همه «ترین» ‌های جام ملت‌های آسیا
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. برترین‌ها
  4. ورزشی

همه «ترین» ‌های جام ملت‌های آسیا

برترین‌هاخبرگزاری برترین‌ها |
جام ملت‌های آسیا 2019 امارات با قهرمانی تیم فوتبال قطر در خاک دشمن این تیم به پایان رسید. با پایان این رقابت‌ها، رسانه‌های مختلف هرکدام از دیدگاه خود به ارزیابی فنی و آماری این تورنمنت پرداخته و نکاتی را منتشر کردند.

فرهیختگان: جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ امارات با قهرمانی تیم فوتبال قطر در خاک دشمن این تیم به پایان رسید. با پایان این رقابت‌ها، رسانه‌های مختلف هرکدام از دیدگاه خود به ارزیابی فنی و آماری این تورنمنت پرداخته و نکاتی را منتشر کردند. در رقابت‌های این دوره و بعد از قطر، تیم ملی ژاپن عنوان نایب‌قهرمانی را به دست آورد و تیم‌های ایران و امارات نیز با صعود به جمع چهار تیم برتر رقابت‌ها از صعود به فینال بازماندند.

این درحالی است که در پایان جام ملت‌های آسیا و با اعلام رسمی کنفدراسیون فوتبال تیم ملی ایران در جایگاه سوم قرار گرفته و امارات میزبان در رده چهارم ایستاد. قبل از پرداختن به نکات آماری جام هفدهم، ابتدا به نکاتی خواهیم پرداخت که کمتر در محافل رسانه‌ای به آن توجهی شده است:

۱- قطر به نهمین کشوری تبدیل شد که توانسته جام ملت‌ها را فتح کند. در چهار دوره اخیر سه‌بار تیم‌هایی قهرمان شدند که پیش از این سابقه قهرمانی نداشتند.

۲- ژاپن برای اولین‌بار به مقام نایب‌قهرمانی رقابت‌های جام ملت‌ها دست پیدا کرد. آنها پیش از این، چهار فینال را تجربه کردند که همگی را با برد پشت‌سر گذاشتند.

۳- دومین دوره‌ای بود که در ۹ جام اخیر تیم قهرمان با فاصله دو گل یا بیشتر برنده شد. پیش از این، ژاپن در سال ۲۰۰۴ با نتیجه ۳-۱ چین را شکست داده بود.

۴- قطر در این جام ۱۹ گل به ثمر رساند، درحالی که در پنج حضور قبلی خود روی هم ۱۷ گل به ثمر رسانده بودند.

۵- قطر در این جام موفق شد هر هفت مسابقه خود را با برد پشت‌سر بگذارد. این درحالی است که در تمام ۹ حضور قبلی خود و در مجموع ۳۲ بازی فقط ۶ پیروزی را به دست ‌آوردند.

۶- قطر با ۱۹ گل زده و یک گل خورده و ثبت تفاضل گل +۱۸ موفق به تاریخ‌سازی شد. پیش از این بهترین آمار مربوط به ژاپن در سال ۲۰۰۰ بود که موفق شدند تفاضل گل +۱۵ را به ثبت برسانند.

۷- المعز علی با ۹ گل زده موفق شد عنوان آقای گلی را به خود اختصاص دهد و همچنین رکورد تعداد گل در یک دوره از این رقابت‌ها را که از آن علی دایی بود، بشکند. دایی در سال ۱۹۹۶ هشت گل به ثمر رسانده بود.

۸- اکرم عفیف به صورت مستقیم روی ۱۱ گل از ۱۹ گل قطر در این جام تاثیرگذار بود. او همچنین روی سه گل تیمش در فینال هم موثر بود. عفیف توانست ۲۶ موقعیت گل برای هم‌تیمی‌هایش فراهم کند؛ ۱۲ ایجاد موقعیت بیشتر از نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌اش.

۹- میانگین ۲٫۵۵ گل در هر بازی در این دوره از مسابقات به ثبت رسید، پایین‌ترین آمار ممکن بعد از ثبت رکورد ۱٫۹۴ گل در هر بازی در مسابقات سال ۱۹۹۶.

۱۰- المعز علی و علی مبخوت با ۹ گل زده در تاریخ جام ملت‌ها تنها لی دونگ‌گوک با ۱۰ گل و اسطوره فوتبال‌ آسیا؛ علی دایی را با ۱۴ گل بالای سر خود می‌بینند.

۱۱- چهار گل المعز علی در این دوره از رقابت‌ها به سریع‌ترین پوکر تاریخ جام ملت‌ها تبدیل شد. او در ۵۹ دقیقه و پنج ثانیه موفق به انجام این کار شد.

۱۲- ایگناتی نستروف با حضور در این دوره از رقابت‌ها به‌ تنها بازیکنی تبدیل شد که در پنج جام ملت‌ها حضور داشته است.

۱۳- فلیکس سانچز‌باس به نخستین اسپانیایی‌ای تبدیل شد که توانسته جام ملت‌های آسیا را فتح کند.

۱۴-ایران با دو برد و یک تساوی موفق شد در گروه چهارم با هفت امتیاز و بدون گل‌خورده سرگروه شود. تنها تیم قطر با تفاضل گل +۱۰ از ایران آمار بهتری از خود بر جای گذاشت. ایران در ۲۰ بازی اخیر خود در مرحله گروهی هیچ شکستی نداشته و فقط تیم ملی ژاپن با رکورد ۲۴ بازی از ملی‌پوشان آمار بهتری دارد.

۱۵-ایران روند خوب خود را در دور حذفی ادامه داد و با شکست دو تیم و بدون دریافت گل به جمع چهار تیم پایانی راه پیدا کرد. شکست ۳- صفر مقابل ژاپن به سنگین‌ترین شکست ایران در تاریخ جام ملت‌ها در کنار شکست ۳- صفر برابر کره‌جنوبی در دور گروهی سال ۱۹۸۸ تبدیل شد. حالا ایران در ۶ حضور اخیر خود این‌بار در نیمه‌نهایی شکست خورده است. آخرین برد ایران در مرحله نیمه‌نهایی به سال ۱۹۷۶ و پیروزی ۲- صفر برابر چین برمی‌گردد.

نکات آماری جام: (در بخش‌های مختلف، میانگین حضور تیم‌ها در مراحل متعدد محاسبه شده است.)

بیشترین گل‌ زده

در این بخش تیم ملی قطر با ۱۹ گل‌ زده عنوان بهترین تیم جام را به دست آورد و بعد از این تیم، ایران و ژاپن با ۱۲ گل زده در رده بعدی قرار گرفتند.

خبری: به روزترین اخبار ورزشی را در خبری بخوانید

بیشترین شوت

تیم ملی ایران در این بخش بهترین عنوان را از خود به جای گذاشت و با ۹۱ شوت زده که یک‌سوم آن در چارچوب بود، بهترین تیم جام ملت‌ها از این لحاظ انتخاب شد. استرالیا و ژاپن نیز در این بخش دوم و سوم شدند. البته بین میانگین شوت‌های تبدیل‌شده به گل، قطری‌ها بهترین عملکرد را داشتند که از بین ۷۲ شوت این تیم، ۲۶٫۴ درصد شوت‌ها تبدیل به گل شد. البته عربستان با دقت پاس ۸۷٫۸ از این لحاظ در جایگاه اول ایستاد.

تعداد پاس

۳۳۴۱ تعداد پاسی بود که کره‌ای‌ها با ثبت آن بیشترین تعداد پاس را از خود به جای گذاشتند و در این بخش ایران با ۲۷۲۷ پاس بعد از ژاپن، استرالیا، امارات و قطر قهرمان که فقط ۲۸۰۴ پاس را به ثبت رساند، در رده ششم جام قرار گرفت.

مالکیت توپ

در این بخش هم عربستان با ۷۲٫۶ درصد مالکیت توپ در جایگاه نخست جام قرار گرفت و ایران با ۵۸٫۵ درصد بعد از کره و استرالیا در رده چهارم قرار گرفت. در این بخش قطر قهرمان با ۴۸٫۶ در جایگاه عجیب یازدهم قرار گرفت.

بیشترین گل خورده

کره‌شمالی با ۱۴ گل خورده و ترکمنستان و یمن هرکدام با ۱۰ گل خورده بدترین عملکرد را از خود به جای گذاشتند و اردن و قطر نیز با یک گل خورده بهترین عملکرد در این زمینه را ثبت کردند. ایران نیز با سه گل خورده با چهار تیم دیگر به‌طور مشترک در این بخش در جایگاه هفدهم قرار گرفت.

شوت متحمل‌شده

در این بخش باز هم ایران یکی از بهترین‌ها بود. شاگردان کی‌روش در ۶ دیدار خود فقط ۳۴ شوت را دریافت کردند که ۱۲ تای آن در چارچوب بود و از این حیث فقط عربستان از ایران بهتر بود که البته با تعداد بازی بیشتر ایران در جام، باید بهترین عملکرد از این لحاظ را از آن ایران عنوان کرد.

تیم اخلاق

در این بخش ایران در ۶ بازی خود فقط ۱۱ کارت زرد دریافت کرد و در جمع کارت زرد و قرمز، تیم ملی کشورمان بعد از قطر، کره‌شمالی و ژاپن در رده چهارم ایستاد. تیم ملی هند فقط با دریافت دو کارت زرد تیم اخلاق این جام انتخاب شد.

آقای گل

معز علی با ۹ گل زده با اختلاف آقای گل شد. در این بخش آزمون و طارمی نیز در رده دوم و سوم قرار گرفتند. این دو به ترتیب چهار و سه گل به ثمر رساندند.

آقای پاس گل

اکرم عفیف در این بخش عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و با ۱۰ پاس گل، نمایشی خیره‌کننده داشت. در این بخش طارمی با دو پاس گل با هشت بازیکن دیگر به‌طور مشترک در رده چهارم قرار گرفت. عفیف همچنین با خلق ۲۶ شانس گل در جایگاه اول ایستاد و اشکان دژاگه نیز با خلق ۱۰ شانس گل با سه بازیکن دیگر در جایگاه چهارم ایستاد.

آقای پاس

جونگ وو‌یونگ از کره‌جنوبی با ۴۹۵ پاس آقای پاس این رقابت‌ها بود و امید ابراهیمی با ۳۳۹ پاس در این جدول در رده دوازدهم قرار گرفت. قطری‌ها در این بخش بین ۱۰ بازیکن اول جایگاهی نداشتند.

آقای شوت

سردار آزمون از ایران با مجموع ۲۸ شوت که چهار تای آن در چارچوب بود، شوت‌زن‌ترین بازیکن جام بود. المعز علی از این حیث در رده هفتم جام قرار گرفت.

آقای تکل

پدرو کوریا از قطر با ۲۴ تکل موفق‌ترین بازیکن جام از این لحاظ بود و رامین رضاییان از ایران با ۱۴ تکل در رده هفتم قرار گرفت.

توپ‌ربایی

در این بخش والری کیچین، کاپیتان قرقیزستان با ۱۴ توپ‌ربایی در جایگاه نخست قرار گرفت و پورعلی‌گنجی از ایران با پنج نفر دیگر با ۱۰ توپ‌ربایی در جایگاه هشتم قرار گرفت.

زودترین گل

علی‌احمد مخبوت از امارات در دیدار مقابل امارات در دقیقه ۶ زودترین گل را به ثمر رساند. ششمین گل سریع جام را مهدی طارمی در دقیقه ۱۱ دیدار با یمن به ثمر رساند.

دیرترین گل

کیم جین‌سو از کره‌جنوبی در دیدار با بحرین در دقیقه ۱۰۶ دیرترین گل جام را به ثمر رساند. کریم انصاری‌فرد از ایران نیز در دقیقه ۹۱ دیدار با چین دهمین گل دیرهنگام جام را زد.

بیشترین تعداد پاس تا رسیدن به گل

جیم مک‌لارن از استرالیا بعد از ۳۲ پاس پیاپی که در دیدار با فلسطین برای استرالیایی‌ها به ثبت رسید، برای این تیم گل زد تا بیشترین تعداد پاس تا رسیدن به گل به اسم تیم استرالیا به ثبت برسد. در این جدول از ایران خبری نیست.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ورزش ۱۱ورزش ۱۱18 ساعت قبل
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت خورشید عصر ارتباطات می‌باشد و هرگونه کپی‌برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد. Copyright © ۲۰۱۳-۱۹
فوتبالیفوتبالی1 روز قبل
وب سایت رسمی فوتبالی-ستاره ملی پوش پرسپولیسی‌ها به دنبال قرار خود با مدیران پرسپولیس امروز به دفتر باشگاه مراجعه کرد، اما هیچ جلسه‌ای بین او و مدیران پرسپولیس تشکیل نشد. به گزارش فوتبالی، مهدی ترابی که یکی از ستاره‌های پرسپولیسی‌ها در لیگ هجدهم محسوب می‌شود به دنبال درخواست مدیران باشگاه برای تمدید قرارداد خود با تیم امروز به باشگاه مراجعه کرد و در حالی که از قبل با او قرار و مدار‌ها چیده شده بود و مطابق برنامه پیش بینی شده جلسه وی با عرب باید در ساعات اخیر برگزار می‌شد و در نهایت برای یک فصل آینده تکلیف ستاره پرسپولیسی‌ها مشخص شود. اما زمانی که ترابی به محل باشگاه آمد مدیری در باشگاه نبود و او نیز بالاجبار مدت زمانی را برای حضور در باشگاه ماند، اما پس از معطلی زیادی که نصیب او شد ترابی ترجیح داد انتظار برای حضور مدیران را به پایان برساند و در حالی که از دست پرسپولیسی‌ها به شدت ناراحت بود محل باشگاه را ترک کند. ستاره پرسپولیسی‌ها که ساکن کرج است با توجه به مسافت زیاد خانه تا باشگاه پرسپولیس را به دلیل قولی که برای برگزاری جلسه داده بود پشت سر گذاشت، اما در کمال تعجب مسئولی که باید با ستاره این روز‌های فوتبال ایران برای ادامه حضور در پرسپولیس مذاکره می‌کرد با سهل‌انگاری فرصت خوبی را از دست داد و البته با نیامدن خود زحمت زیادی نیز برای ملی‌پوش ایجاد کرد.

توضیحات خبرنگار مهر درباره وضعیت سرمربی پرسپولیس

مهرمهر19 ساعت قبل
مهدی مرتضویان، خبرنگار ورزشی مهر، درباره آخرین وضعیت سرمربیگری برانکو در پرسپولیس گفت: گزینه سرمربیگری پرسپولیس هنوز برانکو است اما مسئولین با مربیان مد نظر باشگاه در حال مذاکره هستند.
موجموج1 روز قبل
به گزارش خبرگزاری موج به نقل از اسپورت ۳۶۰ عربستان سعودی، قرار است مراسم معارفه برانکو ایوانکوویچ امشب (دوشنبه) با حضور خبرنگاران و عکاسان عربستانی برای حضور در تیم فوتبال الاهلی عربستان برگزار شود و این سرمربی به صورت رسمی هدایت الاهلی را برعهده بگیرد. این خبر در حالی از سوی رسانه‌های سعوی منشتر می‌شود که ایرج عرب، مدیرعامل و برخی دیگر از مسئولان باشگاه پرسپولیس در مصاحبه‌های خود بار‌ها و بار‌ها اعلام کرده‌اند که برانکو از پرسپولیس جدا نخواهد شد و درخواست او برای جدایی از جمع سرخ پوشان رد شده است.
ورزش ۱۱ورزش ۱۱19 ساعت قبل
اختصاصی | مدیرعامل و وزیر ورزش به راهکار عجیبی برای بازگشت برانکو ایوانکوویچ دست یافته‌اند. ورزش ۱۱ - به گزارش بخش اخبار ورزشی سایت شهرخبر، مدیرعامل پرسپولیس بعد از جدایی برانکو ایوانکوویچ از این تیم سریعا دست به دامان وزیر ورزش شد و جلسه‌ای چندساعته را با او تشکیل داد. سلطانی‌فر و ایرج عرب به این نتیجه رسیدند که با ارائۀ پیشنهاد مالی سنگینی به برانکو ایوانکوویچ سعی کنند این مربی موفق را مجاب به بازگشت به پرسپولیس کنند. البته با توجه به ثبت قرارداد برانکو با الاهلی این اتفاق بسیار بعید به نظر می‌رسد و فقط گذشت زمان بازگشت برانکو به پرسپولیس را رقم خواهد زد. بیشتر بخوانیدرفتن برانکو اولین خرید پرسپولیس را مشخص کرد؛ لژیونری که بازمی‌گردد!
روزنوروزنو23 ساعت قبل
درحالی که در چند روز گذشته از توافق علی دشتی ستاره تیم سایپا با استقلال صحبت شده بود، این بازیکن با انتشار عکسی در استوری اینستاگرامی باز هم به شایعات پیوستنش به پرسپولیس دامن زد. در چند سال گذشته فضای مجازی به محلی برای بازارگرمی چنین بازیکنانی تبدیل شده است. نمونه بارز آن دانشگر در فصل گذشته بود که در استوری اینستاگرام هم تیم‌هایش خبر پیوستن او به پرسپولیس منتشر شد ولی شبانه در کنار پندار توفیقی با پیراهن استقلال عکس یادگاری گرفت. حال مشخص نیست علی دشتی قصد بازارگرمی و بالا بردن قیمتش را دارد یا یکی از بمب‌های مدیران پرسپولیس در فصل نقل‌وانتقالات می‌باشد؟ برای رسیدن به جواب این سوال باید منتظر ماند تا او تکلیفش را با سرخابی‌های تهران مشخص کند.

نظرها

اخبار بیشتر