او بسته می‌شود.» پیامبر اکرم (ص) فرمود: «ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است.» اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. در اینجا بسیاری سوال می‌پرسند که آیا امشب شب لیله الرغائب است یا خیر؟! حجت الاسلام والمسلمین حسینی در ادامه بیان کرد: آن چیزی که از لحاظ نجومی به نظر می‌رسد؛ ما فردا شب را شب «لیلة الرغائب» اعلام می‌کنیم به این علت که ملاک شب لیله الرغائب است و از اعمال آن آمده که فرد روز لیله الرغائب را روزه بگیرید و بین نماز و مغرب و عشا نماز ۱۲ رکعتی بخوانید. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر «سبوح قدوس رب الملائکة والروح» گفته شود.
پارس نیوزپارس نیوز22 ساعت قبل
همزمان با روز جهانی پدر، جنیفر لوپز با انتشار تصاویری همراه با همسر سابقش مارک آنتونی روز پدر را بابت دوقلوهایشان به مارک تبریک گفت و نامزد فعلیش الکس رودریگز نیز در کامنت‌ها روز پدر را به همسر سابق نامزدش تبریک نوشت.
پارس نیوزپارس نیوز18 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر