1. خبری
  2. همه خبرها
  3. ایسنا
  4. سیاسی
ترکیه: ایران هتل کم دارد / ایران: ۱۴۰۰ واحد هتل داریم

ترکیه: ایران هتل کم دارد / ایران: ۱۴۰۰ واحد هتل داریم

ایسناخبرگزاری ایسنا |
ایران و ترکیه با تأیید نامتعادل و ناپایدار بودن روابط گردشگری دو کشور، تفاهم نامه‌ای را با هدف بهبود این وضعیت، امضا کردند.

به گزارش ایسنا، همزمان با آغاز دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران، هیأت هایی از عراق، ترکیه، عمان و افغانستان وارد ایران شده‌اند. نخستین نشست دو جانبه شب گذشته بین اتحادیه گردشگری ترکیه (تورساب) و انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران با همراهی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشورمان و سفیر ترکیه در ایران برگزار شد و تفاهم نامه همکاری نیز به امضای بخش خصوصی دو کشور رسید.

۶۰ درصد سفرهای خارجی ایرانی‌ها به عراق و ترکیه است

حرمت الله رفیعی، رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی ایران که میزبان این نشست بود، با اشاره به تعاملات نامتوازن دو کشور در بخش گردشگری، گفت: در سال نزدیک به ۸ میلیون نفر به خارج از کشور سفر می‌کنند، ۶۰ درصد این جمعیت به کشورهای دوست، برادر و مسلمان عراق و ترکیه می‌روند. سالانه حدود ۸ میلیون نفر نیز از ترکیه خارج می‌شوند که کمتر از ۴ درصد آنها به ایران می‌آیند. انتظار ما این است به تفاهمی دست یابیم که این جاده نیمه یکطرفه، حتما دو طرفه شود.

یکی از پیشنهادهای او برای متوازن کردن بازار گردشگری دو کشور، برگزاری تورهای مشترک بین ایران، ترکیه و کشور سوم همچون افغانستان (بلخ) و یا ازبکستان (بخارا) بود.

رفیعی در ادامه با اشاره به مشکلات پروازی بین دو کشور از سفیر ترکیه درخواست کرد به این مسائل وارد شود و به مشکل سوخت پروازهای ایرانی نیز رسیدگی کند. او اضافه کرد: با وجود وعده‌های داده شده، اما مشکل سوخت رسانی به پروازهای ایرانی هنوز حل نشده است.

کفه ترازوی ایران و ترکیه برابر می‌شود؟

فیروز باغلی کایا، رئیس تورساب که یکی اثرگذارترین و مهم‌ترین سندیکاهای گردشگری در ترکیه به شمار می‌آید، با اشاره به اینکه هیأت همراهش متشکل از اعضای تورساب و نمایندگانی از ۵ استان ساحلی و تاریخی و وزارت فرهنگ و توریسم ترکیه است، یادآور شد که این سفر به انگیزه گسترش روابط و مرتفع کردن مشکلات دو کشور انجام شده است.

او با اشاره به روابط نامتعادل و نامتوازن گردشگری ایران و ترکیه، گفت که می‌خواهیم توازن و تعادل را در سفر مردم ترکیه و ایران به دو کشور ایجاد کنیم.

دِریا اورس، سفیر ترکیه در ایران در میان این سخنان، توجه آژانس‌های ایرانی را به این نکته جلب کرد که ترکیه می‌خواهد تعداد سفرهای مردم کشور را به ایران زیاد کند و قرار نیست فقط روی جذب گردشگران ایرانی متمرکز شود.

ترکیه: ایران هتل کم دارد / ایران: ۱۴۰۰ واحد هتل داریم - 10

سفیر ترکیه در ایران و رئیس تورساب

در ادامه رئیس تورساب گفت: سال گذشته ۴۰ میلیون گردشگر به ترکیه سفر کردند، خوشحالیم که میزبان ۲ میلیون ایرانی هم بودیم. شک نداریم با گسترش گردشگری پل دوستی بین دو کشور مستحکم‌تر می‌شود. ایران کشوری با تمدن و فرهنگی غنی است که تورساب سعی می‌کند آن را در ترکیه معرفی کند.

وی بیان کرد: باور داریم تفاهم نامه‌ای که بین سندیکاهای گردشگری دو کشور امضا شد باعث افزایش تردد گردشگران ایران و ترکیه و گسترش همکاری‌ها خواهد شد.

کایا همچنین گفت: تورساب برای نخستین بار در نمایشگاه بین المللی گردشگری ایران در فضایی بالغ بر ۱۵۰ متر حضور دارد و این محیط را رایگان در اختیار آژانس‌های گردشگری ترکیه قرار داده است که امیدواریم به همکاری‌های دو جانبه منجر شود.

زیرساخت ندارید

دریا اورس که یکی از ایران شناسان برجسته ترکیه است و حدود پنج ماه می‌شود به عنوان سفیر این کشور به ایران معرفی شده است، سخنرانی خود را به زبان فارسی با بیت «بنام خداوند جان و خرد کزین برتر اندیشه برنگذرد» از حکیم ابوالقاسم فردوسی آغاز کرد و چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را تبریک گفت و بارش برف در تهران که همزمان با سفر هیأت ترکیه‌ای به ایران بود را به فال نیک گرفت و در ادامه که سخنانش را به ترکی نیز ترجمه می‌کرد به روابط ایران و ترکیه اشاره کرد و افزود: این دو کشور جدایی ناپذیرند. آنها دو قدرت بزرگ منطقه هستند که اگر دست در دست یکدیگر دهند حرف اول منطقه را می‌زنند.

او به مشکلاتی که در تعاملات گردشگری دو کشور وجود دارد اشاره کرد و گفت: این مشکلات را می‌دانم و برای آنها راه کار دارم. امیدوارم در اسرع وقت آنها را با همراهی دوستانی که در سیستم ایران و ترکیه هستند، حل کنیم.

در سایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

اورس ادامه داد: درست است که ترکیه میزبان تعداد زیادی از ایرانی‌ها است و به نسبت تعداد کمتری از شهروندان ترکیه به ایران سفر می‌کنند، اما اگر مشکلات زیرساخت در ایران حل شود، می‌توان تعداد گردشگران را بیشتر کرد. ایران باید برای ساخت هتل در شهرهای اصفهان، شیراز و تهران بیشتر فعالیت کند. با زیرساخت موجود وقتی ۱۰ هزار گردشگر همزمان به این شهرها سفر می‌کنند با کمبود جا مواجه می‌شوید.

ایده آل نیستیم اما مشکل هم نداریم

علی اصغر مونسان، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز سخنانش را با این مزاح آغاز کرد که هنر آقای سفیر را ندارم همزمان صحبت‌هایم را ترجمه کنم برای همین امیدوارم مترجم این حرف‌ها را ۵۰ درصدی ترجمه نکند. او نیز چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی را تبریک گفت و خطاب به فعالان گردشگری ترکیه، گفت: نمی‌دانم راهپیمایی ۲۲ بهمن را دیدید یا خیر. میلیون‌ها نفر در حمایت از کشور و نظامشان به خیابان‌ها آمدند، در شرایطی که آمریکایی‌ها دوباره سخت‌ترین فشار اقتصادی را وارد کرده است. ۴۰ سال است به خاطر انقلاب استقلال طلبانه تحت فشار قرار داریم، با این وجود کشورمان پیشرفت زیادی کرده است و همانطور که آقای سفیر اشاره کردند ایران امروز در کنار ترکیه یکی از قدرت‌های بزرگ منطقه است، در مسائل منطقه‌ای نقش دارد و اثرگذار است، اینها دستاورد دوره‌ای است که سخت‌ترین تحریم‌ها را متحمل شده‌ایم.

او با بیان اینکه گردشگری از بخش‌های تحریم ناپذیر است، گفت: ۴۰ سال پیش ۴۵۰ هزار گردشگر داشتیم، این تعداد اکنون به ۶ میلیون نفر رسیده است که امیدواریم تا پایان سال هفت میلیون نفر را رد کنیم. این عدد با وجود همه مشکلاتی که آمریکایی‌ها با تبلیغات منفی علیه ایران ایجاد کردند، به دست آمده است.

مونسان درباره وضعیت زیرساخت‌های گردشگری کشور که مورد انتقاد سفیر ترکیه بود، اظهار کرد: درحال حاضر بیش از ۱۴۰۰ هتل و اقامتگاه در کشور وجود دارد. نزدیک به ۲ هزار پروژه با سرمایه‌ای بالغ بر ۱۲ میلیارد دلار در حال اجرا است که از میان آن ۵۰۰ پروژه، هتل و اقامتگاه است. ما به سرعت درحال تکمیل زیرساخت‌ها هستیم. در روستاها ۱۴۰۰ بومگردی ایجاد شده که تا دو سال آینده تعداد آنها به ۲ هزار واحد می‌رسد. برخی بناهای تاریخی نیز به هتل تبدیل شده‌اند. بنابراین در زیرساخت مشکل جدی وجود ندارد، هرچند که در نقطه ایده آل هم قرار نداریم.

او به دیگر ظرفیت‌های ایران در بخش گردشگری سلامت، طبیعت و ارزانی سفر به خاطر نرخ ارز، اشاره کرد و گفت: بزرگترین مشکل ایران، خوب معرفی نکردن است. خواهش می‌کنم با ایران بیشتر آشنا شوید. آقای سفیر اشاره کردند که روابط دو کشور برادرانه و دوستانه بوده، ما معتقدیم این رابطه بیشتر از هر زمان دیگری نزدیک بوده است، سفرهای متعدد آقای اردوغان به ایران و یا سفر رئیس جمهور ما به ترکیه و نزدیکی این دو رئیس جمهور، جرأت می‌دهد که روابط گردشگری را خیلی بیشتر ارتقا دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تصریح اینکه رابطه گردشگری دو کشور خیلی تعادل ندارد و برای پایداری آن باید کمک کنیم تاکید کرد که عددهای گردشگری دو کشور باید بهم نزدیک شود و در ادامه اظهار کرد: بخش گردشگری ایران عمدتا در اختیار غیر دولت است، ما در دولت فقط آنها را پشتیبانی می‌کنیم و آنها فارغ از بروکراسی اداری می‌توانند روابط را گسترش دهند. قطعا در این مسیر حضور سفیر ایران دوست و فرهیخته و پرانرژی ترکیه می‌تواند یاری دهنده باشد.

ترکیه: ایران هتل کم دارد / ایران: ۱۴۰۰ واحد هتل داریم - 26

امضای تفاهم نامه گردشگری ایران و ترکیه

در این نشست، علاوه بر اعضای تورساب و نمایندگان ۵ استان ترکیه از جمله استانبول، بورسا و دوزجه، مسؤول میز ایران در وزارت فرهنگ و توریسم ترکیه و اعضای انجمن‌های صنفی ایران، تهران، زنجان، لرستان، ایلام و … به همراه معاون گردشگری حضور داشتند.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز3 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی اظهار داشت: سمپاش‌های توربینی زراعی و توربینی باغی به دلیل ظرفیت و راندمان بالا و سرعت عملی که دارند می‌توانند برای مبارزه با ملخ صحرایی بسیار اثرگذار باشند. عباسی، عدم مبارزه با این ملخ صحرایی در عربستان و شرایط اقلیمی در ایران را از دلایل هجوم این آفت به استان‌های جنوبی دانست و گفت: با این حال زیرساخت‌های مبارزه با این آفت در بخش مکانیزاسیون کشاورزی فراهم است. وی ادامه داد: در حال حاضر فقط باید مدیریت بکارگیری از سمپاش‌های توربینی زراعی و توربینی باغی و زمانبندی برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی را انجام دهیم. رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: یکی از فاکتورهای مهم در سمپاشی و مبارزه با ملخ صحرایی، سرعت عمل است زیرا جابجایی این آفت سریع است. عباسی تعداد سمپاش‌های فعال در حوزه کشاورزی در سال ۹۲ را حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: اکنون این عدد به ۱۷۵ هزار دستگاه سمپاش رسیده و بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه انواع سمپاش در اختیار کشاورزان قرار دارد.
الفالف22 ساعت قبل
گروه سیاسی الف، ۲ اردیبهشت ۱۳۹۸، ۲۰:۳۰ ۳۹۸۰۲۰۲۱۱۸نظر دوپهلوی قالیباف درباره FATFمحمدباقر قالیباف، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یادداشتی درباره FATF منتشر کرد. به‌همین جهت یادداشت قالیباف در حال حاضر موضعی دوپهلو دارد و باید منتظر نوشته بعدی قالیباف باشیم. ولی اینها به رهبر انقلاب گفته‌اند ما پذیرفتن این شروط عضو FATF نمی‌شویم ولی نگفتند که اصلا ما را عضو FATF نمی‌کنند. نمایندگان مجلس نیز متوجه تخلفات وسیعی که در زمینه خصوصی سازی رخ داده است، شده‌اند. دهقان: «رئیسی» موافق انتشار احکام قضایی است/ اظهارات درباره مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌هادهقان افزود: اگر همه مفاسد اقتصادی در کشور از ابتدای انقلاب تا امروز را جمع کنیم، شاید به اندازه مفاسد سازمان خصوصی سازی در واگذاری‌ها در چند سال اخیر نباشد.
الفالف11 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
میزان‌آنلاینمیزان‌آنلاین6 ساعت قبل
گروه سیاسی خبرگزاری میزان؛ سرداردر پیامی خطاب به سرلشکراز تلاش‌های ایشان طی دوره تصدی فرماندهی کل سپاه قدردانی کرد. متن پیام به شرح زیر است: برادر ارجمند سرلشکر پاسدار محمد علی جعفریسلام­‌علیکمبا صلوات بر محمد و آل محمد و احترام؛ اینجانب به نمایندگی از آحاد بسیجیان از تلاش­‌ها و مجاهد‌ت­‌های خالصانه آن فرمانده بسیجی و یادگار دوران جهاد و شهادت در طول پیش از یک دهه پاسداری از انقلاب اسلامی و خدمات موثر به مردم عزیز کشور تقدیر و تشکر می­‌نمایم. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مستضعفین خاطره­‌ تلاش­‌های با ارزش، پرحجم و ماندگار شما را در ابعاد مختلف را از یاد نمی­‌برد. در طول این دوران شاهد رشد و شکوفایی طرح­‌ها و برنا‌مه­‌های محوری سپاه و همچنین اعتلای بسیج در عرصه‌­های مختلف بودیم. دوام توفیقات شما را در ظل توجهات حضرت، ولی عصر (عج ا … تعالی فرجه الشریف) در پاسداری از ارزش‌­های انقلاب اسلامی به ویژه در عرصه مهم مقابله با جنگ نرم دشمن را از محضر حق­‌تعالی مسئلت دارم. سرتیپ پاسدار غلامحسین غیب پروررئیس سازمان بسیج مستضعفین
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما، تجمیع افکار و ایده‌ها در زمینه مشارکت فرهنگی و پژوهشی تولید ادبیات و تالیفات مرتبط با جاده ابریشم از اهداف برگزاری نشست ارتباطات مردمی ابتکار کمربند -راه به شمار می‌رود. این مراسم با مشارکت موسسه (چونگ یانک) چین و مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه برگزار شد. براساس این گزارش هیئتی که از موسسه چونگ یانک برای نمایشگاه بین المللی کتاب به تهران سفر کرده در این نشست ۷۰۰ عنوان کتاب با موضوع جاده ابریشم به نمایش گذاشته است که این آثار در بخش بین الملل نمایشگاه کتاب نیز به نمایش در می‌آید. در مراسم امروز در کنار رونمایی از کتاب‌های موسسه چونگ یانک، از کتاب راهبرد جاده ابریشم نوشته پریسا شاه محمدی نیز رونمایی شد. بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در این نشست از امادگی برای تعامل با کشور‌های منطقه دربخش اسناد و حفظ و نگهداری آن‌ها با هدف انتقال اطلاعات کشور‌ها خبر داد وگفت: در حال حاضر در برخی کشور‌ها ایران پنجره فرهنگی دارد و در کتابخانه ملی ایران نیز این پنجره‌ها ایجاد شده‌اند. وی افزود: ایجاد پنجره در کشور‌ها میتواند پایگاهی برای معرفی و انتقال ادبیات و فرهنگ‌ها باشد. بروجردی با اشاره به گسترش فضای مجازی گفت:: ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال در کشور‌های منطقه می‌تواند راهی برای انتقال فرهنگ‌ها میان کشور‌ها باشد. آقای پنک سن سفیر چین در ایران نیز گفت:: بسیار خوشحالم که این نشست در سطح قابل توجهی از کارشناسان مرتبط با موضوع در حال برگزاری است و این نشاندهنده این است که برای نشست ارتباطات مردمی -کمربند راه ارزش بسیاری قائل هستید و امیدوارم نتیجه آن دستاورد‌های فرهنگی خوبی به ارمغان بیاورد. دو نشست کارشناسی با موضوع تمدن و توسعه ملی، آینده مشترک بشری و نقش همکاری‌های انتشاراتی وکاربرد کتاب در تعاملات مردمی ابتکار کمربند راه برگزارشد و کارشناسان این حوزه به بحث وتبادل نظر پرداختند. همچنین در پایان این مراسم تفاهمنامه همکاری میان موسسه چونگ یانگ چین و مرکز مطالعات سیاسی وبین المللی وزارت خارجه امضا شد.
انتخابانتخاب13 ساعت قبل
در بسته خبری پیش رو، مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. آمریکا: هرکس نفت ایران را بخرد، تحریم می‌کنیم- مطابق پیش بینی‌ها، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور ‏دیگر استثنائی برای واردکنندگان نفت ایران در نظر نمی‌گیرد و قصد ندارد معافیت‌های نفتی را تمدید کند. پمپئو همچنین گفت که «اگر کشور‌ها از تصمیم ما تبعیت نکنند با تحریم‌های ‏آمریکا مواجه می‌شوند». عکس/ خبر خوب؛ دریاچه ارومیه جانی تازه میگیرد --- تصاویر جدید ناسا عکس ۱۶ بهمن ۹۷ را از دریاچه ارومیه با عکس ۲۳ فروردین ۹۸ مقایسه میکند. ‏آنچه سیل با ایران کرد - مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور آماری از سیل اخیر در کشور را ارائه داد.

نظرها

اخبار بیشتر