نقاط ضعف و قوت تیم ملی ژاپن
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مشرق‌نیوز
  4. ورزشی
نقاط ضعف و قوت تیم ملی ژاپن

نقاط ضعف و قوت تیم ملی ژاپن

مشرق‌نیوزخبرگزاری مشرق‌نیوز |
ژاپن در این دوره از رقابت‌های جام ملت‌ها همه مسابقات خود را برده اما ایرادهای ملموسی در کارشان دیده می‌شود.

به گزارش مشرق، چند ساعتی تا بازی حساس و سرنوشت ساز ایران و ژاپن باقی مانده است. تمام رسانه‌ها را که ببینید، نشانه‌ای است از این جدال هیجان انگیز و استرس‌زا.

با اینکه تعداد بردهایمان با ژاپن در تقابل‌های رو در رو یکسان است اما آنها در جام ملت‌ها به هیچ وجه حریف آسانی نبوده اند. تا حدی که در سه تقابل با آنها در جام ملت‌ها نه برده ایم و نه گل زده ایم. اما گویا حالا قدرت فوق العاده تیم ملی و نوسان ژاپنی‌ها و حضورشان در دوره گذار، باعث شده تا امیدواری‌ها بیش از پیش شود.

برخلاف چیزی که در رسانه‌های خارجی گفته می‌شود؛ خود ژاپنی‌ها اصلا تیمشان را سامورایی نمی‌نامند. آنها اصولا لقب ثابتی برای تیم ملی فوتبالشان قائل نیستند و با توجه به سرمربی وقت خود، آن تیم را صدا می‌زنند. مثلا به تیم کنونی خود "موریاسو ژاپن" می‌گویند. پیش از این به تیم تحت هدایت آکیرانیشینو، "نیشینو ژاپن" می‌گفتند و …

سامورایی‌ها در این دوره هر ۵ مسابقه خود را برده اند و تمام این بردها با حداقل فاصله ممکن بوده است. ۳-۲ مقابل ترکمنستان، ۱-۰ در برابر عمان، ۲-۱ مقابل ازبکستان، ۱-۰ در رویارویی با عربستان و ۱-۰ در دیدار با ویتنام. آنها ۴ گل در نیمه نخست و ۴ گل در ۴۵ دقیقه دوم به ثمر رسانده اند و در سوی مقابل دو گل در نیمه اول و یک گل در نیمه مربیان دریافت کرده اند. یویااوساکو به همراه ریتسودوان با دو گل بهترین گلزنان ژاپن بوده اند و بعد از آنها یوشینوریموتو، گنکیهاراگوچی، تسوکاساشیوتانی و تاکهیروتومیاسو موفق به زدن یک گل شده اند. همگی این نفرات لژیونر هستند و در لیگ‌های آلمان، هلند، انگلیس، بلژیک و امارات توپ می‌زنند.

بیشتر بخوانید:

قلب تیم کی‌روش از نظر کیکر

چگونه گل می‌زنند؟

کنارهای رونده

حضور یوتوناگاتومو و هیروکیساکای می‌تواند برگ برنده یک تیم در کارهای هجومی باشد. این دو مدافع باتجربه که چند سالی است در فوتبال اروپا و در سطح اول این قاره توپ می‌زنند در این دوره هم عملکرد فوق العادهای در کارهای هجومی داشته اند. این دو بازیکن با ارسال‌های به موقع خود و نفوذهای گاه و بیگاه یک پلن ایده آل برای رسیدن به گل به شمار میآیند. ناگاتومو مقابل ترکمنستان یک پاس گل به همین شیوه برای اوساکو ارسال کرد. او در ۳۲ سالگی همچنان یکی از بهترین مدافعان چپ قاره کهن به حساب می‌آید و سبک بازی او، شمای کوچکی از جوردیآلبا در تیم ملی اسپانیا است.

ترکیبی های حوالی محوطه

پاس‌های بریده، مثلث‌های نابود کننده و تصمیم‌های ناگهانی هافبک‌های خلاق تیم ژاپن، مهاجمین این تیم را در موقعیت‌های خوبی داخل محوطه یا روی قوس پشت ۱۸ قدم قرار می‌دهد. گاها این پاس‌ها، دفاع حریف را از دور خارج می‌کند و مهاجمین سرعتی تیم مثل مینامینو و موتو را در موقعیت تک به تک قرار می‌دهد. نبوغ بالای ریتسودوان، هاراگوچی و اندو در ارسال پاس‌های به این شکل می‌تواند بلای هر تیمی باشد. آنها با همین روش به ترکمنستان گل زدند؛ مقابل عمان و ویتنام پنالتی گرفتند و بارها موقعیت خطرناک به وجود آوردند.

در خبری بخوانید: اخبار ورزشی را آنلاین بخوانید

ضربات ایستگاهی

سه گل ژاپن در این جام از روی ضربات ایستگاهی بوده است. دو گل از روی نقطه پنالتی و یک گل سرنوشت ساز از روی یک ضربه کرنر. البته یک بار دیگر آنها روی کرنر به ویتنام هم گل زدند اما برخورد توپ با دست مایا یوشیدا، این حربه را به نتیجه نرساند. آبی پوشان در این جام دو گل را با ضربه سر به ثمر رسانده اند و نباید فریب میانگین قدی نه چندان بالایشان را خورد. آنها با ارسال‌های کم ارتفاع و جای گیر‌ی‌های مناسب ضربات مهلکی به رقبا می‌زنند. مدافعین سرزنی چون یوشیدا و تومیاسو هم می‌توانند روی ارسال‌های ایستگاهی آنها را خطرناک‌تر از هر زمانی کنند. در ثانی هاراگوچی و دوان، نشان دادند که چشم بادامی‌ها در زدن ضربات پنالتی مانند بازیکنان عمان کم دقت نیستند.

چگونه گل می‌خورند؟

ارسال از جناحین

نفوذهای متعدد دو مدافع کناری ژاپن این فرصت را به رقبا می‌دهد تا از فضای پشت آنها کناره‌ها را به انقیاد خود دربیاورند و توپ‌های خطرناکی را ارسال کنند. قطعا دوئل جهانبخش و ناگاتومو یکی از زیباترین دوئل‌های جام خواهد بود. در کنار این ضعف شوئیچی گوندا گلر ژاپن روی خروج‌ها ضعف دارد و قد و قامت نه چندان بلندش مزید بر علت شده است. اگر دوز ارسال‌هایمان را افزایش دهیم قطعا می‌توانیم ژاپن را با مشکل روبرو کنیم.

شوت از راه دور

بازهم پای دروازه بان ژاپن در میان است. گلری که تا به اینجا جایگزین خلفی برای کاواشیما نبوده است. البته که خود کاواشیما هم هیچ وقت اعتماد صد در صدی هواداران ژاپن را به دست نیاورد و نتوانست جای خالی یوشیکاتسو کاواگوچی را پر کند. این دروازه بان در برابر ترکمنستان به همه نشان داد که چقدر روی شوت‌های از راه دور ضعف دارد و دروازه دو ضرب گیری است. باید دید شاگردان کی روش از این موهبت استفاده خواهند کرد یا بازهم چندان علاقه‌ای به شوت‌های از راه دور نشان نمی‌دهند. بی تردید این ضعف گلر ۲۹ ساله ژاپنی‌ها بیشتر از همه، سامان قدوس را خوشحال خواهد کرد تا با استفاده از شوت‌های مهلک خود او را تسلیم کند.

عمقِ کند

مایا یوشیدا و تاکهیرو تومیاسو. مکمل یکدیگر هستند و تا به اینجا نمایش بدی هم نداشته‌اند اما یک ضعف بزرگ دارند. آنها کند هستند و در کورس‌ها جا می‌مانند. این ضعف بزرگ وقتی که تیمشان رو به جلو شیفت شده و به هنگام ضدحمله‌ها، بیشتر خودنمایی می‌کند. نمونه این نکته منفی را در بازی با ازبکستان می‌توان مشاهده کرد. الدور شومورودوف مهاجم ۲۳ ساله ازبک‌ها که قطعا سرعتش از سردار ازمون بیشتر نیست با استفاده از گام‌های بلند خود و ضعف مدافعین مرکزی ژاپن در کارهای سرعتی، توانست یکی از زیباترین سولو گل‌های جام را به ثمر برساند. در کنار این، پرس‌های سنگین بازیکنان ما هم می‌تواند این دو مدافع را با مشکل روبرو کند. آنها در برابر ویتنام چنین اشتباهی را مرتکب شدند که بی دقتی مهاجم ویتنام مانع از گل خوردنشان شد.منبع: وب سایت برنامه نود

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورزش۳ورزش۳1 روز قبل
در این میان بازی دادن کولاکوویچ به برخی از بازیکنان جوان در بالاترین سطح والیبال جهان در نوع خود جالب توجه است. این والیبالیست خراسانی که با ۲۰۹ سانتی متر بلندقدترین بازیکن تیم ملی ایران به شمار می‌رود، دیروز به صورت بازیکن ثابت مقابل فرانسه به میدان رفت. در ادامه مشروح صحبت‌های پوریا یلی، ملی پوش بلندقامت والیبال ایران در گفت‌وگو با «ورزش سه» را می‌خوانید. الگوی ورزشی‌ام «سوکولوف» بلغارستانی استالگوی خاصی در والیبال ایران ندارم، اما در جهان «سوکولوف» بلغارستانی را دوست دارم و به عنوان الگوی خود انتخاب کرده‌ام. جوان هایی همچون من باید در تیم ملی والیبال حضور داشته باشند که در این زمینه تیم‌های باشگاهی می‌توانند به حضور والیبالیست‌های جوان خراسانی در تیم‌های ملی کمک زیادی بکنند، چراکه اکثر شهرها چند ملی پوش دارند اما از خراسان رضوی فقط من هستم و طبیعتا حق این استان بیشتر از این هاست.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، روز گذشته فرشاد احمدازه پس از حضور در باشگاه پرسپولیس با این تیم قرارداد سه ساله‌اب به امضا رساند تا پس از گذاراندن یک فصل ناموفق در اروپا دوباره به جمع سرخ‌پوشان بازگردد. احمدزاده در خصوص پیوستن به پرسپولیس پس از جدایی برانکو مشکش با بشار رسن گفت: در فهرست برانکو بودم که متاسفانه از تیم جدا شد و این افتخار را نداشتم که دوباره زیر نظر او کار کنم. پست من با بشار فرق دارد و متوجه این شایعات نمی‌شوم. همیشه رابطۀ صمیمی با هافبک عراقی داشته‌ام و دوست دارم همه بازیکنان حفظ شودند تا پرسپولیس با قدرت در مسابقات حاضر شود.
ورزش۳ورزش۳11 ساعت قبل
به گزارش ورزش سه و به نقل از مهر، پویا ایدنی نماینده شطرنج ایران که با ریتینگ ۲۵۹۷ در مسابقات شطرنج آزاد بین المللی گوای هند شرکت کرده بود، با کسب ۸ امتیاز (هم‌امتیاز با قهرمان) عنوان سوم مسابقات را از آن خود کرد. ایدنی در دور پایانی مسابقات، عصر امروز برابر «ادواردو ایتوریزاگا» بخت نخست قهرمانی با ریتینگ ۲۶۳۷ به پیروزی رسید تا در رده سوم قرار گیرد. با نتایجی که در هند رقم خورد، ایدنی ۴٫۳ واحد افزایش ریتینگ داشت تا از ریتینگ ۲۶۰۰ عبور کند. در مسابقات شطرنج آزاد بین المللی گوای هند ۲۴۶ ورزشکار شرکت داشتند که در پایان ساهاکیان از ارمنستان با ریتینگ ۲۶۱۱ قهرمان شد و عنوان نایب قهرمانی نیز به پتروسیان از ارمنستان با ریتینگ ۲۵۷۳ رسید.
روزنوروزنو1 روز قبل
آندراه آ استراماچونی سرمربی ایتالیایی و جدید استقلال به همراه دستیارانش در روزهای اخیر مشغول بازدید فیلم بازیهای لیگ هجدهم و بررسی عملکرد بازیکنان استقلال هستند. این سرمربی نامدار از این طریق لیست مازادهای خود را اعلام خواهد کرد و بر اساس شنیده‌ها تاکنون تنها نام یک بازیکن را به مدیران تیم داده است. مرتضی آقا خان، بازیکنی که فصل پیش را به علت مصدومیت شدید از دست داده است و هنوز به مرز آمادگی نرسیده است از نظر استرا نمی‌تواند در این فصل به کمک استقلال بیاید. استراماچونی حتی پیشنهاد قرض دادن او به تیم دیگری را مطرح کرده است اما تاکید کرده قصد دارد تمرینات خود را از روز اول با بازیکنانی که آماده هستند استارت بزند.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی فدراسیون بولینگ، بیلیارد و بولس؛ امیر سرخوش در مرحله فینال رقابت‌های اسنوکر ۶ توپ قهرمانی آسیا ۷ بر ۴ بابر مسیح از پاکستان را مغلوب کرد و صاحب مدال طلا شد.

دوره تخصصی بدنسازی هندبال

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ شرکت کنندگان در این کلاس برای گرفتن کارت مربیگری بین المللی ۳ ماه فرصت دارند تا نسبت به تنظیم برنامه حرفه‌ای اقدام و آن را برای ارزیابی به کمیته آموزش فدراسیون ارائه دهند.

نظرها

اخبار بیشتر