1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تسنیم
  4. اقتصادی
اختصاصی| نگاهی به شاخص‌های توسعه استان کرمانشاه در چله انقلاب اسلامی

اختصاصی| نگاهی به شاخص‌های توسعه استان کرمانشاه در چله انقلاب اسلامی

تسنیمخبرگزاری تسنیم |
بخشی از دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی و شاخص‌های توسعه استان کرمانشاه در بخش‌های اجتماعی، بهداشتی و فرهنگی ارائه می‌شود.

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه، با گذشت هر سال از پیروزی انقلاب اسلامی اهمیت بیان دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف بیشتر می‌شود زیرا مقایسه ایران قبل و بعد از انقلاب، می‌تواند واقعیت‌های مهمی را برای نسلهای پس از انقلاب آشکار کند.

در طلیعه چهلمین فجر سراسر نور انقلاب اسلامی بخشی از دستاوردهای جمهوری اسلامی در استان کرمانشاه را مرور کرده‌ایم که در ادامه می‌آید و آنچه که بیان شده است نشان‌دهنده چهل سال تلاش و کوشش برای زدودن محرومیت از چهره استان کرمانشاه با وجود سالها جنگ تحمیلی است.

نگاهی به شاخصهای توسعه استان کرمانشاه پس از انقلاب اسلامی

ردیف

عنوان

پیش از انقلاب اسلامی

پس از انقلاب اسلامی

۱

سن امید به زندگی

۵۴ سال

۷۲ سال

۲

جمعیت تحت پوشش بیمه

در کل کشور کمتر از دو میلیون نفر

یک میلیون و ۱۴۹ هزار و ۵۷۹ نفر بیمه سلامت و ۶۴۹ هزار و ۴۶۳ نفر بیمه تأمین اجتماعی

۳

تعداد بیمارستانها

۱۲ باب

۲۳ باب

۴

تعداد تختهای بیمارستانی

۱۱۱۹ تخت

۳۰۰۰ تخت معادل سه برابر

۵

تعداد پزشکان

۲۲۳ نفر

۱۲۲۳ نفر معادل ۵٫۵ برابر

۶

میزان پزشکان متخصص

۱۵ نفر

۵۳۶ نفر

۷

مرگ و میر مادران باردار

۲۴۰ در هر ۱۰۰ هزار زایمان

۲۰ در هر ۱۰۰ هزار زایمان

۸

نرخ باسوادی رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال

۴۹ درصد

۹۴ درصد تا سال ۹۵

۹

نرخ باسوادی رده سنی ۶ سال به بالا

۴۷ درصد

۸۴ درصد تا سال ۹۵

۱۰

فاصله سطح سواد بین زنان و مردان

۲۳ درصد

۴ درصد

۱۱

فاصله باسوادی بین شهر و روستا

۳۵ درصد

۱۲ درصد

۱۲

راههای روستایی آسفالت

۷۰۳ کیلومتر

۳۵۵۳ کیلومتر

۱۳

راههای اصلی

۷۰۰ کیلومتر راه آسفالت

۲۸۱۰ کیلومتر (به جز راه روستایی)

۱۴

بزرگراه

صفر

۳۷۹ کیلومتر

۱۵

فرودگاه بین‌المللی

نامشخص

۳۲۰۰ متر طول باند

۱۶

تعداد پرواز در سال

محدود

۲۶۴۱

۱۷

تعداد پرواز بین‌المللی

صفر

۸۳

۱۸

تعداد مسافر هوایی

۳۵هزار

۵۶۸ هزار و ۵۲۰

۱۹

راه‌آهن

صفر

۱۱۰ کیلومتر

۲۰

جمعیت روستایی بهره‌مند از آب شرب

۱۲ درصد

۹۵ درصد

۲۱

تعداد روستاهای دارای آب شرب

۱۲۸ روستا

۲۱۹۵ روستا

۲۲

مجتمع آبرسانی روستایی

دو مورد

۲۱۶ مورد

۲۳

تعداد منابع آب

در وبسایت خبری بخوانید: بروز ترین اخبار اقتصادی و بازرگانی از سراسر وب

۱۲۸ مورد

۶۲۶ مورد

۲۴

شهرهای تحت پوشش تأسیسات آب

۱۶ شهر در سال ۷۲

۳۰ شهر در سال ۹۷

۲۵

تعداد مشترکان آب

۱۳۰ هزار مشترک در سال ۷۲

۳۹۰ هزار مشترک در سال ۹۷

۲۶

حجم تولید آب

۹۶ میلیون مترمکعب در سال ۷۲

۱۵۴ میلیون مترمکعب در سال ۹۷

۲۷

حجم فروش آب

۶۳ میلیون مترمکعب در سال ۷۲

۹۸ میلیون مترمکعب در سال ۹۷

۲۸

انشعاب فاضلاب شهری

---

۲۷ شهر

۲۹

تعداد مشترکان فاضلاب روستایی

---

۳۵۱ هزار مشترک

۳۰

روستاهای برخوردار از برق

۱۰۲ روستا

۲۵۴۳ روستا

۳۱

تعداد مشترکان برق

۶۸ هزار نفر

۷۶۰ هزار نفر

۳۲

جمعیت برخوردار از گاز

---

۸۹ درصد

۳۳

ضریب نفوذ تلفن استان کرمانشاه

۲/۱ درصد

۲۸ درصد

۳۴

تعداد شماره‌های مشغول به کار استان

۱۳ هزار و ۴۲۲

۵۳۲ هزار و ۲۰۸

۳۵

تعداد شهرهای تحت پوشش تلفن همراه

---

۳۲

۳۶

تعداد روستاهای دارای ارتباط

یک

۲۴۳۴

۳۷

سرانه هزینه درمانی هر نفر روستایی

۹۱۳۶ ریال در سال ۷۵

۳ میلیون و ۴۳۳هزار ریال

۳۸

مجموع هزینه درمانی روستاییان

۳۸۰۰ میلیون ریال در سال ۷۵

یک میلیون و ۸۴۷ هزار میلیون

۳۹

خانه‌های بهداشت

۵۵ باب

۷۴۷ باب

۴۰

تعداد کتابخانه‌ها

۱۰ باب

۱۰۵ باب

۴۱

تعداد کتابها در کتابخانه‌ها

۳۸۰۰۰ نسخه

یک میلیون و ۱۴۵ هزار نسخه

۴۲

تعداد اعضای کتابخانه

۲۰۰۰ نفر

۶۱ هزار نفر

۴۳

تعداد دانشجویان

۱۴۴۵ نفر

۷۲هزار نفر در سال ۹۷

۴۴

سند مالکیت اراضی ملی

---

یک میلیون و ۶۴۰ هزار هکتار

۴۵

تولیدات زراعی

۶۷۶ هزار تن

سه میلیون و ۶۹۹ هزار تن

۴۶

سطح زیر کشت محصولات زراعی

۴۱۳ هزار هکتار

۸۲۹ هزار هکتار

۴۷

تولید محصولات باغی

۵۰ تن در سال

۲۶۰ هزار تن در سال

۴۸

خودکفایی در تأمین گندم

۲۰ درصد

۱۰۰ درصد

۴۹

ظرفیت کل فضای ذخیره‌سازی گندم

۶۳۰۰۰ تن

یک میلیون و ۴۵۰ هزار تن

۵۰

تعداد کل مراکز ذخیره‌سازی گندم

چهار مرکز

۶۱ مرکز

۵۱

سرانه مصرف آبزیان

۱۰۰ گرم

۹ کیلوگرم

۵۲

صادرات محصولات کشاورزی

صفر

۳۴۰ میلیون دلار در سال ۹۵

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

رکنارکنا17 ساعت قبل
رکنا: به نقل از گمرک ایران، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت در مکاتبه‌ای با رئیس کل گمرک ایران موضوع «لغو ممنوعیت صادرات سیب درختی و پرتقال» را اعلام کرد. در این مکاتبه آمده است: احتراما با توجه به ضرورت استمرار تولید و تنظیم بازار کشور، مقتضی است نسبت به اعمال ضوابط زیر برای کالاهای تعیین شده اقدام لازم صورت پذیرفته و موارد به گمرکات اجرایی کشور ابلاغ گردد: برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.
صدا و سیماصدا و سیما14 ساعت قبل
اتحادیه انجمن‌های علمی علوم آب، ضرورت توجه به موارد زیر را مورد تاکید قرار می‌دهد: به گزارش خبرگزاری صدا و سیما از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بیانیه اتحادیه انجمن‌های علوم آب که در ۲۰ بند تنظیم شده، به این شرح است: «ایران کشوری خشک و نیمه خشک و همراه با وقوع خشکسالی و سیلاب به طور متناوب است. سیل‌های سال ۱۳۹۸ در ایران را می‌توان به دو دسته با منشأ طبیعی و یا انسانی تقسیم کرد. بارش و سیلاب اخیر از نظر ابعاد و گستره وقوع کم سابقه بوده که موجب تلفات و خسارات زیادی در کشور شده است. بدون شک علاوه بر شرایط طبیعی وقوع بارش، دستکاری‌های غیراصولی در طبیعت و ساخت و ساز‌های غیرکارشناسی، در تشدید ابعاد سیلاب‌های حاصل از این بارش‌ها تاثیر چشمگیر داشته است. از طرفی تناوب وقوع حوادث حدی خشکسالی و سیل در دهه‌های اخیر رو به افزایش بوده، و ریسک سیلاب نیز روند افزایشی داشته و خواهد داشت.۱- ضرورت بازنگری و تکمیل «نظام‌نامه مدیریت سیلاب» مصوب وزارت نیرو در آبانماه ۹۵ در بخش‌های مطالعات و اقدامات در دوره‌های قبل، حین و پس از سیلاب؛ و تبدیل آن به «نظام‌نامه فرابخشی و ملی».۲- نظام‌نامه یک دستورالعمل کلان است.
خبر فوریخبر فوری21 ساعت قبل
در مورد میزان مصرف بنزین در کشور و یارانه‌ای که به مصرف این حامل انرژی تعلق می‌گیرد زیاد گفته شده است. در سال ۱۳۹۷ مصرف بنزین در ایران تقریبا ۹۱ میلیون لیتر در روز بوده است. یعنی بیش از ۳۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر، که تقریبا ۶ برابر میانگین مصرف بنزین در جهان است. تویوتا هایلوکس معمولی و نیسان آبی هر دو تقریبا یک تن بار را حمل می‌کنند، که البته نیسان آبی دو کابین توان حمل ۶۰۰ کیلو بار را دارد. به زبان خیلی ساده، با این روش در یک بازه زمانی ۷ ساله، بهترین وانت‌های دنیا جایگزین نیسان آبی پرمصرف و پرآزار می‌شوند.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
با برگزاری اولین جلسه هیئت مدیره بازار متشکل ارزی گام اول برای تشکیل این بازار برداشته شد. آنطور که بانک مرکزی اعلام کرده در این جلسه با تصمیم هیئت مدیره مقرر شد همه صرافی‌های مجاز و بانک‌های عامل از درگاهی که متعاقبا اعلام می‌شود، نسبت به دریافت کد کارگزاری بازار متشکل ارزی اقدام کنند. اما بازار متشکل ارزی چیست و قرار است چه نقشی در مبادلات ارزی کشور داشته باشد؟ در یک کلام بازار متشکل ارزی، یک بازار عمده فروشی نقدی ارز در تهران است. اما تفاوت این بازار با بازار سرمایه در این است که معاملات بازار متشکل ارزی یک بازار عمده فروشی، آنی و بصورت نقدی خواهد بود؛ بنابراین معاملات در بازار متشکل ارزی آتی یا فردایی نیست و معاملات بصورت حواله‌ای درآن انجام نمی‌شود. در واقع این همان کاری است که هم اکنون نیز صرافی‌ها آن را انجام می‌دهند؛ بنابراین بازار متشکل ارزی یک سازوکار جدید ارزی نیست ونمی خواهد نرخ جدیدی برای ارز خلق کند. در بازار متشکل ارزی، کل بستر تسویه که بزرگترین جز معاملاتی است، در یک بستر شفاف و قانونمند پیش می‌رود و شفافیت در خروجی‌ها و نه عملیات تسویه صرافی‌ها، مشاهده می‌شود؛ بنابراین هم معامله گران و هم بازارساز، اشراف کاملی بر تمامی معاملات انجام شده خواهند داشت وآن‌ها را قادر خواهد کرد بر اساس فضای موجود در بازار فعالیت خود را تنظیم کند. البته بازار متشکل ارزی با سامانه نیما متفاوت است. درحالی که دربازار متشکل ارزی معاملات عمده انجام می‌شود و اصل بر تهاتر است که درآن فعالان بازار عمده ارز‌های مورد نیازخود را در نقش بدهکار و بستانکارباهم تهاتر می‌کنند و در آخر روز باهم تسویه می‌کنند؛ اگرچه این بازار با سازو کار بورس عمل می‌کند، اما در واقع صرافان درنقش کارگزار عمل می‌کنند، اما این بازار به دلیل معاملات نقدی و غیر فردایی متفاوت از بازار سرمایه بوده و بیشتر این بازار نزدیک به ساختار تسویه است. به هر حال تشکیل بازار متشکل ارزی جدا از ایجاد شفافیت در معاملات عمده ارزی، می‌تواند نتایج مثبتی برای اقتصاد کشور به همراه داشته باشد. به عبارت دیگر در بازار متشکل ارزی بانک مرکزی قادر خواهد بود به صورت پیوسته، شفاف، قانونی، مؤثر و مستقیم در بازار ارز مداخله کند؛ بنابراین ازاین پس بانک مرکزی ناچارنخواهد بود برای بازارسازی متوسل به عرضه ارز در کف خیابان، آن هم از طریق عوامل انسانی شود که تجربه نشان داده این روش بعضا موجب رانت و مفاسد مختلف شده است؛ بنابراین بازار متشکل ارزی و تشکیل آن می‌تواند ثبات و آرامش را به بازار ارز بازگرداند یا دست کم این بازاررا شفاف و قابل پیش بینی سازد.
صدا و سیماصدا و سیما19 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، غلامرضا سلیمانی در نشست مشترک با سردار محمدرضا مهماندار - رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ - و هیئت همراه با اعلام این مطلب افزود: بالارفتن هزینه تخلف در جامعه، زمینه ساز نهادینه سازی فرهنگ است و می‌توانیم با افزایش نظارت هوشمندانه و برخط از حجم تخلفات و تقلبات در حوزه‌های گوناگون نظیر راهنمایی و رانندگی و صنعت بیمه بکاهیم. رئیس کل بیمه مرکزی عملکرد پلیس را در کاهش خسارات مالی و جانی، چشمگیر توصیف کرد و با تاکید بر ادامه این روند و استفاده بیشتر از فن آوری‌های نوین، تصریح کرد: تبادل اطلاعات بین دستگاه‌های مرتبط باید کامل، گسترده و برخط باشد که این امر در گرو اجرای دقیق و سریع تفاهم نامه‌ها و قوانین است. رئیس شورای عالی بیمه با اشاره به ضرورت آماده سازی زیرساخت‌های فرهنگی در کشور، خاطرنشان کرد: نرخ خدمات بیمه‌ای ارتباط تنگاتنگی با ضریب تخلفات و حجم خسارات دارد و امیدواریم با کاهش سطح تلفات و پایین آمدن حجم خسارت‌ها، آرامش بیشتری در جامعه حکفرما شود. در این دیدار سردار محمدرضا مهماندار نیز نسبت به ضرورت تقویت روابط پلیس و صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی نرم افزار‌های قابل قبولی را در اختیار دارد که در صورت ایجاد فضای تعامل بیشتر با سامانه سنهاب بیمه مرکزی می‌توانیم اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. مهماندار افزود: پلیس برای کاهش تخلفات و تلفات از تمامی راهکار‌های ممکن استفاده می‌کند و صنعت بیمه یکی از مهمترین ظرفیت‌هایی است که می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند. وی در پایان از تدوین «طرح تبادل اطلاعات بین پلیس و صنعت بیمه» خبر داد و اظهارداشت: این طرح برای عملیاتی شدن مدل‌های اجرایی، تقسیم وظایف و ماموریت‌ها و موارد دیگر در مجموعه نیروی انتظامی در دست بررسی است. در پایان این دیدار، سردار مهماندار و هیئت همراه به اتفاق رئیس کل و مسئولان ارشد بیمه مرکزی از بخش‌های مختلف مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) بازدید به عمل آورده که در جریان این بازدید گزارش مفصلی از سوی رییس مرکز فاوای بیمه مرکزی در خصوص نحوه فعالیت این مرکز ارائه شد و طرفین راهکار‌های همکاری آینده را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
ایران‌جیبایران‌جیب21 ساعت قبل
یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت …یک تحلیلگر اقتصادی با تشریح نحوه کارکرد بازار متشکل ارزی و اثرگذاری آن بر کنترل نرخ در بازار ارز گفت: بازار متشکل ارزی این شانس را دارد که مرجعیت نرخ گذاری ارز را از دوبی به تهران منتقل کند. به دلیل اثرگذاری نرخ درهم در تهران است که وزارت خزانه داری آمریکا و سی ای دی در امارات با فشار امنیتی بر درهم، در مقطعی توانسته‌اند که نرخ ارز در تهران را بالا ببرند. شاکری تاکید کرد: البته این به این معنا نیست که از فردای روز راه اندازی بازار متشکل ارزی، تعیین نرخ از دوبی به تهران منتقل شود؛ بلکه این بازار، بهترین آلترناتیو برای این کار است که می‌توانست از سوی سیاستگذار ارائه شود و به مرور زمان می‌تواند این نقش را بازی کند که نرخ ارز بازار ایران، از دوبی نیاید. این تحلیلگر اقتصادی تاکید کرد: تشکیل بازار متشکل ارزی به لحاظ نهادی، یک خبر خوب است و حتی اگر ۵۰ درصد کارکردهای در نظر گرفته شده برای آن نیز ایجاد شود، اثر بزرگی بر بازار ارز خواهد داشت. اتفاق بسیار خوب در بازار متشکل ارزی این است که خود کانون صرافان نیز یک صندلی در آن دارد و راه اندازی بازار نیز از مشاوره این کانون استفاده شده است.

نظرها

اخبار بیشتر