بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایلنا
  4. ورزشی

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن

ایلناخبرگزاری ایلنا |
تیم ملی فوتبال ایران و ژاپن، بار دیگر روی در روی هم صف آرایی خواهند کرد.

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن - 1

به گزارش ایلنا، دو تیم ایران و ژاپن، دوشنبه در ورزشگاه هزابن‌زاید شهر العین، اولین دیدار نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ را در حالی برگزار خواهند کرد که تاکنون ۱۷ بار به مصاف یکدیگر رفته‌اند و سهم هرکدام ۶ پیروزی و ۵ تساوی بوده است. به همین خاطر، به حساس‌ترین مصاف‌های این دو تیم نگاهی انداخته‌ایم.

بازی‌های آسیایی ۱۹۵۱ دهلی، صحنه اولین تقابل تیم ملی فوتبال ایران با ژاپن بود. چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۲۹، زور دو تیم به یکدیگر نرسید و بازی با تساوی بدون گل پایان یافت. تنها در چند ساعت بعد، این دیدار مجددا برگزار شد و آنجا ایران توانست با درخشش مهدی قلی انصاری (بازیکن اسبق تیم‌های شاهین و تاج)، ژاپن را با نتیجه ۳ بر ۲ مغلوب کند، که در نهایت در آن بازی‌ها ایران به مقام نایب قهرمانی آسیا دست یافت.

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن - 5

ایران و ژاپن در مرحله یک چهارم نهایی بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن، بار دیگر به مصاف هم رفتند. در این دیدار که روز دوشنبه ۹ مهر ۱۳۶۹ برگزار شد، ایران توانست با تک گل صمد مرفاوی، سامورایی‌ها را مغلوب کند و به نیمه نهایی برسد. شاگردان علی پروین در مراحل بعد با پیروزی برابر کره جنوبی و شمالی به یک قهرمانی تاریخی دست پیدا کردند.

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن - 7

جام ملت‌های ۱۹۹۲ ژاپن یکی از تلخ‌ترین دیدارهایی است که در اذهان فوتبال دوستان باقی مانده است. جایی که برای اولین و آخرین بار تیم ملی فوتبال ایران در مرحله گروهی از صعود باز ماند و حذف شد. ۱۲ آبان ۱۳۷۱، شاگردان علی پروین در این بازی با تک گل مشکوک به آفساید کازویوشی میورا در دقیقه ۸۷ مسابقه، مغلوب میزبان شدند. اخراج شاه محمدی در دقیقه ۶۰ بازی و اخراج نادر محمدخانی و فرشاد پیوس (که به اشتباه به جای کرمانی مقدم به پیوس کارت قرمز نشان داد) تلخی این بازی را صد چندان کرد.

در سایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن - 10

یکی از حساس‌ترین تقابل‌های ایران و ژاپن در ورزشگاه لارکین مالزی، دیدار مرحله پلی آف آسیا برای رسیدن به جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود. ۲۵ آبان سال ۱۳۷۶ ویرا برزیلی، پس از اخراج مایلی کهن برای نخستین بار روی نیمکت تیم ملی فوتبال ایران نشست تا بلکه راه صعود ایران برای رسیدن به جام جهانی فرانسه را پیدا کند. زوج خداداد عزیزی و علی دایی در دقایق ۵۶ و ۵۸ گلزنی کردند اما گل دقیقه ۱۱۹ اوکانو، منجر به اولین حضور ژاپنی‌ها در جام جهانی شد. در این دیدار عابدزاده با انگشتی شکسته و دنده‌ای آسیب دیده تا آخر در درون دروازه ایستادگی کرد تا این تصویر در اذهان برای همیشه بماند. گل بخودی معروف استاد اسدی در این مسابقه، یکی دیگر از تصاویر ماندگار ثبت شده در یاد فوتبال دوستان است.

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن - 12

انتخابی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان. دوباره ایران دوباره ژاپن. شاگردان برانکو ایوانکوویچ موفق شدند در دیگ جوشان ۱۲۰ هزار نفری آزادی، در دیدار رفت پس از ۱۲ سال ژاپن را ۲ بر ۱ شکست دهند. وحید هاشمیان با به ثمر رساندن دو گل در این دیدار مرد اول آن مسابقه بود. البته این مسابقه با جان باختن تعدادی از هم وطنانمان بر اثر ازدحام همراه بود که کام همه را تلخ کرد.

بررسی حساس‌ترین مصاف‌های ایران و ژاپن - 14

دیدار برگشت دو تیم در ۲۶ مرداد سال ۱۳۸۴ در ژاپن برگزار شد. جایی که تک گل علی دایی هم نتوانست اشتباهات میرزاپور را جبران کند و تیم زیکو به برتری ۲ بر یک دست یافت. در انتها هر دوتیم به عنوان تیم‌های متخب گروه به جام جهانی راه پیدا کردند.

گزارش: علی گردانی

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

اخبار بیشتر

پربازدیدترین خبرها

همه

پربحث‌ترین خبرها