1. خبری
  2. همه خبرها
  3. الف
  4. فرهنگ
تسلط و اشراف در خلق جنگل آسفالت/ نگاهی به فیلم «متری شیش و نیم»

تسلط و اشراف در خلق جنگل آسفالت/ نگاهی به فیلم «متری شیش و نیم»

الفخبرگزاری الف |

«متری شیش و نیم» خیره کننده‌ترین فیلم جشنواره امسال، محصول توامان تسلط و استعداد است. تسلط بر جهان اثر و آدم هایی که فیلمساز به آنها پرداخته و استعداد در به‌تصویر کشیدن استادانه فیلمنامه‌ای که به شکلی آگاهانه قواعد مرسوم را زیر پا می‌گذارد.

قاعده می‌گوید صمد مامور ارشد مبارزه با مواد مخدر (پیمان معادی) نباید در درامی که بالای دو ساعت زمان دارد، ناصر خاکسار قاچاقچی مواد (نوید محمدزاده) را پس از یک ساعت دستگیر کند. در چنین درامی عملیات دستگیری باید در پرده آخر به نتیجه برسد. ولی سعید روستایی این قاعده را می‌شکند و پس از یک ساعت هم‌نفسی و همراهی تمام‌عیار با صمد، قهرمان فیلمش را عوض می‌کند.

در نیمه دوم «متری شیش و نیم» پیوند عاطفی تماشاگر با پلیس تقریبا قطع و در عوض مخاطب لحظه به لحظه به قطب منفی داستان نزدیک می‌شود.

در سینمایی که معمولا بدمن‌ها از روز ازل متعلق به قطب شر هستند، ترسیم ماهرانه مسیری که ناصر را به قاچاقچی‌ای هولناک تبدیل می‌کند، زمینه‌ای اجتماعی به اثر می‌دهد و با حضور پرتعداد قربانیان واقعی امثال ناصر (کارتن خواب‌ها و معتادانی که نقش خود را مقابل دوربین زندگی کرده‌اند) جنبه مستندگونه فیلم تقویت می‌شود.

مثل «ابد و یک روز» اینجا هم با کلکسیونی از آدم‌های بحران زده مواجهیم. در این زمینه تفاوتی هم میان پلیس و مجرم وجود ندارد. «متری شیش و نیم» با صراحتی مثال زدنی از پیچیدگی مناسبات و روابط در این روزگار سخن می‌گوید.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

می‌گویند حفظ و نگهداری موفقیت از کسب آن دشوارتراست. پس از درخشش کم نظیر «ابد و یک روز» در جشنواره سی و چهارم خیلی‌ها معتقد بودند سیمرغ باران کردن فیلم اول یک فیلمساز جوان، آینده حرفه‌ای روستایی را به خطر می‌اندازد.

حالا ما در گام دوم روستایی با فیلمی به مراتب دشوار‌تر و چالش برانگیز‌تر مراجه شده‌ایم. در درامی نفس گیر با بالای دو ساعت زمان، قصه آدم خاکستری فیلمساز از خانواده به جامعه تعمیم یافته است. شخصیت‌های محوری فیلم یا دیگران را متهم می‌کنند یا متهم می‌شوند.

در دوقطبی صمد/ناصر فیلمساز ترجیح می‌دهد جای ایستادن در یک سوی ماجرا، مدام جای دوربینش را عوض کند. این هم از عوارض فیلم ساختن درباره جامعه‌ای پر از تناقض است.

ما که در یک ساعت اول فیلم سمت صمد ایستاده‌ایم در میانه در گیر ناصر شده و در نیم ساعت پایانی فیلم کاملا درکش می‌کنیم بی آنکه الزاما به او حق بدهیم. این فیلمی ست که ما را همان قدر به دنیای پلیس‌ها نزدیک می‌کند که به عوالم خلافکار‌ها.

اینجاست که «متری شیش و نیم» می‌کوشد غبارها را کنار بزند، از کلیشه‌ها گذر کند تا به هسته تلخ واقعیت برسد و نتیجه آنقدر درخشان از کار درآمده که از سازنده‌اش بخواهیم دوباره از همین آدم‌ها و همین خیابان‌ها برایمان بگوید. و همچنان قریحه فیلمسازی اش را صرف خلق جهانی کند که به آن اشراف و تسلط دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما6 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تجمیع افکار و ایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی و پژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند -راه به شمار می‌رود. این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. براساس این گزارش هیئتی که از موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده در این نشست ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوع جاده ابریشم به نمایش گذاشته است که این آثار در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز به نمایش در می‌آید. در مراسم امروز در کنار رونمایی از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبرد جاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد. بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست از امادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه دربخش اسناد و حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبر داد وگفت: در حال حاضر در برخی کشور‌ها ایران پنجره فرهنگی دارد و در کتابخانه ملی ایران نیز این پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. وی افزود: ایجاد پنجره در کشور‌ها میتواند پایگاهی برای معرفی و انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد. بروجردی با اشاره به گسترش فضای مجازی گفت:: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می‌تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد. آقای پنک سن سفیر چین در ایران نیز گفت:: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این نشاندهنده این است که برای نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه ارزش بسیاری قائل هستید و امیدوارم نتیجه آن دستاورد‌های فرهنگی خوبی به ارمغان بیاورد. دو نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث وتبادل نظر پرداختند. همچنین در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی وزارت خارجه امضا شد.
تابناکتابناک11 ساعت قبل
در این روز‌ها یک گفتگو هم در فضای مجازی منتشر شده که ادعا می‌شود، بین فردوسی پور و مدیر شبکه سه رد و بدل شده است. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!». دوشنبه شب دیگری از سال ۹۸ هم بدون عادل فردوسی پور و برنامه پرمخاطبش شب گذشته سپری شد. برنامه‌ای که حدود دو دهه محبوب‌ترین برنامه تلویزیون بود، اما این محبوبیت برای بعضی قابل قبول نبود تا پروژه حذف عادل فردوسی پور کلید بخورد. در این گفتگو فردوسی پور تاکید می‌کند که برنامه‌اش بین مردم محبوب است و چرا باید حذف شود، اما فروغی جواب می‌دهد: «بگو همون مردم بهت آنتن بدن!».
ایسناایسنا4 ساعت قبل
وی افزود: رونق تولید موجب بالا رفتن توانمندی‌، اشتغال و ثروت ملی خواهد شد که همه در حوزه وزارت صنعت، معدن و تجارت است. وی با بیان اینکه در تمام بخش‌های خبری اخبار رونق تولید را اطلاع‌رسانی کرده‌ایم توصیه کرد: وزارت صمت برای تبیین فعالیت‌هایش از قالب‌های دیگر برنامه‌سازی نظیر سریال‌سازی و تولید برنامه‌های مستند بهره ببرد و برای آن تولید محتوا کند. رئیس صداوسیما در این نشست خواستار تشکیل کمیته مشترکی با وزارت صنعت، معدن و تجارت شد و گفت: وجه دیگر فعالیت‌های رسانه ملی مطالبات مردم است که باید از رسانه ملی تبیین و پیگیری شود چراکه مهمترین وظیفه آن همزبانی با مردم است. رئیس سازمان صداوسیما حمایت از تولید کننده را موجب رونق تولید دانست و اعلام کرد: در زمینه رونق تولید رویکرد ما حمایت از تولید کننده است. هیأت همراه وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در این خصوص توضیحاتی ارائه دادند و خواستار بررسی موضوعات طرح شده در کمیته مشترک شدند.

فیلم | از همجنسگرایی تا شرط‌بندی در فوتبال ایران

خبرآنلاینخبرآنلاین12 ساعت قبل
فارسفارس10 ساعت قبل
به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، کارگاه اثر استراتژی‌های کارآفرینی بر توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط با همکاری کانون همگرایی رویکردهای بین‌المللی امیرکبیر (کهربا) به‌عنوان شبکه علمی بین‌المللی همکار مرکز تحقیقات و اطلاع‌رسانی اتاق اسلامی و ۱۱ اردیبهشت ماه برگزار می‌شود. براساس این گزارش، این کارگاه با هدف گامی در راستای تحقق اهداف پروژه زنجیره شرکت‌های کوچک و متوسط کشورهای اسلامی و آگاهی رسانی فعالان اقتصادی کشور و علاقمندان حوزه‌های مربوطه نسبت به مباحث نوین تجاری و اقتصادی و رویکردهای به روز دنیا برگزار خواهد شد. در این کارگاه اساتید برجسته مرکزآموزش، تحقیقات آماری، اقتصادی و اجتماعی کشورهای اسلامی (SESRIC)، مرکز تحقیقات و اطلاع رسانی اتاق اسلامی (ICRIC)، انجمن جوانان کشورهای اسلامی (ICFY)، سازمان توسعه شرکت‌های کوچک و متوسط کشور ترکیه (KOSGB) و دانشگاه لایپزیک حضور دارند. شرکت در این کارگاه رایگان است و در پایان دوره به شرکت کنندگان گواهی اعطا می‌شود. متقاضیان برای ثبت نام در این کارگاه باید به نشانی الکترونیکی https: //bit. ly/۲IFutl۱ مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی شبکه رادیویی ایران، این شبکه رادیویی در جشنواره همچون پارسال متولی برپایی و تنظیم کنداکتور شبکه‌های رادیویی برای پوشش رویداد‌های جشنواره بود. استودیوی رادیو در تالار وحدت بر پاشد و علاوه بر آن گزارشگران رادیو با حضور در سالن‌های اجرا، رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر را پوشش دادند. ستاد برگزاری این جشنواره با اهدای لوح تقدیر از زحمات یدالله گودرزی، محمدباقر پروین نژاد، علیرضا باقری، زهرا صالحی، شهاب شهرزاد، زهره سربازی و همچنین از مرتضی صداقت گو و وحید رستگاری، سعید اردیانی و آرزو جعفرپور (از شبکه‌های فرهنگ و گفتگو) تجلیل به عمل آورد. در این لوح‌ها که به امضای شاهین فرهت، دبیر جشنواره و علی ترابی مدیر کل دفتر موسیقی رسیده است بر تأثیر رسانه رادیو بر اعتلای فرهنگ و هنر به ویژه موسیقی تأیید شده است. رادیو ایران در برنامه‌های عندلیب و کافه هنر به پوشش رویداد‌های جشنواره موسیقی فجر پرداخت.

نظرها

اخبار بیشتر