1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سرگرمی

زندگی مشترک تان را با این مثلث بسنجید و تصمیم بگیرید

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
فایده دانستن و به کار بردن مدل مثلثی عشق، این است که می توانید درباره زندگی مشترک تان با دید باز تصمیم بگیرید و تعیین تکلیف کنید.

سواد زندگی؛ سواد عاطفی / جعفر محمدی - دکتر "رابرت استرنبرگ"، رئیس پیشین انجمن روان شناسان آمریکا و یکی از ۶۰ چهره برگزیده روان شناسی جهان در قرن بیستم است.

شهرت او عمدتا به دلیل ارائه "مدل مثلثی عشق" است. او در این مدل کوشیده است فرمولی قابل بررسی در روابط همسران را ارائه دهد.

بر اساس این نظریه، رابطه همسری، مثلثی است که هر زاویه آن نامی دارد:

1 - صمیمیت

صمیمیت بین همسران به معنای رابطه نزدیک فکری، درک متقابل، همدلی، غمخواری، دریافت و ارائه عاطفی، در میان نهادن رازهای زندگی، روی هم حساب کردن و داشتن تجربه خوشایند مشترک است.

 2 - اشتیاق

اشتیاق عمدتا مبتنی بر غریزه است و شامل بعد جسمی و جذابیت‌های جنسی می‌شود. هر انسانی می‌خواهد با غیرهمجنس خود زندگی مشترک داشته باشد و این نیاز حتی در دوران کهنسالی که روابط جنسی کمرنگ می‌شود ادامه می‌یابد. این اشتیاق، لازمه زندگی مشترک است.

3 - تعهد

تعهد مبتنی بر احساس مسؤولیت متقابل همسران برای با هم بودن، مراقبت از همدیگر و وفاداری نسبت به همدیگر است.

حال بر اساس وضعیتی که همسران در این سه مورد (صمیمیت، اشتیاق، تعهد) دارند، می‌توان گفت که دارای چه نوع عشقی هستند:

وضعیت بی ضلعی

1 - بی عشقی مطلق

زمانی که زوج‌ها نه صمیمی اند، نه شور و اشتیاقی به هم دارند و نه نسبت به هم متعهد هستند. بازسازی چنین زندگی مشترکی بسیار سخت است و ای بسا، جدایی بهترین راه برای رهایی از این وضعیت نابهنجار باشد.

وضعیت‌های یک ضلعی

۲ - فقط صمیمیت = رابطه دوستی

اگر در رابطه‌ای فقط صمیمیت وجود داشته باشد، آن دو صرفا با همدیگر رفیق هستند (مانند دو دوست همجنس). چنین رابطه‌ای را نمی‌توان رابطه مطلوب همسری دانست و حداکثر می‌توان نام «رابطه دوستی» بر آن نهاد.

3 - فقط اشتیاق = دلباختگی

افراد، فقط جذابیت‌های جسمی و جنسی باشد، مدارهای انتقادی در مغز تحت تأثیر هورمون‌های جنسی موقتا خاموش می‌شوند و فرد، جز زیبایی و کمال در طرف مقابل نمی‌بیند. اما بعد از وصال و فروکش کردن اشتیاق جنسی، زندگی مشترک متزلزل می‌شود چون دو ضلع دیگر را ندارد. به وضعیتی که در آن فقط اشتیاق حاکم است، «دلباختگی» می‌گوییم.

4 - فقط تعهد = رابطه پوچ

این وضعیت در روابط بسیاری از همسران جاری است: آنها نه صمیمتی با هم دارند و نه نسبت به یکدیگر اشتیاقی. آنها صرفا در چارچوب یک تعهد در کنار یکدیگر مانده‌اند: «چون فرزندان مشترک داریم … چون به تنهایی از عهده کارهایمان بر نمی‌آییم … چون فشار اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی زیاد است ….»

بعضا برای توصیف این وضعیت، از اصطلاح «طلاق عاطفی» استفاده می‌شود. چنین وضعیتی را «رابطه پوچ» می‌نامیم.

وضعیت های دو ضلعی

5 - صمیمیت + اشتیاق = عشق رمانتیک

این نوع از رابطه، دوستی و شوق وجود دارد ولی خالی از عنصر تعهد است. بنابراین، عمق ندارد. نام این رابطه «عشق رمانتیک» است و چون تعهدی در آن وجود ندارد، بسیار لزران است.

در خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

6 - اشتیاق + تعهد = عشق نابخردانه

کسانی که بر اساس جذابیت‌های جنسی طرف مقابل، دل به او می‌سپارند و تن به تعهد ازدواج می‌دهند، دچار «عشق نابخردانه» هستند.

۷ - صمیمیت + تعهد = عشق دوستانه

نوع پیشرفته‌تری از روابط همسران است که هر دو با هم صمیمی هستند و در عین حال نسبت به یکدیگر تعهد دارند. با این حال رفتارهای جنسی در آن کمرنگ است. البته این کمرنگی در هر دوره سنی معنای خاص خود را دارد. مثلا اگر زوج تازه ازدواج کرده در هر ماه فقط یک بار با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند، می‌توان گفت عنصر اشتیاق در زندگی مشترک شان کمرنگ است اما برای زوج‌های با سن بالاتر باید بر مبنای سن و مقتضیات جسمی قضاوت کرد. این نوع از رابطه «عشق دوستانه» نام دارد و با افزایش سن همسران، بیشتر خود را نشان می‌دهد.

وضعیت سه ضلعی

8 - صمیمیت + اشتیاق + تعهد = عشق کامل و آرمانی

اگر همسران بتوانند هر سه مؤلفه عشق، یعنی صمیمیت، اشتیاق و تعهد را همزمان داشته باشند، به «عشق کامل و آرمانی» رسیده‌اند و می‌توانند با تمام وجود بگویند که «خوشبخت» هستند.

زندگی مشترک تان را با این مثلث بسنجید و تصمیم بگیرید - 37

چه کنیم؟

زندگی مشترک تان را با توجه به این سه ضلع عشقی، بررسی کنید و ببینید در کدام بخش دچار مشکل هستید؟

عدم شناسایی دقیق مشکل، مشکلات بعدی به وجود می‌آورد. مثلا زوجی دارای «اشتیاق+تعهد» است ولی بین شان صمیمیت وجود ندارد و دچار مشکل و تنش هستند؛ در این حال اطرافیان به آنها می‌گویند بچه دار شوید تا روابط تان بهتر شود.

با بچه دار شدن، عنصر «تعهد» که از قبل وجود داشته، تقویت می‌شود ولی «صمیمیت» به همان وضعیت قبلی باقی می‌ماند.

در واقع توصیه کنندگان می‌خواستند فرمول «صمیمیت + اشتیاق + تعهد» را ایجاد کنند ولی آنچه به دست می‌آید این فرمول است: «اشتیاق + تعهد به توان ۲» که باز از «صمیمیت» خبری در آن نیست.

بعد از این که متوجه شدید کدام عنصر یا عناصر در زندگی مشترک تان کمرنگ یا مفقود است، باید روی آن متمرکز شوید و برای بازسازی همان ضلع انرژی بگذارید و وقت تان را صرف اضلاع دیگر نکنید؛ در این صورت:

الف)اگر بتوانید ضلع آسیب دیده یا مفقود را بازسازی کنید، زندگی مشترک تان را نجات می‌دهید.

ب)در غیر این صورت:

- در یکی از انواع ناقص زندگی مشترک، دچار فرسودگی تدریجی می‌شوید.

- یا باید به چنان زندگی مشترکی پایان دهید.

فایده دانستن و به کار بردن مدل مثلثی عشق، این است که می‌توانید درباره زندگی مشترک تان با دید باز تصمیم بگیرید و تعیین تکلیف کنید.

-------------------------------------------

«سواد زندگی»، مدرسه آموزش‌های دانش پایه عصر ایران است. همه رسانه‌ها می‌توانند از مطالب این سایت استفاده کنند. اما خواهش می‌کنیم برای سهیم شدن در گسترش دانایی، با لینک سواد زندگی منتشر فرمایید:

http://www.savadezendegi.com/

کانال سواد زندگی:  t.me/savadzendegi

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

ساعت ۲۴ساعت ۲۴5 ساعت قبل
ساعت۲۴ -قصد داریم شما را با منطقه‌ای عجیب و مرموز در عربستان سعودی آشنا کنیم. می‌خواهیم شما را با مداین صالح، شهری 'خاموش و نفرین‌زده' در بیابان‌های عربستان آشنا کنیم. نام دیگر این شهر مدینه الحجر بوده که اگر در حد پترا (پایتخت نبطی‌ها در اردن) معروف نباشد، دومین شهر بزرگ نبطی‌ها نقش عمده‌ای در امپراتوری اسرارآمیز آن‌ها ایفا می‌کرده است. با این‌ که خیلی‌ها شهر پترا، پایتخت نبطی‌ها، در اردن را می‌شناسند، مداین صالح، دومین شهر بزرگ امپراتوری نبطی و یکی از میراث‌های جهانی یونسکو، چندان شناخته‌شده نیست. بنا بر اعلام بی بی سی امروزه مداین صالح در دل بیابان قرار گرفته است و متروک، خاموش، و البته دست‌نخورده باقی مانده است.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
حسن اربابی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی ساخت و طراحی هتل و تجهیزات و صنایع وابسته در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به اینکه سرمایه گذاری در بخش گردشگری و احداث هتل و مراکز اقامتی رونق دارد افزود: ​ از ۲ هزار و ۲۰۰ طرح سرمایه گذاری ۵۰۰ طرح به ساخت هتل و مراکز اقامتی اختصاص دارد که بخش خصوصی ۹۰ درصد سرمایه را تأمین کرده است. وی گفت: توسعه زیرساخت‌ها به ویژه افزایش ظرفیت‌های اقامت به طور قطع و یقین به توسعه گردشگری منجر می‌شود. معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: در زمینه جذب سرمایه بخش خصوصی و تأمین تسهیلات و اعتبارات موفقیت‌های زیادی داشتیم که امیدواریم با هماهنگی سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی شاهد توسعه دستاورد‌ها در این زمینه باشیم. معاون سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: ۹۰ درصد سرمایه گذاری‌ها در بخش طراحی و ساخت هتل است. دومین نمایشگاه تخصصی ساخت و طراحی هتل و تجهیزات و صنایع وابسته از امروز تا ۵ اردیبهشت در نمایشگاه شهر آفتاب برپاست.
مهرمهر9 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، در راستای توجه به ظرفیت‌های هنری استان‌ها و نیز توانمندی طراحان کشور و براساس تفاهم نامه‌ای که بین معاونت امور هنری و اداره کل ارشاد استان‌های برگزار کننده منعقد شده است، پس از ارائه گزارش مکتوب و چگونگی برگزاری جشنواره استانی مد و لباس، براساس تفاهم نامه تعهدات مالی پرداخت شد. استان‌های قزوین، مرکزی، هرمزگان، زنجان، گلستان، کرمانشاه، بوشهر، سیستان، لرستان، البرز، خراسان جنوبی، سمنان، گیلان، آذربیجان شرقی، آذربایجان غربی، خراسان رضوی، فارس، مازندران، چهار محال و بختیاری، اردبیل هم زمان با برگزاری جشنواره بین المللی مد و لباس فجر، جشنواره خود را برگزار کردند. دست‌آورد مشترک ۲۰ استان فوق، جمعا ارائه بیش از شش هزار اثر به دبیرخانه جشنواره‌ها بود، که از میان آثار رسیده، به صورت میانگین در هر استان طرح جدید حائز رتبه و موفق به دریافت جایزه شده‌اند. با برگزاری جشنواره مد و لباس در استان‌های معین، مجموعه جشنواره‌های استانی از رقم ۹۰، گذشت.
همشهریهمشهری13 ساعت قبل
شایع‌ترین علل سیاه‌رفتن چشم‌ها و غش کردن اینها هستند: - کم‌آبی بدن. - عوارض جانبی داروها. - سقوط ناگهانی فشار خون. سیاهی رفتن چشم‌ها و غش کردن در وخیم‌ترین حالت ممکن است نشانه‌ای زا حمله قلبی یا سکته مغزی باشد. اگر به حمله قلبی یا سکته مغزی مشکوک هستید، فورا کمک پزشکی بخواهید.
عصر ایرانعصر ایران13 ساعت قبل
اخیرا تصاویری از یک هتل در نانجینگ کشور چین منتشرشده که به دلیل طراحی متفاوت خود به پایگاه بیگانه‌ها شهرت یافته است. مجله آنلاین موبنا – اگر طرفدار فیلم‌های علمی تخیلی و ترسناک باشید قطعا مجموعه بیگانه را مشاهده کرده‌اید که در آن موجودات فرازمینی با ظاهر عجیب خود بویژه در ناحیه سر داستان‌هایی را شکل می‌دهند. البته بنا نداریم که در رابطه با این‌گونه فیلم‌ها صحبت کنیم اما اخیرا تصاویری از یک هتل در نانجینگ کشور چین منتشرشده که به دلیل طراحی متفاوت خود به پایگاه بیگانه‌ها شهرت یافته است. در ادامه تصاویری از فضای داخلی این هتل را مشاهده می‌کنید که زمینی به مساحت ۱۰۵ هزار مترمربع را به خود اختصاص داده است.

روستای تاریخی و گردشگری قلات شیراز (عکس)

12+
عصر ایرانعصر ایران10 ساعت قبل

نظرها

اخبار بیشتر