1. خبری
  2. همه خبرها
  3. عصر ایران
  4. سیاسی

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر)

عصر ایرانخبرگزاری عصر ایران |
در پایان جنگ جهانی دوم، روسیه با بهره برداری از روش مهندسی معکوس اقدام به ساخت مدلی از روی بوئینگ B-29 سوپرفرترس کرد که مجبور به فرود اضطراری در خاک این کشور شده بود. همین روند در مورد XB-70 نیز اجرا شد.

عصرایران؛ مجله تصویری سلاح- تا پیش از اختراع موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای، بمب افکن های دورپرواز تنها ابزارهای موثر مطرح در زمینه انهدام اهداف دشمن با استفاده از بمب‌های هسته‌ای بودند. با این حال حساسیت جت‌های بمب افکن نسبت به ردیابی توسط تجهیزات مخصوص، نیاز به طراحی نوعی محصول نظامی با قابلیت پرواز در ارتفاعات بالاتر از ۲۱٫۳ کیلومتر و سرعت بیش از ۲۴۵۰ کیلومتر در ساعت را قوت می‌بخشید. تلاش آمریکا برای دست یابی به چنین هدفی، منتج به توسعه نورث آمریکن XB-۷۰ والکیری (بمب افکن استراتژیک) شد که البته تنها پس از ساخت دو فروند از هواپیمای مذکور به طور کلی متوقف شد. یکی از دو فروند بمب افکن تولید شده نیز در یک سانحه هوایی مرگبار از بین رفت. این موضوع باعث شد تا توجه شوروی به توسعه بمب افکن فوق سریع خود معطوف شود و از XB-۷۰ نیز در این راستا الهام گیرد. البته این نخستین باری نبود که روس‌ها از طراحی‌های آمریکایی استفاده می‌کردند.

XB-۷۰

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 3

در پایان جنگ جهانی دوم، روسیه با بهره برداری از روش مهندسی معکوس اقدام به ساخت مدلی از روی بوئینگ B-۲۹ سوپرفرترس کرد که مجبور به فرود اضطراری در خاک این کشور شده بود. همین روند در مورد XB-۷۰ نیز اجرا شد. سوخو تی- ۴ که تحت عنوان پروژه ۱۰۰ نیز معروف است، کپی ماهرانه‌ای از XB-۷۰ محسوب می‌شود و به هیچ عنوان نمی‌توان از تاثیر این بمب افکن آمریکایی بر همتای روس آن چشم پوشی کرد. به طور کلی تی- ۴ اندازه‌ای کوچکتر از والکیری داشته و از نظر طراحی بال‌ها نیز مشخصا متفاوت بوده است. هنگام پرواز با سرعت بالا، به دلیل بالا آمدن دماغه خلبان‌ها از طریق یک پریسکوپ مسیر پیش رو را رصد می‌کردند. لازم به ذکر است که در طراحی والکیری (در اساطیر اسکاندیناوی والکیری زنان جوان و زیبایی هستند که در جنگ‌ها به نبرد می‌پردازند) عظیم از شش موتور استفاده شده بود. این در حالی است که تی- ۴ کوچکتر تنها ۴ موتور داشت. موتورهای توربوفن Kolesov RD-۳۶ که هر کدام از آنها قادر به تولید ۳۵، ۰۰۰ پوند فشار بودند، سرعتی معادل ۳۶۷۵ کیلومتر در ساعت را برای تی- ۴ امکان پذیر می‌ساختند.

تی- ۴

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 6

تی- ۴ طراحان شوروی را با چالش‌های تکنولوژیکی قابل توجهی رو به رو ساخته بود. همانند والکیری، تی- ۴ نیز با استفاده از ساختارهای تیتانیومی برای افزایش استحکام و همچنین کاهش وزن کلی مجموعه ساخته شد. این استحکام و وزن پایین می‌توانست نیازهای پرواز با سرعت ۳۶۷۵ کیلومتر در ساعت را برآورده سازد. جالب است بدانید که طی برنامه توسعه تی- ۴، بیش از ۶۰۰ روند مختلف ساخت و ساز ثبت اختراع شد. از طرف دیگر شوروی در زمینه به روز رسانی تکنولوژی هدایت پرواز برقی (سامانه هدایت پرواز که در آن به جای سیستم‌های مکانیکی از سیگنال دهی الکتریکی برای اعمال تغییر در سطوح کنترل پرواز استفاده می‌شود) نیز بسیار فعال بوده است. تی- ۴ از جمله اولین طراحی‌های روسی است که از این سیستم بهره برداری کرده است.

خبری: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 9کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 10

به واسطه الهام گیری شوروی از XB-۷۰ والکیری برای طراحی تی- ۴، این محصول را «والکیری شوروی» لقب داده‌اند. بمب افکن تی- ۴ اولین پرواز خود را در تاریخ ۲۲ اوت سال ۱۹۷۲ انجام داد. طی دوره‌ای شامل ۱۰ پرواز آزمایشی (در مجموع بیش از ۱۰ ساعت زمان کلی پرواز)، تی- ۴ در عمل تنها به سرعتی معادل ۱۵۹۲ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع ۵٫۷ کیلومتر دست یافت. درست مانند والکیری آمریکایی‌ها، این والکیری نیز با هزینه‌های بالای تولید دست و پنجه نرم می‌کرد. علاوه بر این ظهور موشک‌های ضدهوایی بلند پرواز منجر به ایجاد شبهات متعدد در خصوص موفقیت پروژه تی- ۴ شده بود. برنامه ریزان نظامی شوروی احساس می‌کردند که بهتر است این بودجه را صرف هواپیماهای متعارف دیگری کنند که کاربرد بیشتری خواهند داشت. بدین ترتیب تی- ۴ هیچ گاه نتوانست جایگاه یک بمب افکن عملیاتی پرکابرد را در نیروی هوایی شوروی به دست آورد. فقط دو فروند از آن (طرح ۱۰۱ و ۱۰۲) ساخته شد که تنها ۱۰۱ پرواز آزمایشی را تجربه کرد. دو پروتوتایپ دیگر به صورت ناتمام رها شدند و پروژه نیز به طور کلی در سال ۱۹۷۴ متوقف شد. لازم به ذکر است که همه نمونه‌ها به جز یکی از آنها کاملا از بین رفتند. نسخه باقی مانده هم برای نمایش به موزه مرکزی نیروی هوایی در نزدیکی مسکو منتقل شد.

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 12

مشخصات عمومی سوخو تی- 4

- نقش: بمب افکن/ هواگرد شناسایی

- تولید کننده: سوخو

- طراح: پاول سوخو

- نخستین پرواز: تاریخ ۲۲ اوت سال ۱۹۷۲

- وضعیت: توقف پروژه

- اپراتور اصلی: نیروی هوایی شوروی

- خدمه: ۲ نفر

- طول: ۴۴ متر

- عرض بال: ۲۲ متر

- ارتفاع: ۱۱٫۲ متر

- مساحت سطح بال: ۲۹۵٫۷ متر مربع

- وزن خالی: ۵۵، ۶۰۰ کیلوگرم

- وزن بارگیری شده: ۱۱۴، ۰۰۰ کیلوگرم

- بیشینه وزن برخاست: ۱۳۵، ۰۰۰ کیلوگرم

- موتور هواگرد: چهار موتور توربوفن Kolesov RD-۳۶-۴۱ مشخصات پیش بینی شده سوخو تی- 4

- حداکثر سرعت: ۳، ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت

- سرعت کروز: ۳۰۰۰ کیلومتر بر ساعت

- سقف پرواز: ۲۰، ۰۰۰ الی ۲۴، ۰۰۰ متر

در ادامه به منظور مقایسه بهتر، همین مشخصات را برای XB-۷۰ نیز شرح خواهیم داد.

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 33

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 35

کپی روسی از بمب افکن ناموفق آمریکایی! (+تصاویر) - 37

مشخصات XB-70

- خدمه: ۲ نفر

- طول: ۵۷٫۶ متر

- عرض بال: ۳۲ متر

- مساحت سطح بال: ۵۸۵ متر مربع

- حداکثر سرعت: ۳۷۹۳ کیلومتر بر ساعت

- سقف پرواز: ۲۳، ۶۰۰ متر

- وزن خالی: ۱۱۵، ۰۳۰ کیلوگرم

- وزن بارگیری شده: ۲۴۲، ۵۰۰ کیلوگرم

مطالب مجله تصویری سلاح را در این لینک دنبال کنید.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

الفالف15 ساعت قبل
بر اساس بیانیه منتشر شده هدف به صفر رساندن صادرات نفت است تا منابع درآمدی ایران از بین برود. برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران نیز مدعی شد که صادرات نفت ایران در سال میلادی کاملا قطع خواهد شد. پیش بینی می‌شود با اجرایی شدن پایان معافیت‌ها، صادرات نفتی ایران به زیر یک میلیون بشکه در روز کاهش یابد. به نظر می‌رسد پایان معافیت‌ها توسط دولت دونالد ترامپ در راستای سیاست حداکثر فشار برای گرفتن نتیجه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. پاسخ ایران چه خواهد بود؟ همان طور که گفته شد پاسخ ایران تاثیر تعیین کننده‌ای بر اجرایی شدن پایان معافیت‌ها و قیمت نفت و ادامه سیاست فشار حداکثری ترامپ خواهد داشت.
مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز7 ساعت قبل
به گزارش مشرق به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کامبیز عباسی اظهار داشت: سمپاش‌های توربینی زراعی و توربینی باغی به دلیل ظرفیت و راندمان بالا و سرعت عملی که دارند می‌توانند برای مبارزه با ملخ صحرایی بسیار اثرگذار باشند. عباسی، عدم مبارزه با این ملخ صحرایی در عربستان و شرایط اقلیمی در ایران را از دلایل هجوم این آفت به استان‌های جنوبی دانست و گفت: با این حال زیرساخت‌های مبارزه با این آفت در بخش مکانیزاسیون کشاورزی فراهم است. وی ادامه داد: در حال حاضر فقط باید مدیریت بکارگیری از سمپاش‌های توربینی زراعی و توربینی باغی و زمانبندی برای مبارزه با ملخ‌های صحرایی را انجام دهیم. رئیس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی گفت: یکی از فاکتورهای مهم در سمپاشی و مبارزه با ملخ صحرایی، سرعت عمل است زیرا جابجایی این آفت سریع است. عباسی تعداد سمپاش‌های فعال در حوزه کشاورزی در سال ۹۲ را حدود ۷۵ تا ۸۰ هزار دستگاه عنوان کرد و گفت: اکنون این عدد به ۱۷۵ هزار دستگاه سمپاش رسیده و بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه انواع سمپاش در اختیار کشاورزان قرار دارد.
فارسفارس3 ساعت قبل
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، آیت الله محمدحسن زالی (فاضل گلپایگانی) نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری انتصاب سردار سرلشکر سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب سالامی را تبریک گفت. به گزارش فارس، متن این پیام به شرح زیر است: «باسمه تعالیسردار سرلشکر پاسدار آقای حسین سلامی «دامت توفیقاته» سلام علیکمانتصاب شایسته جناب مستطاب عالی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را ارج نهاده، صمیمانه تبریک عرض می‌کنم. تقارن هوشمندانه این انتصاب با روز میلاد امید مستضعفان جهان و بزرگ منجی بشریت و همزمان با سالروز تأسیس نهاد مقدس سپاه پاسداران و در طلیعه گام دوم انقلاب، فصل نوینی از خدمت و شکل‌گیری هر چه سریع‌تر تحولات منتهی به ظهور حضرت حجت «أرواحنا فداه» را نوید می‌دهد. امید است این اعتماد ارزشمند در این برهه حساس از تاریخ عصر غیبت را غنیمت شمرده و امید ملت‌های مظلوم و ستمدیده را با گامی بلند به بزرگ‌ترین کانون امید بشریت متصل سازید إن‌شاءالله. و علی الله فلیتوکل المؤمنونمحمدحسن زالی (فاضل گلپایگانی) نماینده مردم شریف استان تهران در مجلس خبرگان رهبری۹۸/۲/۲» انتهای پیام/
تسنیمتسنیم39 دقیقه قبل
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن اظهار تعجب از اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر گلایه مندی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه از بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت کشورمان گفت: «بر خلاف چنین ادعاهایی، دکتر ظریف وزیر محترم نفت را یکی از وزرای موفق و پر تلاش دولت می‌داند که عملکرد موفقی در عرصه بین الملل داشته و به خوبی توانسته است از جایگاه ایران در اوپک و بازار جهانی نفت دفاع کند.» انتهای پیام/
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
در بسته خبری پیش رو، مهمترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. آمریکا: هرکس نفت ایران را بخرد، تحریم می‌کنیم- مطابق پیش بینی‌ها، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این کشور ‏دیگر استثنائی برای واردکنندگان نفت ایران در نظر نمی‌گیرد و قصد ندارد معافیت‌های نفتی را تمدید کند. پمپئو همچنین گفت که «اگر کشور‌ها از تصمیم ما تبعیت نکنند با تحریم‌های ‏آمریکا مواجه می‌شوند». عکس/ خبر خوب؛ دریاچه ارومیه جانی تازه میگیرد --- تصاویر جدید ناسا عکس ۱۶ بهمن ۹۷ را از دریاچه ارومیه با عکس ۲۳ فروردین ۹۸ مقایسه میکند. ‏آنچه سیل با ایران کرد - مدیرکل روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور آماری از سیل اخیر در کشور را ارائه داد.
خبر فوریخبر فوری14 ساعت قبل
ناصر موسوی لارگانی، نماینده مجلس می‌گوید: «آمریکا قدرت و جرأت جنگ با ایران را ندارد که اگر داشت هنگامی که عراق را گرفت و تا مرز ایران آمد این کار را می‌کرد. فشارهای آمریکا باز هم بیشتر می‌شود و این کشور دست از دشمنی‌های خود با کشور ایران برنمی‌دارند؛ به نحوی که گویا از ۱۳ اردیبهشت باید شاهد موج جدید فشارهای ظالمانه این کشور باشیم. زیاده‌خواهی آمریکا تمام‌شدنی نیست و بر سر کشورهایی که امروز تصور می‌کنند متحد آمریکا هستند نیز خواهد شکست». اکنون ناوهای آمریکایی از تیررس موشک‌های میان‌برد ایران در امان نیستند و از مقابله نظامی با ایران می‌ترسند. تردید نکنید که اگر آمریکا قدرت جنگ با ایران را داشت، لحظه‌ای صبر نمی‌کرد».

نظرها

اخبار بیشتر