آغاز داوری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پایتخت کتاب
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. مهر
  4. فرهنگ
آغاز داوری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پایتخت کتاب

آغاز داوری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پایتخت کتاب

مهرخبرگزاری مهر |
داوری مرحله نخست، پنجمین دوره برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران و پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب با حضور 1564 شهر و روستا در حال انجام است.

به گزارش ستاد اطلاع‌رسانی رویدادهای ترویج کتابخوانی، ابراهیم حیدری مدیر کل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از استقبال بسیار خوب و چشمگیر از رویدادهای ترویج کتابخوانی در پنجمین سال برگزاری آن‌ها خبر داد و گفت: در این دوره ۱۴۰۶ روستا و مناطق عشایری از تمام کشور در پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران شرکت کردند و هم‌چنین ۱۵۸ شهر در پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران حضور داشتند.

دبیر هماهنگی شبکه‌ شهرها و روستاهای دوستدار کتاب، تصریح کرد: مهم‌تر از میزان کمی و حضور پر شور دوستداران کتاب از مناطق مختلف کشور در این رویدادها، کیفیت خوب و تحسین‌برانگیز ایده‌ها و برنامه‌ها و فعالیت‌های ترویج کتابخوانی در سراسر ایران است و همین مساله ما را بیش از پیش نسبت به ادامه فعالیت ترغیب و دلگرم می‌کند. فراخوان این دو رویداد اول شهریورماه سال جاری منتشر شد و مهلت ارسال آثار تا بیستم آذرماه اعلام شده بود، اما به دلیل استقبال از این جشنواره‌ها یک‌بار هم مهلت ارسال تا پایان روز بیستم دی‌ماه تمدید شد.

این مقام مسئول هم‌چنین از آغاز داوری پنجمین دوره جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب و پنجمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران خبر داد و گفت: داوری مرحله اول برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران ۱۷ بهمن‌ماه به اتمام خواهد رسید و نامزدهای مرحله اولیه ۲۱ بهمن‌ماه اعلام می‌شوند وداوری نهایی این دوره روز چهارشنبه ۲۴ بهمن‌ماه به پایان می‌رسد. همچنین داوری مرحله اولیه پنجمین جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب ایران انجام شده است و نتایج آن به زودی اعلام می‌شود و داوری مرحله نهایی در دست انجام است. برگزیدگان این دو رویداد چهارم اسفندماه در مراسم اختتامیه معرفی و تقدیر خواهند شد.

هدف از انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران، کمک به توسعه پایدار، فرهنگی و اجتماع‌محور شهرها و انسجام‌بخشی به فعالیت‌های فرهنگی در شهرها با محوریت کتاب و کتاب‌خوانی عنوان شده است. هم‌چنین کشف، جذب، ساماندهی و بهره‌گیری از امکانات و ظرفیت‌های محلی و بومی برای ترویج کتابخوانی و تقویت برنامه‌ریزی و نگاه به آینده از دیگر اهداف این رویداد است. این طرح با مشارکت برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی از جمله کمیسیون ملی یونسکو، سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، تشکل‌های نشر، و دیگر نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه‌مند در این زمینه اجرا می‌شود. شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر مقامات عالی‌رتبه کشوری، مجموعه‌ای از تسهیلات، اعتبارات و منابع فرهنگی دریافت خواهد کرد. هم‌اکنون کاشان به عنوان چهارمین پایتخت کتاب ایران فعالیت می‌کند و در ادوار پیشین شهرهای اهواز، بوشهر و نیشابور پایتخت کتاب ایران بودند. همچنین هدف از برگزاری جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب گسترش عدالت فرهنگی در سراسر کشور عنوان شده است و هم چنین پشتیبانی از اقدامات انجام شده و طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی و جلب توجه سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به اهمیت کتاب در جامعه، از دیگر اهداف پنجمین دوره «جشنواره روستاها و عشایر دوستدار کتاب» است.

در وبسایت خبری بخوانید: آخرین اخبار فرهنگ و هنر

بر اساس این گزارش؛ بر اساس فراخوان پایتخت کتاب ایران، شهرهایی که برنامه‌هایشان واجد ویژگی‌های زیر باشد، از شانس بیشتری برای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران را دارند. ۱-برنامه‌ها، فعالیت‌ها و اقدام‌ها به طور ویژه برای پایتخت کتاب طراحی شده باشد. ۲- متناسب با نیازهای محلی، آیین‌های بومی و ارزش‌های دینی و ملی باشد. ۳- تأثیرات پایداری در ارتقای سطح فرهنگ کتاب‌خوانی داشته باشد. ۴- از مشارکت مردمی و پشتیبانی شرکت‌های بزرگ تجاری، کارخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی برای تأمین هزینه‌ها و سرمایه‌گذاری برخوردار باشد. ۵- قابلیت الگوبرداری داشته باشد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین1 روز قبل
گروه موسیقی «آن» از مجموعه‌های باسابقه موسیقی ردیف دستگاهی ایران، تازه‌ترین کنسرت خود را به آهنگسازی ساناز ستارزاده در فرهنگسرای نیاوران تهران برگزار می‌کند. اعتمادآنلاین| تالار خلیج فارس فرهنگسرای نیاوران تهران ساعت ۲۱ روز جمعه چهارم مردادماه میزبان علاقه‌مندان موسیقی ایرانی با برگزاری تازه‌ترین کنسرت گروه موسیقی «آن» به آهنگسازی و نوازندگی تار ساناز ستارزاده با عنوان «از من نشان» خواهد بود. گروه موسیقی «آن» در سال ۱۳۹۳ با هدف تولید و اجرای موسیقی دستگاهی ایرانی تشکیل شد. اعضای مؤسس این گروه جملگی نوازندگانی هستند که سابقه چندین سال فعالیت در گروه همنوازان شیدا به سرپرستی استاد محمدرضا لطفی را دارند. تازه‌ترین کنسرت گروه «آن» ساعت ۲۱ روز جمعه چهارم مرداد ماه با قیمت بلیت‌های ۸۰ تا ۱۰۰ هزار تومان در فرهنگسرای نیاوران تهران روی صحنه می‌رود.
فارسفارس1 ساعت قبل
دبیر ستاد مردمی طرح اطعام مائده غدیر با اشاره به اینکه بناست در روز عید غدیر ۱۰ هزار پرس غذا در میدان امام حسین (ع) طبخ شود، اشاره‌ای به روایات مطرح شده پیرامون اجر و ثواب اطعام و نذری دادن در این عید بزرگ مسلمانان پرداخت. حسین حائری دبیر ستاد مردمی طرح اطعام مائده غدیر در گفتگو با خبرنگار مسجد و هیأت خبرگزاری فارس با بیان اینکه مائده غدیر عنوان برنامه‌ای است که در روز عید سعید غدیرخم در عرصه میدان امام حسین (ع) برگزار می‌شود، اظهارداشت: عید سعید غدیر طبق روایات اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، عید الله الاکبر به معنای بزرگترین عید خداوند متعال است. ثواب و پاداش اطعام و نذری دادن در روز عید غدیر خمحائری تصریح کرد: در روایتی از امام صادق (ع) آمده است که اطعام یک مومن در روز عید غدیر ثواب اطعام یک میلیون پیامبر، صدیق، یک میلیون شهید و یک میلیون فرد صالح را دارد. طبخ ۱۰ هزار پرس غذا در عرصه میدان امام حسین (ع) دبیر ستاد مردمی طرح اطعام مائده غدیر با بیان اینکه بنا داریم تا ۱۰ هزار پرس غذا در عرصه میدان امام حسین (ع) پخت کنیم که به توفیق الهی تاکنون تمامی مواد اولیه مورد نیاز برای پخت و همچنین تجهیزات لازم تهیه و آماده شده است. دبیر ستاد مردمی طرح اطعام مائده غدیر گفت: در جنب این مراسم نیز غرفه‌های فرهنگی جهت ارائه محتوا به حاضرین در مراسم فعال خواهند بود.
فردا نیوزفردا نیوز17 ساعت قبل
محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. سرویس عکس و فلیم فردا: محیا اسناوندی که تحربه بازی در سریال روزهای بهتر، نامه آخر، دستت را به من بده و فیلم سینمایی دم سرخ‌ها و همچنین اجرای صبح بخیر را داشته است، راهی خانه بخت شد. بیوگرافی محیا اسناوندیمحیا اسناوندی متولد ۲۵ اردیبهشت ۱۳۶۹ در تهران، مجری استفارغ التحصیل فوق لیسانس رشته میکروبیولوژی می‌باشد، فعالیت خود را با مجری‌گری گروه کودک و نوجوان شروع کرد و حالا مجری، گوینده و بازیگر می‌باشدفعالیت حرفه‌ای خود را از سال ۸۸ وقتی ۱۹ ساله بود با گروه اجتماعی شبکه تهران شروع کرد و یکسال بعد در سال ۸۹ وارد گروه کودک و نوجوان همین شبکه شداجرای برنامه مشترک خانوم اسناوندی به همراه مژده لواسانی در برنامه سه نقطه که اولین تجربه کاریش بود، باعث دیده شدنش شد سپس بعد از سال ۹۴ مجری‌گری برنامه شاخص و موفق بچه‌های مردم و سپس ترانه باران را نیز برعهده گرفتمحیا اسناوندی تیر ۹۸ خبر ازدواج خود را با متن زیر رسانه‌ای کرد: ورود شکوهمندانت به هستی من؛ عقد بستگی قلب و جسم و روحمون، دلبرانه‌ترین روز تاریخ زندگیم، مقارن شد با روز میلاد حضرت دلبر…. چشم بد دور که هم جانی و هم جانانی …همسرشان مجتبی کشاورز تهیه کننده برنامه‌های تلویزیونی می‌باشد

فیلم | جان باختن ۱۷نفر در دو حادثه رانندگی در خوانسار و ایرانشهر

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
عباس ایروانی مالک گروه قطعات خودروی عظام گفت: ما یکی از تامین‌کنندگان اصلی قطعات برای خودروسازان بزرگ هستیم و طی سال‌های گذشته، علی‌رغم فشارهای گسترده اقتصادی و تحریم‌های بین‌المللی، توانستیم نیاز خودروسازان و عموم مردم را به قطعات یدکی خودرو تامین کنیم.
خبر فوریخبر فوری1 روز قبل
این اتفاق حذف بخشی از محصول تولید شده در هر جای جهان ممکن است رخ دهد ولی وقتی که سریال یا فیلم در معرض دید مخاطبان قرار می‌گیرد سابقه ندارد که همزمان با آن بخش‌های حذف شده هم منتشر شود. نهایتا شاید چند سال بعد نسخه‌ای معروف به «نسخه کارگردان» از آن فیلم یا سریال منتشر شود که زمان آن بیشتر است و این مهم با رضایت تهیه کننده و صاحب اثر انجام می‌شود. در این میان مدیر روابط عمومی شبکه افق سیما از پخش سریال گاندو بدون حذفیات از این شبکه خبر داد. اما این که یک سریال که محصول خود تلویزیون است قرار باشد در ۲ کانال مختلف پخش شود که در یک کانال بخش‌هایی از آن حذف شده است در نوع خود بی سابقه است. اگر چنین اتفاقی رخ دهد پرسشی جدی‌ مطرح است که آیا شاهد موقعیت یک بام و دو هوا در صدا و سیما هستیم؟ برای پرهیز از این شائبه که این نوشتار موافق با سانسور سریال گاندو است، اتفاقا برعکس از رویکرد شبکه افق استقبال می‌کنیم و ای کاش که شبکه ۳ هم سریال گاندو را بدون هیچ گونه حذفیاتی پخش می‌کرد.
پارس نیوزپارس نیوز1 روز قبل
پارس نیوز، به گزارشیک دهه از حضور «سحر قریشی» در سینمای ایران گذشت. ‌خانم قریشی شما در سه سال اخیر، تنها در سه فیلم بازی کردید و طی دو سال اخیر هم فیلمی روی پرده نداشتید. سال‌ها در شرایط سلامت سینما کار کرده‌ام. برای من اهمیتی ندارد که جزو بازیگران بفروش هستم یا نه، مهم این است که مردم به‌اندازه ۱۰ سال حضور من در سینما، از من راضی هستند. من سحرم؛ این قریشی و پسوندی که برجسته شده، به‌خاطر حضور و لطف همین مردم است.

نظرها

اخبار بیشتر