ترجمه «فلسفه هنر رایانه‌ای» منتشر شد
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
ترجمه «فلسفه هنر رایانه‌ای» منتشر شد

ترجمه «فلسفه هنر رایانه‌ای» منتشر شد

مهرخبرگزاری مهر |
کتاب «فلسفه هنر رایانه‌ای» نوشته دومینیک مک‌آیور لوپس با ترجمه عرفان قادری توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، کتاب «فلسفه هنر رایانه‌ای» نوشته دومینیک مک‌آیور لوپس به‌تازگی با ترجمه عرفان قادری توسط نشر ققنوس منتشر و راهی بازار نشر شده است.

دومینیک مک‌آیور لوپس معاون دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانش‌پژوه دانشگاهی و استاد صاحب کرسی در گروه فلسفه دانشگاه بریتیش کلمبیاست. او پیش از این کتاب، دو کتاب دیگر درباره فلسفه هنر نوشته و کتاب راهنمای زیبایی‌شناسی راتلج را به همراه فردی دیگر ویراستاری کرده است.

نسخه اصلی کتاب «فلسفه هنر رایانه‌ای» در سال ۲۰۱۰ چاپ شده است. این کتاب، اولین کتابی است که به بررسی مساله فلسفه هنر رایانه‌ای پرداخته است. نویسنده در این کتاب نشان داده که هنر رایانه‌ای برخی اصول بنیادین شیوه‌های سنتی تفکر درباره هنر و آفرینش‌ هنری را به چالش می‌کشد و می‌گوید برای فهم این‌ گونه هنری باید ایده‌هایی چون «تعامل‌گری» و «کاربر» را در مرکز توجه قرار داد.

در این کتاب به مدد مثال و نمونه، نقش هنرمند و کاربر هنر رایانه‌ای از سازندگان و مخاطبان هنر سنتی متمایز شده و لوپس در صدد اثبات این استدلال برآمده که هنر رایانه‌ای امکان درک بهتر نقش فناوری به مثابه رسانه‌ای هنری را فراهم می‌کند.

کتاب «فلسفه هنر رایانه‌ای» ۷ فصل و یک موخره دارد. عناوین فصول کتاب به این ترتیب است: «ماشین درون روح»، «گونه هنر رایانه‌ای»، «مخاطبان فعال: تعامل رایانه‌ای»، «کار در حد قانون»، «نسبت هنرمند و مخاطبان»، «بوطیقای هنر رایانه‌ای» و «نسبت آتاری و هنر». موخره «لائو کوئون جدید» هم پس از این فصول آمده است.

نویسنده این کتاب می‌گوید طرفداران و متخصصان هنر رایانه‌ای ناگزیر از کمی فلسفه‌ورزی هستند. تازگی این گونه هنری پرسش‌هایی در خصوص انتخاب مفاهیمی که باید برای پرداختن به این هنر و مطالعه آن به کار بست، مطرح می‌کند. مفاهیمی چون «هنر»، «اثر» و «معنا» در مواجهه با هر گونه هنری، از موسیقی پاپ آرامش‌بخش گرفته تا رمان‌های پست‌مدرن، استفاده می‌شوند و کاربست چشم‌بسته این مفاهیم، بدون توجه به دقیق بودن آن‌ها، امری طبیعی است.

در سایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در قسمتی از این کتاب می‌خوانیم:

سازندگان چیزها بر ویژگی‌های آن چیزها تاثیر می‌گذارند.

اما این همه ماجرا نیست. فرض کنید که تیغه چوب هاکی خود را با لایه‌ای از اپوکسی، که به دست آلیس نامی در کارخانه‌ای دیگر تولید شده است، بپوشانید. اگر اپوکسی متفاوت می‌بود چوب هاکی نیز ویژگی‌های متفاوتی می‌داشت، با وجود این آلیس نقش سازنده چوب هاکی را ایفا نمی‌کند. چرا؟ شاید چون تولید اپوکسی کنشی نیست که معرف نقش سازنده چوب هاکی باشد. اما این فرض نمی‌تواند صحیح باشد. ساخت چوب هاکی فقط شکل دادن چوب نیست و اگر اپوکسی خودتان را برای چوب هاکی می‌ساختید آن‌گاه کنش شما بخشی از ایفای نقش سازنده چوب هاکی می‌بود.

پاسخ این است که ما چیزها را به طور عادی با قصد قبلی می‌سازیم. البته همیشه هم این‌گونه نیست چون ممکن است شخصی تصادفا چوب هاکی بسازد اما کسی که همیشه چوب‌های هاکی را صرفا از روی تصادف می‌سازد نقش سازنده چوب هاکی را ایفا نمی‌کند. آن شخص فقط در صورتی نقش سازنده چوب هاکی را ایفا می‌کنند که قصد ساختن آن را داشته باشد. پس کنش‌هایی که معرف نقش سازنده هستند با قصد قبلی انجام می‌شوند:

هر شخص فقط در صورتی با انجام دادن کنشی نقش سازنده فلان‌چیز را ایفا می‌کند که آن کنش با نیت ساخت فلان چیز انجام شود و اگر کنش انجام نمی‌شد فلان‌چیز آن ویژگی‌هایی را که اکنون دارد نمی‌داشت.

این استدلال مسئله آلیس را حل می‌کند. درست است که اگر اپوکسی ساخت او نمی‌بود چوب هاکی متفاوت می‌بود اما او اپوکسی را با نیت استفاده در ساخت چوب هاکی نساخته است، پس این شیوه همکاری او را به سازنده چوب هاکی تبدیل نمی‌کند. اما اگر همان اپوکسی را با نیت ساخت چوب هاکی بسازید می‌توان گفت که سازنده چوب هاکی هستند.

این کتاب با ۲۱۵ صفحه مصور، ۷۷۰ نسخه و قیمت ۲۱ هزار تومان منتشر شده است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین10 ساعت قبل
اگر تصویری شفاف از آینده برای مسافر یا مسافران جاده کوشش و تلاش ایجاد نشود انگیزه قوی برای قدم برداشتن در مسیر یا مقابله با مشکلات و موانع به وجود نمی‌آید. اگر جمال یار مقصد واضح و روشن شود خارهای مغیلان را نیز می‌توان به خوشی تحمل کرد، اما اگر رسیدن به مقصود چندان قطعی نباشد یا چشم اندازی روشن از آن ترسیم نشود آن وقت کوچک‌ترین بهانه‌ها نیز می‌توانند حرکت را متوقف سازند. موفقیت امام این بود که اولا هدف را بسیار واضح و شفاف معین کرد و از قدس به عنوان نقطه کانونی مبارزات سخن گفت و ثانیا اجماع گسترده و توافق عمومی بر سر آن ایجاد کرد. در این باور «قدس» نه تنها قبله اول مسلمین بلکه مقصد پایانی همه آزادگان جهان است که زباله دان بارزترین جلوه مجسم شیطان یعنی صهیونیسم خواهد بود. این گونه بود که امام خمینی با هدف گذاری قدس به عنوان مقصد این حرکت جهانی مسیری شفاف برای مبارزه امروز و چشم اندازی روشن برای پیروزی فردا ترسیم کردند.
صدا و سیماصدا و سیما12 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از هفته نامه صدا وسیما و روابط عمومی شبکه جهانی الکوثر، در حاشیه شورای مدیران این شبکه، در مراسمی از خانم «فاطمه ابراهیم» بابت کسب عنوان «بهترین مجری زن» از نگاه مخاطبان، برای اجرای اخبار این شبکه، تقدیر و تشکر شد. فاطمه ابراهیم، مجری جوان و لبنانی شبکه جهانی الکوثر، کارشناس ارشد روزنامه نگاری و فارغ التحصیل دانشگاه علامه طباطبائی است و از سال ۱۳۹۲ با عنوان دبیرخبر، خبرنگار و مجری با این شبکه همکاری داشته است. همچنین در این جلسه، از آقای «لیث جعفر حسین» بابت کسب عنوان «بهترین مجری مرد از نگاه مخاطبان» برای اجرای قابل تحسین در برنامه زنده «مع المشاهدین» تشکر و تقدیر شد. لیث جعفرحسین، فارغ التحصیل مدرسه عالی آموزش فیلم سازی و لیسانس علوم قرآنی است و از سال ۱۳۷۵ تاکنون، تحت عنوان مجری، تهیه کننده، دوبلور، مترجم و فیلم نامه نویس در سیمای عربی و شبکه الکوثر مشغول به فعالیت است. برنامه مع المشاهدین که از سال ۱۳۸۵ روی آنتن شبکه الکوثر رفته است با دعوت از چهره‌های شاخص سینما و تلویزیون ایران، به معرفی آثار فاخر و پرمخاطب ایرانی به جهان عرب می‌پردازد و از جایگاه ویژه‌ای درمیان مخاطبان شبکه جهانی الکوثر در سراسر دنیا برخوردار است.
پارس نیوزپارس نیوز16 ساعت قبل
بعد از گذشت ۱۰ سال، امین تارخ با حضور در نمایش «مارلون براندو» که قرار است در تماشاخانه سپند اجرا شود، به صحنه تئاتر بازمی‌گردد. دکتر کوثر را بیشتر در تئاتر مولوی می‌دید که به نظرش می‌رسد بخش عمده یادگیری‌اش از آن دوران آغاز شد. به نظرش، واقعا کار درستی بود و به قطع یقین اگر کارگردانی دکتر محمد کوثر نبود، کار این‌چنین نمی‌شد. به نظر فریدون جیرانی، کارگردان سینما که بازی تارخ را در نمایش اتللو دیده است، بهترین بازی نمایش اتللو، «یاگو» یی است که تارخ اجرا کرده. امین تارخ نقش اصلی سریال بوعلی سینا را بازی می‌کند و زنده‌یاد فیروز بهجت‌محمدی، زنده‌یاد جمشید لایق، اسماعیل محرابی، چنگیز وثوقی، سرور نجات‌‌الهی و … دیگر بازیگران این مجموعه هستند.

امسال؛ ایجاد ۶۸ هزار شغل شناسنامه دار

صدا و سیماصدا و سیما10 ساعت قبل
در اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات از برنامه جلوتریموزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در اتصال مدارس به شبکه ملی اطلاعات ۶ درصد از برنامه جلوتریم. نماینده سؤال کننده پس از پاسخ وزیر گفت: ​ آمار و ارقام در دست ما با سخنان وزیر مغایرت دارد و براساس برنامه ششم توسعه و برنامه‌های بودجه ۹۷ و ۹۸، همه احکام متوجه وزارت ارتباطات است و اینکه کدام دستگاه در این بخش باید چه جایگاهی داشته باشد مهم است، اما اصل محور، وزارت ارتباطات است. ادیانی راد هم گفت: بحث هوشمندسازی مدارس و سیاست‌های ابلاغی، در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و در مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و در بودجه‌های سنواتی تأکید شده، اما اتفاقی نیفتاده است. محمدرضا عارف رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات نیز که ریاست جلسه را بعهده داشت، گفت: ​البته باید تقاضایی از وزارت آموزش و پرورش هم باشد تا وزارت ارتباطات ورود کند. در نهایت مقرر شد جلساتی میان وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات و فناوری اطلاعات در این خصوص برگزار و در آینده‌ای نزدیک دوباره این موضوع در کمیسیون آموزش مطرح شود.
صدا و سیماصدا و سیما9 ساعت قبل
تشریح استعداد نیرو‌های شرکت کننده در عملیات بیت‌المقدسعملیات بیت‌المقدس یکی از مهمترین عملیات‌های دفاع مقدس است که بعد از عملیات‌های ثامن الائمه، طریق القدس، فتح‌المبین برای آزادسازی مناطق جنوبی تحت تصرف دشمن انجام شد. در این عملیات گسترده بیش از ۱۹ هزار نفر از نیرو‌های بعثی به اسارت سپاه اسلام درآمدند و استعداد زیادی نیرو‌های دشمن بعثی اعم از نیروی پیاده و مکانیزه منهدم شدند. اجرای عملیات بیت المقدس با حضور ۴ قرارگاه عملیاتیچهار قرارگاه چهار قرارگاه قدس، فتح، نصر و فجر کنترل و هدایت عملیات بیت المقدس را بر عهده داشتن طبق طرح عملیات بیت المقدس باید در چهار مرحله به انجام می‌رسید؛ نخست حمله قرارگاه قدس در شمال و اجرای عملیات عبور از رودخانه کارون توسط قرارگاه فتح و نصر و تامین سر پل در غرب کارون بود. عملیات بیت المقدس دهم اردیبهشت ماه سال ۶۱ تا پایان سوم خرداد سال ۶۱ به مدت عملیات ۲۵ روز انجام شده و وسعت مناطق آزاد شده در عملیات بیش از پنج هزار و ۴۰۰ کیلومتر مربع عنوان شده است. این عملیات در محدوده رود‌های کرخه کور و نیسان در شمال منطقه عملیات، رودخانه کارون در شرق منطقه عملیات، خرمشهر و اروند رود در جنوب منطقه عملیات و بالاخره کرانه هورالعظیم و اروند رود از حوالی نشوه تا بصره در خاک عراق در غرب، انجام شد و وسعت این محدوده عملیاتی بیش از ۸ هزار کیلومتر مربع بود.
عصر ایرانعصر ایران16 ساعت قبل
این در حالی است که ممکن است فردی که ظاهر عادی و حتی غیرعادی دارد بسیاری مذهبی‌تر از کسانی باشد که ادعای مذهبی بودن دارند. عصرایران؛ مصطفی داننده- این روزها متهمان فسادهای مالی و بانکی، صف به صف رو به روی میز قاضی می‌نشینند و از خود در برابر اتهام‌های وارده دفاع می‌کنند. بسیاری از این متهمان یک وجه اشتراک مهم با هم دارند؛ آنهم چهره ظاهر الصلاح است. در جامعه ایرانی هر کسی این شمایل را داشته باشد، مردم او را فردی مذهبی قلمداد می‌کنند. وقتی در استخدام‌ها از نماز جمعه، شلوار لی و نداشتن ماهواره سخن به میان می‌آید باید انتظار این را هم داشت که در دادگاه‌های فساد مالی چهره‌های به ظاهر مذهبی را هم دید.

نظرها

اخبار بیشتر