1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایرنا
  4. فرهنگ
جام کتاب نخوانی

جام کتاب نخوانی

ایرناخبرگزاری ایرنا |
روزنامه افسانه چاپ شیراز در شماره 3779 یادداشتی با عنوان 'جام کتاب نخوانی' منتشر کرده است.

در این یادداشت به قلم حمید مقدس فرد آمده است: ایرانی‌ها یکی ازکتاب نخوان‌ترین ملت‌ها هستند و تیراژ کتاب به رقم باورنکردنی ۵۰۰ نسخه رسیده است.

این یک رکورد جهانی درکتاب نخوانی ایرانی هاست. این یعنی ایرانی‌ها به نسبت کل جمعیت و جمعیت باسواد و درس خوانده، کتاب نمی‌خوانند وآمار کتاب خوانیشان منفی است.

در روزهایی که جام ملت‌های آسیا بخش بزرگی از وقت مردم را گرفته و ازمیان همان جمعیت باسواد کسانی هستند که ساعت‌ها مسابقه‌ها را تماشا می‌کنند هیچکس یک دقیقه هم کتاب نمی‌خواند.

آماری که درچند سال گذشته درباره میزان کتابخوانی درمیان ایرانی‌ها منتشر شده و هیچگاه راستی آزمایی نشده دربهترین حالت از ۳دقیقه تا ۱۵دقیقه برای هر ایرانی اهل مطالعه است که درمقایسه با سرانه مطالعه کشورهای درحال توسعه از یک نارسایی کلی درفرهنگ عمومی، درساختارهای فرهنگ رسمی مانند آموزش و درروش زندگی طبقه متوسط حکایت می‌کند.

در فرهنگ عمومی، شخصیتی بانام خواننده، ناشناس است چنانکه نویسنده را هم نمی‌شناسند. ازاین گذشته، خود عبارت فرهنگ عمومی هم، محض و انتزاعی است (برابر فارسی این دوکلمه، چیزی می‌تواند باشد مانند خیالی) در آموزش رسمی، تنها چیزی که مطرح نیست کتاب غیردرسی است.

همان کتاب درسی هم به پشتوانه نمره و مدرک برای دانش آموزان و دانشجویان و حقوق و مزایا و ترفیع برای آموزگاران و استادان، معتبر است و هویت مستقلی ندارد.

اینکه کتاب غیردرسی برای نهاد آموزش رسمی، مهم نیست جای شگفتی ندارد چون در بازار کار و منزلت هایی که مردم، آنهارا مهم می‌دانند کتاب جایی ندارد و هیچیک از پیش نیازهای رسیدن به آن منزلت‌ها را رفع و رجوع نمی‌کند.

پس نیازی به آن احساس نمی‌شود برعکس احساس نیاز به اتومبیل و خانه و نام و پرستیژ و امنیت شغلی و درآمد و … که مخصوص یک جامعه صددرصدشفاهی وسنتی هستند که جامعه‌ای است بی احساس نیاز به دانش و اندیشه و درآن جستجو برای یافتن پاسخهای گسترده و تعیین کننده، کاری بیهوده است. ولی اینکه در طبقه متوسط ایرانی برخلاف طبقه متوسط کشورهای دیگر کتاب خواندن یک فعالیت روزانه نیست و فقط یک لایه نازک ازاین طبقه کتاب می‌خوانند از ویژگی‌های ویژه جامعه ایران است و هنوز به درستی مطالعه نشده است.

خبری: اخبار فرهنگی هنری جهان

آن افراد کم شماری هم که می‌شود به آنها خواننده گفت و آمار چند دقیقه به آنها مربوط می‌شود خواننده حرفه‌ای نیستند. یا رمانس‌های سطحی ایرانی و ترجمه رمانس‌های خارجی را می‌خوانند یا کتاب‌های رمان تاریخی. یا کتاب‌های روانشناسی درباره موفق شدن (به معنای پولدار شدن) را می‌خوانند یا کتاب‌های شبه عرفانی از همه قاره‌ها و کشورهای جهان. درخانواده‌های طبقه متوسط، کودکان به کتاب خواندن تشویق نمی‌شوند چون بزرگترهای خانه کتاب نمی‌خوانند. در خانواده هایی که کتاب را کمی لازم می‌شمرند خواندن تفریحی برای بزرگترها و خواندن کتاب‌های سبک برای فرزندانشان درفصل تعطیلی اگرچیزهای مهمتر بگذارد کمی مرسوم است.

به سختی می‌توان خانواده‌ای یافت یا دوستانی که درباره کتاب هایی که خوانده‌اند با هم گفتگو کنند. کتابخوان درجامعه ما کیمیا است چون ساختارها و کنشگرانی نیستند که درکنارهم داستان تفکررا روایت کنند که کتاب یکی از پایه‌های آن است. بی دلیل نیست فرایندها و رفتارهای غیر عقلانی و تصادفی در جامعه ما یک پدیده فراگیر است، به جای آنکه استثنایی باشد. چون نیاز به عقلانیت احساس نمی‌شود یا نیازی به آن نمی‌بینند و درنتیجه برای مواد و عناصر آن هم که یکی ازآنها کتاب است تقاضایی ایجاد نمی‌شود. این چیزی است که در فرو ژرف ساختارهای ذهنی و اجتماعی ما هست و در لایه‌های بالایی سپهر اجتماعی هم تشویق و دنباله روی می‌شود. همان شاید پنج درصدی هم که چنددقیقه‌ای کتاب می‌خوانند استثنا و درحال انقراض هستند وشاید بهترباشد ۹۵ درصد بقیه پس ازجام ملت‌ها یک جام کتاب نخوانی راه بیندازند که درآن حتما برنده می‌شوند.

۹۷۷۲/ ۲۰۲۷

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

تابناکتابناک9 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا2 ساعت قبل
وی افزود: رونق تولید موجب بالا رفتن توانمندی‌، اشتغال و ثروت ملی خواهد شد که همه در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی با بیان اینکه در تمام بخش‌های خبری اخبار رونق تولید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم توصیه کرد: وزارت صمت برای تبیین فعالیت‌هایش از قالب‌های دیگر برنامه‌سازی نظیر سریال‌سازی و تولید برنامه‌های مستند بهره ببرد و برای آن تولید محتوا کند. رئیس صداوسیما در این نشست خواستار تشکیل کمیته مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و گفت: وجه دیگر فعالیت‌های رسانه ملی مطالبات مردم است که باید از رسانه ملی تبیین و پیگیری شود چراکه مهمترین وظیفه آن همزبانی با مردم است. رئیس سازمان صداوسیما حمایت از تولید کننده را موجب رونق تولید دانست و اعلام کرد: در زمینه رونق تولید رویکرد ما حمایت از تولید کننده است. هیأت همراه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند و خواستار بررسی موضوعات طرح شده در کمیته مشترک شدند.
فارسفارس8 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارگاه اثر استراتژی‌های کارآفرینی بر توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری کانون همگرایی رویکردهای بین‌المللی امیرکبیر (کهربا) به‌عنوان شبکه علمی بین‌المللی همکار مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی و ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. براساس این گزارش، این کارگاه با هدف گامی در راستای تحقق اهداف پروژه زنجیره شرکت‌های کوچک و متوسط کشورهای اسلامی و آگاهی رسانی فعالان اقتصادی کشور و علاقمندان حوزه‌های مربوطه نسبت به مباحث نوین تجاری و اقتصادی و رویکردهای به روز دنیا برگزار خواهد شد. در این کارگاه اساتید برجسته مرکزآموزش، تحقیقات آماری، اقتصادی و اجتماعی کشورهای اسلامی (SESRIC)، مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی (ICRIC)، انجمن جوانان کشورهای اسلامی (ICFY)، سازمان توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط کشور ترکیه (KOSGB) و دانشگاه لایپزیک حضور دارند. شرکت در این کارگاه رایگان است و در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی اعطا می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام در این کارگاه باید به نشانی الکترونیکی https: //bit. ly/۲IFutl۱ مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما3 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تجمیع افکار و ایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی و پژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند -راه به شمار می‌رود. این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. براساس این گزارش هیئتی که از موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده در این نشست ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوع جاده ابریشم به نمایش گذاشته است که این آثار در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز به نمایش در می‌آید. در مراسم امروز در کنار رونمایی از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبرد جاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد. بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست از امادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه دربخش اسناد و حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبر داد وگفت: در حال حاضر در برخی کشور‌ها ایران پنجره فرهنگی دارد و در کتابخانه ملی ایران نیز این پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. وی افزود: ایجاد پنجره در کشور‌ها میتواند پایگاهی برای معرفی و انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد. بروجردی با اشاره به گسترش فضای مجازی گفت:: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می‌تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد. آقای پنک سن سفیر چین در ایران نیز گفت:: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این نشاندهنده این است که برای نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه ارزش بسیاری قائل هستید و امیدوارم نتیجه آن دستاورد‌های فرهنگی خوبی به ارمغان بیاورد. دو نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث وتبادل نظر پرداختند. همچنین در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی وزارت خارجه امضا شد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، این شبکه رادیویی در جشنواره همچون پارسال متولی برپایی و تنظیم کنداکتور شبکه‌های رادیویی برای پوشش رویداد‌های جشنواره بود. استودیوی رادیو در تالار وحدت بر پاشد و علاوه بر آن گزارشگران رادیو با حضور در سالن‌های اجرا، رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر را پوشش دادند. ستاد برگزاری این جشنواره با اهدای لوح تقدیر از زحمات یدالله گودرزی، محمدباقر پروین نژاد، علیرضا باقری، زهرا صالحی، شهاب شهرزاد، زهره سربازی و همچنین از مرتضی صداقت گو و وحید رستگاری، سعید اردیانی و آرزو جعفرپور (از شبکه‌های فرهنگ و گفتگو) تجلیل به عمل آورد. در این لوح‌ها که به امضای شاهین فرهت، دبیر جشنواره و علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی رسیده است بر تأثیر رسانه رادیو بر اعتلای فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی تأیید شده است. رادیو ایران در برنامه‌های عندلیب و کافه هنر به پوشش رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر پرداخت.

فیلم | از همجنسگرایی تا شرط‌بندی در فوتبال ایران

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر