لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ورزش۳
  4. ورزشی
لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹

لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹

ورزش۳خبرگزاری ورزش۳ |
سنگین ترین شکست چند سال اخیر ایران در بدترین روز ممکن درست یک گام مانده به خط پایان که همه انتظار صعود تیم ملی به فینال را می کشیدند، رقم خورد .

به گزارش «ورزش سه»، شاگردان کارلوس کی روش در حالی به نیمه نهایی رسیده بودند که هیچ گلی دریافت نکرده بودند و با توجه به نمایش‌های بسیار خوبی که داشتند، علاقمندان به فوتبال را متقاعد کرده بود می‌توانند برابر ژاپن هم به پیروزی برسند ولی اتفاقات عجیبی و غیر قابل انتظاردر طول بازی، باعث شد که رویایمان ۴۷ ساله شود.

*نشانه‌های باخت را می‌دیدیم

یوز‌ها بازی را با آرایش پایه‌ی ۱-۴-۱-۴ آغاز کردند. ترکیب تیم ملی در این دیدار شاکله‌ی بازی گذشته خود را حفظ کرده بود و تنها یک تغییر داشت. محرومیت طارمی باعث شد، وحید امیری در ترکیب اصلی قرار بگیرد و جای خالی او را پوشش بدهد. سامورایی‌ها بازی را هجومی آغاز کردند و از همان ابتدای بازی بر روی دروازه مان یورش بردند. بازی در ۲۰ دقیقه اول کاملا تحت تاثیر ژاپن بود. پس از این دقایق بازی نسبتا متعادل شد و تیم ملی توانست فرصت‌هایی هم روی دروازه ژاپن بسازد، ولی سردار تنها بود و جای خالی طارمی کاملا احساس می‌شد. مهاجم تیم ملی هرچند در جنگ‌های تن به تن به مدافعان ژاپن برتری داشت، ولی امیری و جهانبخشی فاصله زیادی با او داشتند و تمام توپ‌های برگشتی به ژاپنی‌ها می‌رسید.

لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹ - 4

بهترین فرصت ایران در همین لحظات بود که سردار با حرکت انفرادی تا آستانه باز کردن دروازه ژاپن پیش رفت، ولی گاندو در لحظه آخر توپ را با نوک پا به کرنر فرستاد. مهمترین نبرد در نیمه اول، نبرد بر روی تصاحب، میانه زمین بود که در بیشتر، ژاپنی‌ها توانستند با حضور شیباساکی و هاراگوچی بر این ناحیه تسلط پیدا بکنند و از طریق ایجاد گپ توپ را در سمت راست به دوآن و در سمت چپ نیز به ناگاتومو برسانند که تلاش‌های آن‌ها برای رسیدن به گل بی ثمر بود. نشانه‌های باخت را در نیمه اول با کمی دقت، نشانه‌های ریز ترک خوردن سد دفاعی را می‌توانستیم مشاهده کنیم. از کارت زرد کودکانه وحید امیری تا خستگی مفرط اشکان دژاگه که در بازی با چین باید زودتر بیرون می‌آمد تا کمی بیشتر نفس بگیرد، غیبت سعید‌ عزت‌اللهی هیچ وقت بیش از این بازی به چشم نیامد. تا زمانی که در مقابل ژاپن، میانه میدان را به ریزنقش‌های پر نفسشان باختیم.

*تاوان یک اشتباه؛ بازماندن از فینال

تیم ملی نیمه دوم را بهتر از ژاپن شروع کرد و به نظر می‌رسید کی‌روش توانسته آرامش و اعتماد را به شاگردانش برگرداند. در یازده دقیقه منتهی به گل اول بازی تیم ملی توانست ژاپن را عقب براند و تا حدودی بازی‌اش را دیکته کند. فشار تیم ملی مثل بازی‌های قبل حریف را وادار به اشتباه می‌کرد و نشانه‌اش ضربه ایستگاهی بود که دژاگه با اختلاف کمی به بالای دروازه فرستاد. اگر بازی با همین روال پیش می‌رفت گل تیم ملی و رسیدن به فینال محتمل بود، ولی اشتباه مرگبار بازیکنان روی گل اول مسیر بازی را کاملا تغییر داد. در دقیقه ۵۶ بازی ژاپن به یکی از عجیب‌ترین گل‌های تاریخش رسید؛ در این دقیقه از بازی محمدحسین کنعانی زادگان با نوک پا توپ تاکومی مینامینو را دفع کرد اما خودش بدون اینکه داور اعلام کند به گمان خطا ایستاد، مینامینو دنبال توپ رفت و سانترش به روی دروازه را یویا اوساکو با ضربه سر وارد دروازه بیرانوند کرد. اشتباه، یک کلمه‌ی ساده و مرگبار در فوتبال است، می‌تواند تمام رویاها را از بین ببرد وتمام نقشه‌ها را بی‌فایده جلوه دهد. اشتباه فاحش خط دفاعی تمرکز را از بازیکنان گرفت و زمینه ساز شکست سنگین در مقابل رقیب دیرینه مان شد.

لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹ - 8

*سراسیمه، وحشت زده و ناتوان

بعد از گل ژاپن تیم ملی از هم پاشید. نه لیدری در زمین بود که بازیکنان را جمع کند نه کی‌روش توانست آنها را متقاعد کند که زمان برای جبران زیاد است و هنوز کار تمام نشده. پس از دریافت گل اول رفتارهای غیر حرفه‌ای بازیکنان تیم ملی آغاز شد. این خشونت‌ها و رفتار‌های غیر حرفه‌ای، در زمینه ساز گل دوم ژاپن بود. گل دوم بدتر از چیزی بود که می‌شد تصور کرد. دوباره یک ضدحمله، غافلگیری دفاع در تغییر وضعیت بازی از فاز حمله به دفاع و بعد زمین خوردن پورعلی‌گنجی و برخورد توپ به دستش و اعلام درست پنالتی. تمام آن لحظه‌هایی که داور، وی آر داده بود و منتظر بود تا ببیند تیم داوران ویدئویی چه نظری دارند، لحظه‌هایی بود که می‌دانستیم بازنده‌ایم. می‌دانستیم پنالتی رخ داده و می‌دانستیم که تیم حریف از ما بهتر است. پنالتی درست بود و بیرانوند هم اشتباه پرید تا توپ به تور دروازه بوسه بزند. در دقایق پایانی تیم ملی توانست کمی از احساسات فاصله بگیرد و حملات خوبی داشته باشد، ولی رفتار همراه با خشونت بازیکنان تیم ملی که با دریافت گل دوم بدتر هم شد و روی عملکرد فنی بازیکنان هم تاثیری منفی گذاشت؛ تا جایی که پس از گل دوم شاهد حرکات سراسیمه بازیکنان در حمله و دفاع بودیم. دریافت کارت زرد سوم توسط سردار هم در همین راستا بود. اتفاقی که در نهایت منجر به گل سوم ژاپن و حذف نه چندان آبرومندانه تیم ملی فوتبال ایران از جام ملت‌های آسیا شد.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار ورزشی دنیا، از سراسر‌ وب را در خبری بخوانید

لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹ - 12

*ژاپن و حسرتی تازه برای فوتبال ایران

امیدواری‌هایمان بار دیگر در شبی که به اوج رویاها نزدیک شده بودیم، بر باد رفت. حماسه می‌خواستیم و شگفتی با کی روش وجمعی از بهترین بازیکنان یک دهه اخیر فوتبال کشورمان، اما واقعیت تلخ‌تر از آن بود که حتی دیگر به حماسه بخواهیم فکر کنیم، در آن دقایق وحشتناک که هر ثانیه‌اش به اندازه یک ساعت بود. تک تک‌مان از اعماق قلب می‌خواستیم سوت پایان به صدا دربیاید تا بیش از این که هستیم، تحقیر نشویم.

سخت است پذیرفتن این واقعیت که دیگر در جام ملت‌های آسیا حضور نداریم، ولی ای کاش از ژاپنی‌ها کمی حرفه‌ای بودن را می‌آموختیم. همه می‌دانستند یک اشتباه از سوی هر دو تیم می‌تواند به بهای حذف تمام شود، آن اشتباه رابازیکنان ما کردند و اینچنین بدترین وداع ممکن را با جام داشته باشیم. حسرت حالا جزجدانشدنی از فوتبال ما برابر ژاپن است؛ چه تیم باشگاهی درفینال لیگ قهرمانان آسیا برای‌مان باشد چه تیم ملی در نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا. بار دیگر فوتبال به ما درس داد که تیمی یک لحظه غفلت کند به بدترین شکل ممکن تنبیه می‌شود. تیم بی‌برنامه‌ای که برابر ژاپن پایش را فقط به زمین می‌کوبید، سزاوار چیزی بیشتر از این شکست تلخ نبود.

در طول ۹۰ دقیقه فقط دویدیم و دویدیم، درجایی هم کار هایی را انجام می‌دادیم که ژاپنی‌ها آن‌ها را به ما دیکته کرده بودند. سردرگم و کلافه و خسته به نظر می‌آمدیم و امید و باور را در بازی با چین به جا گذاشته بودیم. هیچ برنامه‌ی مشخصی در کار نبود جز اعمال خشونت و استفاده از عوامل فیزیکی.

لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹ - 17

*رهبر نداشتیم، لیدر نبودید

آنچه که در این حواشی و در این موج هیجانات برآشفته پنهان ماند، تصمیمات و تاکتیکی بود که کادر فنی برای این دیدار بزرگ اتخاذ کرده بود. جز سردرد و کلافگی هیچ چیز دیگری را به ارمغان نیاورد، چرا که اصلا تاکتیکی در کار نبود. غم‌انگیز است، ولی باید قبول کرد که تیم ملی قبل از بازی به زمین سفت برنخورده بود. تا همین‌جا هم به لطف قرعه‌ی مناسب، خوش‌شانسی، و اشتباهات وحشتناک مدافعان حریف بالا آمده بودیم و با برخورد به اولین صخره‌ی بزرگ شکست خوردیم. اگر بخواهیم تمام گناهان این شکست را به پای بازیکنان تیم ملی بنویسیم، کار نادرستی است زیرا فوتبال یک ورزش جمعی است و همه با هم برای رسیدن به یک هدف با هدایت یک رهبر تلاش می‌کنند. ما در این جام همه چیز داشتیم به جز یک رهبر لازم برای یک هدایت بزرگ …

لیدر؛ گمشده بزرگ ایران در نیمه نهایی آسیا ۲۰۱۹ - 20

آرتین چراغی

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

روزنوروزنو15 ساعت قبل
در زمان پیوستن علیرضا بیرانوند به پرسپولیس و پیش از آن شایعاتی مبنی بر استقلالی بودن این دروازه‌بان مطرح شد که خود او دست به تکذیب آن‌ها زد. حال امیر غفارمنش، ستارۀ طنز سینمای ایران در مصاحبه‌ای از علاقۀ بیرانوند به استقلال خبر داد. غفارمنش عنوان داشت که در دوران حضور بیرانوند در نفت تهران با این بازیکن روابطی دوستانه داشته و در آن زمان علیرضا یک استقلالی صد آتشه بوده است که بعد از پیوستن به پرسپولیس به انکار آن پرداخت. این افشاگری غفارمنش باعث عصبانیت شدید پرسپولیسی‌ها شد و خون آن‌ها را به جوش آورد.

گل تماشایی ادینسون کاوانی به اکاوادور (اروگوئه ۲-۰ اکوادور)

طرفداریطرفداری7 ساعت قبل
افکارنیوزافکارنیوز20 ساعت قبل
افکارنیوز، به گزارشپس از ماجرا‌های فسخ قرارداد برانکو ایوانکوویچ و باشگاه پرسپولیس، هواداران تیم سرخپوش نگران جدایی مربی کروات خود هستند و به همین دلیل، اعضای هیئت مدیره باشگاه پرسپولیس ساعتی پیش تشکیل جلسه دادند تا درباره این موضوع صحبت کنند. طبق اعلام ایرج عرب، مدیرعامل پرسپولیس، مطالبات برانکو به سرمربی کروات پرداخت شد. برانکو ایوانکوویچ ۶۰۰ هزار یورو از پرسپولیس طلب داشت که دریافت کرد و دستیاران وی نیز حدود نیمی از مطالبات شان را می‌خواهند. لازم به ذکر است، سرمربی پرسپولیس در روز سفر به کرواسی جلسه‌ای با مدیران الاهلی عربستان در دوبی برگزار کرده و پیش‌تر اثاث خانه خود را هم به کرواسی پست کرده بود تا جدایی اش قطعی باشد، اما باشگاه پرسپولیس در هراس از هواداران عصبانی و ناراحت خود تمام تلاش خود را برای جلب رضایت برانکو انجام داد که البته این تلاش هم کامل نبود و نتوانست برانکو را از بی اعتمادی به تفسیری جدید از شرایط پرسپولیس برساند. جالب اینکه قرارداد برانکو با پرسپولیس۲ ساله بوده، اما او می‌تواند با پرداخت مبلغی قرارداد خود را فسخ کند.
جام نیوزجام نیوز1 روز قبل
شما قبلا به این مطلب رای داده ایدبه گزارش سرویس ورزشی جام نیوز، ساعاتی پیش علیرضا بیرانوند با حضور در باشگاه پرسپولیس درخواست جدایی از این تیم را به مسئولان باشگاه اعلام کرد. بیرانوند با داشتن چند پیشنهاد خارجی قصد دارد فوتبال خود را در اروپا ادامه دهد تا هم‌چنان پله‌های پیشرفت را مانند دو سال گذشته طی کند. از پرتغال به عنوان مقصد بعدی بیرانوند نام برده می‌شود و احتمالا دروازه‌بان محبوب کشورمان به یکی از تیم‌های مطرح پرتغالی خواهد پیوست تا با حضور در فوتبال اروپا بیش از گذشته در معرض دید رسانه‌های جهانی قرار بگیرد.
وانانیوزوانانیوز1 روز قبل
به گزارش وانانیوز، مصطفی دنیزلی با حضور در تراکتور تبریز نگاه ویژه‌ای به خط هافبک تیمش دارد. برهمین اساس این سرمربی ترکیه‌ای قصد دارد در فصل نقل‌وانتقالات تابستانی به تقویت این بخش از تیمش بپردازد. علی کریمی یکی از بازیکنانی است که دنیزلی از باشگاه تبریزی درخواست جذب او را دارد. قرارداد کریمی با استقلال پایان یافته و مذاکرات آبی‌پوشان با قلب تپنده تیم‌شان تاکنون بی‌نتیجه مانده است تا پیشنهاد نجومی تراکتور هافبک ملی‌پوش را در آستانه جدایی از استقلال و پیوستن به تی‌تی‌های پرشور قرار دهد. انتهای پیام/

ماندن برانکو وابسته به بندهای حساس

صدا و سیماصدا و سیما21 ساعت قبل
به وقت ورزشی‌ها؛ ماندن برانکو وابسته به بندهای حساسخبرنگاران صدا و سیما در به وقت ورزشی‌ها از نخستین روز کاری مجیدی در تیم امید، ماندن برانکو وابسته به بندهای حساس قرارداد و لیگ ملت‌های والیبال گفتند

نظرها

اخبار بیشتر