1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اجتماعی
تهران هفتمین شهر آلوده جهان است

تهران هفتمین شهر آلوده جهان است

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
شهردار تهران با اشاره به گزارش آژانس محیط زیست گفت: تهران و جاکارتا هفتمین شهر آلوده جهان محسوب می‌شوند.

- اخبار اجتماعی -

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، پیروز حناچی در هفتمین همایش ملی مدیریت آلودگی هوا و صدا اظهار کرد: موضوع آلودگی هوا و ترافیک دو موضوع در هم تنیده است و با توجه به نظرسنجی‌هایی که از مردم صورت گرفته ۹۰ درصد آنها این دو موضوع را مشکل اصلی شهر تهران عنوان کرده‌اند.

شهردار تهران همچنین با اشاره به گزارش سازمان بهداشت جهانی گفت: سالانه ۷ میلیون نفر بر اثر بیماری‌های ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و این در حالیست که در کلانشهرهایی همچون تهران، کرج، اصفهان و مشهد غلظت آلایندگی بالاتر از حد استاندارد است و برآورد درگیر بودن ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور با موضوع آلودگی هوا بیانگر آن است که این موضوع از این مرحله فراتر رفته است.

حناچی مهمترین راه حل برای برون رفت از‌ آلودگی هوا را تغییر شیوه زندگی عنوان کرد و گفت: بر اساس گزارش آژانس محیط زیست، تهران و جاکارتا هفتمین شهر آلوده جهان هستند و شاید بتوان علت اصلی آن را ناشی از تمرکز ۲۰درصدی جمعیت و ۴۰ درصدی فعالیت‌های اقتصادی دانست.

وی در ادامه به مقایسه آمار روزهای هوای پاک در سال ۹۷ و مقایسه آن با سال گذشته پرداخت و گفت: تا پنجم بهمن ماه شاهد ۱۸ روز پاک، ‌ ۲۳۹ روز سالم و ۵۹ روز ناسالم برای گروه‌های حساس بودیم و این در حالیست که در سال گذشته ۱۲ روز پاک، ۲۱۳ روز سالم و ۸۱ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و ۵ روز ناسالم برای کل گروه‌ها داشته‌ایم و علت آن نیز ناشی از تلاش‌های مدیران بوده است.

در سایت خبری بخوانید: اخبار اجتماعی ایران

شهردار تهران افزود: ۷۰ درصد از‌ آلایندگی هوا در تهران ناشی از منابع متحرک است و کنترل معاینه فنی و طرح ترافیک جدید نقش بسزایی در بهبود وضعیت آن داشته است.

حناچی بیان کرد: بحث آلودگی هوای تهران از سال ۱۳۴۶ مطرح شد و در سال ۷۹، طرح جامع آلودگی هوا تصویب و دومین و سومین برنامه آن به ترتیب در سال‌های ۹۰ و ۹۳ مطرح شد. ضمن اینکه قانون هوای پاک نیز که شامل ۳۴ ماده بوده در سال ۹۶ به تصویب شورای نگهبان رسیده است.

وی در ادامه گفت: در قانون هوای پاک متاسفانه موضوع ریزگردها لحاظ نشده و همین امر مشکلاتی را به بار آورده است. علی‌رغم همه تلاش‌های صورت گرفته در راستای توسعه حمل و نقل عمومی اما آمارها نگران‌کننده است و ما نتوانسته‌ایم از سهم خودروهای شخصی بکاهیم و نسبت حمل و نقل عمومی در سطح شهر تهران افزایش پیدا نکرده است.

حناچی در پایان به ارائه راهکارها در راستای کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: در کوتاه مدت راهی به جز تغییر شیوه زندگی نداریم و در میان مدت نیز باید به سمت توسعه حمل و نقل عمومی شهری گام برداریم.پلیس با پولی‌شدن محدوده زوج و فرد مخالف استپیشنهاد پلیس راهور برای اصلاح "طرح ترافیک"

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

عصر ایرانعصر ایران23 ساعت قبل
بهمن کشاورز، وکیل پرآوازۀ دادگستری درگذشت. به گزارش عصر ایران، خبرگزاری ایلنا گزارش داد: بهمن کشاورز در پی ایست قلبی در بیمارستان مهراد تهران چشم از جهان بست. او که در سال ۱۳۲۳ به دنیا آمده بود در فاصلۀ سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ و نیز ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ ریاست اتحادیۀ سراسری کانون‌های وکلای دادگشتری ایران را بر عهده داشت. هر چند بهمن کشاورز، حقوق دانی شناخته شده بود اما نزد افکار عمومی بیشتر به خاطر وکالت غلامحسین کرباسچی شهردار وقت تهران شهرت یافت زیرا گزارش جلسات این دادگاه‌ها در سال ۱۳۷۷ از تلویزیون پخش می‌شد و مردم مانند یک سریال جذاب یا مسابقۀ فوتبال آنها را دنبال می‌کردند. او فرزند کریم کشاورز بود و به لحاظ خاوادگی نیز اشتهار داشت و برای فرزند خود نیز نام «کریم» را برگزیده بود و خبر درگذشت او را کریم کشاورز پسر تأیید کرد.
انتخابانتخاب21 ساعت قبل
روابط عمومی برنامه برنده باش در واکنش به پاسخ آیت الله مکارم شیرازی که حضور در این برنامه را مصداق قمار دانستند (اینجا بخوانید) گفت: جایگاه سوال مخدوش است. صفحه اینستاگرامی رسمی شبکه سوم سیما به نقل از روابط عمومی برنامه برنده باش نوشت: در پی انتشار استفتائی پیرامون مسابقه «برنده باش» به اطلاع میرساند فرض مطرح شده در سوال استفتاء کامل نیست و طبیعتا فرض ناکامل، جایگاه سوال را مخدوش می‌سازد.
همشهریهمشهری21 ساعت قبل
به گزارش ایسنا، راشکی اظهار کرد: سیلاب، در ابتدا به منطقه جنگلی نیاتک هیرمند نفوذ کرد و خشکسالی‌های ۲۰ ساله در این منطقه موجب لانه گزینی انواع جانوران از جمله مارها در این جنگل شده بود که با سیلابی شدن محیط، از لانه‌ها خارج و به سمت مناطق خشک رفته‌اند. وی گفت: نفوذ مارها به مناطق خشک به خصوص مناطقی که در محاصره آب قرار گرفته‌اند، جان ساکنان را تهدید می‌کند. وی گفت: علی رغم توصیه به ساکنان منطقه در مراقبت از خود و استفاده از چکمه هنگام ضرورت ورود به آب، شرایط به گونه‌ای است که این توصیه‌ها خیلی رعایت نمی‌شود. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان افزود: امروز یکی از ساکنان منطقه که دچار مارگزیدگی شده بود با بالگرد برای درمان به زابل منتقل شد. وی گفت: همچنین ورود آب به فاضلاب خانه‌های روستایی و نفوذ فاضلاب به سیلاب مشکلات بهداشتی را ایجاد کرده است.
همشهریهمشهری18 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار همشهری آنلاین، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در انتشار فهرست دانشگاه‌های مورد تایید بعد از سپتامبر۲۰۱۹، دانشگاه‌های ۸۳ کشور را در چهار گروه الف، ب، ج، د تقسیم‌بندی کرده است که دانشگاه‌های گروه الف در سطح عالی، دانشگاه‌های گروه ب در سطح خوب، دانشگاه‌های گروه ج در سطح متوسط و دانشگاه‌های گروه د در سطح ضعیف شناخته شده‌اند. مدرک متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های خارج از کشور که از اول تیر ماه ۱۳۹۸ در این دانشگاه‌ها ثبت‌نام رسمی می‌کنند در صورتی مورد تایید وزارت علوم قرار می‌گیرد که دانشگاه محل تحصیل آنها صرفأ در دانشگاه‌های گروه الف (ممتاز) و گروه ب (خوب) قرار داشته باشد. بر این اساس، مدارک صادر شده از دانشگاه‌های گروه ج (متوسط) چنانچه پذیرش رسمی دانشجو پس از اول تیر ماه ۱۳۹۸ باشد، صرفأ تا مقطع کارشناسی ارشد قابل بررسی و ارزشیابی است و مدارک تحصیلی صادر شده از موسسات ضعیف گروه (د) صرفا تا سطح کارشناسی قابل بررسی و ارزشیابی است. ۸۳ کشوری که وزارت علوم نسبت به گروه‌بندی دانشگاه‌های آنها کرده، شامل کشورهای زیر است: آذربایجان، ایسلند، ژاپن، کلمبیا، آرژانتین، بحرین، سنگاپور، کوبا، آفریقای‌جنوبی، برونئی، سودان، کویت، آلبانی، برزیل، سوریه، گرجستان، آلمان، بلاروس، سوئد، لبنان، آمریکا، بلژیک، سوئیس، لوگزامبورگ، اتریش، بلغارستان، شیلی، لهستان، اردن، بوسنی و هرزگوین، صربستان، لیتوانی، ارمنستان، پاکستان، عراق، مالزی، اروگوئه، پرتغال، عربستان، مجارستان، استرالیا، تاجیکستان، عمان، مصر، استونی، تایلند، فرانسه، مقدونیه، اسپانیا، تایوان، فنلاند، مکزیک، اسلواکی، ترکیه، فیلیپین، نروژ، اسلوونی، تونس، قبرس، ونزوئلا، امارات متحده‌عربی، چک، قرقیزستان، هلند، اندونزی، چین، قزاقستان، هندوستان، انگلستان، دانمارک، قطر، هنگ ‌کنگ، اوکراین، روسیه، کانادا، یمن، ایتالیا، رومانی، کرواسی، یونان، ایرلند، زلاندنو و کره‌جنوبی. بر اساس قوانین وزارت علوم در زمینه ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج کشور، از سپتامبر ۲۰۱۹ هیچ دانشگاهی در ۹ کشور آذربایجان، بحرین، بوسنی و هرزگوین، تاجیکستان، قبرس، قرقیزستان، قزاقستان، کوبا و مقدونیه وجود ندارد که مدرک دکتری آن قابل بررسی و ارزشیابی باشد.
ایسناایسنا12 ساعت قبل
یک جامعه شناس گفت: در آینده از عموها و اقوام نزدیک تنها یک اسم باقی می‌ماند. نوری با تاکید براین‌که خانواده‌ها در شرایط فعلی باید رفتارهای سخت‌گیرانه خود را ترک کنند، ادامه داد: چشم و هم چشمی‌ها در حال حاضر شرایط را سخت‌تر می‌کند و موجب می‌شود تا فاصله‌ها از این چیزی که وجود دارد بیشتر شود. این جامعه شناس با اشاره به این‌که در این رابطه باید کارکردهای اصلی فرهنگی در جامعه نیز تقویت شود، عنوان کرد: نهادهای فرهنگی باید به طور جدی در این زمینه ورود پیدا کنند و دیدگاه رسانه‌های ملی نیز باید تغییر کند و از بیان مسائل منفی خودداری شود. نوری با تاکید بر این‌که آموزش و پرورش نیز در این حوزه باید بسیار جدی‌تر فعالیت کند، افزود: باید در همان ابتدا به دانش آموزان آموزش داده شود که به دنبال تجمل‌گرایی نباشند تا ساده زیستی برای نسل آینده نهادینه شود. انتهای پیام

نظرها

اخبار بیشتر