1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. فرهنگ

تلاش سرپرست وزارت بهداشت برای تشکیل رشته جدید؟!

تابناکخبرگزاری تابناک |
همزمان با انتشار برخی اخبار تایید نشده در خصوص معرفی نمکی، سرپرست وزارت بهداشت به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی رئیس جمهور، وی در سخنانی آتشین، به بخشی از نظام آموزش عالی در این وزارت خانه تاخت و پیشنهاد دایر کردن رشته‌ای جدید را ارائه کرد!

همزمان با انتشار برخی اخبار تایید نشده در خصوص معرفی نمکی، سرپرست وزارت بهداشت به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی رئیس جمهور، وی در سخنانی آتشین، به بخشی از نظام آموزش عالی در این وزارت خانه تاخت و پیشنهاد دایر کردن رشته‌ای جدید را ارائه کرد!

به گزارش «تابناک»، سعید نمکی که در سی و هشتمین نشست «شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی» سخن می‌گفت، با انتقاد از اینکه آموزش دندانپزشکی در کشور بدون در نظر گرفتن جامعه انجام می‌شود از معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشت دهان و دندان تربیت شوند.

پیشنهادی که پیرو توضیحاتی بیان می‌شد که به جهاتی عجیب به نظر می‌رسید. عجیب از این رو که سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عملکرد بخشی از وزارت خانه تحت امر خود انتقاداتی شدید را وارد می‌کرد و حتی از آن فراتر، از بیان مثال‌های واضح و مشخص هم ابایی نداشت.

انتقاداتی که سر منشا آن به تاکید نمکی، ضرورت تغییر در عرصه دندانپزشکی کشور و حرکت از دندانپزشکی به سمت سلامت دهان و دندان است. مساله‌ای که در تشریح آن گفت: «تا زمانی که تغییر رویکرد ایجاد نکنیم و دندانپزشک را به عنوان مدیر سلامت دهان و دندان تلقی نکنیم، همواره با مشکل روبرو هستیم و این تغییر را باید از حوزه آموزش آغاز کنیم.»

تلاش سرپرست وزارت بهداشت برای تشکیل رشته جدید؟! - 5

اشکالی که چه بسا بسیاری مان مدتهاست به آن واقفیم، اما بیان آن از زبان فردی که سکاندار وزارت بهداشت است، تازگی دارد. فردی که سرپرست این وزارت خانه است و ظاهرا تمایل زیادی به انتخاب به عنوان وزیر دارد تا جایی که برای نشان دادن حقانیت سخنانش به نقل روایاتی از گذشته بپردازد و بگوید:

«آموزش دندانپزشکی باید با رویکرد اجتماعی انجام شود و دانشکده‌ها و دانشجویان باید حضور بیشتری در بین مردم و اجتماع داشته باشند. دو سال پیش در یکی از روستا‌های استان کردستان حضور پیدا کردم، اما بزرگترین و غم انگیزترین آفت نظام سلامت آنجا بود که در این روستا‌ها در دهان هیچ مرد و زن بیشتر از ۳۰ ساله، دندان طبیعی و سالم نبود و دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده بود.»

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

سخنانی صریح که پیرو آن گفت: «آموزش‌های دندانپزشکی، از جامعه جدا است و در حوزه سلامت دهان و دندان، کار اساسی نکرده‌ایم، چون شاخص DMF (تعداد دندان‌های پوسیده، کشیده و پرشده) بهبود نیافته است. سال ۵۷ در کشور شاخص مرگ نوزادان ۱۳۰ در هر هزار تولد زنده بود که امروز به ۹ در هر هزار تولد زنده رسیده و یا شاخص مرگ و میر کودکان از حدود ۱۲۰ در هر هزار تولد زنده به ۱۳ رسیده و …، اما چرا در شاخص‌های سلامت دهان و دندان پیشرفت چندانی نداشته‌ایم؟ چون دانشکده‌های دندانپزشکی به عنوان مدیر نظام بهداشتی در جامعه حضور نداشته‌اند.»

انتقاداتی که پیرو آن، پیشنهاد دایرکردن رشته‌ای جدید داده می‌شود: «نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان یکی از مشکلات کشور است، چون به آموزش‌های جامعه نگر و تربیت نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشتی، توجه نکرده‌ایم. اولین تقاضای من از دکتر لاریجانی، معاون آموزشی این بود که باید نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشتی برای دهان و دندان تربیت کنیم که آموزش‌های همگانی در بخش بهداشت دهان و دندان تقویت شود.»

پیشنهادی که فارغ از واکنش دندانپزشکان و جامعه دانشگاهی به آن، تنها زمانی ممکن است محقق شدنی باشد که عمر حضور نمکی در این وزارت خانه طولانی شود؛ اتفاقی که تنها در سایه معرفی وی به عنوان گزینه رئیس جمهور برای وزارت بهداشت به مجلس و دریافت رای اعتماد از نمایندگان محقق شدنی است و در غیر این صورت، دوران کوتاه سرپرستی بر وزارت برای به انجام رساندن آن کفایت نخواهد کرد.

گزاره‌ای که مجابمان می‌کند انتقادات صریح آقای سرپرست به عملکرد آموزشی وزارت خانه تحت امرش در حوزه بهداشت دهان و دندان را فعلا چیزی ورای وعده چشمگیر وی برای رسیدن به جایگاه وزارت بهداشت ندانیم. وعده‌ای که اگر مثمر ثمر واقع شود و نمکی وزیر بهداشت شود، ممکن است سنگ بنای شکل گیری رشته‌ای جدید شود که قرار است جای خالی میان مردم و یونیت دندانپزشکی را پر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

فردا نیوزفردا نیوز15 ساعت قبل
کولاک: محمد کاظم تارتار که اصالتا اهل خراسان شمالی است، با مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان انگلیسی از شهر اصفهان اولین کسی است که توانست تمام سوالات مسابقه برنده باش را درست جواب دهد و اولین برنده مسابقه برنده باشد شود. جوانی که به گفته خودش سالهاست مطالعه‌ آزاد فراوانی دارد و به خصوص در رشته جغرافیا و تاریخ مطالعات گسترده‌ای داشته است. می‌شود گفت هیچکس مثل محمدکاظم نتوانسته بود آنقدر دقیق به سوالات مختلف پاسخ و توضیح بدهد.
صدا و سیماصدا و سیما52 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه رادیویی ایران، از امروز برنامه‌های رادیو ایران حال و هوای عیدانه دارد. برنامه‌های مستمر سلام صبح بخیر، خانه و خانواده، به افق آفتاب با در نظر گرفتن موضوعاتی متناسب با ولادت با سعادت امام عصر (عج) به استقبال این روز با شکوه می‌روند. ویژه برنامه «چشم به راه» شنبه سی ویکم فروردین و یکشنبه اول اردیبهشت جایگزین برنامه ایرانشهر می‌شود. «چشم به راه» برنامه‌ای شاد و مفرح با بخش‌های شنیدنی مختلف، این برنامه با اجرای مهدی طهماسبی و نازنین مهیمنی و مهرناز فقیهی بعد از خبر ساعت ۱۹:۰۰ از رادیو ایران پخش می‌شود. ویژه برنامه «دور عاشقان» به فضیلت شب نیمه شعبان و تقارن این شب پر فضیلت با میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) می‌پردازد. حسین معصومی تهیه کننده این برنامه گفت: با نگاهی بر آیه ۲۵۷ سوره بقره و آیه ۱۱۵ سوره انعام و آیه ۶۹ سوره زمر و آیه ۱۷ سوره حدید اعمال شب نیمه شعبان را بررسی خواهیم کرد. «دور عاشقان» با اجرای حسن همایی بعد از خبر ساعت ۲۲:۰۰ از رادیو ایران پخش می‌شود. «مژده رحمت» نام ویژه برنامه دیگری است که یکشنبه اول اردیبهشت با موضوع انتظار پویا یک برنامه ترکیبی شاد است. حسین معصومی تهیه کننده این برنامه گفت:: انتظار، «حرکت» است و تفسیر صحیح واژه انتظار آن است که انتظار «حرکت»، «کار»، «تلاش» و «عمل» است. وی افزود: ما در برنامه آیتم‌های مختلفی، چون ارتباط با مسجد جمکران، شعر انتظار و گزارش مردمی از جشن‌های نیمه شعبان خواهیم داشت. «صبح عید باشما» نام ویژه برنامه دیگری است که گروه صبح جمعه با شما در روز نیمه شعبان تقدیم شنوندگان می‌شود. ساجد قدوسیان تهیه کننده این برنامه گفت: «صبح عید باشما» جشن گروه صبح جمعه با شماست که با حضور تمام هنرمندان این برنامه تقدیم می‌شود. وی افزود: علاوه بر بخش‌های مستمر برنامه بخش ویژه «آلن سلون» با بازی مهدی صباغی به برنامه اضافه شده است. «آلن سلون» یک شخصیت عاشق پیشه است که با لحن آلن دولن اجرا می‌شود. قدوسیان ادامه داد: همچنین بخش «داستان پیر نمیر» را خواهیم داشت. «صبح عید باشما» یکشنبه اول اردیبهشت ساعت ۱۰:۳۰ از رادیو ایران پخش می‌شود. «حرفی از نام تو» ویژه برنامه دیگری است که در روز نیمه شعبان ساعت ۱۶:۳۰ با اجرای مهدی طهماسبی از رادیو ایران پخش می‌شود. «همیشه حاضر» ویژه برنامه دیگری است که با اجرای مریم عابدی و تهیه کنندگی مریم هدیه لو ساعت ۱۸:۳۰ از رادیو ایران پخش می‌شود.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ مهدی محمدپناه، مدیر اجرایی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افزود: با توجه به رفع بحران اولیه سیل در روستا‌های سیل زده استان گلستان و بازگشت مردم به منازلشان، ۴ تیم روانشناسی و مشاوره متشکل از روانشناسان بالینی مرکز روانپزشکی رازی و تعدادی از دانشجویان کارشناسی ارشد مشاوره و همچنین دو تیم توانبخشی متشکل از کارشناسان کاردرمانی و مددکاری، به همت و مدیریت مرکز بسیج جامعه پزشکی دانشگاه، به روستای سیل زده آق قلا استان گلستان و سپس به دیگر روستا‌های سیل زده مانند گمیشان اعزام شدند. وی ادامه داد: همزمان با این اعزام‌ها، یک تیم تخصصی متشکل از فوق تخصص اعصاب و روان کودکان و متخصص روانپزشکی، یک تیم پرستاری متشکل از چند تن از کارشناسان پرستاری بیمارستان رفیده به همراه متخصص مامایی با یک تیم اجرایی و پشتیبانی به مناطق یاد شده اعزام شده‌اند. محمدپناه تصریح کرد: تیم‌های جهادی بسیج جامعه پزشکی دانشگاه با توجه به رسالت دانشگاه در حوزه سلامت روان و توانبخشی اعزام شدند و در هفته‌های آتی به مناطق سیل زده استان‌های لرستان و خوزستان نیز عزیمت می‌کنند. دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با ۲۲ گروه آموزشی و ۸ مرکز تحقیقات در رشته‌های تخصصی ۳ حوزه سلامت (رفاه و سلامت اجتماعی، سلامت روانی و توانبخشی) مانند «فیزیوتراپی، کاردرمانی، ارتوپدی فنی، ارگونومی، گفتاردرمانی، مدیریت رفاه و سلامت اجتماعی، مددکاری اجتماعی، مشاوره و روانشناسی بالینی، سلامت در حوادث و بلایا، و همچنین روانپزشکی، روانشناسی و پرستاری توانبخشی»، ضمن تعلیم و تربیت بیش از یک هزار و ۸۰۰ نیروی متخصص، در طراحی و اجرای طرح‌های ملی و منطقه‌ای مشارکت دارد. همچنین این دانشگاه تحت نظارت وزارت بهداشت و از طریق ۲ بیمارستان تخصصی توانبخشی رفیده و روانپزشکی رازی و ۲ مرکز پزشکی - توانبخشی اسماء و نظام مافی و بکارگیری توان علمی و تخصصی اعضای هیأت علمی که از متخصصان بنام کشور هستند، انواع خدمات حیطه فعالیت خود را به بیماران و نیازمندان ارائه می‌دهد.
افکارنیوزافکارنیوز8 ساعت قبل
از روی ظاهر و صحبت‌های اولیه فکر می‌کردم که این‌ها کار خوبی انجام می‌دهند. در صحبت‌های اولیه در مورد مشکلات کشور صحبت می‌کرد و خیلی هم به اصطلاح پیاز داغش را زیاد می‌کرد. فکر می‌کردم مشکلات کشور از این طریق حل می‌شود! من که اصلا دیگر به پول فکر نمی‌کردم و فکر می‌کردم کار بزرگی برای کشورم انجام می‌دهم! مریم رجوی در مورد مشکلات مردم ایران و زنان صحبت می‌کرد و حتی یکجایی اشک می‌ریخت.
فارسفارس1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری فارس، شبکه‌های سیما با ویژه برنامه‌هایی جشن ولادت حضرت امام زمان مهدی (عج) و جشن نیمه شعبان را تماشایی کرده‌اند. ویژه برنامه نیمه شعبان کاری از گروه پخش شبکه یک است که به طور زنده شنبه شب از این شبکه پخش می‌شود. ** شبکه دو سیما به مناسبت ولادت حضرت امام زمان مهدی (عج) و جشن نیمه شعبان، برنامه‌های مختلفی را برای مخاطبان خود تدارک دیده است. همچنین پخش مستقیم برنامه «کوی محبت» با محوریت پرداختن به فرهنگ انتظار و جشن مولود نیمه شعبان نیز از دیگر برنامه‌های تولید شده ویژه این مناسبت مبارک است. برنامه ظهرگاهی «تا نیایش» روز شنبه ۳۱ فروردین ماه منعطف به مناسبت نیمه شعبان روانه آنتن می‌شود.

نظرها

اخبار بیشتر