1. خبری
  2. همه خبرها
  3. خبرآنلاین
  4. اجتماعی
تفاوتهای ۵ گفتمان در دوران انقلاب اسلامی از نگاه صالحی امیری

تفاوتهای ۵ گفتمان در دوران انقلاب اسلامی از نگاه صالحی امیری

خبرآنلاینخبرگزاری خبرآنلاین |
سیدرضا صالحی امیری به ایرنا گفت:ما بعد از انقلاب، 5 دوره گفتمانی را طی کردیم. گفتمان ارزش ها در دوران جنگ بود. بعد گفتمان سازندگی بود. بعد گفتمان اصلاحات و توسعه سیاسی شکل گرفت. بعد از آن، گفتمان عدالت. نهایتا در دوره آقای دکتر روحانی، گفتمان اعتدال شکل گرفت.

وی افزود: باید به این مسئله پرداخت که مختصات جامعه ایران در چهار دهه گذشته چگونه بوده و در دهه چهارم چگونه خواهد شد.

در دهه اول، ما دوران انطباق ارزش‌های رسمی و غیر رسمی را داشتیم. در فضای جنگ، حیات امام، فضای انقلابی، بین حاکمیت و متن اجتماعی، هیچ گونه شکافی وجود نداشت. یک انطباق و هماهنگی، همگرایی و همنوایی و همدلی در همه اجزای نظام سیاسی با جامعه وجود داشت. آن دوران را دوران پرافتخار انقلاب اسلامی تعریف می‌کنیم. عمدتا ناظر بر دوره جنگ است، فداکاری است، شهادت‌ها و جانبازی هاست و همه آن چیزی که ملت می‌تواند در مسیر تاریخ خودش تجربه کند، ملت ایران در آن دوره به نمایش گذاشت.

عنوان دوره دوم را ظهور جامعه باز گذاشتم. در این دوره، دهه دوم است، اینترنت وارد میدان می‌شود. در ظهور جامعه باز، روابط جدیدی شکل می‌گیرد. نوعی دسترسی به اطلاعات گسترده شکل می‌گیرد. در گذشه با فقر اطلاعاتی مواجه بودیم. در این دوره با نوعی غرق شدگی اطلاعاتی مواجه می‌شویم. عنصر زمان و مکان در دسترسی حذف می‌شود. دیگر نمی‌شود پدیده‌ای به نام سانسور و ندانستن را با نوعی صف بندی و سد بندی میان جامعه و ساختار تعریف کرد. مردم نسبت به واقعیت‌ها از طریق پدیده‌ای به نام اینترنت اطلاع پیدا می‌کنند. در این مقطع موبایل وارد زندگی مردم می‌شود. روابط با سرعت خیلی بیشتر، ارتباط‌های جدیدی شکل می‌گیرد.

ما بلافاصله وارد دهه سوم می‌شویم که در آن، اتفاق جدیدی شکل می‌گیرد که تغییر در زیست فرهنگی جامعه است. جامعه با نوعی از ادبیات جدید آشنا می‌شود. روابط با دنیای مدرن شکل می‌گیرد. شبکه‌های اجتماعی خلق می‌شوند. سایت‌ها می‌آیند. ماهواره گسترش پیدا می‌کند. نسل جوان در بستر جدیدی زیست می‌کند. سلسله مراتب قدرت در خانواده شکسته می‌شود. در گذشته پدر خانواده، قدرت برتر بود، بعد مادر، بعد فرزند پسر و دختر. این روابط شکسته می‌شود و روابط قدرت جدیدی شکل می‌گیرد که از آن به عنوان قدرت مشارکتی نام می‌برم. مناسبات حقوقی جدیدی در خانواده شکل می‌گیرد. آموزش، مهارت آموزی و ارتباطات اجتماعی تغییر می‌کند. در فضای اجتماعی، نوع روابط پسر و دختر تغییر می‌کند. نوع انتخاب زن و ازدواج و مناسبات تغییر می‌کند. نوع آرایش و لباس و پوشاک و مد و آن چیزی که از آن به عنوان سیاست بدن نام می‌بریم، تغییرات جدی را تجربه می‌کند. جامعه، میل به تغییر گسترده‌تر دارد. ما در دهه سوم، با تغییر سبک زندگی مواجه می‌شویم. در همین دوره متاسفانه آسیب‌های اجتماعی هم افزایش پیدا می‌کند. پدیده طلاق، خشونت، پدیده حاشیه نشینی گسترش پیدا می‌کند. در همین دهه سوم با اتفاق‌های جدیدی مانند شکاف طبقاتی، فقر، حاشیه نشینی و بیکاری مواجه می‌شویم. جامعه فضای جدیدی را متفاوت از دهه دوم و اول، تجربه می‌کند.

نهایتا وارد دهه چهارم می‌شویم که عنوانش را زندگی دیجیتالی گذاشتم. یعنی اپلیکیشن‌ها، نرم افزارها و زندگی موبایلی در جامعه گسترش پیدا می‌کند. الان در حال پژوهش و آینده پژوهی برای دهه پنجم هستم. این که در دهه پنجم یعنی ۱۴۰۰ تا ۱۴۱۰ چه جامعه‌ای با چه مختصات فرهنگی اجتماعی خواهیم داشت. وقتی از تغییر صحبت می‌کنیم، یک معنا دارد. وقتی از تحول صحبت می‌کنیم، معنای دوم دارد. در دهه چهارم، زندگی دیجیتالی را تجربه خواهیم کرد. در این زندگی دیجیتالی، ارزش‌های جدیدی در جامعه شکل گرفته، مناسبات جدید شکل می‌گیرد. اقتصاد، ماهیتش تغییر می‌کند. اقتصاد دیجیتالی در فضا می‌آید. یک اپلیکیشن در قالب یک شرکت می‌آید، بخش بزرگی از بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یک شرکت از طریق یک اپلیکیشن، کل حمل و نقل را تحت تاثیر خودش قرار می‌دهد. اصلا روابط اجتماعی دستخوش تغییر می‌شود. مفهوم جدیدی در تجارت شکل می‌گیرد. همین مفهوم در حوزه فرهنگی شکل می‌گیرد. امروز دیگر دسترسی به کتابخانه‌ها، کار سختی نیست. حتما نیاز نیست به یک کتابخانه مراجعه کنید. شما با یک گوشی موبایل می‌توانید به همه کتابخانه‌های دنیا رجوع کنید. ۲۰۲۰ آغاز دوره کتابخانه‌های موبایلی است. شما می‌توانید از طریق یک نرم افزار به هر کتابخانه و کتابی که متن آن را خواستید، مراجعه کنید.

در سایت خبری بخوانید: جدیدترین و بروزترین اخبار اجتماعی ایران | بهترین اخبار فرهنگی ادبی ایران و جهان

در مناسبات فرهنگی، ارزش‌ها، هنجارها، رفتارها، حتا زبان گفت وگو تغییر می‌کند. زبان گفت وگو، انیمیشن و فیلم و تیزر و سایر زبان هاست. امروز تاثیر یک انیمیشن از صدها کلاس شاید بیشتر باشد. زبان تغییر می‌کند. دیگر بحث‌ها، چهره به چهره نیست. هر کسی می‌تواند در هر فضایی که زیست می‌کند با همه دنیای خارج از خودش ارتباط برقرار کند. اعضای خانواده زیر یک سقف جمع هستند. اما در فضای مجازی، مصرف فرهنگی آنها خارج از خانه است. الگوهای مصرف تغییر پیدا می‌کند. در گذشته مصرف به مفهوم سیری بوده است. امروز الگوهای مصرف تغییر کرده است. مصرف غذا، پوشاک، خوراک، حمل و نقل، آموزش، بهداشت و سایر حوزه‌ها تحت تاثیر قرار گرفته. تغییر عناصر کوچکی است که ما در هر مقطع آن را مشاهده می‌کنیم. اما تحول فراتر است. مجموعه تغییرات در یک پروسه تاریخی، تحول را شکل می‌دهند. به عنوان مثال، طلاق همیشه بوده است. در سال ۱۳۳۵ در ایران، طلاق یک درصد بوده است. بعد افزایش پیدا کرده به سه درصد. در دهه ۵۰ به هفت درصد، در دهه ۶۰ به ۱۳ درصد، دهه ۷۰ به ۱۷ درصد، دهه ۸۰ به ۲۷ و دهه ۹۰ به مرز ۳۸ در تهران و در سطح کشور به حدود ۳۳ درصد. اما وقتی بخواهیم این مجموعه را مطالعه کنیم، می‌گوییم خانواده ایرانی طی ۵۰ سال گذشته، دچار تحول شده است، از ساخت سنتی به ساخت مدرن. از ساخت خانواده بزرگ به ساخت خانواده هسته‌ای. یعنی خانواده، تغییراتی را تحمل می‌کند. نتیجه تغییرات، یک تحول است. این بحث در حوزه‌های مختلف قابل تعمیم است. زندگی دیجیتالی در دهه چهارم، هم فرصت‌های طلایی دارد، هم مخاطرات بسیار نگران کننده دارد.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما1 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با حضور در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنانی گفت: به عنوان یک مدیر سینمایی معتقدم که توجه به زنجیره ارزش در صنعت سینما بسیار مهم است. نمی توان جشنواره موفقی داشت اما در پیش تولید، تولید، فیلمنامه، بازاریابی و حضور در بازارهای جهانی دچار ضعف بود. این جشنواره توسط اهالی سینما اداره می‌شود اما جا دارد امکان تعامل و همکاری بخش خصوصی با جشنواره بیش از این فراهم شود. تابش با تأکید بر این که جشنواره جهانی فیلم فجر محلی برای بروز فناوری‌های نوین و نوآوری‌های هنری است، گفت: اگر بخواهیم صنعت خلاقانه‌ای در سینما داشته باشیم یکی از فضاهایی که می‌تواند به این عرصه کمک کند جشنواره جهانی فیلم فجر است. بسیار خرسندم که امسال نمایشگاه تجهیزات و فناوری‌های سینمایی همزمان با جشنواره جهانی فجر برپا شد و در این نمایشگاه هنرمندان با دست اندرکاران فنی سینما تعامل و رایزنی می‌کنند. وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در جشنواره فضای خوبی برای ارائه تجربه‌های نو در اختیار هنرمندان قرار گیرد و جشنواره محلی برای عرضه آثار این افراد خلاق باشد. جشنواره فیلم فجر مهمترین سکوی ورود نسل جدید سینما به صنعت سینما است. نشانی سایت رسمی جشنواره Fajriff. com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff. com است. سی‌ و‌ هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.
فردا نیوزفردا نیوز16 ساعت قبل
انتشار فیلمی از محمد سرافراز و شهرزاد میرقلی خان به همراه اسنادی در دست شهرزاد میرقلی‌خان باعث شده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ماهیت این اسناد توسط کاربران فضای مجازی ایجاد شودپایگاه خبری فردا: انتشار فیلمی از محمد سرافراز و شهرزاد میرقلی خان به همراه اسنادی در دست شهرزاد میرقلی‌خان باعث شده است که گمانه زنی‌های زیادی در مورد ماهیت این اسناد توسط کاربران فضای مجازی ایجاد شودیاشار سلطانی با انتشار این فیلم نوشته است که اسناد مذکور اسناد محرمانه است که توسط سرافراز از ایران خارج شد و در اختیار شهرزاد میرقلی‌خان قرار گرفته استدرس این اخبار گفته شده است که این اسناد از سازمان صدا و سیما به بیرون درز کرده است با این حال محمد سرافراز در گفت و گو با جام نیوز این مسئله را رد کرده است و شهرزاد میرقلی‌خان نیز در فایلی هرگونه صحت این مسئله را تکذیب نموده است و گفته است این اسناد مرتبط با دوران زندان او در آمریکا است
الفالف12 ساعت قبل
نرسیده به این گذر خیلی‌ها قدم کند می‌کنند؛ کیف پول را از جیب‌ها و کیف دستی‌ها بیرون می‌کشند تا هنگام ورود به زیارتگاه امام‌زاده عبدالله دست‌خالى نباشند. یک موزه سر بازآرامستان امامزاده عبدالله بی‌برو برگرد یکی از نخستین مدفن‌های تهرانی‌های قدیم بوده است. از رواق طویل تازه ساخته شده امامزاده گذر می‌کنیم. مسیرهای دسترسی به امام‌ زادهاستفاده از ایستگاه متروی شهر ری به راحتی می‌تواند شما را به بقعه امامزاده عبدالله در سه راه ورامین برساند. اگر با خودروی شخصی به زیارت این امامزاده می‌روید باید از خیابان فداییان اسلام خودتان را به شهر ری و سه راه ورامین برسانید.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: داوطلبان برای انتخاب رشته باید به سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www. sanjesh. org مراجعه کنند. حسین توکلی افزود: دفترچه راهنما و همچنین اصلاحات مرحله اول و دوم این دفترچه نیز در سایت اینترنتی یاد شده منتشر شده است. وی گفت: داوطلبانی که در روزهای گذشته برای انتخاب رشته اقدام کرده‌اند نیز می‌توانند در مدت یاد شده برای ویرایش کد رشته محل‌های انتخابی اقدام کنند. توکلی افزود: ​ اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای حضور در جلسه مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی داوطلبان هفته آخر اردیبهشت اعلام می‌شود. از ۱۶۳ هزار و ۳۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون ۱۵۰ هزار و ۵۳۵ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. داوطلبان برای انتخاب رشته دوره‌های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر افتخاری استاد دانشگاه در برنامه گفتگوی ویژه قرآنی افزود: اسلام دین مشورت است حتی در بالاترین رده یعنی پیامبر (ص) که عقل کل است زیرا سخن ایشان از وحی است، خداوند می‌فرماید: من گوش و زبان او هستم اما باز هم به دلیل اینکه مردم یاد بگیرند و غرور را کنار بگذارند و در کنار پیامبر (ص) کارورزی کنند خداوند به ایشان دستور می‌دهد که با مردم مشورت کنند. وی با اشاره به آیات مختلف در قرآن گفت: در مورد خانواده هم همین طور است زمانی که دچار اختلاف می‌شوند بهتر است با دیگران مشورت کنند، مشورت در آیات قرآن کریم چندین بار تکرار شده است پس مشورت امر مهمی است حتی برای پیامبر اکرم (ص) در جاهای مختلف که ابعاد مختلفی هم دارد. این استاد دانشگاه با اشاره به یکی از روایات امام علی (ع) افزود: هرکسی که خود رأی باشد آن شخص به یقین از بین می‌رود اما اگر کسی با صاحب نظران مشورت کند با عقل آنها خود را شریک کرده است. دکتر افتخاری گفت: وقتی کسی مشورت کند و شکست بخورد هیچ کس نمی‌گوید شکست خورد و در آن مشکل کمکش می‌کنند و اگر مشورت کند و موفق شود به او حسادت نمی‌کنند زیرا خود را در این موفقیت سهیم می‌دانند پس مشورت جلوی حسد، کارشکنی‌ها و رقابت‌های ناصحیح را می‌گیرد. وی با اشاره به جایگاه مشورت در مجلس شورای اسلامی افزود: در اصل ۱۰ قانون اساسی و در فصل هفتم به موضوع شوراها پرداخته شده است. هدفی که در مورد شوراها در قانون اساسی آمده است در حقیقت در جهت هم افزایی و حل مشکلات مردم است. پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور از طریق همکاری مردم است. دکتر افتخاری گفت: به نظرم شوراها تا حدودی به وظایف خود عمل کرده‌اند، قانون اساسی در این خصوص مشکلی ندارد اما گاهی ممکن است ما قانون را درست عمل نکنیم. وی درخصوص جایگاه مشورت در حل مسایل نظام افزود: امریکا در این اواخر تهدیدهایی می‌کند، وقتی در قوه مجریه، قضاییه، مقننه، در نیروهای مسلح، سپاه و بسیج همه هم صدا شدند دشمن عقب نشینی می‌کند چون دشمن نگاه می‌کند ما چقدر همبستگی و مشورت داریم، گاهی اوقات قرار نیست مشورت در فضای باز صورت بگیرد. این استاد دانشگاه با اشاره به حدیثی مبنی بر اینکه با دشمن هم مشورت کنید، گفت: این به آن معنا نیست که دشمن هرچه گفت عمل کنیم مشورت می‌کنیم تا از اهدافش مطلع شویم. بدانیم در ذهن دشمن چیست و می‌خواهد در آینده چه کار کند، پس در همه جوامع باید از بحث مشورت استفاده کنیم تا به نتایج مطلوب برسیم.
انتخابانتخاب16 ساعت قبل
آی سینما: نشریه هالیوود ریپورتر در مطلبی پیش بینی کرده ۱۳ تن از شخصیت‌های مهم در جنگ با وایت واکرها کشته خواهند شد. ۲- میساندی: گفت‌وگوی او با کرم خاکستری درباره بازگشت به ناث بعد از نبرد به وضوح نشانه مرگ احتمالی بود. نگهبانی فرمانده فعلی نگهبانان شب در نبرد وینترفل به پایان می‌رسد. ۹- پادریک پین: ترانه خواندن او در شب نبرد وینترفل به سختی از یاد می‌رود. او آخرین جان خود را در نبرد وینترفل فدا خواهد کرد.

نظرها

اخبار بیشتر