انتشار دو کتاب فلسفی و یک کتاب روان‌درمانی
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. فرهنگ
انتشار دو کتاب فلسفی و یک کتاب روان‌درمانی

انتشار دو کتاب فلسفی و یک کتاب روان‌درمانی

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ترجمه کتاب‌های «فلسفه دین افلاطونی»، «فلسفه هنر رایانه‌ای» و «ویتگنشتاین و روان‌درمانی» راهی بازار شد.

به گزارش ایسنا، کتاب «فلسفه دین افلاطونی: از منظر پویشی» نوشته دانیل ا. دامبروفسکی با ترجمه علیرضا حسن‌پور و طیبه حجت‌زاده در ۲۱۶ صفحه با شمارگان ۷۷۰ نسخه و قیمت ۲۱هزار تومان در نشر ققنوس منتشر شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: تأثیر عظیم آرای افلاطون در تاریخ فلسفه و الهیات در ادیان ابراهیمی عمدتا عبارت از این مدعاست که کمال الهی بدان معناست که بزرگترین موجود متصور را موجودی ایستا تلقی کنیم. ادعای کتاب حاضر این است که این تأثیر را باید بیشتر حاصل دریافت ارسطو از خدا به مثابه محرک نامتحرک دانست. تفکر افلاطون مسلما پیچیده‌تر از این است. به تعبیر دقیق‌تر، وجود خدا چه بسا ثابت باشد، اما فعلیت خدا در معرض سیلانی پیوسته و ستودنی است.

انتشار دو کتاب فلسفی و یک کتاب روان‌درمانی - 3

همچنین کتاب «فلسفه هنر یارانه‌ای» نوشته دومینیک مک‌آیور لوپس با ترجمه عرفان قادری در ۲۱۵ صفحه با شمارگان ۷۷۰ نسخه و بهای ۲۱هزار تومان در نشر یادشده عرضه شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: هنر رایانه‌ای چیست؟ آیا مفاهیمی چون «معنا»، «گونه»، یا «بیان» که معمولا به کار تفکر درباره هنر می‌آیند، در مورد هنر یارانه‌ای نیز کاربرد دارند؟

«فلسفه هنر رایانه‌ای» نخستین کتابی است که به بررسی این مسائل می‌پردازد. دومینیک لوپس نشان می‌دهد که هنر یارانه‌ای برخی اصول بنیادین شیوه‌های سنتی تفکر درباره هنر و آفرینش هنری را به چالش می‌کشد و می‌گوید برای فهم این گونه هنری باید ایده‌هایی چون «تعاملگری» و «کاربر» را در مرکز توجه قرار دهیم. نگارنده با بهره‌گیری از مثال‌های فراوان، نقش هنرمند و کاربر هنر رایانه‌ای را از سازندگان و مخاطبان هنرهای سنتی متمایز می‌سازد و استدلال می‌کند که هنر رایانه‌ای امکان درک بهتر نقش فناوری به مثابه رسانه‌ای هنری را فراهم می‌کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

انتشار دو کتاب فلسفی و یک کتاب روان‌درمانی - 8

دیگر کتاب منتشر شده در نشر ققنوس، «ویتگنشتاین و روان‌درمانی: از پارادوکس به حیرت» نوشته جان هیتون با ترجمه پرویز شریفی درآمدی و لیلا طورانی است که در ۲۶۴ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۲۵ هزار تومان راهی بازار شده است.

در نوشته پشت جلد کتاب عنوان شده است: یکی از اهداف این کتاب این است که نشان دهد چگونه سردرگمی درباره کارکرد واژه‌ها خیالات باطلی ایجاد می‌کند که ما را به بند می‌کشند. این موضوع نه فقط برای افرادی که به دنبال کمک هستند، بلکه برای جامعه‌ای نیز که پذیرای خیال باطل است تأثیرات مخربی به همراه دارد. ما با تمرکز بر کاربرد واقعی نشانه‌ها، به دنبال راهی برای تضعیف «خودکامگی» این باور هستیم که فرایندهای درونی ذهنی علل افکار و رفتارهایمان هستند. این باور نادرست مبتنی بر این تصور است که واژه‌هایی مانند «فکر»، «باور»، «شهوت»، «نیت» و «احساس» به حالات، ابژه‌ها و فرایندهای موجود در جهان درونی ذهن یا مغز اشاره دارند که علت رفتار محسوب می‌شوند. در نتیجه این باور، تصور می‌کنیم که جست‌وجوی ناخودآگاه یا مغز به رهایی از تعارض‌های ذهنی می‌انجامد. این تصویر به دلیل فهم محدودکننده ما از زبان به وجود می‌آید. در این تصویر به روش‌های مختلف کاربرد کلمات و بافتاری‌ که کلمات در آن استفاده می‌شوند توجه نشده است.

انتشار دو کتاب فلسفی و یک کتاب روان‌درمانی - 11

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

از دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعات

صدا و سیماصدا و سیما17 ساعت قبل
کلاکت ۲۷ تیراز دعوای سینما و کتاب تا بی کاغذی مطبوعاتاختلاف نظر بین پردیس سینمایی و باغ کتاب، مطبوعات همچنان کاغذ ندارند و … از عناوین مهم کلاکت هستند

آینده بهتر در الکامپ ۹۸

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
آینده بهتر؛ این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما؛ آینده بهتر، این شعار بزرگترین رویداد فناورانه کشور در حوزه فناوری اطلاعات با عنوان الکامپ که خدمات متنوع برای مخاطبان به ارمغان آورده است. بیش از ۵۰۰ کسب و کار نوپا در این رویداد حاضر شده‌اند تا درست در دست هم توسعه اشتغال و خدمات را عرضه کنند؛ این نمایشگاه تا ۳۱ تیرماه میزبان علاقه‌مندان است.

جشنواره بین المللی فیلم شهر

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، جشنواره بین المللی فیلم شهر با تقدیر از دو پیشکسوت سینما و تلویزیون پروانه معصومی و داوود اسدزاده کار خود را آغاز کرده است.

ساختمان‌های عجیبی که هوش از سرتان می‌برد+ تصاویر

4+
الفالف1 روز قبل
برترین‌هابرترین‌ها1 روز قبل
هیروکازو کورئیدا با فیلم جدیدش افتتاحیه جشنواره ونیز ۲۰۱۹ را رقم می‌زند. ایتن هاوک، ژولیت بینوش و کاترین دونو در این فیلم که «حقیقت» نام دارد بازی می‌کنند. خبرگزاری مهر: فیلم «حقیقت» جدیدترین ساخته هیروکازو کورئیدا که سال پیش با فیلم «دله‌دزدها» نخل طلای جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد، برای افتتاحیه جشنواره فیلم ونیز ۲۰۱۹ امسال انتخاب شد. این فیلم که در آن کاترین دونو، ژولیت بینوش و ایتن هاوک بازی کرده‌اند، از فیلم‌های بخش رقابتی هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز خواهد بود. کورئیدا کارگردان، تهیه‌کننده، فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر ۵۷ ساله ژاپنی در این باره گفت: بسیار خوشحالم که فهمیدم فیلم جدید من برای افتتاحیه بخش رقابتی جشنواره انتخاب شده است.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، ‏نوزده تیرماه سال جاری، محسن حاجی میرزایی دبیر هیات دولت در نامه‌ای به نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه یک دستور عجیب را از سوی رئیس جمهور تاکید کرده است. در این نامه آمده است که اعتبارات صداوسیما پس از تایید دو نماینده رییس جمهور، در شورای نظارت سازمان تخصیص داده شود. در همین راستا برخی از اخبار حکایت از این دارد که تخصیص بودجه سه ماهه دوم صداوسیما صفر شده و بناست با ندادن بودجه به این سازمان از سوی دولت، اعمال فشار بیشتری برای پذیرفتن شرایط به صداوسیما وارد شود.

نظرها

اخبار بیشتر