تشدید اختلافات در میان کشورهای اروپا؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می‎رود؟
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. میزان‌آنلاین
  4. سیاسی

تشدید اختلافات در میان کشورهای اروپا؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می‎رود؟

خبرگزاری میزان- اتحادیه اروپا شاهد چالش‌های داخلی و بینادولتی است که هر روز بر عمق و گستره آن افزوده می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری میزان، چالش‌ها و اختلافات درونی اتحادیه اروپا در ماه‌ها و هفته‌های اخیر بیش از پیش آشکار شده است.

کشور‌های اروپایی در سال ۲۰۱۸ شاهد اختلافات و بحران‌های درونی شدیدی بوده‎اند. فرانسه از نوامبر ۲۰۱۸ تاکنون با چالش سیاسی- اجتماعی بزرگی موسوم به جلیقه زرد‌ها روبرو بوده است. پاریس که در ابتدا به سرکوب اعتراضات سراسری ناشی از افزایش مالیات بر سوخت پرداخت، در نهایت مجبور به عقب نشینی و لغو آن قانون شد، اما اعتراضات گسترش یافته و به تظاهرات ضد دولتی و افزایش سرسام آور هزینه‌های زندگی مبدل شد.

تشدید اختلافات در میان کشورهای اروپا؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می‎رود؟ - 3

این اعتراضات با گسترش به سراسر اروپا سبب بروز تظاهرات‌های ضد دولتی در انگلیس، اتریش، هلند، بلژیک و … شد.

انگلیس نیز در تلاش برای خروج از اتحادیه اروپا دچار بحران عمیق سیاسی بی سابقه‌ای شده و نبرد میان پارلمان و دولت انگلیس در موضوع برگزیت همچنان ادامه دارد. با رد توافق خروج مدنظر «ترزا می»، پارلمان این کشور به بررسی رای عدم اعتماد پرداخت که در نهایت می‌توانست آرا لازم را کسب کند.

در خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

تشدید اختلافات در میان کشورهای اروپا؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می‎رود؟ - 7

گذشته از بحران‌ها و اختلافات داخلی کشور‌های اروپایی که نمونه‎هایی از آن ذکر شد، اتحادیه اروپا با بحران دیگری نیز مواجه است؛ اختلاف کشور‌های عضو اتحادیه اروپا.

در این راستان می‌توان به جنگ لفظی پاریس و رم اشاره کرد که به احضار سفیر ایتالیا در فرانسه انجامید. این اختلافات که چندی است ادامه دارد روز چهارشنبه گذشته با اظهارات سالوینی وزیر کشور ایتالیا علیه فرانسه وارد فاز جدیدی شد.

تشدید اختلافات در میان کشورهای اروپا؛ اتحادیه اروپا به کدام سو می‎رود؟ - 10

سالوینی از مردم فرانسه خواست تا در انتخابات پارلمان اروپا به حزب «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه رای ندهند

از سوی دیگر، برگزیت نیز به این چالش‌ها و تقابل‌ها دامن می‌زند. عدم تجدید نظر در توافق با انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا سبب بروز اظهارنظر‌ها و آشکار شدن اختلافات در اتحادیه اروپا شده است.

به نظر می‌رسد شدت این تنش‌ها به حد هشدار رسیده است. امضای توافق همکاری فرانسه و آلمان نیز در همین راستا قابل تفسیر است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

دست و پا زدن …

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ آمریکایی‌ها پس از هدف قرار گرفته شدن پهپاد جاسوسی‌شان در منطقه، برای کم کردن خجالت‌شان از این رسوایی در ژستی تبلیغاتی از تحریم‌های جدید سخن می‌گویند؛ تحریم‌هایی که به نظر می‌رسد بیشتر از آنکه واقعیت داشته باشد، سروصدا است. آمریکایی‌ها در هشت ماه گذشته، هر تحریمی را که می‌توانستند انجام داده‌اند و دیگر تحریمی باقی نمانده؛ بنابراین ادعای مقامات آمریکایی بیشتر یک ژست تبلیغاتی برای به‌اصطلاح حفظ آبروی رفته خود در مقابل ایران و رسوایی هدف قرار گرفته شدن پهپاد فوق پیشرفته جاسوسی آر کیو-۴ است. اما آمریکایی‌ها همان زمان که از تحریم سخن می‌گویند، دستانشان را برای مذاکره هم دراز کردند؛ وزیر خارجه آمریکا ثانیه‌هایی پس از صحبت از تحریم‌های به‌اصطلاح جدید، از آمادگی واشنگتن برای مذاکره بی قید و شرط هم گفت. آمریکایی‌ها در یک رفتار پیچیده که حاکی از گیج شدن آنهاست از یک طرف تحریم‌های جدید را به رخ می‌کشند و از سوی دیگر باب مذاکره را باز می‌کنند، ​آن هم همراه تحریم، بدون آن که نگاهی به بدعهدی‌های گذشته خود چه در خروج از برجام و چه در دوران مذاکرات و توافق بیاندازند سابقه بدی که به ملت ایران نشان داده مذاکره زیر بار تحریم، تسلیم است. به نظر می‌رسد کاخ سفید این روز‌ها در اتاق فکر خود، ایده جدیدی ندارد، تکرار واژه تحریم بدون داشتن برگ برنده‌ای در دست، گفتن چند باره مذاکره بدون نشان دادن حسن نیت و کارنامه سیاه بدعهدی‌ها همه نشان از افول امریکا در مقابل تفکر مقاومت دارد، تفکری که تاثیرات آن بتدریج درحال آشکار شدن است.

همراهی آمریکا با جنگ طلبی‌های عربستان و رژیم صهیونیستی در منطقه

صدا و سیماصدا و سیما22 ساعت قبل
ما با رئیس جمهوری در آمریکا طرف هستیم که اول کسی است که فکر می‌کند جنگ با ایران چیزی است که برای این کشور (آمریکا) خوب است. اگر فکر می‌کنید که جنگ کار بیهوده‌ای است, باید بگویم که جنگ در عراق یک فاجعه بود. من این را از صمیم قلب می‌گویم که جنگ با ایران حتی بدتر خواهد بود, انسان‌های بیشتری می‌میرند. ما نزدیک هجده سال است که در افغانستان هستیم, این کار پایان ندارد. آمریکا در حال از دست دادن مردان و زنان و تریلیون‌ها دلار پول در جنگ‌های بی پایان خاورمیانه است.

ایران، یک - آمریکا، هیچ؛ بلوف‌های «نورثروپ گرومن» سازنده پهپاد ساقط‌شده RQ-۴ درباره جنگ با جمهوری اسلامی

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز23 ساعت قبل
توضیح، این‌که «گلوبال هاک» (Global Hawk) به معنای «شاهین جهانی» نامی است که معمولا برای اشاره به سری پهپادهای خانواده RQ-۴ از آن استفاده می‌شود و «نورثروپ گرومن» نیز ابرکمپانی نظامی-صنعتی سازنده این پهپادهاست (جزئیات بیش‌تر). اما برای درک بهتر این‌که نورثروپ گرومن چگونه پنتاگون و اکنون ترامپ را فریب داده است، ادامه این گزارش را بخوانید. در آن سند که تبلیغ نورثروپ گرومن برای محصولش به شمار می‌رفت، جنگ «در آن زمان تخیلی» با ایران به شدت پررنگ شده بود. روی هم رفته، نورثروپ گرومن به پنتاگون پیشنهاد کرده است تا ۱۵۷ پهپاد گلوبال هاک از این کمپانی خریداری کند. این‌بار نیویورک‌تایمز گزارش داد که ترامپ دستور حمله به ایران را صادر کرده، اما ناگهان این دستور را پس گرفته است [۷].

هدفگیری پهپاد آمریکایی با سامانه ساخت ایران

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر محمد جواد ظریف با رد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه این سامانه روسی بوده است، اظهار داشت: من در این زمینه‌ها تخصص ندارم ولی این سامانه ایرانی بوده و این باعث افتخار ملت ایران است که به این حد از پیشرفت در عرصه دفاعی دست یافته‌ایم.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
آنها مدعی شده‌اند که در همان روز بعد از سرنگونی پهپاد آمریکایی و به تلافی حمله به نفتکش‌ها، سامانه‌های تسلیحاتی و تجهیزات موشکی ایران هدف حملات سایبری آمریکا قرار گرفت. بر این اساس، آنها در ادامه ترسیم واکنش‌های مختلف کاخ سفید نسبت به سرنگونی پهپاد متجاوز به حریم هوایی ایران، «حملات سایبری» را از طریق رسانه‌های خود مطرح کرده و بازتاب دادند. هرچند که مسئولان ذیربط در ایران، بارها اعلام کرده‌اند که در این سال‌ها، تعداد حملات سایبری افزایش یافته اما متخصصان کشورمان توانسته‌اند آنها را دفع کنند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همین رابطه امروز (دوشنبه) در توئیتر خود از تروریسم سایبری علیه ایران نوشت و از دفع ۳۳ میلیون حمله سایبری در سال گذشته خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی افزود: «رسانه‌ها از صحت حمله سایبری ادعایی به ایران پرسیدند.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین13 ساعت قبل
خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ رویدادهایی را در پی داشت که در نهایت به بحران کنونی منجر شدند. کارزار فشار حداکثری ترامپ، ایران را در گرفتار کرده است. به این ترتیب، پیش‌بینی می‌شود که در ۶۰ روز آینده تنش‌ها بین دو کشور افزایش پیدا کند. مقامات آمریکایی هرگز توضیح نداده‌اند که خروج از توافق هسته‌ای با ایران چگونه می‌تواند مانعی مقابل حمایت‌های ایران از تهدید کردن متحدان آمریکا ایجاد کند. شاید آقای ترامپ تمایلی به جنگ نداشته باشد اما بسیاری از افراد نزدیک به او از اقدام نظامی حمایت می‌کنند.

نظرها

اخبار بیشتر

پربحث‌ترین خبرها


سپاه می‌گوید پهپاد آمریکا رو سرنگون کرده، پنتاگون می‌گوید پهپادی نداشتیم

4 روز قبلپوشش خبری3

محمد یا محمدرضا؛ کدامیک از برادران خاتمی دروغ می‌گوید؟ + فیلم

3 روز قبلمشرق‌نیوز2

افشاکنندگان فسادهای مسئولان مورد حمایت قرار گیرند

4 روز قبلفارس2

ضوابط ویژه برای رفتار بازیگران مشهور در سفر به خارج

2 روز قبلعصر ایران1

کشف حجاب ستاره اسکندری در ترکیه + فیلم

3 روز قبلرکنا1

فیلمی از لحظه انهدام پهپاد امریکایی توسط سامانه سوم خرداد

4 روز قبلالف1

واکنش ترامپ به انهدام پهپاد گلوبال هاوک؛ چه کسی اشتباه بزرگ را کلید زد؟

4 روز قبلخبر فوری1

پرونده| زیست شبانه در تهران؛ از شب‌های رمضان تا اولتیماتوم پلیس

4 روز قبلخبرآنلاین1

حاشیه‌های مناظره زاکانی و تاجزاده/فردی که قرار بود جانشین زنگنه شود/چرا دادگاه محمدرضا خاتمی به صورت کامل از تلویزیون پخش نمی‌شود؟

5 روز قبلالف1

الکترونیک کردن خدمات و اجرای طرح کاداستر

5 روز قبلصدا و سیما1