1. خبری
  2. سیاسی
۱۲ سال انتظار برای بهره‌برداری از مرکز «تروما» در اردبیل؛ وقتی مردم ‌گرفتار پاس‌کاری دولت و مجلس می‌شوند+تصاویر

۱۲ سال انتظار برای بهره‌برداری از مرکز «تروما» در اردبیل؛ وقتی مردم ‌گرفتار پاس‌کاری دولت و مجلس می‌شوند+تصاویر

خبرگزاری تسنیم |

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، تروما که در پی کمبود فضاهای درمانی اردبیل در کنار بیمارستان امام خمینی (ره) کلنگ زنی شد یکی از پروژه‌های رسوب شده عمرانی محسوب می‌شود که مشکلات آن را سه دوره نمایندگان مجلس و چندین استاندار رفع نکرده‌اند.

این پروژه عمرانی به تعبیر متولیان بهداشت و درمان اردبیل از ضرورت ویژه برخوردار بوده و پاسخگوی بسیاری از نیازهای درمانی مرکز استان است و با این وجود وعده‌های بهره‌برداری آن که به سال‌ها قبل برمی‌گردد و حتی بازدید وزیر مستعفی بهداشت نیز نتوانست روبان قرمز را در مقابل در ورودی این پروژه به شهروندان هدیه کند.اردبیل| تکمیل بیمارستان تروما نیازمند 180 میلیارد ریال اعتبار استبیمارستان ترومای اردبیل امسال تجهیز می شودبیمارستان ترومای اردبیل افتتاح می‌شودتا جایی که رکود این پروژه عمرانی این روزها به عنوان یک پروژه زیان ده برای دولت تلقی می‌شود که در موعد مقرر نتوانسته با هزینه‌های جاری وقت به بهره‌برداری برسد و امروز اعتبار لازم برای تکمیل آن به چند برابر افزایش یافته است.

پروژه 12 ساله گرفتار گرانی روزافزون مصالح

تروما در وضعیتی سال به سال با تاخیر در ساخت مواجه است، که به اعتقاد کارشناسان در صورت عدم تاخیر با هزینه‌های به مراتب کمتری به بهره‌برداری می‌رسید؛ این پروژه در کنار یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌های اردبیل در حال ساخت است و در زمان کلنگ‌زنی به عنوان مکمل خدمات درمانی آن قلمداد می‌شد.

از سویی تروما که در سال ۸۵ به دلیل فرسودگی بیمارستان فاطمی و نیاز مبرم به بخش اورژانس و بخش سوانح و سوختگی در دستور کار ساخت گرفت، ماجرای عجیبی از تغییر پیمانکار و دستگاه متولی ساخت داشته و حتی در ادامه نقشه احداث آن که در زمان کلنگ زنی به تائید رسیده بود، با بازنگری همراه شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در گفتگو با خبرنگار تسنیم با تائید تاخیر در روند بهره‌برداری از این پروژه تصریح کرد: البته این پروژه راکد نیست و فعالیت عمرانی آن به ویژه در سال‌های اخیر با رشد قابل توجه همراه بوده است.

۱۲ سال انتظار برای بهره‌برداری از مرکز «تروما» در اردبیل؛ وقتی مردم ‌گرفتار پاس‌کاری دولت و مجلس می‌شوند+تصاویر - 8

قدرت اخوان اکبری اظهار داشت: این پروژه از سال ۸۵ آغاز شده و تعداد تخت مصوب آن نیز ۲۰ مورد بوده که توسط راه و شهرسازی احداث می‌شد اما به دلیل پیشرفت نامطلوب آن و نامناسب بودن نقشه‌های طراحی شده، در سال ۹۴ به صورت کامل از متولی‌گری راه و شهرسازی خارج و احداث آن به دانشگاه علوم پزشکی اردبیل واگذار شد.

وی با تاکید به اینکه تعداد تخت‌های این بیمارستان بعد از بازنگری به ۹۸ مورد افزایش یافت، افزود: تاکنون برای اجرای این پروژه ۴۰ میلیارد تومان هزینه صرف شده است.

وی با تاکید به اینکه علوم پزشکی استان بعد از تحویل این مجموعه نسبت به تغییر نقشه و افزایش تعداد تخت‌ها اقدام کرد، افزود: در واقع این پروژه در این مقطع زمانی به صورت کامل تغییر یافت و مجددا احداث آن در قالب تفاهم نامه فی مابین علوم پزشکی اردبیل و وزارت بهداشت آغاز شد.

خبری: پربازدیدترین اخبار روز سیاسی

پروژه 12 ساله در اولویت وزارت بهداشت!

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: نه تنها از سال ۹۴ پروژه متوقف نشده و برخلاف برخی اظهار نظرها با رکود همراه نبوده بلکه به میزان اعتبار دریافتی عملیات عمرانی نیز انجام شده و هم اینک نیز مطابق ساخت و سازها اعتبار به آن اختصاص می‌یابد؛ بطوریکه این پروژه در بودجه پیشنهادی سال ۹۸ وزارت بهداشت از اولویت برخوردار است و در خصوص تامین اعتبار آن نیز قول مساعد داده شده است.

همچنین معاون امور عمرانی استانداری اردبیل نیز با تاکید به اینکه این پروژه نیاز ضروری استان است، اظهار کرد: بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی (ره) به دلیل نیاز مبرم استان در دهه فجر به بهره برداری می‌رسد و امید می‌رود تروما نیز تا یک سال آینده آماده بهره‌برداری باشد.

بهروز ندایی تاکید کرد: این ساختمان در مرحله نازک‌کاری و تجهیز است و انتظار می‌رود اعتبارات آن نیز در موعد مقرر تامین شود تا بتوان نسبت به بهره‌برداری از آن اقدام کرد.

این پروژه که امروز مطابق اظهار نظر متولیان در انتظار پیگیری نمایندگان و وزارت بهداشت به سر می‌برد، از ضرورت ویژه به لحاظ کمبود فضاهای درمانی برخوردار بوده و به تعبیر اخوان اکبری قرار است بخش‌های سوانح و سوختگی، جراحی و اورژانس‌های تروما به این بیمارستان انتقال یابد.

۱۲ سال انتظار برای بهره‌برداری از مرکز «تروما» در اردبیل؛ وقتی مردم ‌گرفتار پاس‌کاری دولت و مجلس می‌شوند+تصاویر - 18

تروما نیازمند تامین مالی

اما با وجود اینکه مطابق اظهارات رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان این پروژه راکد نیست تکمیل آن به ۳۷ میلیارد تومان اعتبار نیازمند است.

اخوان اکبری اظهار کرد: بخش بیماران روان پزشکی نیز در بیمارستان فاطمی باقی مانده و این بخش توسعه خواهد یافت؛ در عین حال انتظار می‌رود با توجه به پیشرفت ۹۰ درصدی پروژه در دو سال اخیر، بتوان از ترومای اردبیل در تابستان سال ۹۸ بهره‌برداری کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان با اشاره به تامین بخشی از امکانات درمانی بیمارستان در سال‌های قبل افزود: تاکنون ۴۰ میلیارد تومان برای احداث این مجموعه درمانی هزینه شده و تکمیل آن به ۳۷ میلیارد تومان اعتبار نیازمند است؛ در صورت تامین اعتبار در شش ماهه نخست سال ۹۸ این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید.

هر چند تلاش خبرنگار تسنیم برای جویا شدن نظرات برخی نمایندگان در خصوص تامین مالی این پروژه نافرجام ماند، اما به اعتقاد شهروندان اردبیلی تکمیل این پروژه یکی از فرصت‌های محک کارنامه دولت یازدهم در استان اردبیل است.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

مشرق‌نیوزمشرق‌نیوز9 ساعت قبل1 نظر
به گزارش مشرق، «فرید ابراهیمی» در کانال تلگرامی خود نوشته طنز امیرمهدی ژوله درباره گرانی واکنش نشان داد. باسمه تعالیآقای امیرمهدی ژولهنویسنده، بازیگر و سلبریتی محترمبا سلام، جنابعالی یکی از فعالین هنری حامی حسن روحانی در هر دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ بوده و لذا غلط می‌کنید بدون اشاره به نقش رئیس محبوبتان درباره گرانی گوشت و پراید و پوشک مزه پرانی و اعتراض میکنید. ومن الله التوفیق
خبرآنلاینخبرآنلاین8 ساعت قبل
برخورد دو خودرو در لوئیزیانای آمریکا موجب آتش گرفتن مخزن بنزین یکی از آنها شد. چند عابر پیاده که در محل حضور داشتند بلافاصله وارد عمل شدند و راننده زنی را که داخل خودرو گرفتار شده بود، نجات دادند. با رسیدن اورژانس مشخص شد هر دو راننده و افراد امدادگر دچار سوختگی‌های سطحی شدند ولی هیچ کس آسیب جدی ندید.
برترین‌هابرترین‌ها4 ساعت قبل
خبرگزاری فارس: «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران درباره توافق هسته‌ای ایران (برجام) و مسئولیت اروپایی‌ها در این زمینه و ایجاد سازو کار مالی «اینستکس» با روزنامه سوئیسی «بازلرتسایتونگ» گفت‌وگو کرد. در توافق هسته‌ای (برجام) عادی ‌سازی روابط اقتصادی پیش‌بینی شده است. ساختاری مانند اینستکس کانال ارتباط مالی عادی نیست بلکه در جهت خلاف آن عمل می‌کند. کلمات زیبا در دراز مدت کارایی ندارند.» وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به اینکه ایران تا چه زمانی در توافق هسته‌ای باقی خواهد ماند هم گفت: «این به خواست مردم بستگی دارد. اقلیت بسیار قدرتمندی در کشور ما مخالف برجام بودند ولی اگر مردم بیشتر خشمگین شوند این گروه ممکن است به زودی به اکثریت تبدیل شوند. یک نظر سنجی نشان می‌دهد که همچنان ۵۱ درصد مردم از باقی‌ماندن در برجام حمایت می‌کنند.
خبرآنلاینخبرآنلاین5 ساعت قبل
بزرگترین زنبور جهان که در شمال منطقه مولوکاس در اندونزی پیدا شده، ۴ برابر بزرگترین زنبور اروپایی است که می‌تواند ۴ سانتی‌متر طول داشته و وقتی پرواز می‌کند طول بالهایش به ۶ سانتی‌متر برسد.

اخبار بیشتر