1. خبری
  2. سرگرمی

زندگی مشترک تان را با این مثلث بسنجید و تصمیم بگیرید

خبرگزاری عصر ایران |

سواد زندگی؛ سواد عاطفی / جعفر محمدی - دکتر "رابرت استرنبرگ"، رئیس پیشین انجمن روان شناسان آمریکا و یکی از ۶۰ چهره برگزیده روان شناسی جهان در قرن بیستم است.

شهرت او عمدتا به دلیل ارائه "مدل مثلثی عشق" است. او در این مدل کوشیده است فرمولی قابل بررسی در روابط همسران را ارائه دهد.

بر اساس این نظریه، رابطه همسری، مثلثی است که هر زاویه آن نامی دارد:

1 - صمیمیت

صمیمیت بین همسران به معنای رابطه نزدیک فکری، درک متقابل، همدلی، غمخواری، دریافت و ارائه عاطفی، در میان نهادن رازهای زندگی، روی هم حساب کردن و داشتن تجربه خوشایند مشترک است.

 2 - اشتیاق

اشتیاق عمدتا مبتنی بر غریزه است و شامل بعد جسمی و جذابیت‌های جنسی می‌شود. هر انسانی می‌خواهد با غیرهمجنس خود زندگی مشترک داشته باشد و این نیاز حتی در دوران کهنسالی که روابط جنسی کمرنگ می‌شود ادامه می‌یابد. این اشتیاق، لازمه زندگی مشترک است.

3 - تعهد

تعهد مبتنی بر احساس مسؤولیت متقابل همسران برای با هم بودن، مراقبت از همدیگر و وفاداری نسبت به همدیگر است.

حال بر اساس وضعیتی که همسران در این سه مورد (صمیمیت، اشتیاق، تعهد) دارند، می‌توان گفت که دارای چه نوع عشقی هستند:

وضعیت بی ضلعی

1 - بی عشقی مطلق

زمانی که زوج‌ها نه صمیمی اند، نه شور و اشتیاقی به هم دارند و نه نسبت به هم متعهد هستند. بازسازی چنین زندگی مشترکی بسیار سخت است و ای بسا، جدایی بهترین راه برای رهایی از این وضعیت نابهنجار باشد.

وضعیت‌های یک ضلعی

۲ - فقط صمیمیت = رابطه دوستی

اگر در رابطه‌ای فقط صمیمیت وجود داشته باشد، آن دو صرفا با همدیگر رفیق هستند (مانند دو دوست همجنس). چنین رابطه‌ای را نمی‌توان رابطه مطلوب همسری دانست و حداکثر می‌توان نام «رابطه دوستی» بر آن نهاد.

3 - فقط اشتیاق = دلباختگی

افراد، فقط جذابیت‌های جسمی و جنسی باشد، مدارهای انتقادی در مغز تحت تأثیر هورمون‌های جنسی موقتا خاموش می‌شوند و فرد، جز زیبایی و کمال در طرف مقابل نمی‌بیند. اما بعد از وصال و فروکش کردن اشتیاق جنسی، زندگی مشترک متزلزل می‌شود چون دو ضلع دیگر را ندارد. به وضعیتی که در آن فقط اشتیاق حاکم است، «دلباختگی» می‌گوییم.

4 - فقط تعهد = رابطه پوچ

این وضعیت در روابط بسیاری از همسران جاری است: آنها نه صمیمتی با هم دارند و نه نسبت به یکدیگر اشتیاقی. آنها صرفا در چارچوب یک تعهد در کنار یکدیگر مانده‌اند: «چون فرزندان مشترک داریم … چون به تنهایی از عهده کارهایمان بر نمی‌آییم … چون فشار اجتماعی، فرهنگی، خانوادگی زیاد است ….»

بعضا برای توصیف این وضعیت، از اصطلاح «طلاق عاطفی» استفاده می‌شود. چنین وضعیتی را «رابطه پوچ» می‌نامیم.

وضعیت های دو ضلعی

5 - صمیمیت + اشتیاق = عشق رمانتیک

این نوع از رابطه، دوستی و شوق وجود دارد ولی خالی از عنصر تعهد است. بنابراین، عمق ندارد. نام این رابطه «عشق رمانتیک» است و چون تعهدی در آن وجود ندارد، بسیار لزران است.

در خبری بخوانید: اخبار سرگرمی و تفریحی

6 - اشتیاق + تعهد = عشق نابخردانه

کسانی که بر اساس جذابیت‌های جنسی طرف مقابل، دل به او می‌سپارند و تن به تعهد ازدواج می‌دهند، دچار «عشق نابخردانه» هستند.

۷ - صمیمیت + تعهد = عشق دوستانه

نوع پیشرفته‌تری از روابط همسران است که هر دو با هم صمیمی هستند و در عین حال نسبت به یکدیگر تعهد دارند. با این حال رفتارهای جنسی در آن کمرنگ است. البته این کمرنگی در هر دوره سنی معنای خاص خود را دارد. مثلا اگر زوج تازه ازدواج کرده در هر ماه فقط یک بار با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند، می‌توان گفت عنصر اشتیاق در زندگی مشترک شان کمرنگ است اما برای زوج‌های با سن بالاتر باید بر مبنای سن و مقتضیات جسمی قضاوت کرد. این نوع از رابطه «عشق دوستانه» نام دارد و با افزایش سن همسران، بیشتر خود را نشان می‌دهد.

وضعیت سه ضلعی

8 - صمیمیت + اشتیاق + تعهد = عشق کامل و آرمانی

اگر همسران بتوانند هر سه مؤلفه عشق، یعنی صمیمیت، اشتیاق و تعهد را همزمان داشته باشند، به «عشق کامل و آرمانی» رسیده‌اند و می‌توانند با تمام وجود بگویند که «خوشبخت» هستند.

زندگی مشترک تان را با این مثلث بسنجید و تصمیم بگیرید - 37

چه کنیم؟

زندگی مشترک تان را با توجه به این سه ضلع عشقی، بررسی کنید و ببینید در کدام بخش دچار مشکل هستید؟

عدم شناسایی دقیق مشکل، مشکلات بعدی به وجود می‌آورد. مثلا زوجی دارای «اشتیاق+تعهد» است ولی بین شان صمیمیت وجود ندارد و دچار مشکل و تنش هستند؛ در این حال اطرافیان به آنها می‌گویند بچه دار شوید تا روابط تان بهتر شود.

با بچه دار شدن، عنصر «تعهد» که از قبل وجود داشته، تقویت می‌شود ولی «صمیمیت» به همان وضعیت قبلی باقی می‌ماند.

در واقع توصیه کنندگان می‌خواستند فرمول «صمیمیت + اشتیاق + تعهد» را ایجاد کنند ولی آنچه به دست می‌آید این فرمول است: «اشتیاق + تعهد به توان ۲» که باز از «صمیمیت» خبری در آن نیست.

بعد از این که متوجه شدید کدام عنصر یا عناصر در زندگی مشترک تان کمرنگ یا مفقود است، باید روی آن متمرکز شوید و برای بازسازی همان ضلع انرژی بگذارید و وقت تان را صرف اضلاع دیگر نکنید؛ در این صورت:

الف)اگر بتوانید ضلع آسیب دیده یا مفقود را بازسازی کنید، زندگی مشترک تان را نجات می‌دهید.

ب)در غیر این صورت:

- در یکی از انواع ناقص زندگی مشترک، دچار فرسودگی تدریجی می‌شوید.

- یا باید به چنان زندگی مشترکی پایان دهید.

فایده دانستن و به کار بردن مدل مثلثی عشق، این است که می‌توانید درباره زندگی مشترک تان با دید باز تصمیم بگیرید و تعیین تکلیف کنید.

-------------------------------------------

«سواد زندگی»، مدرسه آموزش‌های دانش پایه عصر ایران است. همه رسانه‌ها می‌توانند از مطالب این سایت استفاده کنند. اما خواهش می‌کنیم برای سهیم شدن در گسترش دانایی، با لینک سواد زندگی منتشر فرمایید:

http://www.savadezendegi.com/

کانال سواد زندگی:  t.me/savadzendegi

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

فال روزانه ۰۳/ ۱۲/ ۱۳۹۷

10+
برترین‌هابرترین‌ها9 ساعت قبل
ایسناایسنا9 ساعت قبل
در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی، استاندار و جمعی از مسئولان لرستان کلنگ احداث فاز نخست مجتمع گردشگری کشت و صنعت استان به زمین زده شد. به گزارش ایسنا، سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان در این خصوص گفت: این مجتمع در زمینی به مساحت ۱۲۸ هکتار و شامل دو بخش پارک جنگلی دهکده سبز و مؤسسه خیریه فجر احداث می‌شود. وی با اشاره به اینکه در مجموع ۴۴۰ میلیارد ریال برای ساخت این مجتمع گردشگری اعتبار درنظر گرفته شده است، افزود: با بهره‌برداری از این مجتمع برای ۱۷۵ نفر شغل ایجاد خواهد شد. قاسمی امکاناتی چون شهربازی، پارک آبی، رستوران، مجتمع‌های ویلایی، دریاچه و آبشار مصنوعی، نمایش زندگی عشایری و نمایشگاه صنایع دستی، باغ پرندگان، بالون گردشگری، اورژانس بین راهی، خانه بهداشت و مرکز درمانی آموزشی را از جمله بخش‌های مجتمع گردشگری کشت و صنعت صفا لرستان عنوان کرد. انتهای پیام
تسنیمتسنیم8 ساعت قبل
وی با اشاره به تأکید ویژه و خاص استاندار بر موضوع گردشگری افزود: گردشگری نیازمند برنامه‌ریزی مستمر و قوی است؛ بنابراین نمی‌توان در این راستا به شکل تصادفی کارها را پیش برد. معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری سمنان گفت: توسعه زیرساخت‌ها و امکانات در حوزه گردشگری نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و همچنین همراهی دستگاه‌های اجرایی است. عسگری با بیان اینکه در حوزه گردشگری نیازمند برنامه‌ای عملیاتی دقیق و روزشمار هستیم، ادامه داد: باید برای جذب گردشگری خارجی تلاش بیشتری صورت گیرد. وی تصریح کرد: استان سمنان در حوزه گردشگری نیاز جدی به بازار سازی و برند سازی دارد که باید در قالب سند جامع گردشگری لحاظ شود. معاون استاندار سمنان با بیان اینکه باید از صنعت گردشگری برای توسعه استان بهره برد افزود: باید عوامل جذب گردشگری تقویت و موارد مخل در این حوزه حذف شوند.
ایسناایسنا8 ساعت قبل
رئیس حراست ویژه پلیس مهاجرت و گذرنامه خبر داد: گردشگران و اتباع خارجی بدون ویزا و آزاد می‌توانند بین مناطق آزاد اروند و کیش تردد کنند. به گزارش ایسنا، سرهنگ داوود محمدی با اشاره به ورود بدون ویزای اتباع و گردشگران خارجی به منطقه آزاد اروند، گفت: استارت این کار، بعد از ١٢ سال که به موضوعی غیر قابل اجرا تبدیل شده بود، با مدیریت پلیس زده شد و حالا گردشگران می‌توانند از این منطقه به کیش نیز سفر کنند. او می‌گفت که به کشورهای مختلفی سفر کرده اما چنین جدیتی را از پلیس در پیگیری این موضوعات ندیده است. این گردشگر هم می‌گفت که به کشورهای زیادی سفر کرده اما کمتر دیده پلیس این موضوعات را اینقدر جدی پیگیری کند. ما با شرایط روز پیش می‌رویم و امیدواریم در آینده مدت این ایستایی را که برخی اساتید گردشگری به آن نقد دارند به حداقل برسانیم.

اخبار بیشتر