انتقاد سرپرست وزارت بهداشت از آموزش دندانپزشکی/ عدم بهبود شاخصها
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
انتقاد سرپرست وزارت بهداشت از آموزش دندانپزشکی/ عدم بهبود شاخصها

انتقاد سرپرست وزارت بهداشت از آموزش دندانپزشکی/ عدم بهبود شاخصها

مهرخبرگزاری مهر |
سرپرست وزارت بهداشت با انتقاد از اینکه آموزش دندانپزشکی در کشور بدون در نظر گرفتن جامعه انجام می شود از معاون آموزشی خواست نیروهای رده میانی با رویکرد بهداشت دهان و دندان تربیت شوند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی در سی و هشتمین نشست شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی اظهار داشت: در عرصه دندانپزشکی کشور باید چشم‌ها را شست و جور دیگر دید. سال ۶۹ که به عنوان معاون بهداشت به وزارت بهداشت آمدم، اولین کارم راه اندازی دفتر بهداشت دهان و دندان بود، بنابراین در عرصه دندانپزشکی باید نگاه و رویکرد ویژه‌ای داشته باشیم و باید از دندانپزشکی به سمت سلامت دهان و دندان حرکت کنیم.

وی افزود: تا زمانی که تغییر رویکرد ایجاد نکنیم و دندانپزشک را به عنوان مدیر سلامت دهان و دندان تلقی نکنیم، همواره با مشکل روبرو هستیم و این تغییر را باید از حوزه آموزش آغاز کنیم.

نمکی تصریح کرد: آموزش دندانپزشکی باید با رویکرد اجتماعی انجام شود و دانشکده‌ها و دانشجویان باید حضور بیشتری در بین مردم و اجتماع داشته باشند. دو سال پیش در یکی از روستاهای استان کردستان حضور پیدا کردم، اما بزرگترین و غم انگیزترین آفت نظام سلامت آنجا بود که در این روستاها در دهان هیچ مرد و زن بیشتر از ۳۰ ساله، دندان طبیعی و سالم نبود و دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده بود.

سرپرست وزارت بهداشت با بیان اینکه آموزش دندانپزشکی در کشور بدون در نظر گرفتن جامعه انجام می‌شود، افزود: آموزش‌های دندانپزشکی، از جامعه جدا است و در حوزه سلامت دهان و دندان، کار اساسی نکرده‌ایم چون شاخص DMF (تعداد دندان‌های پوسیده، کشیده و پرشده) بهبود نیافته است.

وی گفت: سال ۵۷ در کشور شاخص مرگ نوزادان ۱۳۰ در هر هزار تولد زنده بود که امروز به ۹ در هر هزار تولد زنده رسیده و یا شاخص مرگ و میر کودکان از حدود ۱۲۰ در هر هزار تولد زنده به ۱۳ رسیده و میزان مرگ و میر مادران باردار ناشی از عوارض حاملگی از ۲۴۵ در هر ۱۰۰ هزار تولد زنده به ۱۹ در هر ۱۰۰ هزار تولد زنده کاهش یافته است، اما چرا در شاخص‌های سلامت دهان و دندان پیشرفت چندانی نداشته‌ایم؟ چون دانشکده‌های دندانپزشکی به عنوان مدیر نظام بهداشتی در جامعه حضور نداشته‌اند.

نمکی یادآور شد: نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان یکی از مشکلات کشور است چون به آموزش‌های جامعه نگر و تربیت نیروهای رده میانی با رویکرد بهداشتی، توجه نکرده‌ایم.

وی گفت: اولین تقاضای من از دکتر لاریجانی، معاون آموزشی وزارت بهداشت این بود که باید نیروهای رده میانی با رویکرد بهداشتی برای دهان و دندان تربیت کنیم که آموزش‌های همگانی در بخش بهداشت دهان و دندان تقویت شود و اگر در موضوع پیشگیری، تلاش کرده و گروه‌های هدف مانند دانش آموزان مدارس را تعریف کنیم، موفقیت‌های زیادی داشته‌ایم. هر قدر بر روی تربیت نیروهای بهداشتی برای بهداشت دهان و دندان، آموزش همگانی و سیستم ارجاع در نظام شبکه، هزینه کنیم، کار درستی انجام داده‌ایم.

سرپرست وزارت بهداشت تاکید کرد: «داگلاس نورس» که یکی از تئوری پردازان توسعه و برنده جایزه نوبل است اعتقاد دارد که اگر می‌خواهید ببینید که یک جامعه در حال پیشرفت است یا خیر، به جای توجه به چاه‌های نفت، مدارس آن را ببینید و اگر در مدارس، دانش آموزان دانش پژوه و فهیم داشته باشیم، قطعا کشور در حال توسعه و پیشرفت است. بنابراین بهترین محیط برای انجام کار بهداشت دهان و دندان، مدرسه است.

در وبسایت خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

وی افزود: مادر من یک زن قالیباف بود، اما از زمان کودکی، مراقبت از دندان را به بنده آموخت و تمام سال‌های عمرم به جز در موردی که سنگی در غذا، باعث آسیب به دندانم شد، روی یونیت دندانپزشکی ننشستم و این آموزش و مراقبت را مدیون مادرم هستم.

نمکی با اشاره به ضعف ارتباطات بین رشته در حوزه دندانپزشکی، تاکید کرد: ارتباطات بین رشته‌ای در دندانپزشکی بسیار کم است و آموزش‌ها باید با کمک سایر گروه‌های آموزشی ارائه شود و می‌توان کارهای مشترکی انجام داد.

وی درخصوص سهمیه‌های پذیرش دانشجویان در رشته‌های مختلف از جمله دندانپزشکی، گفت: قوانینی در کشور وجود دارد که به حوزه آموزش، آسیب‌های زیادی می‌زند و برخی متوجه نیستند که دفاع از برخی افراد به معنای دادن مدرک تحصیلی به آنها نیست، بنابراین باید در مورد سهمیه‌ها و تعداد دانشجویان رشته دندانپزشکی، بازنگری کرده و از توسعه ناموزون جلوگیری کنیم.

سرپرست وزارت بهداشت گفت: البته باید به گونه‌ای مدیریت کنیم که مردم در عرصه دندانپزشکی کشور، احساس ناامنی نکنند که برای این کار باید به پیشگیری اهمیت بیشتری دهیم و از سوی دیگر، در اصلاح تعرفه‌ها و نظام بیمه‌ها اقداماتی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد: به یکی از کشورهای اروپایی سفر کرده بودم و یکی از همکاران پزشکی ایرانی ما که در آن کشور سکونت داشت، کارت باشگاه ورزشی بسیار مجهزی داشت و عنوان می‌کرد که کارت باشگاه از سوی بیمه به او داده شده و در آن کشور، اگر به تعداد مشخصی در باشگاه ورزشی حضور پیدا کرده و اقدام به تحرک و فعالیت بدنی داشته باشند، در سال آینده، حق بیمه کمتری دریافت می‌کنند، بنابراین بیمه‌ها باید پیشگیری و توانبخشی را بپذیرند چون به نفع آنها است و از هزینه‌های آنها کاسته می‌شود.

نمکی ضمن تاکید بر نقش ویژه بخش خصوصی در حوزه ارائه خدمات دندانپزشکی، گفت: هر مطب در بخش خصوصی برای ما می‌تواند یک مرکز سلامت دهان و دندان باشد. از سوی دیگر اصلاح تعرفه‌ها، تعریف جایگاه دندانپزشک خانواده در نظام ارجاع به عنوان فردی از تیم پزشکی خانواده و افزایش پوشش بیمه برای خدمات دندانپزشکی، مهم و اساسی است.

وی یادآور شد: برای تهیه برنامه آموزشی متفاوت از قبل در رشته دندانپزشکی و تقویت جامعه نگر شدن آن، همه باید کمک کنند تا بتوانیم فیلد آموزش را تغییر دهیم. امروز مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت، بسیار مهم هستند و شاخص‌های اجتماعی و اقتصادی را از آموزش‌ها حذف کرده‌ایم که باید به برنامه‌های آموزشی اضافه شوند و باید فیلد آموزش را از دانشکده‌ها و یونیت‌ها به اجتماع و بین مردم ببریم.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
گزارش کیمسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان توسط میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس قرائت شد. طبق جمع‌بندی این گزارش، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کارفرما و متولی امور حمل و نقل دانشجویان در واحد علوم و تحقیقات و شرکت مهران گشت در این حادثه و در مواردی که ذکر شد مقصر هستند. همچنین با بررسی صورت گرفته مشخص شد که استفاده از تله‌کابین برای جابه‌جایی حدود ۴۰ هزار دانشجوی این واحد و با توجه به قرارگیری ساختمان‌های دانشگاه در محل‌های مختلف این مجموعه امکان منطقی ندارد. همچنین براساس این گزارش موارد متعددی از سهل‌انگاری مدیران دانشگاه آزاد و رؤسا و معاونان واحد علوم تحقیقات در خصوص بی‌تدبیری در این حادثه وجود دارد که این موارد شامل قبل از حادثه (نظیر عدم رعایت موارد ایمنی راه و عدم نظارت بر پیمانکار) و بعد از حادثه (نظیر باقی ماندن موارد عدم ایمنی) است که از سوی کمیسیون در حال پیگیری از مقامات قضائی و نتیجه آن متعاقبا به اطلاع خواهد رسید.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی: تمدن نوین اسلامی بر اخلاق دینی استوار است که مهمترین راه رسیدن به آن توجه به قرآن و فرامین الهی استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حجت الاسلام والمسلمین مختاری در نشست «تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب» که پیش از ظهر امروز در این دانشگاه برگزار شد، افزود: سخنان هوشمندانه مقام معظم رهبری درباره تمدن نوین اسلامی نشان از درایت و توجه ایشان به جامعه اسلامی دارد. وی گفت: تمدن نوین اسلامی بر اخلاق دینی استوار است که مهمترین راه رسیدن به آن توجه به قرآن و فرامین الهی است. وی تاکید کرد: یکی دیگر از شاخص‌های تمدن اسلامی، تفکر و تعقل است که به دنبال آن اجرای کرسی‌های آزاداندیشی و نظریه پردازی در دانشگاه‌های ما و دانشگاه مذاهب اسلامی برپا شد. مختاری با بیان اینکه کرسی‌ها راه ایجاد تمدن اسلامی را هموار کرده است، گفت: تحجر و قشری‌گری موجود بعضی از عالمان متعصب، دین را گرفتار عقب ماندگی کرده است و وظیفه دانشگاه مذاهب در جامعه اسلامی این است که از ترویج تفکرات متعصبانه در جامعه جلوگیری کند. رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی تاکید کرد: با رهبران اسلامی و حرکت عمومی مردم در تحقق نوین اسلامی تاثیر گذار هستند.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس؛ این مراسم در سالن بین‌المللی خلیج فارس برگزار می‌شود و حضور برای عموم آزاد و کاملا رایگان است. عملیات انهدام ۳ سومین نسخه از مجموعه بازی‌های عملیات انهدام است که داستانی رفت و برگشتی به آینده و گذشته دارد و داستان بازی از حضور در عملیات‌های بزرگی، چون فتح‌المبین، عملیات خیبر، جنگ ۳۳ روزه و … است. عملیات انهدام ۳ نفس‌گیرترین نبرد، سال گذشته موفق به کسب مقام دوم در بخش بازی مورد انتظار از نگاه مردم در هشتمین جشنواره بازی‌های ویدیویی ایران شد.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ محسن پاک آیین در نشست علمی تمدن نوین اسلامی در آیینه تقریب که پیش از ظهر امروز در دانشگاه مذاهب اسلامی برگزار شد، با اشاره به گفتمان دیپلماسی و وحدت اسامی گفت: برای رسیدن به تمدن نوین اسلامی باید وحدت اسلامی محقق شده باشد، یا به عبارتی باید میزان حداکثری از وحدت و تقریب مذاهب اسلامی را داشته باشیم تا مقدمه تحقق تمدن نوین اسلامی فراهم شود. معاون بین الملل مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری) افزود: گفتمان دیپلماسی وحدت دو جهت دارد، دیپلماسی و وحدت اسلامی؛ اگر بین دو کشور اختلاف وجود دارد به طور قطع و یقین دیپلماسی بین آن‌ها ضعیف است یا اگر امروز اختلاف در جهان اسلام وجود دارد، به یقین دیپلماسی وحدت در بین آن‌ها به خوبی محقق نشده است. پاک آیین با تأکید بر اینکه، دانشجویان دیپلمات‌های آینده وحدت اسلامی هستند، گفت: یکی از دلایلی که مقام معظم رهبری مفهوم دیپلماسی را در کنار وحدت قرار می‌دهند این است که رابطه سازی‌ها انجام شود و نگاه‌ها به صورت رو در رو به هم آمیخته شود و اختلافات به حداقل برسد. وی افزود: وجه دوم گفتمان رهبری یعنی وحدت اسلامی که لازمه تمدن اسلامی است، به این معنی است که تأکید بر اشتراکات باشد و اختلافات را کاهش دهیم نه اینکه سنی شیعه شود و بالعکس. وی با تأکید بر کاربرد دیپلماسی وحدت و اهمیت دیپلماسی اسلامی است، افزود: امروز دشمن معضلات مشترک جهان اسلام از جمله معامله قرن و وحدت امت اسلامی را هدف قرار داده است؛ بنابراین باید دیپلمات‌های وحدت اسلامی را پرورش دهیم تا بتوانیم هدف مقام معظم رهبری در تحقق وحدت اسلامی را محقق کنیم.
صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
تشریح فعالیت‌های کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشورآغاز ثبت‌نام اینترنتی مقاطع اول و دوم متوسطه مدارس شاهد​تأکید حجت الاسلام والمسلمین شهیدی بر برگزاری به موقع مجامع شرکت‌های تابعه حسب مقرراتبه گزارش خبرگزاری صدا و سیما، اداره کل توسعه و منابع انسانی بنیاد شهید و امور ایثارگران در اطلاعیه‌ای به نقل از سازمان جهاد دانشگاهی اعلام کرد: معرفی‌شدگان باید جهت اطلاع از برنامه زمان‌بندی مصاحبه شغلی با اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مربوطه یا با شماره تلفن ۴۲۵۸۱۴۶۹-۰۲۱ تماس بگیرند و در روز تعیین‌شده با اصل مدارک ذیل به تهران، خیابان کریم‌خان زند، مابین حافظ و عضدی شمالی، پلاک ۱۶۱، مرکز آموزش کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران (کانون ارزیابی) مراجعه کنند. مدارک موردنیاز برای مصاحبه استخدامی داوطلبان ششمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور جهت استخدام در بنیاد شهید و امور ایثارگران به این شرح است:۱- مدرک زبان انگلیسی معتبر (TOLIMO، MSRT، TOFFEL، IELTS) ۲- برگزیدگان علمی دانشجویی: داوطلبانی که دارای رتبه اول در مقطع تحصیلی میان دانشجویان هم رشته و هم ورودی خود هستند، باید کارنامه تحصیلی خود را که رتبه داوطلب در آن ذکرشده و یا گواهی معتبر از دانشگاه در روز مصاحبه ارائه کنند. همچنین ارائه گواهی معتبر برای برگزیدگان المپیاد‌های علمی دانشجویی ضروری است.۳- گواهی چاپ مقاله یا ارائه مقالات علمی - پژوهشی (داخلی و خارجی)، علمی - ترویجی (داخلی و خارجی) مقالات چاپ‌شده در کنفرانس‌ها و همایش‌های معتبر ملی نمایه شده در (ISC و CIVILICA) و همایش‌های بین‌المللی۴- کتاب تألیفی و یا ترجمه.۵- ثبت اختراع: گواهی ثبت اختراع مورد تأیید مراجع ذیصلاح (سازمان ثبت‌اسناد و املاک کشور و با بنیاد ملی نخبگان).۶- کسب مقام در جشنواره‌های علمی و یا هنری، کسب مقام در المپیاد‌های علمی، جشنواره‌های معتبر علمی (خوارزمی، جوان خوارزمی، رازی و فارابی) و فناوری، هنری، فرهنگی و ادبی، دینی، رسانه، کودکان و نوجوانان، زنانه دولت و نهادها، سینمایی۷- گواهینامه بین‌المللی کاربری رایانه (ICDL) از مراکز و مؤسسات تأیید صلاحیت شده توسط سازمان اداری و استخدامی کشور۸- داشتن مدرک معتبر نرم‌افزار تخصصی مرتبط با شغل. مدیرکل مسکن و امور گلزار‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران و رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور به تشریح فعالیت‌های این کمیته در سال ۱۳۹۷ پرداخت. خداکرم کولیوند رییس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور با بیان اینکه این کمیته با تلاش‌های صورت گرفته در طی سال ۱۳۹۷ عملکرد مثبتی داشته است افزود: این کمیته با حضور نمایندگان ۱۴ دستگاه مشمول قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت و بر اساس تقویم اجرایی خود اقدام به برگزاری ۱۰ جلسه منظم ماهانه کرده است. وی گفت: این کمیته در سال گذشته با مباحث زیادی درباره مناسب‌سازی روبرو بود و در ابتدا اقدام به تدوین آیین‌نامه اجرایی ماده ۳ قانون جدید حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت کرد و با پیشنهاد این آیین‌نامه به کمیسیون ویژه تدوین در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گام بسیار خوبی در زمینه مناسب‌سازی برداشت. کولیوند افزود: «پیشنهاد برخی نکات تخصصی فنی به دبیرخانه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور جهت ارائه به کمیته فنی_تحقیقاتی ستاد»، «شناسایی موردی وظایف قانونی دستگاه‌ها و کشف چالش‌ها و خلأ‌های موجود در زمینه تحقق مناسب‌سازی در دستگاه‌ها مانند وزارت خانه‌های راه و شهرسازی و آموزش و پرورش» و «طرح مباحث حقوقی مناسب‌سازی خودرو برای جامعه هدف و بازدید از شرکت‌های پارس خودرو و سایپا و انعکاس نتایج بررسی در آیین‌نامه اجرایی ماده ۳ قانون جامع حمایت از معلولان» بخشی از اقدامات هستند. رئیس کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور افزود: از دیگر اقدامات انجام شده می‌توان به «بررسی موضوع مناسب‌سازی مجتمع‌های خدمات رفاهی و گردشگری بین‌راهی برای بهره‌مندی جانبازان و معلولان»، «بررسی ابعاد حقوق بهره‌مندی افراد دارای معلولیت جسمی حرکتی از سفر‌های ایمن هوایی بدون دغدغه و انعکاس به سازمان هواپیمایی کشور»، «احصاء شرح وظایف دستگاه‌های اجرایی از خلال قانون جدید حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت» و «بررسی پیشنهاد دفتر فنی و برنامه‌ریزی عمرانی وزارت کشور درباره تخصیص شعبه‌ای از شعبات قضایی جهت رسیدگی به موارد مشمول تبصره ۳ ماده ۵ قانون حمایت از حقوق معلولان مصوب ۱۳۹۶/۱۲/۲۰ و تهیه پاسخ» اشاره کرد. مدیرکل مسکن و امور گلزار‌های بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان با اشاره به برنامه این اداره کل مبنی بر برگزاری ۱۱ جلسه منظم ماهیانه کمیته نظارت و حقوقی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‌سازی کشور در سال جاری، اظهار امیدواری کرد عملکرد این کمیته نسبت به سال گذشته روند پرثمرتری را داشته باشد. اداره کل آموزش بنیاد شهید و امور ایثارگران هم در اطلاعیه‌ای به نقل از اداره کل شاهد و ایثارگران وزارت آموزش‌وپرورش از آغاز ثبت‌نام اینترنتی پایه هفتم و پایه دهم مدارس شاهد در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ خبر داد. در این اطلاعیه آمده است: ثبت‌نام پایه‌های هفتم و دهم متوسطه آغازشده و به مدت دو هفته ادامه خواهد داشت. بدیهی است گروه‌های ایثارگری متقاضی ثبت‌نام در مدارس شاهد می‌توانند تا پایان زمان ذکرشده نسبت به ثبت‌نام خود اقدام نمایند، لذا به همه خانواده‌های دانش آموزان شاهد و سایر گروه‌های ایثارگری ورودی دوره‌های اول و دوم متوسطه در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ توصیه می‌شود تا قبل از پایان مهلت زمان مذکور به سامانه ثبت‌نام مدارس شاهد به آدرس www. saja. medu. ir مراجعه و نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند. در ادامه این اطلاعیه آمده است: ثبت‌نام پایه هفتم دوره اول متوسطه، از ۱ تا ۱۴ تیرماه ۱۳۹۸ و پایه دهم دوره دوم متوسطه از تاریخ ۵ الی ۲۱ تیرماه ادامه خواهد داشت. ثبت‌نام از دانش آموزان میان‌پایه مدارس شاهد نی
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران: برخورد زیاد با کودکان کار باعث شده است حساسیت ما به آن‌ها کاهش پیدا کندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، همایون امینی در همایش «هم اندیشی برای چالش‌های سلامت روان کودکان کار» گفت: برگزاری چنین همایش‌هایی برای پرداختن به نیاز‌های کودکان مثل کودکان کار که مغفول مانده است می‌تواند بسیار موثر باشد؛ سلامت روان کودکان کار باید بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد و همه باید به این موضوع به عنوان یک مسئولیت اجتماعی توجه کنند. وی افزود: معمولا کمتر به مبحث سلامت روان کودکان کار پرداخته می‌شود، اما نیاز جدی وجود دارد تا به دانش قابل قبولی در این حوزه دست پیدا کنیم اگر از همین امروز دغدغه رسیدگی به چنین مشکلاتی را داشته باشیم در آینده کشور شرایط بهتری خواهد داشت. امینی با تأکید بر توجه نسل جدید جامعه پزشکی به این نیاز‌ها گفت: اغلب هنگام توقف پشت چراغ قرمز با کودکان کار و شرایط آن‌ها برخورد می‌کنیم، اما این برخورد مداوم باعث شده است حساسیت ما به آن‌ها کاهش پیدا کند؛ با کودکانی که در خیابان‌ها کار می‌کنند به طور مداوم برخورد داریم، اما کودکانی که در سایر مراکز یا کارگاه‌ها مشغول به کارند اغلب فراموش می‌شوند. قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: گروه‌های حساس جامعه مانند کودکان کار نیازمند سهم بیشتری از جامعه و نظام سلامت هستند، این کودکان با توجه به شرایطی که در آن زندگی می‌کنند شناختی از نیاز‌های روحی خود ندارند و ما باید به این نیاز‌های آن‌ها توجه کنیم. در ادامه این مراسم سید طا‌ها یحیوی رئیس بیمارستان روزبه گفت: قشر آسیب پذیری مانند کودکان کار اغلب شناخت مناسبی از نیاز‌های روحی خود ندارند و به دنبال آن حرکت نمی‌کنند همین کودکان کار آسیب دیده‌های اجتماعی هستند که در آینده به بیماران اعصاب و روان تبدیل می‌شوند و ممکن است چنین مشکلاتی به شدت زندگی آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهد.

نظرها

اخبار بیشتر