تلاش سرپرست وزارت بهداشت برای تشکیل رشته جدید؟!
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. فرهنگ

تلاش سرپرست وزارت بهداشت برای تشکیل رشته جدید؟!

تابناکخبرگزاری تابناک |
همزمان با انتشار برخی اخبار تایید نشده در خصوص معرفی نمکی، سرپرست وزارت بهداشت به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی رئیس جمهور، وی در سخنانی آتشین، به بخشی از نظام آموزش عالی در این وزارت خانه تاخت و پیشنهاد دایر کردن رشته‌ای جدید را ارائه کرد!

همزمان با انتشار برخی اخبار تایید نشده در خصوص معرفی نمکی، سرپرست وزارت بهداشت به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی رئیس جمهور، وی در سخنانی آتشین، به بخشی از نظام آموزش عالی در این وزارت خانه تاخت و پیشنهاد دایر کردن رشته‌ای جدید را ارائه کرد!

به گزارش «تابناک»، سعید نمکی که در سی و هشتمین نشست «شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی» سخن می‌گفت، با انتقاد از اینکه آموزش دندانپزشکی در کشور بدون در نظر گرفتن جامعه انجام می‌شود از معاون آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خواست نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشت دهان و دندان تربیت شوند.

پیشنهادی که پیرو توضیحاتی بیان می‌شد که به جهاتی عجیب به نظر می‌رسید. عجیب از این رو که سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عملکرد بخشی از وزارت خانه تحت امر خود انتقاداتی شدید را وارد می‌کرد و حتی از آن فراتر، از بیان مثال‌های واضح و مشخص هم ابایی نداشت.

انتقاداتی که سر منشا آن به تاکید نمکی، ضرورت تغییر در عرصه دندانپزشکی کشور و حرکت از دندانپزشکی به سمت سلامت دهان و دندان است. مساله‌ای که در تشریح آن گفت: «تا زمانی که تغییر رویکرد ایجاد نکنیم و دندانپزشک را به عنوان مدیر سلامت دهان و دندان تلقی نکنیم، همواره با مشکل روبرو هستیم و این تغییر را باید از حوزه آموزش آغاز کنیم.»

تلاش سرپرست وزارت بهداشت برای تشکیل رشته جدید؟! - 5

اشکالی که چه بسا بسیاری مان مدتهاست به آن واقفیم، اما بیان آن از زبان فردی که سکاندار وزارت بهداشت است، تازگی دارد. فردی که سرپرست این وزارت خانه است و ظاهرا تمایل زیادی به انتخاب به عنوان وزیر دارد تا جایی که برای نشان دادن حقانیت سخنانش به نقل روایاتی از گذشته بپردازد و بگوید:

«آموزش دندانپزشکی باید با رویکرد اجتماعی انجام شود و دانشکده‌ها و دانشجویان باید حضور بیشتری در بین مردم و اجتماع داشته باشند. دو سال پیش در یکی از روستا‌های استان کردستان حضور پیدا کردم، اما بزرگترین و غم انگیزترین آفت نظام سلامت آنجا بود که در این روستا‌ها در دهان هیچ مرد و زن بیشتر از ۳۰ ساله، دندان طبیعی و سالم نبود و دانشکده دندانپزشکی سنندج، حتی یک بار هم در آن روستا حضور پیدا نکرده بود.»

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار فرهنگی و هنری

سخنانی صریح که پیرو آن گفت: «آموزش‌های دندانپزشکی، از جامعه جدا است و در حوزه سلامت دهان و دندان، کار اساسی نکرده‌ایم، چون شاخص DMF (تعداد دندان‌های پوسیده، کشیده و پرشده) بهبود نیافته است. سال ۵۷ در کشور شاخص مرگ نوزادان ۱۳۰ در هر هزار تولد زنده بود که امروز به ۹ در هر هزار تولد زنده رسیده و یا شاخص مرگ و میر کودکان از حدود ۱۲۰ در هر هزار تولد زنده به ۱۳ رسیده و …، اما چرا در شاخص‌های سلامت دهان و دندان پیشرفت چندانی نداشته‌ایم؟ چون دانشکده‌های دندانپزشکی به عنوان مدیر نظام بهداشتی در جامعه حضور نداشته‌اند.»

انتقاداتی که پیرو آن، پیشنهاد دایرکردن رشته‌ای جدید داده می‌شود: «نادیده گرفتن بهداشت دهان و دندان یکی از مشکلات کشور است، چون به آموزش‌های جامعه نگر و تربیت نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشتی، توجه نکرده‌ایم. اولین تقاضای من از دکتر لاریجانی، معاون آموزشی این بود که باید نیرو‌های رده میانی با رویکرد بهداشتی برای دهان و دندان تربیت کنیم که آموزش‌های همگانی در بخش بهداشت دهان و دندان تقویت شود.»

پیشنهادی که فارغ از واکنش دندانپزشکان و جامعه دانشگاهی به آن، تنها زمانی ممکن است محقق شدنی باشد که عمر حضور نمکی در این وزارت خانه طولانی شود؛ اتفاقی که تنها در سایه معرفی وی به عنوان گزینه رئیس جمهور برای وزارت بهداشت به مجلس و دریافت رای اعتماد از نمایندگان محقق شدنی است و در غیر این صورت، دوران کوتاه سرپرستی بر وزارت برای به انجام رساندن آن کفایت نخواهد کرد.

گزاره‌ای که مجابمان می‌کند انتقادات صریح آقای سرپرست به عملکرد آموزشی وزارت خانه تحت امرش در حوزه بهداشت دهان و دندان را فعلا چیزی ورای وعده چشمگیر وی برای رسیدن به جایگاه وزارت بهداشت ندانیم. وعده‌ای که اگر مثمر ثمر واقع شود و نمکی وزیر بهداشت شود، ممکن است سنگ بنای شکل گیری رشته‌ای جدید شود که قرار است جای خالی میان مردم و یونیت دندانپزشکی را پر کند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

جشن تولد ملکه انگلیس به روایت طنازان ایرانی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ نطنز توانسته است هنرمندان زیادی را به این عرصه معرفی کند؛ هنرمندانی که طنز همراه با تامل را برای مخاطبان خود به همراه می‌آورند.

دود شدن ارز دولتی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
این روز‌ها جای کالا‌های اساسی در فهرست ارز دولتی هر روز تنگ‌تر می‌شود جای دخانیات انگار در این فهرست قرص و محکم استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ این روز‌ها جای کالا‌های اساسی در فهرست ارز دولتی هر روز تنگ‌تر می‌شود جای دخانیات انگار در این فهرست قرص و محکم است.
صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مرضیه افضلی در ابتدای سخنان خود تاکید کرد: مسئله حجاب یک امر دینی است و در اسلام به عنوان یک فریضه واجب شناخته شده است. افضلی تاکید کرد: تحکیم خانواده از دیگر کارکرد‌های حجاب است. وی ادامه داد: آسیب شناسی می‌تواند مبنای چاره اندیشی مسئولان فرهنگی و نیز خانواده‌ها و حتی خود رسانه‌ها قرار بگیرد. وی در پایان تاکید کرد: حجاب مسئله‌ای انسانی است که همه به آن علاقه دارند، اما امروز متاسفانه تبدیل به یک مسئله سیاسی شده است. حجاب هنجاری فراتر از قوانینمریم خطیب زاده مسئول فضای مجازی بسیج جامعه زنان نیز میهمان تلفنی برنامه «بحث روز» گروه سیاسی رادیو ایران بود.

سنجش سلامت کلاس اولی‌های پایتخت

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
مشغله‌های کاری سبب شده است که پدر و مادر‌ها به معاینات دوره‌ای فرزندان خود تا قبل از مدارس کمتر توجه داشته باشندبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شناسنامه‌هایی که در طرح سنجش سلامت کلاس اولی‌ها صادر شده است سلامت کودکان را تا دوران دبیرستان کنترل می‌کند و اگر در این زمینه غفلت شود نه تنها سلامت آن‌ها بلکه ادامه تحصیل شان در آینده با مشکل جدی رو به رو می‌شود.

کشتی در مسیر تحول

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل
­آکادمی ملی کشتی، این روز‌ها مراحل پایانی را پشت سر می‌گذاردبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ آکادمی ملی کشتی، این روز‌ها مراحل پایانی را پشت سر می‌گذارد.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما پویش با مهر تا مهر با حضور جمعی از هنرمندان در باغ کتاب کار خود را آغاز کرد. مجید قناد مجری و تهیه کننده برنامه‌های کودک در این مراسم گفت: در روز‌های جنگ تحمیلی ما با برنامه‌های شاد و امید بخش کودکان را سرگرم می‌کردیم و حالا هم وظیفه داریم به یاری کودکان مناطق سیل زده بشتابیم. وی افزود: پویش با مهر تا مهر اتفاق بسیار بزرگ و زیبایی است و امیدوارم مردم از آن استقبال کنند. کودکانمان در مناطق سیل زده را فراموش نکنیم. همچنین مرکز توسعه سینمای کودک تصمیم دارد فیلم هایی را برای کودکان مناطق سیل زده به نمایش بگذارد.

نظرها

اخبار بیشتر