ترجمه جدید کتاب کامل الزیارات منتشر می‌شود
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبر فوری
  4. فرهنگ
ترجمه جدید کتاب کامل الزیارات منتشر می‌شود

ترجمه جدید کتاب کامل الزیارات منتشر می‌شود

خبر فوریخبرگزاری خبر فوری |
محقق و مترجم قرآن کریم گفت: از برکات ترجمه الکافی تدوین ترجمه کتاب کامل‌الزیارات محدث گرانقدر اِبن قولِوِیه است که بنا داریم به زودی کار چاپ و نشر آن را انجام دهیم.

آیین معرفی و تجلیل از ترجمه اصول کافی به‌قلم حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان با حضور حجه اسلام حسین انصاریان، محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، احمد مبلغی رئیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی و عضو مجلس خبرگان رهبری، محمدهادی رحیمی صادق رئیس مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه استان تهران، محمدجواد صادق‌زاده رئیس مرکز فعالیت‌های دینی شهرداری تهران، سید حمید میرباقری، علی سرلک، احسان بی‌آزار تهرانی و مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم در سالن همایش‌های مجموعه شهدای هفتم تیر (سرچشمه) برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را حسن سلطانی برعهده داشت، احمد ابوالقاسمی قاری بین‌المللی کشور به قرائت آیاتی از قرآن کریم پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، مفسر، محقق و مترجم قرآن کریم در این مراسم طی سخنانی دربارۀ علت ترجمه کتاب اصول کافی گفت: کتاب کافی نوشته محدث گرانقدر شیخ کلینی در قرن دوازدهم توسط یکی از علمای بزرگ اسلام به نام اردکانی ترجمه شد. به دنبال ایشان مترجمان دیگری وارد این عرصه شدند و آثاری را خلق کردند.

وی افزود: از حدود ۶۰ سال قبل ترجمه‌های دیگری هم بر کتاب اصول کافی نوشته شد. این حجم از ترجمه‌ها با وجود ارزش فراوانی که دارند، قابلیت ارائه به نسل جوان را نداشت. این خلأ باعث شد به فکر ترجمه‌ای مجدد برای این کتاب بیافتیم که خداوند توفیق داد در مدت ۳ سال ترجمه تازه‌ای از این کتاب شریف را به جامعه ارائه کنم.

حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان اضافه کرد: بسیار تلاش کردم که ترجمه‌ای دقیق به جامعه علمی و نخبگانی انجام دهم، در ورای ترجمه الکافی ۳ بار بازخوانی ترجمه، لغت‌شناسی و کار فقه‌الحدیثی نهفته است که هر کدام از اینها زمان بسیاری را به خود اختصاص دادند.

ترجمۀ جدید کتاب کامل الزیارات در دست انتشار است

وی درباره اثر دیگر خود در زمینه حدیثی گفت: از برکات ترجمه الکافی تدوین ترجمه کتاب کامل‌الزیارات محدث گرانقدر ابن قولویه است که بنا داریم به زودی کار چاپ و نشر آن را انجام دهیم. کتاب کامل الزیارات اثری ارزشمند درباره شیوه زیارت خاندان وحی از زبان ائمه (ع) است. این کتاب یکی از معتبرترین مراجع کتب دعا و زیارات متأخرین مانند مفاتیح الجنان شیخ عباس قمی است.

تفسیر ۳۵ جلدی قرآن با ۵ هزار حدیث

حجت‌الاسلام والمسلمین انصاریان درباره تدوین اثر تفسیری جدید خویش نیز افزود: در حال حاضر کار تفسیر ۳۵ جلدی قرآن با عنوان تفسیر حکیم را در دست دارم که اگر خدا توفیق دهد بنا دارم ۱۰ جلد آن را تا فروردین سال ۹۸ در دسترس مخاطبان قرار دهم. در این تفسیر حدود ۵ هزار حدیث را به کار گرفتم.

آیت‌الله احمد مبلغی عضو مجلس خبرگان رهبری نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: برای شناخت شخصیت علمی یک دانشمند، راه‌های مختلفی وجود دارد که ساختارسازی علمی و واژگان‌پردازی، دور مورد این این راهکارهاست.

وی افزود: اگرچه مرحوم کلینی را از زوایای مختلف می‌توان مورد بررسی قرار داد، اما تحلیل ساختارهای کتاب‌های او و نیز نظام واژگانی و ادبیاتی او راه‌هایی جدید فراروی ما می‌گشایند تا به نظام فکری و اعتقادی و همچنین به ابداعات و ابتکارات او دست پیدا کنیم و از این اندیشه‌ها برای جامعۀ امروز بهره گیریم.

جای خالی کلینی‌شناسی در پژوهش‌ها دیده می‌شود

آیت‌الله مبلغی با اشاره به اینکه ما در زمینه کلینی‌شناسی کار جدی و مهمی انجام نداده‌ایم گفت: همانطور که یکی از راههای کشف ابعاد علمی و عمق انسجام ذهنی و فکری یک شخصیت، تحلیل و تجزیه ساختارسازی او در علم است، هندسه‌ای را که مرحوم کلینی در کتاب اصول کافی برای تدوین و تنظیم مباحث به کار گرفته، هندسه‌ای نه کم نظیر، بلکه بی‌نظیر است. این هندسه حاکی از یک نگاه ژرف به روابط منطقی حاکم بر آموزه‌های دینی است. این کتاب با عقل و جهل شروع می‎شود. از نگاه قرآن و روایات، جهل و عقل پایه‌ای‌ترین بحث برای نسان در هنگام مواجهه با آموزه‌های دینی است.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود: موضوع بعدی نقطه عزیمت و شروع است. انسان در برابر آموزه‌های دینی یا واجد عقل و برخوردار از تعقل است یا در وضعیت جهل و حالت تعطیل عقل به سر می‌برد. نمی‌توان هیچ شرایط اولیه‌ای را برای گره خوردن انسان به دین و یا فهم او نسبت به آموزه‌ها و بیانات دینی به غیر عقل ارائه کرد.

آیت‌الله مبلغی تأکید کرد: البته این شروع با عقل، پیامی را هم برای اصحاب دین، عالمان دین و راهبرد پردازان نسبت به دین دارد که از آموزه‌های دیگر شروع نکنند، اگر می‌خواهیم به دنبال ایجاد و استقرار زیرساختهای تحول آفرین در جامعه باشیم، نقطه عزیمت را عقل و هر آنچه که به فعال شدن عقل می‌انجامد؛ قرار بدهیم.

وی در این رابطه افزود: «أفلا تعقلون» های قرآن فقط خطاب به انسان‌هایی نیست که بخشی از دین را پیموده‌اند، بلکه عمدتا خطاب به انسان‌هایی است که هنوز دین را انتخاب نکرده‌اند و یا در نقطه‌های شروع هستند. در واقع نگاه ژرفی که مرحوم کلینی به دین داشته است او را واداشته که درب ورود به باغ بزرگ آموزه‌های دینی را مبحث عقل و جهل قرار دهد.

خبری: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

آیت‌الله مبلغی درباره ادبیات علمی اصول کافی گفت: نظام واژگانی و ادبیاتی یک شخصیت در طرح مباحث علمی، راهی مهم برای فهم سهم میزان ابداع و عمق اندیشه اوست؛ چون به هر حال انسان اندیشمند به دنبال واژه می‌گردد تا از رهگذر این واژه‌ها اندیشه خود را ارائه و مفاهیم خود را بر دوش این واژه‌ها بنهد.

این استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که ادبیات وی عرض عریضی دارد. آنچه جالب است، این است که اصل در نگاه مرحوم کلینی معنایی گسترده دارد، اصل در منطق او که از دین گرفته به هر آموزه‌ یا حالتی که نقش پایه‌ای و مبنایی در حرکت تکاملی انسان بر عهده دارد گفته می‌شود، وی اصل را پایه می‌گیرد، بر این اساس و در این چارچوب، عقل لایه‌ای‌ترین زیرساخت حرکت انسان است، حتی اصول دین، اعتقاد به آنها بر پایه تعقل، عینیت می‌پذیرد، اخلاقیات انسان نیز جزو زیرساخت‌های یک حرکت اجتماعی است، از اینجا به دست می‌آید که اخلاق نزد کلینی از اصول و پایه‌هاست.

آیت‌الله مبغلی اضافه کرد: موضوع دیگر در بخش ادبیات این کتاب بیان شده تفکیک بین عقل و رای است. کلینی رأی را در ذیل علم قرار می‌دهد نه عقل. رأی و عقل یکی نیست اما عقل در صورت میدان پیدا کردن به رای می‌انجامد.

دامنه وسیع مفهوم ایمان

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مرحوم کلینی کتابی به نام ایمان و کفر دارد، برخلاف نگاه بسیاری که ایمان را برآمده از رفتارها، سلوک و عمل بیرونی تلقی می‌کنند و حضور آن را صرفا در قلب و نفس جستجو می‌کنند، مرحوم کلینی با بهره‌گیری از آموزه‌های عمیق دینی ایمان را صرفا به حالات درونی مرتبط نمی‌کند بلکه ظهور و بروز و حضور آن را در زوایای اجتماعی و نمادها و نمودهای اجتماعی و ابعاد اخلاقی و فرهنگی نیز پی می‌گیرد.

آیت‌الله مبلغی درباره شخصیت شیخ حسین انصاریان نیز گفت: استاد حسین انصاریان با چندین نسل در ارتباط بوده و جالب این است که در همه این فراز و فرودهای نسلی نگاه جامعه و نسل‌ها نسبت به ایشان مثبت و ارتباط نسلی برقرار بوده است. اصولا به ندرت رخ می‌دهد یک فرد بتواند به بیش از یک یا دو نسل ارتباط داشته باشد و این به حلاوت سخن و خلوص و ساده زیستی وی ارتباط دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد قمی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی به عنوان سخنرانی بعدی این مراسم گفت: باید شکرگزار این نعمت باشیم که به واسطه علمای بزرگ، زمینه‌های بهره مندی مان از گنجینۀ روایات اهل‌بیت (علیهم‌السلام) فراهم شده است. این مجاهدت‌ها و بهره مندی‌ها قطعا منشأ خیرات بسیاری برای تمام مسلمانان جهان خواهد بود.

در بخشی از این مراسم نیز پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی به مناسبت این این اثر جدید، قرائت شد. ایشان در این پیام فرمودند: «اهمیت حدیث و اهتمام به آن همانند اهمیت اصل دین و اعتقاد به تشیع است که در این وجیزه به‌بیان در نمی‌آید. حدیث همچون روح و روان در جسم و جان دین است و باید مانند خون در شریان‌های حوزه مقدسه علمیه جریان یابد و فکر و روح طلاب عزیز از آن سیراب شود.

مبنای حدیثی امتیاز و اعتبار همیشگی حوزه است و حوزه‌های علمیه باید این افتخار دیرینه را برای خود حفظ کند و اساس و بنیاد همه تحقیقات حوزوی باید بر این محور باشد که دوری از آن ظلمت و تاریکی و جهل است. احیای قلوب و نفوذ مستعد و تهذیب واقعی و عرفان حقیقی فقط با استفاده از حدیث و تنفس در فضای نورانی روایات ممکن و مقدور است و دوری از نورانیت احادیث اهل‌بیت (ع) خسران عظیم و سقوط در دره‌های جهل و هلاکت ابدی است.

حقیر از اساتید محترم و مدیران حوزه‌های علمیه درخواست دارم که در سطوح مختلف حوزه کلاس‌ها و برنامه‌های منظم و هدفمند حدیث‌شناسی و مراجعه و انس با روایات را در صدر برنامه‌های تربیتی و علمی قرار دهند تا حوزه علمیه با منهج و روش سلف صالح در مطالعه و دقت و استنباط از احادیث بیش از پیش موفق باشد.

بحمدالله تعالی جوامع روایی ما همیشه مورد توجه و عنایت ویژه فقیهان و دانشمندان بوده و در صدر همه کتاب‌ها درخشندگی خاصی داشته است. در این میان کتاب شریف کافی و نویسنده عظیم‌الشأن آن محقق برجسته جهان اسلام کلینی در اوج عظمت و شکوه قرار دارد».

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

پروژه رازی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مجموعه رازی شامل دو بخش تجاری و فرهنگی است که به‌علت همجواری با برج طغرل از مصالح خنثی برای نمای آن استفاده شده است و بهره‌برداری از این مجموعه به تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در منطقه تاریخی شهر ری کمک می‌کند.

جریان فناوری کشور در مسیر خدمت رسانی

صدا و سیماصدا و سیما23 ساعت قبل
جریان فناورانه در فضای علمی کشور روان است و با شتاب فراوان در مسیر خودکفایی و خود اتکایی ادامه دارد. به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما؛ استفاده از شبکه ملی اطلاعات و اجرای ساختارهای کسب و کارهای نوپا در بسته‌های بومی و داخلی راهبردی است که فناوران کشور پیش گرفتند تا از خروج اطلاعات به شبکه‌های خارجی جلوگیری کنند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، نیکنام حسین پور دبیر هفته کتاب با بیان اینکه «پوپک دانا» امسال در دومین دوره خود به سمت درک مطلب کتاب پیش رفت گفت: امسال دانش آموزان ۵ تا ۱۲ سال در قالب کتاب خوانی فیلم‌های ۱۲۰ ثانیه‌ای را به این جشنواره ارسال کردند و هر کدام به معرفی یک کتاب پرداختند که موضوع کتاب را به خوبی درک کردند. وی افزود: امیدواریم با چنین جشنواره‌هایی نسل کتاب خوان و آگاهی تربیت شود تا آینده‌ای روشن را رقم بزنند. خانم محمدی دبیر دومین جشنواره «پوپک دانا» با بیان اینکه این پویش در قالب یک مسابقه ملی کتاب خوانی برای دانش آموزان مقطع پیش دبستانی و ابتدایی در سراسر کشور برگزاری شد گفت: برای شرکت در این مسابقه دانش​ آموزان به اختیار خود یک جلد کتاب را مطالعه کردند و سپس خلاصه آن را در قالب فیلم به دبیرخانه این جشنواره ارسال کردند. وی آثار رسیده به دبیرخانه را ۵۸۰ اثر بیان کرد و افزود: ۱۹۶ اثر به مرحله پایانی رسید و در نهایت ۳۰ نفر برگزیده و ۲۰ نفر شایسته تقدیر معرفی شدند. در این جشنواره به برگزیدگان طلایی و نقره‌ای تندیس، لوح و جایزه نقدی اهدا شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ خانم دکتر مریم مسعودی فر «مبارزه با مقاومت میکروبی یک مسؤولیت جهانی» را شعار سازمان بهداشت جهانی در این خصوص اعلام کرد و افزود: پیشگیری از مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک‌ها، یک شعار، یک مسؤولیت جهانی و همگانی است. وی در خصوص سه شعار سازمان بهداشت جهانی در این خصوص توضیح داد: شستشوی دست‌ها، واکسیناسیون و تماس جنسی سالم سه شعار سازمان بهداشت جهانی در زمینه مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک هاست. باید سطح آگاهی مردم درباره آنتی بیوتیک‌ها را ارتقا دهیم. مدیر برنامه کنترل مقاومت میکروبی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفت: از ۲۷ آبان تا ۲ آذر، هفته جهانی اطلاع رسانی درباره مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک هاست که یک هفته نمادین است. هدف در کوتاه مدت کاهش مصرف غیرضروری آنتی بیوتیک‌ها و در دراز مدت دستیابی به الگوی مصرف آنتی بیوتیک هاست.
مهرمهر16 ساعت قبل
وی بر توجه به کیفیت در کنار کمیت در آموزش علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: اعتباربخشی یکی از نظام‌های کیفی نوین در حوزه آموزش عالی است و خوشبختانه طی چند سال گذشته دانشگاهها و بیمارستان‌های آموزشی کشور اعتباربخشی شدند. وی افزود: این بدان معنی است که اعتباربخشی برنامه پزشکی عمومی که در داخل کشور صورت می‌گیرد مورد تایید و به منزله اعتباربخشی فدراسیون جهانی آموزش پزشکی است. لاریجانی گفت: در پی این اقدام آئین نامه فرایند اعتباربخشی دوره‌های آموزشی دبیرخانه شورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت وتخصصی، دبیرخانه شورای آموزش داروسازی و تخصصی، دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی تدوین شده است. معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه کرد: در فرایند اعتباربخشی رتبه بندی دانشکده‌های مجری دوره‌های آموزشی هدف نیست. لاریجانی گفت: دبیرخانه مربوطه در معاونت آموزشی وزارت بهداشت به همراه دبیرخانه شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی مسئولیت مدیریت فرایند اعتباربخشی را با همکاری دانشگاه‌های مجری دوره‌های آموزشی بر عهده دارند.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
آقای جعفر گودرزی منتقد سینما در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما گفت: دلخوشی برخی سینماگران حضور در جشنواره‌های سطح چندم کشور‌های دیگر است. نمایندگان سینمای این کشور‌ها بار‌ها خواهان تولید مشترک با سینمای ایران بوده و علاقه زیادی به سینمای ایران نشان داده‌اند. آقای محمد کوچک منتقد سینما نیز در این باره گفت: ما برای حضور موفق در بازار‌های جهانی باید مخاطب خود را بشناسیم. سینماگران باید ابتدا فکری به حال قصه‌های نخ نمای فیلم‌ها بکنند و سپس به دنبال کسب سهم از بازار‌های جهانی باشند. پس از موفقیت و نمایش فیلم‌های خود در محور مقاومت و سینما‌های منطقه می‌توانیم خود را برای گام‌های بعدی آماده کنیم.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

تازه‌ترین بیانیه فدراسیون فوتبال؛ تیم ملی به جام‌جهانی صعود می‌کند

نود4 دقیقه قبل

فعالیت سربازان به‌عنوان نیروی کار ماهر در بخش‌های مختلف کشور از اهداف ارتش است

اعتمادآنلاین5 دقیقه قبل

اینترنت چه زمانی وصل می‌شود؟ | پاسخ دو مقام مسئول؛ وقتی آرامش سراسری بازگردد

همشهری6 دقیقه قبل

برخورد جدی با تابلوهای تبلیغاتی مغایر با ارزش‌ها

رکنا6 دقیقه قبل

فیلم | رئیس جمهور: مردم بازهم در برابر نقشه دشمن پیروز شدند

خبرآنلاین8 دقیقه قبل