1. خبری
  2. سیاسی

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر)

خبرگزاری عصر ایران |

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- تا پیش از اختراع موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای، بمب افکن های دورپرواز تنها ابزارهای موثر مطرح در زمینه انهدام اهداف دشمن با استفاده از بمب‌های هسته‌ای بودند. با این حال حساسیت جت‌های بمب افکن نسبت به ردیابی توسط تجهیزات مخصوص، نیاز به طراحی نوعی محصول نظامی با قابلیت پرواز در ارتفاعات بالاتر از ۲۱٫۳ کیلومتر و سرعت بیش از ۲۴۵۰ کیلومتر در ساعت را قوت می‌بخشید. تلاش آمریکا برای دست یابی به چنین هدفی، منتج به توسعه نورث آمریکن XB-۷۰ والکیری (بمب افکن استراتژیک) شد که البته تنها پس از ساخت دو فروند از هواپیمای مذکور به طور کلی متوقف شد. یکی از دو فروند بمب افکن تولید شده نیز در یک سانحه هوایی مرگبار از بین رفت. این موضوع باعث شد تا توجه شوروی به توسعه بمب افکن فوق سریع خود معطوف شود و از XB-۷۰ نیز در این راستا الهام گیرد. البته این نخستین باری نبود که روس‌ها از طراحی‌های آمریکایی استفاده می‌کردند.

XB-۷۰

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 3

در پایان جنگ جهانی دوم، روسیه با بهره برداری از روش مهندسی معکوس اقدام به ساخت مدلی از روی بوئینگ B-۲۹ سوپرفرترس کرد که مجبور به فرود اضطراری در خاک این کشور شده بود. همین روند در مورد XB-۷۰ نیز اجرا شد. سوخو تی- ۴ که تحت عنوان پروژه ۱۰۰ نیز معروف است، کپی ماهرانه‌ای از XB-۷۰ محسوب می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توان از تاثیر این بمب افکن آمریکایی بر همتای روس آن چشم پوشی کرد. به طور کلی تی- ۴ اندازه‌ای کوچکتر از والکیری داشته و از نظر طراحی بال‌ها نیز مشخصا متفاوت بوده است. هنگام پرواز با سرعت بالا، به دلیل بالا آمدن دماغه خلبان‌ها از طریق یک پریسکوپ مسیر پیش رو را رصد می‌کردند. لازم به ذکر است که در طراحی والکیری (در اساطیر اسکاندیناوی والکیری زنان جوان و زیبایی هستند که در جنگ‌ها به نبرد می‌پردازند) عظیم از شش موتور استفاده شده بود. این در حالی است که تی- ۴ کوچکتر تنها ۴ موتور داشت. موتورهای توربوفن Kolesov RD-۳۶ که هر کدام از آنها قادر به تولید ۳۵، ۰۰۰ پوند فشار بودند، سرعتی معادل ۳۶۷۵ کیلومتر در ساعت را برای تی- ۴ امکان پذیر می‌ساختند.

تی- ۴

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 6

تی- ۴ طراحان شوروی را با چالش‌های تکنولوژیکی قابل توجهی رو به رو ساخته بود. همانند والکیری، تی- ۴ نیز با استفاده از ساختارهای تیتانیومی برای افزایش استحکام و همچنین کاهش وزن کلی مجموعه ساخته شد. این استحکام و وزن پایین می‌توانست نیازهای پرواز با سرعت ۳۶۷۵ کیلومتر در ساعت را برآورده سازد. جالب است بدانید که طی برنامه توسعه تی- ۴، بیش از ۶۰۰ روند مختلف ساخت و ساز ثبت اختراع شد. از طرف دیگر شوروی در زمینه به روز رسانی تکنولوژی هدایت پرواز برقی (سامانه هدایت پرواز که در آن به جای سیستم‌های مکانیکی از سیگنال دهی الکتریکی برای اعمال تغییر در سطوح کنترل پرواز استفاده می‌شود) نیز بسیار فعال بوده است. تی- ۴ از جمله اولین طراحی‌های روسی است که از این سیستم بهره برداری کرده است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 9کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 10

به واسطه الهام گیری شوروی از XB-۷۰ والکیری برای طراحی تی- ۴، این محصول را «والکیری شوروی» لقب داده‌اند. بمب افکن تی- ۴ اولین پرواز خود را در تاریخ ۲۲ اوت سال ۱۹۷۲ انجام داد. طی دوره‌ای شامل ۱۰ پرواز آزمایشی (در مجموع بیش از ۱۰ ساعت زمان کلی پرواز)، تی- ۴ در عمل تنها به سرعتی معادل ۱۵۹۲ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع ۵٫۷ کیلومتر دست یافت. درست مانند والکیری آمریکایی‌ها، این والکیری نیز با هزینه‌های بالای تولید دست و پنجه نرم می‌کرد. علاوه بر این ظهور موشک‌های ضدهوایی بلند پرواز منجر به ایجاد شبهات متعدد در خصوص موفقیت پروژه تی- ۴ شده بود. برنامه ریزان نظامی شوروی احساس می‌کردند که بهتر است این بودجه را صرف هواپیماهای متعارف دیگری کنند که کاربرد بیشتری خواهند داشت. بدین ترتیب تی- ۴ هیچ گاه نتوانست جایگاه یک بمب افکن عملیاتی پرکابرد را در نیروی هوایی شوروی به دست آورد. فقط دو فروند از آن (طرح ۱۰۱ و ۱۰۲) ساخته شد که تنها ۱۰۱ پرواز آزمایشی را تجربه کرد. دو پروتوتایپ دیگر به صورت ناتمام رها شدند و پروژه نیز به طور کلی در سال ۱۹۷۴ متوقف شد. لازم به ذکر است که همه نمونه‌ها به جز یکی از آنها کاملا از بین رفتند. نسخه باقی مانده هم برای نمایش به موزه مرکزی نیروی هوایی در نزدیکی مسکو منتقل شد.

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 12

مشخصات عمومی سوخو تی- 4

- نقش: بمب افکن/ هواگرد شناسایی

- تولید کننده: سوخو

- طراح: پاول سوخو

- نخستین پرواز: تاریخ ۲۲ اوت سال ۱۹۷۲

- وضعیت: توقف پروژه

- اپراتور اصلی: نیروی هوایی شوروی

- خدمه: ۲ نفر

- طول: ۴۴ متر

- عرض بال: ۲۲ متر

- ارتفاع: ۱۱٫۲ متر

- مساحت سطح بال: ۲۹۵٫۷ متر مربع

- وزن خالی: ۵۵، ۶۰۰ کیلوگرم

- وزن بارگیری شده: ۱۱۴، ۰۰۰ کیلوگرم

- بیشینه وزن برخاست: ۱۳۵، ۰۰۰ کیلوگرم

- موتور هواگرد: چهار موتور توربوفن Kolesov RD-۳۶-۴۱ مشخصات پیش بینی شده سوخو تی- 4

- حداکثر سرعت: ۳، ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت

- سرعت کروز: ۳۰۰۰ کیلومتر بر ساعت

- سقف پرواز: ۲۰، ۰۰۰ الی ۲۴، ۰۰۰ متر

در ادامه به منظور مقایسه بهتر، همین مشخصات را برای XB-۷۰ نیز شرح خواهیم داد.

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 33

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 35

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 37

مشخصات XB-70

- خدمه: ۲ نفر

- طول: ۵۷٫۶ متر

- عرض بال: ۳۲ متر

- مساحت سطح بال: ۵۸۵ متر مربع

- حداکثر سرعت: ۳۷۹۳ کیلومتر بر ساعت

- سقف پرواز: ۲۳، ۶۰۰ متر

- وزن خالی: ۱۱۵، ۰۳۰ کیلوگرم

- وزن بارگیری شده: ۲۴۲، ۵۰۰ کیلوگرم

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
دادگاه حسین فریدون برادر رییس‌جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهم‌ترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. اعتمادآنلاین| دادگاه حسین فریدون برادر رییس جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهمترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. البته سفر پرحاشیه امام جمعه موقت اهواز به انگلستان و خبر مهم استعفای او از این جایگاه دیگر خبر مهم سیاسی امروز بود. *امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و شش نفر از مرتبطین او در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد. *سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز خبر داده که سرنخ شناسایی عوامل این حادثه یک زن بود و در این عملیات عامل انتحاری و ۲ نفر از اعضای تیم تروریستی پاکستانی بودند.
ایرناایرنا8 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، نشریه آنلاین 'د مدی تلگراف' با عنوان «جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت: چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران با عملیات انتحاری به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران حمله کردند که در جریان آن ۲۷ تن کشته شدند. همزمان با این رویدادها، پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر به اسلام آباد توافق‌های چشمگیری با طرف‌های پاکستانی به امضا رساند. این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت‌های جیش العدل علیه دشمن بزرگ عربستان، یعنی ایران، از ولیعهد سعودی جایزه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، با لحن تندتری به پاکستان هشدار داد و آن کشور را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد و قول داد که انتقام حمله زاهدان گرفته خواهد شد. به خصوص اینکه علاوه بر ناامن شدن جنوب ایران و مناطق اطراف چابهار، از کمک‌های عربستان و امریکا نیز برخوردار می‌شود.
ایلناایلنا10 ساعت قبل
آرایشگاهی در ویتنام با کوتاه کردن موهای مشتریان، شبیه مدل موهای ترامپ و کیم، به استقبال نشست آتی این دو رفته است. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، آرایشگاهی در ویتنام در آستانه برگزاری دومین دیدار سران آمریکا و کره‌شمالی، موهای مشتریان خود را شبیه مدل موهای «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» کوتاه می‌کند. این آرایشگاه تنها تا ۲۸ فوریه به صورت رایگان موهای مشتریان را شبیه ترامپ و کیم کوتاه می‌کند. دومین نشست سران آمریکا و کره‌شمالی قرار است ۲۷ و ۲۸ فوریه در ویتنام برگزار شود.
خانه ملتخانه ملت8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجتبی ذوالنوری در نشست علنی عصر امروز (سه شنبه، ۳۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده ۷۵ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس به نمایندگان اجازه داده که رئیس جمهور را با ذکر دلایلی استیضاح کنند که در حال حاضر تعدادی از نمایندگان به این تشخیص رسیدند که با توجه به وضعیت موجود این استیضاح انجام شود. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نمایندگان هرجا حضور می‌یابند هیچ جوابی برای سفره خالی مردم، فساد، آسیب‌های اجتماعی، قاچاق، بیکاری و سایر مواردی که دولت می‌تواند در رفع آن‌ها موثر باشد ندارند، افزود: قانون عنوان کرده که می‌توان در این موارد از رئیس جمهور سوال کرد و یا استیضاح انجام داد. وی ادامه داد: آقای کواکبیان در صحن علنی مجلس اعلام کرد که «برخی افراد عنوان کرده‌اند که تعدادی از اصلاح طلبان موافق استیضاح رئیس جمهور هستند اما هیچ اصلاح طلبی در استیضاح رئیس جمهور شرکت نمی‌کند و ما رشیدتر از آن هستیم که چنین اقدامی انجام دهیم» یعنی کسانی که این اقدام را انجام داده‌اند غیر رشید هستند و این موضوع توهین است. وی افزود: ما می‌گوییم کسانی که از دولت حمایت کرده و هنوز پای دولت هستند به دولت کمک کنند ما نیز به دولت کمک می‌کنیم اما دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه بنده به طرح استیضاح رئیس جمهور افتخار کرده و تا آخر نیز پای آن می‌ایستم، تصریح کرد: مردم باید قضاوت کنند که کار ما اشتباه است یا صحیح و دولت باید پاسخگوی مردم باشد لذا اگر امروز ما سکوت کنیم خانواده هایی که در حال متلاشی شدن هستند چه کنند. /پایان پیام
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
در آستانه سفر ولیعهد عربستان به چین، وزیرخارجه چین در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که کشورش خواستار تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران است. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، روز دوشنبه، ۲۹ بهمن، در قالب هیاتی به ریاست علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، عازم چین شد. چین یکی از طرف‌های ایران در برجام و از شرکای اقتصادی اصلی تهران است؛ اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا، پکن همکاری‌های اقتصادی خود با تهران را کاهش داده و از جمله برخی از شرکت‌های چینی از ادامه پروژه‌های خود در تهران صرف‌نظر کرده‌اند. وقتی طرف چینی صحبت از ضرورت تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران می‌کند به این معناست که امروز چنین اعتمادی وجود ندارد. وقتی پکن صحبت از اعتماد استراتژیک می‌کند منظور آنها به‌طور مشخص این است که ایران باید به‌طور کامل اولویت‌های چین را بشناسد و به آنها احترام بگذارد.

اخبار بیشتر