راه‌اندازی ۳۲۰۰ واحد دندانپزشکی در کشور پس از طرح تحول سلامت
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سلامت
راه‌اندازی ۳۲۰۰ واحد دندانپزشکی در کشور پس از طرح تحول سلامت

راه‌اندازی ۳۲۰۰ واحد دندانپزشکی در کشور پس از طرح تحول سلامت

ایسناخبرگزاری ایسنا |
معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: باید در جهت کاهش هزینه از جیب مردم در بخش دندانپزشکی، ۳۲۰۰ مرکز دندانپزشکی را در شیفت عصر فعال کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا رئیسی در نشست کارشناسان مسئول بهداشت دهان و دندان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اعلام این مطلب، افزود: طرح تحول سلامت، هزینه از جیب مردم را به حدود ۳۷ درصد رساند که از این مقدار، درصد بزرگی از آن به خاطر دندانپزشکی است.

وی با بیان اینکه یکی از حوزه‌هایی که مورد تاکید است، همین حوزه دندانپزشکی است و دلیل اصلی آن این است که به راحتی می‌تواند مورد غفلت قرار گیرد، افزود: تا زمانی که دندانی آسیب نبیند و درد نگیرد کسی به دندانپزشک مراجعه نمی‌کند که این نقطه ضعف ماست.

رئیسی با اشاره به اینکه ۲۲ درصد پرداختی از جیب مردم برای دندان صورت می‌گیرد، اظهار داشت: خوشبختانه طی ۵ سال گذشته کارهای خوبی در این حوزه انجام شده است که راه‌اندازی ۳۲۰۰ واحد دندانپزشکی بخشی از این کارها بوده که پتانسیل بزرگی است. هم اکنون اکثر مراکز روستایی واحد دندانپزشکی دارند و جمعیت وسیعی از روستاییان را تحت پوشش قرار می‌دهند.

در وبسایت خبری بخوانید: جدیدترین اخبار حوزه سلامت

وی همچنین افزود: در حوزه بهداشت دهان و دندان، اقتصاد سلامت باید مورد توجه جدی قرار گیرد. کیفیت دو جزو دارد که یکی اثربخشی کار است و دیگری کارآیی آن. نظام سطح بندی ارائه خدمت باید در هر کاری از جمله حوزه دندانپزشکی وجود داشته باشد.

رئیسی ادامه داد: اگر با اجرای طرح بهره‌برداری از ظرفیت‌های دندانپزشکی مراکز در شیفت عصر، ۲ تا ۳ درصد هم از هزینه از جیب مردم را کم کنیم، رقمی معادل ۶۰۰ میلیارد تومان در هزینه‌ها صرفه جویی شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی در پایان اظهار داشت: طرح دندان‌های عاری از پوسیدگی در مدارس یکی از طرح‌هایی است که در آینده با نتایج مطلوبی همراه خواهد بود. این طرح در بهترین سن کودکان برای سلامت دهان و دندان‌هایشان در حال انجام است و این نقطه قوت این طرح است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

۱۲ خوراکی مضر برای التهاب مفاصل!

8+
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
رکنارکنا1 روز قبل
اگر چه مقدار آن‌ها در یک فنجان زیاد نیست، تقریبا همه مردم بیش از یک فنجان قهوه در روز می‌نوشند. برخی مطالعات نشان دادند، مصرف قهوه خطر ابتلا به دیابت نوع II را کمتر می‌کند. بعضی مطالعات اخیر نوشیدن قهوه را با کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های ذهنی مرتبط می‌دانند. در دو مطالعه، مصرف قهوه با ۲۶٪ کاهش خطر مرگ زودرس در زنان و ۲۰٪ کاهش خطر مرگ زودرس در مردان ارتباط داشت این کاهش خطر مرگ به نظر می‌رسد در افراد مبتلا به دیابت نوع II بسیار قوی است. کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و ضعفیکی دیگر از مزایای نوشیدن قهوه کاهش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل است.
ساعت ۲۴ساعت ۲۴1 روز قبل
آزمایش‌های مربوط به طول عمر قبلا هم انجام می‌شدند، اما این آزمایش جدید دقت بسیار بالایی دارد. دانشمندان به این نتیجه رسیدند که سن بیولوژیکی زنان در اکثر موارد کمتر از سن واقعی آنهاست و در مردان برعکس پیری زودتر فرا می‌رسد. نحوه پیش بینی میزان طول عمر یک فرددانشمندان اکنون می‌توانند بطور دقیق طول عمر یک انسان را پیش‌بینی کنند. افرادی که سن زیستی آن‌ها بزرگتر از سن واقعی‌شان بود، بیشتر احتمال داشت که زودتر از افرادی که دارای سن زیستی و واقعی مشابه بودند، بمیرند. اما به گفته محققان، در حال حاضر مشخص نیست که چه شیوه زندگی یا عوامل ژنتیکی بر سن زیستی انسان تاثیر می‌گذارد.
ایسناایسنا7 ساعت قبل
این روزها در جامعه شاهد استعمال سیگار توسط نوجوانان کم سن و سال حتی در بین دختران نوجوان هستیم. جزایری با اشاره به افزایش گرایش بانوان به مصرف قلیان، تصریح کرد: باورهای غلط در مورد قلیان و بی‌ضرر دانستن دود آن در عوام و نداشتن تفریح و سرگرمی از دلایل مهم گرایش به مصرف قلیان است. معاون دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد با بیان اینکه رشد مصرف سیگار نسبت به قلیان در استان کمتر است، ادامه داد: میزان مصرف سیگار در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال با شدت زیاد در حال افزایش است. رئیس مرکز بهداشت استان گفت: میزان مصرف سیگار در دانش‌آموزان ۱۳ تا ۱۵ سال، ۳ درصد و میزان مصرف سیگار و قلیان ۲۶ درصد است. جزایری در پایان نداشتن آگاهی از مضرات مصرف سیگار، تبلیغات نادرست، نداشتن تفریح و سرگرمی را مهم‌ترین علت گرایش نوجوانان و بانوان به مصرف سیگار عنوان کرد.
اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
کمال پرهون، درمانگر اعتیاد با بیان اینکه میان سوء مصرف موادمخدر و افسردگی هم ابتلایی بالایی است، گفت: اعتیاد و افسردگی از شایع‌ترین بیماری‌ها در جامعه هستند. وی افزود: بین سوء مصرف مواد و افسردگی هم ابتلایی بالایی است، اعتیاد و افسردگی از شایع‌ترین بیماری‌هایی هستند که در بررسی‌های جوامع و مطالعات بالینی یافت می‌شوند. این درمانگر اعتیاد گفت: از یک سو افسردگی می‌تواند زمینه ساز مصرف موادمخدر به عنوان نوعی خود درمانی باشد و از سوی دیگر مصرف مواد به نوبه‌ خود می‌تواند موجب تداوم افسردگی و این دور باطل به مشکلات بیشتری برای این افراد منجر شود. وی ادامه داد: زمانی که افراد با برانگیزنده‌های خاص شامل حالت‌های هیجانی درونی (افسردگی، خستگی، خشم) حالت‌های جسمانی (علایم ترک، درد) یا موقعیت‌های بیرونی (مکان‌های یاموقعیت‌های مرتبط با مصرف) مواجه می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که به مصرف موادمخدر گرایش پیدا کنند. این درمانگر اعتیاد بیان کرد: یک ویژگی مشترک بین افرادی که سوء مصرف موادمخدر دارند این است که اغلب دلیل مصرف خود را به عوامل بیرونی که احساس می‌کنند کنترلی بر آن‌ها ندارند، نسبت می‌دهند.

نظرها

اخبار بیشتر