جام کتاب نخوانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
جام کتاب نخوانی

جام کتاب نخوانی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
روزنامه افسانه چاپ شیراز در شماره 3779 یادداشتی با عنوان 'جام کتاب نخوانی' منتشر کرده است.

در این یادداشت به قلم حمید مقدس فرد آمده است: ایرانی‌ها یکی ازکتاب نخوان‌ترین ملت‌ها هستند و تیراژ کتاب به رقم باورنکردنی ۵۰۰ نسخه رسیده است.

این یک رکورد جهانی درکتاب نخوانی ایرانی هاست. این یعنی ایرانی‌ها به نسبت کل جمعیت و جمعیت باسواد و درس خوانده، کتاب نمی‌خوانند وآمار کتاب خوانیشان منفی است.

در روزهایی که جام ملت‌های آسیا بخش بزرگی از وقت مردم را گرفته و ازمیان همان جمعیت باسواد کسانی هستند که ساعت‌ها مسابقه‌ها را تماشا می‌کنند هیچکس یک دقیقه هم کتاب نمی‌خواند.

آماری که درچند سال گذشته درباره میزان کتابخوانی درمیان ایرانی‌ها منتشر شده و هیچگاه راستی آزمایی نشده دربهترین حالت از ۳دقیقه تا ۱۵دقیقه برای هر ایرانی اهل مطالعه است که درمقایسه با سرانه مطالعه کشورهای درحال توسعه از یک نارسایی کلی درفرهنگ عمومی، درساختارهای فرهنگ رسمی مانند آموزش و درروش زندگی طبقه متوسط حکایت می‌کند.

در فرهنگ عمومی، شخصیتی بانام خواننده، ناشناس است چنانکه نویسنده را هم نمی‌شناسند. ازاین گذشته، خود عبارت فرهنگ عمومی هم، محض و انتزاعی است (برابر فارسی این دوکلمه، چیزی می‌تواند باشد مانند خیالی) در آموزش رسمی، تنها چیزی که مطرح نیست کتاب غیردرسی است.

همان کتاب درسی هم به پشتوانه نمره و مدرک برای دانش آموزان و دانشجویان و حقوق و مزایا و ترفیع برای آموزگاران و استادان، معتبر است و هویت مستقلی ندارد.

اینکه کتاب غیردرسی برای نهاد آموزش رسمی، مهم نیست جای شگفتی ندارد چون در بازار کار و منزلت هایی که مردم، آنهارا مهم می‌دانند کتاب جایی ندارد و هیچیک از پیش نیازهای رسیدن به آن منزلت‌ها را رفع و رجوع نمی‌کند.

پس نیازی به آن احساس نمی‌شود برعکس احساس نیاز به اتومبیل و خانه و نام و پرستیژ و امنیت شغلی و درآمد و … که مخصوص یک جامعه صددرصدشفاهی وسنتی هستند که جامعه‌ای است بی احساس نیاز به دانش و اندیشه و درآن جستجو برای یافتن پاسخهای گسترده و تعیین کننده، کاری بیهوده است. ولی اینکه در طبقه متوسط ایرانی برخلاف طبقه متوسط کشورهای دیگر کتاب خواندن یک فعالیت روزانه نیست و فقط یک لایه نازک ازاین طبقه کتاب می‌خوانند از ویژگی‌های ویژه جامعه ایران است و هنوز به درستی مطالعه نشده است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

آن افراد کم شماری هم که می‌شود به آنها خواننده گفت و آمار چند دقیقه به آنها مربوط می‌شود خواننده حرفه‌ای نیستند. یا رمانس‌های سطحی ایرانی و ترجمه رمانس‌های خارجی را می‌خوانند یا کتاب‌های رمان تاریخی. یا کتاب‌های روانشناسی درباره موفق شدن (به معنای پولدار شدن) را می‌خوانند یا کتاب‌های شبه عرفانی از همه قاره‌ها و کشورهای جهان. درخانواده‌های طبقه متوسط، کودکان به کتاب خواندن تشویق نمی‌شوند چون بزرگترهای خانه کتاب نمی‌خوانند. در خانواده هایی که کتاب را کمی لازم می‌شمرند خواندن تفریحی برای بزرگترها و خواندن کتاب‌های سبک برای فرزندانشان درفصل تعطیلی اگرچیزهای مهمتر بگذارد کمی مرسوم است.

به سختی می‌توان خانواده‌ای یافت یا دوستانی که درباره کتاب هایی که خوانده‌اند با هم گفتگو کنند. کتابخوان درجامعه ما کیمیا است چون ساختارها و کنشگرانی نیستند که درکنارهم داستان تفکررا روایت کنند که کتاب یکی از پایه‌های آن است. بی دلیل نیست فرایندها و رفتارهای غیر عقلانی و تصادفی در جامعه ما یک پدیده فراگیر است، به جای آنکه استثنایی باشد. چون نیاز به عقلانیت احساس نمی‌شود یا نیازی به آن نمی‌بینند و درنتیجه برای مواد و عناصر آن هم که یکی ازآنها کتاب است تقاضایی ایجاد نمی‌شود. این چیزی است که در فرو ژرف ساختارهای ذهنی و اجتماعی ما هست و در لایه‌های بالایی سپهر اجتماعی هم تشویق و دنباله روی می‌شود. همان شاید پنج درصدی هم که چنددقیقه‌ای کتاب می‌خوانند استثنا و درحال انقراض هستند وشاید بهترباشد ۹۵ درصد بقیه پس ازجام ملت‌ها یک جام کتاب نخوانی راه بیندازند که درآن حتما برنده می‌شوند.

۹۷۷۲/ ۲۰۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مهرمهر1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار مهر، مراد ناصری عصر چهارشنبه در کارگروه توسعه راهبردی شهرستان نهاوند که با محوریت دانشگاه‌های شهرستان نهاوند در محل دانشگاه ملی و با حضور رؤسای ۶ دانشگاه نهاوند برگزار شد بر لزوم ورود دانشگاهیان به حوزه‌های کشاورزی، گردشگری و صنعت با توجه به پتانسیل شهرستان تاکید کرد. وی گفت: امروز فرماندار به تنهایی نمی‌تواند نهاوند را در ریل توسعه قرار دهد و در این زمینه همه دستگاه‌ها و مدیران باید پای کار بیایند. ناصری با بیان اینکه دانشجویان باید در حوزه‌های مرتبط به تحصیل نسبت به بومی سازی پایان نامه‌های خود اقدام کنند، گفت: همه آنچه در توان دستگاه‌های دولتی شهرستان است به کمک این قشر خواهد آمد که در این زمینه از رؤسای دانشگاه‌ها درخواست داریم با نخبگان دانشگاهی موارد مطرح شده را درمیان بگذارند. رئیس دانشگاه ملی نهاوند با اشاره به توفیقات علمی دانشگاه نهاوند در بحث ایجاد گلخانه، انتشارات دانشگاهی و غیره، گفت: دانشگاه نهاوند طی ۲ سال گذشته نسبت به قبل ۷۲ درصد افزایش ثبت مقالات ISI داشته است. حسین مرادی مخلص افزود: دانشگاه ملی نهاوند با توجه به سیاست‌های وزارت علوم آمادگی هرگونه همکاری در راستای توسعه و آبادانی ایران اسلامی به خصوص شهرستان نهاوند را دارد.
کرد آنلاینکرد آنلاین21 ساعت قبل
عصر کرد - سنندج - استاندار کردستان گفت: برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت نیاز است دستگاه‌ها و ادارات مختلف استان همکاری و هم افزایی داشته باشند و از پراکنده کاری اجتناب کنند. بهمن مرادنیا عصر سه شنبه در جلسه شورای ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت کردستان اظهار داشت: لازم است دستگاه‌های مختلف از جمله بنیاد شهید، صدا و سیما، حوزه هنری و آموزش و پرورش در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت همفکری و همکاری داشته باشند. استاندار کردستان تاکید کرد: در طول ۴۰ سال گذشته آنگونه که شایسته است در راستای آشنایی نسل جوان با فرهنگ شهادت و ایثار کار نکرده‌ایم، بنابراین نیاز است در این حوزه تجدیدنظر کرده و کارهای تأثیر گذار انجام دهیم. مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران کردستان نیز با بیان اینکه راه برون رفت از بسیاری مشکلات ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، اظهار داشت: برگزاری یادواره شهدای دانش آموز در دستور کار بوده که مورد تاکید رهبری است. مشاور امور ایثارگران استاندار کردستان نیز با بیان اینکه تکریم خانواده‌ها راه مؤثری برای ترویح فرهنگ ایثار و شهادت است، افزود: ترویج این فرهنگ آحاد جامعه را در مواقع بحرانی برای دفاع از کشور بسیج کرده و این یک سرمایه است.
تسنیمتسنیم9 ساعت قبل
البته من معتقدم تفکیکی میان فیلم بلند سینمایی ویدئویی و سینمایی وجود ندارد، این تفکیک فعلا به خاطر بروکراسی و روند اداری در صدور پروانه یک فیلم اتفاق می‌افتد. با این حال فکر می‌کنم در همین قالب فیلم بلند ۸۰ یا ۹۰ دقیقه‌ای ویدئویی، می‌توان یک فیلم سینمایی خوب ساخت. به نظرم بهتر است این آثار در جایی مثل جشنواره فیلم شهر از لحاظ ساختاری و محتوایی به صورت تخصصی‌تر ارزیابی شوند. برای همین برگزاری جشنواره شهر و تداوم آن را برای سینمای ایران ضروری می‌دانم. لزوم حمایت تلویزیون از آثار ویدئوییمدیر فیلمبرداری فیلم سینمایی «به وقت شام» درباره نحوه عرضه آثار ویدئویی گفت: پیش از این تلویزیون در این زمینه فعال بود و اکنون هم ممکن است باشد.
مهرمهر1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ورایتی، جولین مور، پاتریشیا کلارکسون و ولادیمیر اسموتنی امسال جوایز ویژه جشنواره فیلم کارلووی واری را می‌گیرند. جولین مور بازیگر برنده اسکار با دریافت گوی کریستال برای مشارکت هنری فوق‌العاده‌اش در جهان سینما تجلیل می‌شود. وی به عنوان یک بازیگر، فعال اجتماعی و نویسنده گوی بلورین امسال جشنواره فیلم کارلووی واری را دریافت می‌کند. وی با همسرش برت فرویندلیش نویسنده-کارگردان در کارلووی واری حضور می‌یابد. امسال پنجاه و چهارمین دوره جشنواره فیلم کارلووی واری از ۲۸ ژوئن تا ۶ جولای (۷ تا ۱۵ تیر) برگزار می‌شود.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
نمایش «اما برای عشق …» به کارگردانی و طراحی الهام حسین مقدم و لیلا خیری ۶ تیر ماه در فرهنگسرای نیاوران به صحنه می‎رود. اعتمادآنلاین|نمایش «اما برای عشق …» داستان مارال دختری زیبارو از دیار آذربایجان را به تصویر می‎کشد که عاشق مردی دلاور و شجاع به نام بردیا شد. هنرآفرینان حرکات کلاسیک بزرگسال نیز لیلا خیری، هلیا صمیمی، یاسمین حبیبی، یسنا نقی‎لو، مهسا عبادی، پارمیدا اسماعیلی، سپیده نوروزی، پرنیان خضر حیدری، بهارناز آسایی هستند. نمایش «اما برای عشق …» ویژه بانوان پنجشنبه ۶ تیرماه ساعت ۱۵ در سالن خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می‎رود. علاقه‌مندان می‎توانند جهت تهیه بلیت به سایت ایران کنسرت و یا گیشه فرهنگسرا مراجعه کنند.
مهرمهر7 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر، کارگاه بازیگری خلاق توسط ژان فرانسوا دوسین در تهران با همکاری مدرسه بین المللی آرتا پاریس و مدرسه فیلمسازی و بازیگری هیلاج و کمپانی کنش برگزار می‌شود. - به دنبال آنیم تا کشف کنیم که چگونه می‌توان در فضای باز با حضور و ارتباط با مخاطب لحظات خصوصی و صمیمی را ساخت؟ چگونه می‌توان تضادهای بشری را کاوید؟ تا به جایگاهی برسیم که تئاتر می‌تواند برای تغییر شرایط انسانی راهکار ارائه دهد. کمپانی کنش که توسط ستاره امینیان و امید هاشمی به منظور تبادل فرهنگی میان ایران و فرانسه در پاریس تاسیس شده، قرار است طی همکاری مشترک با مدرسه فیلمسازی و بازیگری سینمایی هیلاج به مدیریت امیرشهاب رضویان و مدرسه بازیگری آرتا به مدیریت ژان فرانسوا دوسین این کارگاه آموزشی را در تهران برگزار کنند. مدرسه بازیگری آرتا و تئاتر خورشید به مدیریت و کارگردانی آرین منوشکین واقع در شرق پاریس سال‌ها ست که به شکل حرفه‌ای مشغول تولید تئاتر و آموزش سنت‌های بازیگری هستند و این دوره آموزشی با حضور ژان فرانسوا دوسین در شهریورماه ١٣٩٨ در تهران برگزار می‌شود. مدیر آموزش این دوره شادی جوادی است و در پایان دوره گواهی نامه مدرسه آرتا در پاریس، مدرسه هیلاج و کمپانی کنش به هنرجویان اعطا می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

سخنان روحانی در نشست امروز هیئت دولت + فیلم

خبری5 ساعت قبل

ماجرای کودک‌آزاری در بوشهر که برای آن پرونده قضایی تشکیل شد چیست؟

خبری6 ساعت قبل

از مدرسه تا مسجد؛ استخراج هر واحد بیت‌کوین، معادل مصرف برق سالانه 24 واحد مسکونی!

خبری7 ساعت قبل

استخدام مدیر عامل یا سرپرست واحد‌های تابعه (رشته مدیریت) -تهران

اقتصاد آنلاین5 دقیقه قبل

حاشیه مراسم معارفه سرمربی تراکتورسازی؛ دور افتخار دنیزلی با تشویق هواداران

تسنیم5 دقیقه قبل

روسیه از تحریم‌ها و تهدیدات آمریکا علیه ایران انتقاد کرد

اقتصاد آنلاین6 دقیقه قبل

عکس | گوزن‌ مازندران

آفتاب‌نیوز6 دقیقه قبل

نگاهی به روش‌های مختلف تولید فیبرکربن در خودروسازی

زومیت7 دقیقه قبل

ویدیو/ چطور جنگ با ایران ممکن است «ناخواسته» رخ دهد؟ / وزیر دفاع اسبق آمریکا پاسخ می‌دهد #زیرنویس_فارسی

انتخاب7 دقیقه قبل

استخدام مدیر تولید آشنا با فرآیند‌های برشکاری، خمکاری‌، جوشکاری

اقتصاد آنلاین8 دقیقه قبل