1. خبری
  2. اجتماعی
ایمن‌سازی با روش قهرآمیز امکان‌پذیر نیست / تذکرهای بی‌نتیجه به ناایمن‌ها

ایمن‌سازی با روش قهرآمیز امکان‌پذیر نیست / تذکرهای بی‌نتیجه به ناایمن‌ها

خبرگزاری اسکان |

به گزارش اسکان نيوز، سالگرد پلاسکو بهانه‌ای است که که یادمان بی افتد ساختمان‌های بلند این شهر نقشه راهی برای مهار مخاطرات در زمان‌های بحرانی ندارند. معاون معماری و شهرسازی شهر تهران می‌گوید تا به امروز ۲۷۰ ساختمان مشابه پلاسکو شناسایی کرده‌اند و برای آن نقشه ایمنی نوشته‌اند اما همچنان ساختمان‌های بلندمرتبه نقشه ایمنی ندارند.

یکی از مباحثی که در نگهداری ساختمان‌های موجود باید مورد توجه قرار بگیرد مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمانی است که قبل از سال ۹۲ کارگروه تخصصی برای تدوین آئین‌نامه‌های آن تشکیل شد اما متأسفانه ساز و کار عملیاتی شدن این مبحث انجام نشد و هنوز هم بلاتکلیف است.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا آیین‌نامه‌های اجرایی مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان همچنان تدوین نشده به اسکان نيوز می‌گوید: مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان که به موضوع نگهداری ساختمان‌های بهره‌برداری شده می‌پردازد یک دستورالعمل اجرایی است. مباحث مقرارت ملی ساختمان به جز برخى موارد، خودشان جنبه دستورالعملى دارند و نیاز به تدوین دستورالعمل ندارند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که ما در ۴ زمینه در حوزه ایمنی دچار مشکل هستیم که یکی از آن‌ها بحث ساختمان‌های بلندمرتبه است، می‌گوید: اگر شهرداری بخواهد در حوزه ایمن‌سازی این نوع ساختمان‌ها با برخوردهای قهرآمیز به سمت مقاوم‌سازی برود از لحاظ قانونی شدنی است اما به لحاظ اجتماعی تبعات خیلی سنگین دارد و ما نیازمند همکاری اجتماعی در این حوزه هستیم.

اعطا با اشاره به بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری که در آن به شهرداری اجازه داده شده برای حفظ شهر از سیل و حریق و رفع خطر از بناها و فضاهای عمومی شهر، به مالک تذکر داده و در صورتی که مالک در زمان مقرر نسبت به رفع خطر اقدام ننماید، شهرداری می‌تواند راسا اقدام به رفع خطر کند و هزینه ایمن‌سازی را به اضافه ۱۵ درصد جریمه، از مالک دریافت کند، می‌گوید: در بحث پلاسکو چنین موضوعی مطرح بود که شهرداری چنین اختیاری داشته است. اما برخی از حقوقدان‌ها می‌گویند این به این معنی نیست که برای هر نوع عدم ایمنی در ساختمان‌ها، شهرداری وارد شود.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

برخی نیز موضوع را به گونه دیگر تفسیر می‌کنند و گویند: منظور از این بند خطرات علنی در معابر است به طور مثال ترکی بر روی دیواری در معبر عمومی وجود داشته باشد …

سخنگو شورای شهر تهران با بیان این‌که بیشتر ساختمان‌های ناایمن شناسایی شده، مراکز کار و فعالیت هستند، می‌گوید: ناایمنی در ساختمان‌ها وسیع است و هر نوع مداخله نیز نیازمند یک حرکت عمومی است. باید مالک‌ها و بهره‌بردارها ترغیب و حاضر به همکاری باشند تا این کار انجام شود، و اگر همراهی آن‌ها وجود نداشته باشد تبدیل می‌شود به یک رفتار قهرآمیز که تبعات اجتماعی سنگین دارد.

به گفته اعطا در منطقه‌ای مانند منطقه ۱۲ که بافت ناایمن در آن بیشتر است و عمدتا نیز این بافت تاریخی است شهرداری به طور مرتب تذکر می‌دهد و برای مکانی مثل بازار که عرصه وسیعی است که مشکلات این چنینی نیز دارد بحث طرح جامع ایمنی بازار در حال پیگیری است.

سخنگو شورای شهر تهران تاکید می‌کند: شهرداری به طور مرتب به مالکان بناهای ناایمن تذکر می‌دهد اما این تذکرها آن طور که انتظار می‌رود نتیجه نداشته است. اگر در همان مقطع زمانی قرار بود در ساختمان پلاسکو کار نوسازی، بهسازی و … انجام شود، تصور کنید چه مقاومت‌های اجتماعی در آن مقطع انجام می‌شد. مشکلی که در حال حاضر ساختمان‌های مشابه دارند. لازم است شهرداری در این زمینه با قاطعیت بیشتری اقدام کند. حتی در مبحث ۲۲ پیش بینی لازم برای اطلاع رسانی عمومی به شهروندان در خصوص ساختمان‌های ناایمن و از طریق نصب اطلاعیه پیش‌بینی شده، که این مورد نیز عملیاتی نشده است. درست است که در کوتاه مدت ممکن از با تبعات اجتماعی این اقدامات روبه‌رو شویم، اما اگر یک حادثه مشابه پلاسکو رخ دهد دیگر قابل توجیه نیست. به نظرم شهرداری و سایر دستگاه‌ها و وزارت خانه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند با قاطعیت بیشتری به این موضوع و با هر گونه عدم ایمنی در محل‌های کار و فعالیت برخورد کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین3 ساعت قبل
وی افزود: اجرای زیرگذر تجریش به دلیل موقعیت زمین شناسی منطقه و وجود بستری سنگی، رودخانه‌ای و وجود تاسیسات شهری و خط مترو بسیار زمان بر و پر هزینه است. موسوی اجرای رینگ ترافیکی در محدوده تجریش به صورت دورانی با استفاده از مسیرهای جایگزین و سایر محورهای موازی را اولین اقدام در اجرایی شدن پیاده راه تجریش دانست. مسیرهای امن برای افراد پیاده طراحی شودسردار محمدرضا مهماندار رییس پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر بازنگری در حمل ونقل شهری اجرای مسیرهای امن برای افراد پیاده را لازمه شهری ایمن دانست. وی گفت: شهرتهران در حال حاضر نه خودرو محور است نه انسان محور و باید فرهنگ استفاده از حمل و نقل عمومی ترویج داده شود. وی اضافه کرد: بدلیل مشکلات ترافیکی شمال تهران و محدودیت معابر، این منطقه را به دو منطقه راهور تقسیم کرده‌ایم و ۳۰ درصد پتانسیل نیروی انسانی راهور در زمان پیک ترافیکی در این منطقه حضور پیدا می‌کند.
برترین‌هابرترین‌ها7 ساعت قبل
روز گذشته ویدئویی از حضور یک زوج کاملا متفاوت در برنامه فرمول یک علی ضیا در فضای مجازی منتشر شد. این زوج در طول ۲۵ سال زندگی مشترک ۲۸ بار درخواست طلاق داده‌اند و یک‌بار هم طلاق گرفته‌اند. اما دوری هم را تاب نمی‌آورند و بعد از گذشت دو ماه مجددا باهم ازدواج می‌کنند.
ایلناایلنا7 ساعت قبل
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی پایتخت، با اشاره به دستگیری متهمی که سعی داشت با تهدید از دکتر معالج خود، اخاذی کند، گفت: این فرد که برای بار دوم پزشک معالج خود را به بهانه‌های واهی تهدید می‌کرد برای عملی نکردن تهدیدات خود درخواست یک میلیارد و ۲۸۶ میلیون تومان وجه نقد داشت. سرهنگ ولیپور گودرزی، اظهار داشت: با اعلام شکایت این پزشک جراح و پیگیری قضایی کارآگاهان این یگان وارد عمل شده و در بررسی‌های خود به سرنخ هایی برمی خورند که نشان از حضور همان متهم اولی دارد. مدتی بعد تهدیدات از سوی فرد ناشناس بیشتر شده و اعلام می‌دارد که در صورت عدم پرداخت وجه درخواستی به همسر و کودکان پزشک مذکور آسیب می‌رساند که با پیگیری‌های پزشک جراح و همکاری شبانه روزی کاراگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی پایتخت، این متهم در یک سفره خانه واقع در نیاوران شناسایی و دستگیر می‌شود. سرهنگ گودرزی، تصریح کرد: متهم که فردی ۴۲ ساله است، دارای اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی و موادمخدر صنعتی است که اظهار داشته به خاطر اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی شرایط روحی و روانی مناسبی ندارد. معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اشاره به اینکه از مخفیگاه این متهم مواد مخدر (شیشه) و مشروبات الکلی کشف شده است، گفت: متهم به دستور بازپرس شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای جنایی تهران برای انجام آزمون‌های روانی و همچنین انجام تست‌های اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، در اختیار کارآگاهان اداره ۱۶ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارد.
ایسناایسنا5 ساعت قبل
کمیته دستمزد شورای عالی کار، نمایندگان کارفرمایی، کارگری و دولت، هزینه ماهیانه زندگی خانوارهای کارگری را سه میلیون و ٧٥٩ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. این رقم برای معیشت یک خانوار با میانگین ٣٫٣ نفر در نظر گرفته شده ‌است. سال گذشته هزینه ماهیانه زندگی خانوارهای کارگری دو میلیون و ٤٨٠ هزار تومان برآورد شده‌ بود. عقب‌افتادگی دستمزد کارگران نسبت به سبد معیشتی که سال گذشته تعیین شد، به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. اولین جلسه شورای عالی کار برای تعیین میزان افزایش حداقل دستمزد در سال ۹۸، یکشنبه برگزار می‌شود؛ با این حال، احتمال دارد تعیین دستمزد کارگران به سال آینده موکول شود.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل

اخبار بیشتر