1. خبری
  2. همه خبرها
  3. اسکان
  4. اجتماعی
ایمن‌سازی با روش قهرآمیز امکان‌پذیر نیست / تذکرهای بی‌نتیجه به ناایمن‌ها

ایمن‌سازی با روش قهرآمیز امکان‌پذیر نیست / تذکرهای بی‌نتیجه به ناایمن‌ها

اسکانخبرگزاری اسکان |
سخنگو شورای شهر تهران معتقد است، اگر شهرداری بخواهد در حوزه ایمن‌سازی ساختمان‌های بلندمرتبه ناایمن با برخوردهای قهرآمیز به سمت مقاوم‌سازی برود از لحاظ قانونی شدنی است اما به لحاظ اجتماعی تبعات خیلی سنگین دارد.

به گزارش اسکان نيوز، سالگرد پلاسکو بهانه‌ای است که که یادمان بی افتد ساختمان‌های بلند این شهر نقشه راهی برای مهار مخاطرات در زمان‌های بحرانی ندارند. معاون معماری و شهرسازی شهر تهران می‌گوید تا به امروز ۲۷۰ ساختمان مشابه پلاسکو شناسایی کرده‌اند و برای آن نقشه ایمنی نوشته‌اند اما همچنان ساختمان‌های بلندمرتبه نقشه ایمنی ندارند.

یکی از مباحثی که در نگهداری ساختمان‌های موجود باید مورد توجه قرار بگیرد مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمانی است که قبل از سال ۹۲ کارگروه تخصصی برای تدوین آئین‌نامه‌های آن تشکیل شد اما متأسفانه ساز و کار عملیاتی شدن این مبحث انجام نشد و هنوز هم بلاتکلیف است.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران در پاسخ به این پرسش که چرا آیین‌نامه‌های اجرایی مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان همچنان تدوین نشده به اسکان نيوز می‌گوید: مبحث ۲۲ مقررات ملی ساختمان که به موضوع نگهداری ساختمان‌های بهره‌برداری شده می‌پردازد یک دستورالعمل اجرایی است. مباحث مقرارت ملی ساختمان به جز برخى موارد، خودشان جنبه دستورالعملى دارند و نیاز به تدوین دستورالعمل ندارند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان این که ما در ۴ زمینه در حوزه ایمنی دچار مشکل هستیم که یکی از آن‌ها بحث ساختمان‌های بلندمرتبه است، می‌گوید: اگر شهرداری بخواهد در حوزه ایمن‌سازی این نوع ساختمان‌ها با برخوردهای قهرآمیز به سمت مقاوم‌سازی برود از لحاظ قانونی شدنی است اما به لحاظ اجتماعی تبعات خیلی سنگین دارد و ما نیازمند همکاری اجتماعی در این حوزه هستیم.

اعطا با اشاره به بند ۱۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری که در آن به شهرداری اجازه داده شده برای حفظ شهر از سیل و حریق و رفع خطر از بناها و فضاهای عمومی شهر، به مالک تذکر داده و در صورتی که مالک در زمان مقرر نسبت به رفع خطر اقدام ننماید، شهرداری می‌تواند راسا اقدام به رفع خطر کند و هزینه ایمن‌سازی را به اضافه ۱۵ درصد جریمه، از مالک دریافت کند، می‌گوید: در بحث پلاسکو چنین موضوعی مطرح بود که شهرداری چنین اختیاری داشته است. اما برخی از حقوقدان‌ها می‌گویند این به این معنی نیست که برای هر نوع عدم ایمنی در ساختمان‌ها، شهرداری وارد شود.

در خبری بخوانید: اخبار اجتماعی روز ایران و جهان

برخی نیز موضوع را به گونه دیگر تفسیر می‌کنند و گویند: منظور از این بند خطرات علنی در معابر است به طور مثال ترکی بر روی دیواری در معبر عمومی وجود داشته باشد …

سخنگو شورای شهر تهران با بیان این‌که بیشتر ساختمان‌های ناایمن شناسایی شده، مراکز کار و فعالیت هستند، می‌گوید: ناایمنی در ساختمان‌ها وسیع است و هر نوع مداخله نیز نیازمند یک حرکت عمومی است. باید مالک‌ها و بهره‌بردارها ترغیب و حاضر به همکاری باشند تا این کار انجام شود، و اگر همراهی آن‌ها وجود نداشته باشد تبدیل می‌شود به یک رفتار قهرآمیز که تبعات اجتماعی سنگین دارد.

به گفته اعطا در منطقه‌ای مانند منطقه ۱۲ که بافت ناایمن در آن بیشتر است و عمدتا نیز این بافت تاریخی است شهرداری به طور مرتب تذکر می‌دهد و برای مکانی مثل بازار که عرصه وسیعی است که مشکلات این چنینی نیز دارد بحث طرح جامع ایمنی بازار در حال پیگیری است.

سخنگو شورای شهر تهران تاکید می‌کند: شهرداری به طور مرتب به مالکان بناهای ناایمن تذکر می‌دهد اما این تذکرها آن طور که انتظار می‌رود نتیجه نداشته است. اگر در همان مقطع زمانی قرار بود در ساختمان پلاسکو کار نوسازی، بهسازی و … انجام شود، تصور کنید چه مقاومت‌های اجتماعی در آن مقطع انجام می‌شد. مشکلی که در حال حاضر ساختمان‌های مشابه دارند. لازم است شهرداری در این زمینه با قاطعیت بیشتری اقدام کند. حتی در مبحث ۲۲ پیش بینی لازم برای اطلاع رسانی عمومی به شهروندان در خصوص ساختمان‌های ناایمن و از طریق نصب اطلاعیه پیش‌بینی شده، که این مورد نیز عملیاتی نشده است. درست است که در کوتاه مدت ممکن از با تبعات اجتماعی این اقدامات روبه‌رو شویم، اما اگر یک حادثه مشابه پلاسکو رخ دهد دیگر قابل توجیه نیست. به نظرم شهرداری و سایر دستگاه‌ها و وزارت خانه‌هایی که در این زمینه مسئولیت دارند با قاطعیت بیشتری به این موضوع و با هر گونه عدم ایمنی در محل‌های کار و فعالیت برخورد کنند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
در جلسه‌ای که با دادستان کل کشور داشتیم، به پیشنهاد وی مقرر شد تا این پرونده در جلسه سران سه قوه مطرح شودوکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن وکیل مالباختگان پرونده سکه ثامن در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما گفت: در جلسه‌ای که با دادستان کل کشور داشتیم، به پیشنهاد دادستان کل مقرر شد تا این پرونده در جلسه سران سه قوه مطرح شود تا بتوان در مرحله دادسرا بخشی از مطالبات مالباختگان را پرداخت کرد. رسول کوهپایه زاده افزود: چهارشنبه هفته گذشته ۲۸ فروردین به اتفاق سه نفر از نمایندگان موکلان، جلسه با دادستان کل کشور برگزار شد که در این جلسه معاون دادستان کل در امور نظارت بر دادسراها نیز حضور داشت. وکیل پرونده سکه ثامن این خبر را خبری خوب و راه حلی عملی دانست و گفت: بر همین اساس درخواست کتبی خود را به وکالت از موکلان تقدیم دادستان کل کشور کردم و دادستان هم دستور داد گزارشی از پرونده مطرح شود تا هرچه سریعتر در جلسه سران سه قوه مطرح و دستور پرداخت مطالبات مالباختگان در این مرحله صادر شود. کوهپایه زاده گفت: موضوع دیگری که در این جلسه مطرح شد، تناسب نداشتن قرار تأمین صادره برای متهم ردیف دوم پرونده با افعال ارتکابی مجرمانه و میزان خسارات وارده به موکلان بود. کوهپایه زاده گفت: این جلسه با توجه به شأن و جایگاه قانونی دادستان کل کشور و وظیفه دادستان در احقاق حقوق عامه و صیانت از حقوق جامعه و با توجه به شرایط پرونده آثار و نتایج مثبتی داشت که امیدواریم در جلسه سران سه قوه مورد موافقت قرار گیرد.
عصر ایرانعصر ایران3 ساعت قبل
بهمن کشاورز، وکیل پرآوازۀ دادگستری درگذشت. به گزارش عصر ایران، خبرگزاری ایلنا گزارش داد: بهمن کشاورز در پی ایست قلبی در بیمارستان مهراد تهران چشم از جهان بست. او که در سال ۱۳۲۳ به دنیا آمده بود در فاصلۀ سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ و نیز ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ ریاست اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگشتری ایران را بر عهده داشت. هر چند بهمن کشاورز، حقوق دانی شناخته شده بود اما نزد افکار عمومی بیشتر به خاطر وکالت غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران شهرت یافت زیرا گزارش جلسات این دادگاه‌ها در سال ۱۳۷۷ از تلویزیون پخش می‌شد و مردم مانند یک سریال جذاب یا مسابقۀ فوتبال آنها را دنبال می‌کردند. او فرزند کریم کشاورز بود و به لحاظ خاوادگی نیز اشتهار داشت و برای فرزند خود نیز نام «کریم» را برگزیده بود و خبر درگذشت او را کریم کشاورز پسر تأیید کرد.
فارسفارس1 ساعت قبل
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از ارسال پیش نویس لایحه اصلاح ماده ۱۰۰ قانون شهرداری‌ها با رویکرد پیشگیری، جلوگیری و برخورد قاطع و بدون اغماض در حوزه تخلفات ساختمانی در حریم و محدوده شهرها از سوی وزیر کشور خبر داد. وی اضافه کرد: این اصلاح با همکاری و همفکری مدیران و کارشناسان دستگاه‌های ذیربط و صاحب نظر در حوزه مدیریت شهری از جمله نمایندگان دیوان عدالت اداری، شورای عالی استانها، شورای اسلامی شهر تهران، دبیرخانه مجمع کلانشهرها، شهرداری تهران و وزارت کشور تهیه شده است. وی همچنین با اشاره به اینکه آراء کمیسیون‌های ماده ۱۰۰به دو صورت کلی آراء قلع و قمع و جریمه صادر می‌شوند، اظهار کرد: در حال حاضر کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ به استناد تبصره یک ماده ۱۰۰ قانون شهرداری با عضویت نماینده قوه قضاییه، نماینده شورای شهر و نماینده وزارت کشور درخصوص رسیدگی به تخلفات ساختمانی در هر شهر تشکیل می‌شود که شهرداری موضوع تخلفات را به کمیسیون ارجاع و موضوع پرونده‌ها را در کمیسیون توضیح می‌دهد و نقش دبیرخانه‌ای را برعهده دارد. وی افزود: این آراء در قانون فعلی براساس اینست که آیا اصول شهرسازی، فنی و بهداشتی رعایت شده یا خیر و همچنین ساخت و ساز دارای پروانه است یا خیر و آیا مخالف مفاد پروانه چیزی ساخته شده است یا خیر؟ معاون عمرانی وزارت کشور با بیان اینکه جمع آوری اطلاعات از کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ شهرهای کل کشور طی چند سال اخیر، ناکارآمدی و اصلاح قانون ماده ۱۰۰ را مسجل نموده است، گفت: در قانون فعلی، شهرداری‌ها مرجع رسیدگی به تخلفات نیستند و باید تخلفات به کمیسیون ارجاع تا تصمیم گیری شود. در قانون فعلی صرفا توقف ساخت توسط شهرداری به مالک اعلام می‌شود و سایر ابزار در اختیار مدیریت شهری نیست.
تسنیمتسنیم2 ساعت قبل
به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا؛ به نقل از پایگاه خبری پلیس، ۲۶ اسفند ۹۷، در یکی از محلات شهر یزد به دلیل اختلافات شخصی و مزاحمت پارک خودرو و موتورسیکلت در کوچه، درگیری رخ داد. در این درگیری، ضارب با وارد کردن ضربه‌ای به سر پدر شهید مدافع حرم، باعث مصدوم شدن وی شده که بلافاصله فرد مصدوم به بیمارستان منتقل شد. پلیس با اطلاع از این موضوع، بلافاصله به محل اعزام و ضمن شناسایی فرد ضارب، وی را دستگیر کرد اما متأسفانه به دلیل عدم آگاهی افسر نگهبان کلانتری و نیز مداخله یکی از پرسنل، متهم آزاد شد. فرمانده انتظامی استان یزد پس از اطلاع از این واقعه، ضمن دلجویی از خانواده محترم شهید مدافع حرم، دو پرسنل خاطی کلانتری را تا اطلاع ثانوی و روشن شدن پرونده از کار معلق کرد و دستور سریع برای دستگیری متهم صادر کرد. پلیس استان یزد ضمن ابراز همدردی با این خانواده شهید و آرزوی سلامتی و شفای پدر بزرگوار شهید مدافع حرم اعلام کرد تمام تلاش خود را برای دستگیری ضارب متواری به کار خواهد گرفت.
مهرمهر1 ساعت قبل
وی بابیان اینکه در سی و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نزدیک به ۲۰ عنوان کتاب چاپ نخست عرضه می‌شود، افزود: درمجموع، حدود ۶۰ عنوان کتاب در سال ۱۳۹۷ منتشر شد که شماری از این آثار نیز چاپ مجدد بوده‌اند. همچنین ۲۰ درصد تخفیف برای آثار نشر شاهد در نمایشگاه در نظر گرفته‌شده است. کاویانی راد درباره دیگر برنامه‌های غرفه نشر شاهد در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران توضیح داد: نویسندگانی که آثاری از نشر شاهد به چاپ رسانده‌اند در غرفه این انتشارات حضور خواهند یافت. سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ در مصلای امام خمینی (ره) برگزار می‌شود. غرفه نشر شاهد در شبستان اصلی، سالن خان لری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران پذیرای علاقه‌مندان به فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی است.
فردا نیوزفردا نیوز19 ساعت قبل
در منطقه هوراند نیز تمام مدارس روستایی در تمامی دوره‌های تحصیلی تعطیل و در مدارس شهری، پیش دبستانی، ابتدایی و استثنایی تعطیل و سایر مدارس با یک ساعت تأخیر شروع به فعالیت خواهند کرد. تمام مدارس شهری و روستایی مقاطع تحصیلی هشترود در روز سه شنبه تعطیل است. تعطیلی برخی مقاطع تحصیلی اردبیل به علت بارش برف و برودت هوابه علت بارش برف و برودت هوا روز سه‌شنبه، سوم اردیبهشت ماه برخی از مقاطع تحصیلی در استان اردبیل تعطیل است. براساس اطلاعیه اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل، برخی از مقاطع تحصیلی سری صبح روز سه‌شنبه ۳اردیبهشت ماه در استان اردبیل به علت بارش برف و برودت هوا تعطیل است. بارش برف شدید در مناطق مرکزی و جنوبی استان اردبیل باعث سفیدپوش شدن زمین و ایجاد لغزندگی در جاده‌های مواصلاتی استان اردبیل شده است.

نظرها

اخبار بیشتر