1. خبری
  2. فرهنگ
تسلط و اشراف در خلق جنگل آسفالت/ نگاهی به فیلم «متری شیش و نیم»

تسلط و اشراف در خلق جنگل آسفالت/ نگاهی به فیلم «متری شیش و نیم»

خبرگزاری الف |

«متری شیش و نیم» خیره کننده‌ترین فیلم جشنواره امسال، محصول توامان تسلط و استعداد است. تسلط بر جهان اثر و آدم هایی که فیلمساز به آنها پرداخته و استعداد در به‌تصویر کشیدن استادانه فیلمنامه‌ای که به شکلی آگاهانه قواعد مرسوم را زیر پا می‌گذارد.

قاعده می‌گوید صمد مامور ارشد مبارزه با مواد مخدر (پیمان معادی) نباید در درامی که بالای دو ساعت زمان دارد، ناصر خاکسار قاچاقچی مواد (نوید محمدزاده) را پس از یک ساعت دستگیر کند. در چنین درامی عملیات دستگیری باید در پرده آخر به نتیجه برسد. ولی سعید روستایی این قاعده را می‌شکند و پس از یک ساعت هم‌نفسی و همراهی تمام‌عیار با صمد، قهرمان فیلمش را عوض می‌کند.

در نیمه دوم «متری شیش و نیم» پیوند عاطفی تماشاگر با پلیس تقریبا قطع و در عوض مخاطب لحظه به لحظه به قطب منفی داستان نزدیک می‌شود.

در سینمایی که معمولا بدمن‌ها از روز ازل متعلق به قطب شر هستند، ترسیم ماهرانه مسیری که ناصر را به قاچاقچی‌ای هولناک تبدیل می‌کند، زمینه‌ای اجتماعی به اثر می‌دهد و با حضور پرتعداد قربانیان واقعی امثال ناصر (کارتن خواب‌ها و معتادانی که نقش خود را مقابل دوربین زندگی کرده‌اند) جنبه مستندگونه فیلم تقویت می‌شود.

مثل «ابد و یک روز» اینجا هم با کلکسیونی از آدم‌های بحران زده مواجهیم. در این زمینه تفاوتی هم میان پلیس و مجرم وجود ندارد. «متری شیش و نیم» با صراحتی مثال زدنی از پیچیدگی مناسبات و روابط در این روزگار سخن می‌گوید.

در خبری بخوانید: بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

می‌گویند حفظ و نگهداری موفقیت از کسب آن دشوارتراست. پس از درخشش کم نظیر «ابد و یک روز» در جشنواره سی و چهارم خیلی‌ها معتقد بودند سیمرغ باران کردن فیلم اول یک فیلمساز جوان، آینده حرفه‌ای روستایی را به خطر می‌اندازد.

حالا ما در گام دوم روستایی با فیلمی به مراتب دشوار‌تر و چالش برانگیز‌تر مراجه شده‌ایم. در درامی نفس گیر با بالای دو ساعت زمان، قصه آدم خاکستری فیلمساز از خانواده به جامعه تعمیم یافته است. شخصیت‌های محوری فیلم یا دیگران را متهم می‌کنند یا متهم می‌شوند.

در دوقطبی صمد/ناصر فیلمساز ترجیح می‌دهد جای ایستادن در یک سوی ماجرا، مدام جای دوربینش را عوض کند. این هم از عوارض فیلم ساختن درباره جامعه‌ای پر از تناقض است.

ما که در یک ساعت اول فیلم سمت صمد ایستاده‌ایم در میانه در گیر ناصر شده و در نیم ساعت پایانی فیلم کاملا درکش می‌کنیم بی آنکه الزاما به او حق بدهیم. این فیلمی ست که ما را همان قدر به دنیای پلیس‌ها نزدیک می‌کند که به عوالم خلافکار‌ها.

اینجاست که «متری شیش و نیم» می‌کوشد غبارها را کنار بزند، از کلیشه‌ها گذر کند تا به هسته تلخ واقعیت برسد و نتیجه آنقدر درخشان از کار درآمده که از سازنده‌اش بخواهیم دوباره از همین آدم‌ها و همین خیابان‌ها برایمان بگوید. و همچنان قریحه فیلمسازی اش را صرف خلق جهانی کند که به آن اشراف و تسلط دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

خبر فوریخبر فوری10 ساعت قبل
ژیمناست معروف چابهاری ادعای برنامه احسان علیخانی و روزنامه گل را تکذیب کرد: من به زور به برنامه علی ضیا نرفتم و با هماهنگی مربی‌ام در «فرمول یک» حاضر شدم.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
حجت‌الاسلام حسینی گفت: امروز از تنوع فرهنگی به عنوان زمینه ساز هویت ملی نام می‌برند و این موضوع تمام جلوه‌های فرهنگ را در می‌گیرد. وی بیان کرد: کار و تلاش اقلیت‌های دینی در این استان موجب شده تا آذربایجان غربی به یک استان الگو در زمینه زندگی مسالمت آمیز اقوام و ادیان کشور تبدیل شود. وی ادامه داد: این استان دارای ظرفیت‌های ویژه‌ای است و به همین علت نگاه‌ها به آذربایجان غربی حمایتی می‌باشد زیرا با حمایت بیشتر فعالیت‌ها ساماندهی می‌شود. وی اضافه کرد: در اقلیم فرهنگی این استان تاثیرپذیری و تاثیرگذاری از رسانه‌های بیگانه بالاست بنابراین باید امکانات تخصیصی به این استان متناسب با شرایط باشد. مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: جنبه تجاری کنسرت‌ها امروز در اولویت است و افرادی درخواست برگزاری می‌دهند که سر رشته‌ای در این زمینه ندارد.
ایرناایرنا10 ساعت قبل
وی بیان کرد: در دهه پنجم انقلاب اسلامی، فروپاشی آمریکا آغاز شده و جنبش جهانی آزادی خواهی که حد و مرزی ندارد در سراسر عالم، حیاتی تازه یافته است و هر جا ستم و استکبار و نمادهای آن یعنی آمریکا و رژیم غاصب صهیونیستی باشد جبهه مقاومت با اقتدار حضور خواهد داشت. وی ادامه داد: امروز علائم و نمادهای پیروزی جبهه مقاومت در سراسر جهان قابل مشاهده می‌باشد و این جنبش به سرعت در حال فراگیری در میان همه آزادی خواهان عالم است. وی افزود: مردم مقاوم یمن در این مدت همه دردها را به جان خریدند و چهار سال مقاومت کردند تا نشان دهند جبهه مقاومت تا رسیدن به پیروزی کامل دست از مبارزه برنخواهد داشت. وی ادامه داد: جبهه مقاومت به چنین توانمندی رسیده است که تا نابودی کامل دشمن از پای نخواهد نشست و این اجتماع بزرگ در قم که خاستگاه انقلاب اسلامی است بار دیگر عظمت جنبش مقاومت اسلامی را به نمایش می‌گذارد. وی همچنین در سخنانی به زبان عربی، بر موج گسترده جوانان مقاومت در سراسر جهان بر علیه مستکبران و حامی آن‌ها تاکید کرد.

اخبار بیشتر