«آیین آواز» به شماره ۳۰ رسید
  1. خبری
  2. همه خبرها
  3. فارس
  4. فرهنگ
«آیین آواز» به شماره ۳۰ رسید

«آیین آواز» به شماره ۳۰ رسید

فارسخبرگزاری فارس |
سی‌امین نشست «آیین آواز» در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، سی‌امین نشست «آیین آواز» ساعت ۱۸ سه‌شنبه ۲۳ بهمن در فرهنگسرای ارسباران برگزار خواهد شد. این ماه نیز نشست این تخصصی آموزشی، با بخش‌های متنوعی همراه خواهد بود. بهمن کاظمی پژوهشگر و آوازخوان به بررسی آوازهای دوره اول ضبط صفحه‌های موسیقی ایرانی می‌پردازد. او میهمان ویژۀ سی‌امین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» است و جاوید عباسی‌فلاح خواننده، مدرس و پژوهشگر آواز به عنوان کارشناس‌مجری در کنار کاظمی می‌نشیند تا با طرح پرسش‌هایش به پویایی و رونق بیشتر این مبحث فنی و تئوریک، کمک کند.

بهمن کاظمی با انتخاب و پخش قطعه‌های کوتاهی از حدود سی آواز به یادگارمانده از دورۀ اول ضبط صفحه‌های موسیقی در ایران، درباره ویژگی‌های هر کدام از این آوازها و خوانندگان‌شان، به اختصار سخن خواهد گفت. کاظمی همچنین در پایان صحبت‌هایش، آوازی را هم برای حاضران در ارسباران اجرا می‌کند.

در بخشی دیگر از برنامه‌های سی‌امین نشست آیین آواز، داود مسلمی آوازخوان و ردیف‌دان قدیمی (از شاگردان استادان حسین قوامی و اسماعیل مهرتاش) به خوانندگی می‌پردازد. مسلمی آوازش را در دستگاه شور به همراه تار مهدی صادقیان خواهد خواند. «دردواره‌ها» ی قیصر امین‌پور نیز عنوان بخشی دیگر است که با آواز مسعود اعرابی به همراه تار ماهور صفری (سرپرست گروه)، فرشته یارآحمدی (کمانچه)، علیرضا عرفانی (سنتور)، عرفان حسام‌پور (بم‌تار) و امین زارع (تمبک) اجرا خواهد شد.

خبری: اخبار فرهنگی امروز در ایران و جهان

اجرای دیگر به خوانندگی مهدی اصغرپور اختصاص دارد و شامل آواز شوشتری در دستگاه همایون است و پیام امیرباهنر نوازنده تار او را همراهی می‌کند. شعر این آواز نیز از سعدی شاعر بزرگ ایرانی خواهد بود.

اجرای امیر عبدالعظیمی دیگر آوازخوان جوان این نشست را محمدحسین مجد نوازنده سنتور، میلاد قریشی (نوازنده سازهای کوبه‌ای)، احسان بسی‌خواسته (کمانچه) و سعید میرزاحسینی (نی) همراهی می‌کنند.

امیرمهدی زمانی آوازخوان نوجوان نیز دیگر کسی است که در این شب هنرنمایی می‌کند. اجرای این خواننده ۱۴ ساله را داود شیرزادخانی نوازنده تار همراهی خواهد کرد.

«آیین آواز» به شماره ۳۰ رسید - 8

سلسله نشست‌های ماهانه و تخصصی آموزشی آیین آواز، ابداعی است از باشگاه موسیقی ارسباران که در طی دو سال و نیم گذشته معمولا در یکی از سه‌شنبه‌های هر ماه برگزار می‌شود و همواره با استقبال علاقه‌مندان روبرو شده است. فرهنگسرای ارسباران در ضلع شمال غربی پل سیدخندان، خیابان جلفا (ارسباران) واقع شده و ورود همه دوستداران موسیقی و آواز ملی به این نشست، رایگان خواهد بود.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نماهنگی از مداح ترک زبان: من الغریب الی الحبیب

عصر ایرانعصر ایران1 روز قبل
حضرت سید الشداء (ع) مصادف با روز دوم محرم، نامه‌ای به حبیب ارسال کرد و نوشت: من الغریب الی الحبیباز حسین بن علی به حبیب بن مظاهر، واما بعد …حبیب خودت را به ما برسان، بیا ای حبیب ما، بیا دیر میشود …نماهنگ متفاوت حامد صفاری مداح ارومیه‌ای اهل بیت عصمت و طهارت، به مناسبت اربعین حسینی با شعر فارسی، ترکی و عربی، ابراز احساسات معنوی و عاشقانه با حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) است که با عنوان «الی الغریب» با مضمون شتافتن به سوی امام حسین (ع) که خود را غریب نام برده است.

راهپیمایی اربعین نماد اتحاد مسلمانان

صدا و سیماصدا و سیما16 ساعت قبل

تنوع مدارس

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

فیلم | بازخوانی هشدار رهبر انقلاب به بهانه دستگیری روح‌الله زم

خبرآنلاینخبرآنلاین1 روز قبل
در دل ایران، سرزمین‌های بیشماری را می‌توان یافت که رفته رفته رو به زوال می‌روند، روستاهایی که هرکدام در زمانی آباد بوده‌اند ولی کم‌کم با کوچ جمعیت جوان رو به مرگ رفته‌اند اما هنوز هم زیبا هستند و هر کوچه و پس کوچه‌شان داستانی برای گفتن دارد. امروز قصد داریم به یکی از این روستاها سر بزنیم.

آخرین خبرها از اربعین حسینی

صدا و سیماصدا و سیما1 روز قبل

نظرها

اخبار بیشتر