نفت اوپک روی نمودار سراشیبی/ قیمت دلخواه برای نفت اوپک چقدر است؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اقتصادی
نفت اوپک روی نمودار سراشیبی/ قیمت دلخواه برای نفت اوپک چقدر است؟

نفت اوپک روی نمودار سراشیبی/ قیمت دلخواه برای نفت اوپک چقدر است؟

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
قانون نوشت: سال 2018 در حالی به پایان رسید که بازارهای جهانی نفت با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو بودند. شرایط در سال میلادی که گذشت به گونه‌ای پیش رفت که پیش‌بینی‌های شرکت‌های نفتی در مورد قیمت نفت به هیچ وجه درست از آب در نیامد و افت قیمت بسیار شدیدی از سال 2015 تا به امروز در بازار نفت تجربه شد.

در این میان کشور ما نیز با مشکلات بسیار زیادی در حوزه نفت مواجه شده است و به گفته معاون رییس جمهور در صادرات نفت با مشکلات جدی مواجه شده‌ایم. از آنجایی که کشور ما اقتصادی وابسته به نفت دارد، بیشترین درآمد کشور از همین راه تامین می‌شود و ایجاد مشکل در حوزه صادرات نفت می‌تواند اقتصاد کشور را با شرایط بسیار بدی روبه‌رو سازد.

مشکل در صادرات نفت

چند روز پیش محمد باقر نوبخت از مشکلات کشور با وجود تحریم‌ها، سخن به میان آورد و در این خصوص بیان کرد که در حوزه صادرات نفتی به شدت دچار مشکل هستیم؛ به گونه‌ای که اکنون از دو میلیون و ۴۱۰ هزار بشکه نفت برای هر روز در سال ۹۷ که ۴۷ میلیارد دلار درآمد نفتی در بودجه سال جاری پیش بینی شده بود به شدت فاصله گرفته‌ایم و فقط توانسته‌ایم در سال جاری دو میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت صادر کنیم که نه تنها با مشکل مقدار فروش کم نفت مواجه‌ایم بلکه امکان انتقال ارز حاصل از فروش نفت به داخل کشور را نیز نداشته یا به سختی انجام می‌شود. معاون رییس جمهوری به تبیین تحریم‌های هواپیمایی کشور و مشکلاتی که هواپیماهای ما با این موضوع دارند، پرداخت و بیان کرد: برای صادرات نفت مجبوریم که از کشتی استفاده کنیم، اما کشتیرانی ما نیز تحریم است؛ این در حالی است که اگر کشتی نیز برای صادرات نفت پیدا کنیم، باید کشتی را بیمه کنیم اما بیمه‌های ما نیز تحریم هستند.

کاهش تقاضا در بازار نفت

وضعیت فعلی بازار نفت به گونه‌ای است که با وجود افزایش جهانی تقاضا، بازارهای نفت اوپک در حالی سال ۲۰۱۹ را سپری می‌کنند که تقاضا برای نفت خام اوپک نسبت به سال گذشته میلادی کاهش یافته است. آمریکا در مه و پس از خروج از برجام تحریم‌های نفتی را دوباره علیه کشورمان اعمال کرد. این در حالی است که این کشور توانسته در حوزه تولید نفت رکود جدیدی را به ثبت برساند و در حال حاضر عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در دنیا را از آن خود کند. به این ترتیب در چند وقت گذشته توانست تعیین قیمت‌ها در بازار نفت را به دست گیرد. با وجود اینکه آمریکا به هشت کشور معافیت از تحریم نفتی ایران را اعطا کرده بود، تعداد این هشت کشور را به پنج رساند و ایران را تهدید کرده که با تحریم‌ها فروش نفت ایران را به صفر خواهد رساند.

نشست اوپک در دسامبر

در دسامبر بود که اوپک برای ایجاد توازن میان عرضه و تقاضا در بازار نفت و مقابله با کاهش قیمت، نشستی میان اعضای اوپک و غیراوپک در وین ترتیب داد که نتیجه این نشست کاهش تولید نفت از سوی اعضای اوپک و غیر اوپک بود که با این تصمیم تا اندازه‌ای از التهابات موجود در بازار کاسته شد اما شاید این نشست را بتوان به عنوان مسکنی برای بازار نفت در نظر گرفت. گفتنی است که در این نشست با تلاش‌های بی‌دریغ بیژن زنگنه، کشورمان از کاهش تولید نفت به دلیل تحریم‌ها معاف شد. بعد از این نشست بود که جنگ تجاری میان چین و آمریکا بالا گرفت و در پی این ماجرا بازارهای جهانی به شدت دچار تلاطم شدند. در این شرایط عربستان که از اعضای اصل اوپک محسوب می‌شود، طی مذاکرات زیادی با آمریکا تولید نفت خود را به بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش داد ولی از آنجا که بودجه خود را بر مبنای بشکه‌ای ۶۵ دلار بسته بودند، فکر نمی‌کردند با کاهش شدید قیمت و کسری بودجه مواجه شوند و به همبن دلیل تولید خود را دوباره کاهش دادند. روز گذشته قیمت نفت به بالاترین رقم خود از ابتدای سال جاری رسید. نفت برنت در ساعات ابتدایی روز گذشته از مرز ۶۳ دلار صعود کرد و به‌بالاترین رقم خود در سال ۲۰۱۹ دست یافت. نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز با ۲۵ سنت افزایش به ۵۴ دلار و۲۱ سنت رسید. در پایان سال ۲۰۱۸ نفت اوپک روندنزولی شدیدی به خود گرفت و این در حالی بود که نفت برنت و آمریکا رشد نسبی را تجربه کرد. نفت اوپک در آخرین معاملات این سال، ۵۳ دلار و ۹۳سنت ثبت شد.

قیمت نفت در اولین ماه سال میلادی جاری با توجه به کاهش عرضه، روند روبه روشدی را به خود دید. گزارش ماهانه از سوی اوپک، حاکی از آن است که تقاضای نفت افزایش خواهد یافت و از سقف ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور خواهد کرد. براساس آخرین گزارش منتشر شده از سوی اوپک، آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تقاضای نفت خام اوپک کاهش خواهد یافت. طبق گزارش اوپک، تقاضای نفت این اتحادیه از ۳۱٫۷۴ میلیون بشکه در سال ۲۰۱۸ به ۳۰٫۸۳ میلیون بشکه در ۲۰۱۹ خواهد رسید. این در حالی است که آژانس بین المللی انرژی این رقم را از ۳۱٫۸۱ به ۳۱٫۵۷ و اداره اطلاعات انرژی آمریکا از ۳۱٫۵۲ به ۳۰٫۶۴ پیش بینی کرده است. بر اساس گزارش اوپک، هرچند که تقاضای نفت در سال ۲۰۱۹ روندی افزایشی دارد، اما رشد تقاضا نسبت به سال ۲۰۱۸ کاهش خواهد یافت. در این گزارش رشد تقاضا ۱٫۳ پیش بینی شده است و نسبت به سال قبل که عدد ۱٫۴۹ ثبت شد، رشد کمتری را نشان می‌دهد. اما آژانس بین المللی انرژی و اداره اطلاعات انرژی آمریکا رشد تقاضا را نسبت به سال گذشته بالاتر پیش بینی کردند. طبق گزارش این دو نهاد، تقاضای نفت در سال گذشته میلادی به ترتیب ۱٫۲۶ و ۱٫۴۵ ثبت و این رقم برای سال جاری ۱٫۴۵ و ۱٫۵۴ گزارش شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما49 دقیقه قبل
به گزارش به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر و دریانوردی، از انتشار تازه‌ترین قطعنامه آیمو به کشور‌های عضو این سازمان مبنی بر «اتخاذ اقدامات قانونی، فنی، عملیاتی و اقتصادی مقتضی برای تسهیل کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها» خبر داد. آقای علیرضا خجسته با اشاره به هفتاد و چهارمین نشست کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC) سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO)، و اعلام این خبر، تاکید کرد: کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC) آیمو، قطعنامه شماره ۳۲۳ حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC,۳۲۳ (۷۴))، مصوب ۱۷ می‌۲۰۱۹ را به منظور ارتقای همکاری بخش‌های بندری و دریایی کشور‌ها برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها منتشر کرده است. وی، تصویب راهبرد آیمو برای کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای را اقدامی موثر برای لزوم ظرفیت‌سازی، تبادل دانش و همکاری میان کشور‌ها (به ویژه کشور‌های کمتر توسعه یافته) ارزیابی کرد و گفت: آیمو طی این قطعنامه از کشور‌های عضو دعوت کرد از بندرهای تحت حاکمیت خود بخواهند اقدامات قانونی، فنی، عملیاتی و اقتصادی مقتضی را برای تسهیل کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها اتخاذ کنند. آقای خجسته افزود: طی این قطعنامه همچنین از کشور‌های عضو درخواست شده تا راهبرد تسهیل کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها را با حمایت از راهکار‌های نوین استفاده از منابع تجدیدپذیر و با رویکرد ترغیب همکاری میان بندرها تدوین و اجرا کنند. به گفته وی بنا بر این قطعنامه، همکاری با شرکت‌های سوخت‌رسان، شرکت‌های کشتیرانی و مراجع ذیربط در همه سطوح برای تامین و تضمین وجود سوخت‌های کم‌کربن و بی‌کربن جایگزین، ارتقای طرح‌های مشوق و حمایت از تلاش صنایع برای بهبود کیفیت و سطح پوشش داد‌ه‌های مرتبط، از دیگر راهکار‌های تسهیل کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها قلمداد می‌شود. مدیرکل حفاظت و ایمنی دریانوردی سازمان بنادر تاکید کرد: همچنین بر اساس این قطعنامه، از سازمان‌های بین‌المللی و کشور‌های عضو دعوت شده است به کمک تدابیر مشوق و تسهیل‌کننده، از همکاری، ظرفیت‌سازی و تبادل روش‌های مفید پیشین حمایت کنند و نمونه‌های موفق پیشین، مانند نتایج، رویکرد‌های توسعه بنادر و اقدامات تسهیل‌کننده کاهش انتشار گاز‌های گلخانه‌ای از کشتی‌ها را به اطلاع کمیته فوق برسانند. بر اساس این گزارش، کمیته حفاظت از محیط زیست دریایی (MEPC)، از کشور‌های عضو و سازمان‌های بین‌المللی ذیربط خواست قطعنامه یاد شده را به اطلاع مراجع بندری، اپراتور‌های بنادر و پایانه‌ها، مالکان کشتی‌ها، شرکت‌های کشتیرانی و حمل بار، شرکت‌های خدمات دریایی و سایر ذینفعان برسانند.
ایبناایبنا5 ساعت قبل
علمداری تاکید کرد: رشد ۲۵ درصدی در تعداد تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شده، مربوط به بازار ساخت و ساز است و ارتباطی به روند پرداخت تسهیلات مربوط به بازسازی اماکن مسکونی حوادث غیرمترقبه همچون سیل و زلزله نیست چرا که تسهیلات بازسازی در گروه تسهیلات مشارکت مدنی طبقه ­بندی نمی­ شود. براساس این گزارش، در هفت ماهه اول امسال بیش از ۲۱ هزار فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن پرداخت شد. رشد ۲۵ درصدی در تعداد پرداخت تسهیلات ساخت مسکن طی هفت ماهه اول امسال مدیون جهش اساسی پرداخت تسهیلات در ماه مهر است. در مهر ماه پارسال ۲ هزار و ۷۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی پرداخت شد اما افزایش تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن در مهر ماه امسال برای دریافت تسهیلات باعث شد بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات مشارکت مدنی توسط بانک مسکن در این ماه پرداخت شود. پیش‌بینی می­‌شود ادامه این روند افزایشی در پرداخت تسهیلات مشارکت مدنی ساخت ناشی از رشد تقاضا از سمت تولیدکنندگان مسکن باعث شود عرضه مسکن جدید در شهرها رونق بگیرد.
نامه‌نیورنامه‌نیور8 ساعت قبل
متن زیر مشروح گفتگوی نامه نیوز با اوست: *کارشناسان دولتی معتقد هستند که افزایش قیمت بنزین اثر تورمی زیادی ندارد و مردم نباید نگران گرانی باشند. افزایش قیمت ناگهانی نیز قطعا در کوتاه‌مدت آثار تورمی بر کالاهای پرمصرف معیشتی خواهد داشت. *یکی از راهکارهای اعلام‌شده دولت و سایر قوا درزمینهٔ کنترل تبعات افزایش قیمت بنزین، کنترل قیمت‌ها و دادن هشدار به بنگاه‌ها درزمینهٔ افزایش قیمت است. خود این اقدام موجب افزایش سطح تقاضا و رشد سطح نقدینگی به‌نوبت کالاهای موجود می‌شود و تورم را افزایش خواهد داد. با احتساب مصرف ۱۰۵ میلیون لیتری روزانه بنزین، درآمد ماهانه دولت از افزایش قیمت بنزین ۳هزار ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است.
الفالف1 روز قبل
قیمت دلار و یورو در صرافی‌هاگروه اقتصادی الف، ۲۸ آبان ۱۳۹۸، ۱۱:۳۰ ۳۹۸۰۸۲۸۰۷۱دنیای اقتصاد نوشت: دلار در صرافی بانک ملی ایران امروز ۱۱,۸۰۰ (یازده هزار و هشتصد تومان) خریداری شد که نسبت به روزهای گذشته تغییری نداشت.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس هیئت عامل ایمیدرو با بیان اینکه ایمیدرو آماده تامین نیاز‌های ارزی شرکت گل گهر است، گفت: این شرکت می‌تواند با افزایش سرمایه، منابع خود را صرف اقدامات توسعه‌ای کند. وی با تاکید بر اینکه سود بنگاه‌ها باید صرف توسعه شود، گفت: توسعه بخش معدن باید از بنگاه‌های بزرگ معدنی آغاز شود. در این زمینه تشکیل کنسرسیوم‌های معدنی با هدف رونق تولید، اکتشافات و … اجرا و این روند ادامه دارد. رئیس هیئت عامل ایمیدرو با اشاره به اقدامات موثر گل گهر در تامین خوراک صنایع فولادی، افزود: گل گهر طی ماه‌های اخیر با توجه به سیاست‌های ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت، نقش موثر و کلیدی در تامین خوراک صنایع ایفا کرد که جای تقدیر دارد. غریب پور با تاکید بر توسعه اکتشافات، گفت: با توجه به چالش این شرکت در تامین سنگ، توسعه عملیات‌های اکتشافی توسط این مجموعه ضروری است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صداو سیما از سنا، در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس تهران با ۳۰۸ واحد (۰٫۱۰ درصد) رشد به ۳۰۴ هزار و ۹۹۶ واحد رسید. همچنین در پایان معاملات امروز شاخص کل قیمت وزنی-ارزشی با ۸۲ واحد (۰٫۱۰ درصد) افزایش به ۸۱هزار و ۷۰۹ واحد، شاخص کل هم وزن با ۹۷۷ واحد (۱٫۱۳ درصد) رشد به ۸۷هزار و ۷۷۹ واحد، شاخص قیمت هم وزن با ۶۵۳ واحد افزایش (۱٫۱۳ درصد) به ۵۸هزار و ۶۸۴ واحد، شاخص آزاد شناور با هزار و ۱۹۱ واحد (۰٫۳۴ درصد) رشد به ۳۵۵هزار و ۲۹۷ واحد، شاخص بازار اول با منفی ۱۸۲ واحد (۰٫۰۸ درصد) کاهش به ۲۲۰هزار و ۷۸۶ واحد و شاخص بازار دوم نیز با ۲هزار و ۴۵۸ واحد رشد (۰٫۴۰ درصد) به ۶۲۴ هزار و ۲۲۴ واحد رسید. در معاملات امروز دو میلیارد و ۳۷ میلیون و ۷۸۳ هزار و ۱۵۴ برگه سهم به ارزش بیش از هزار و ۸۲ میلیارد تومان در ۲۶۲ هزار و ۶۸۸ نوبت معاملاتی داد و ستد شد. نماد‌هایی که بیشترین تاثیر را در شاخص کل بازار بورس تهران داشتند نیز به ترتیب (شپدیس با منفی ۱۲۲ واحد، حکشتی با ۱۰۸ واحد، فولاد با منفی ۱۰۳ واحد، پارس با منفی ۸۱ واحد، شپنا با منفی ۷۸ واحد، فارس با منفی ۷۵ واحد و شبهرن با ۶۴ واحد) بودند. نماد‌های پربیننده امروز نیز به ترتیب (وبملت، وتجارت، خساپا، خودرو، شپنا، ونوین و وبصادر) بود.

نظرها

اخبار بیشتر

تازه‌ترین خبرها

همه

حسن روحانی در مورد اعتراض مردم به گرانی بنزین چه گفت؟

خبری3 ساعت قبل

اخبار قیمت‌های روز بازار - دوشنبه ۲۷ آبان‌ماه

خبری2 روز قبل

صحبت‌های امروز روحانی درباره وضعیت کشور پس از گرانی بنزین

خبری2 روز قبل

به دلیل اختلال در اینترنت سراسری کشور، پوشش لحظه به لحظه اخبار و فعالیت سرویس‌های دیگر طرفداری مانند نتایج زنده دچار مشکل شده است. همکاران هر لحظه که بتوانند فعالیت‌های معمول خود را از سر خواهند گرفت. البته بخش شبکه اجتماعی طرفداری در دسترس است.

آخرین وضعیت طرفداری در روزهای اختلال اینترنت: سرویس نتایج زنده و جدول‌ها در اپلیکیشن و سایت قابل دسترسی شد (بهبودها انجام خواهد شد)، وضعیت پوشش اخبار بهبود یافت، بخش گفتگو (در فهرست قابل دسترسی است) در سایت راه اندازی شد. ادامه در مشروح: …

طرفداریچند ثانیه قبل

آیت‌الله علوی گرگانی: استکبار منتظر کوچک‌ترین جرقه برای فتنه‌انگیزی در کشورمان است

قدس آنلاین7 دقیقه قبل

فیلم | شوک افزایش قیمت خودرو برخلاف پیش بینی‌ها

همشهری7 دقیقه قبل

امام جمعه شهرکرد از تجمع خودجوش روز گذشته مردم قدردانی کرد

ایسنا8 دقیقه قبل

قیمت کالا و خدمات به هیچ وجه نباید افزایش یابد /برخورد قهری با متخلفان بازار

ایسنا9 دقیقه قبل

اصلاح نرخ بنزین تاثیری بر قیمت تخم‌مرغ ندارد

ایسنا9 دقیقه قبل