1. خبری
  2. همه خبرها
  3. تابناک
  4. سیاسی

دو دروغ بزرگ در توییت‌های ترامپ و بولتون در مورد ایران

تابناکخبرگزاری تابناک |
او و ترامپ در حال تلاش برای ترویج این دروغ هستند که ایران هنوز به دنبال سلاح های هسته ای است تا سیاست های تهاجمی و ورشکسته خود در قبال ایران را توجیه کنند و باید با این دروغ مقابله شود، انحطاط یابد و تا جایی که ممکن است برملا شود.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور دونالد ترامپ، روز دوشنبه، کمتر از دو هفته پس از آنکه به طور رسمی مدیر اطلاعات ملی، دان کوتز، به دلیل انتشار بیانیه‌ای مبنی بر اینکه ایران قصد ساخت یک سلاح هسته‌ای را ندارد، مجددا با برآورد جامعه اطلاعاتی ایالات متحده در مورد برنامه هسته‌ای ایران سرناسازگاری نشان داد. بولتون گفت: این هفته ایران ۴۰ امین سالگرد انقلاب اسلامی را جشن میگیرد می‌دهد و این ۴۰ سال سالهایی بوده است که حکومت ایران مردم خود را سرکوب کرده و جهان را با ترور و وحشت روبرو ساخته است.

بولتون در بیانیه خود افزود: ایران همچنان به دنبال سلاح‌های هسته‌ای برای ارعاب مردم صلح طلب در سراسر جهان و موشک‌های بالستیک برای استفاده به عنوان ابزار حمل سلاح هسته‌ای است.

بیانیه بولتون که ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای است، با ارزیابی‌های آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای که برنامه‌های هسته‌ای ایران را به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۵ نظارت می‌کند ناسازگار است.

دو دروغ بزرگ در توییت‌های ترامپ و بولتون در مورد ایران - 4

دانیل لاریسون، تحلیلگر و ستون نویس نشریات سیاست خارجی آمریکا از جمله «آمریکن کانسرواتیو» در این خصوص دست به تحلیلی کوتاه زده است. وی در مطلب خود نوشته:

در این پیام، بولتون دو دروغ آشکار را بیان می‌کند. دروغ اول این است که ایران «همچنان به دنبال سلاح هسته‌ای است». هیچ مدرکی برای حمایت از این موضوع وجود ندارد و شواهد فراوانی وجود دارد که ایران بر محدودیت‌های تعریف شده در برجام بر برنامه هسته‌ای خود متعهد است که ساخت و تولید یک چنین سلاح هایی را عملا برای دولت ایران امکان ناپذیر میکند.

دروغ دوم این است که ایران درحال توسعه موشک‌های بالستیک است که به عنوان ابزارهای حمل برای مواد هسته‌ای که ایران ندارند و به دنبال آن هم نیست استفاده می‌شود. بولتون ظاهرا پیرمردی است که کارش تبلیغ دروغ در مورد کشورهای دیگر و سلاح‌های کشتار جمعی است که آن کشورها احتمالا در اختیار دارند.

در وبسایت خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

او و ترامپ در حال تلاش برای ترویج این دروغ هستند که ایران هنوز به دنبال سلاح‌های هسته‌ای است تا سیاست‌های تهاجمی و ورشکسته خود در قبال ایران را توجیه کنند و باید با این دروغ مقابله شود، انحطاط یابد و تا جایی که ممکن است برملا شود.

سومین ادعای بولتون این است که ایران «بانک مرکزی تروریسم بین المللی است». این ادعا نقش ایران را در حمایت از تروریسم اغراق کرده و باور آن نیازمند آن است که چشم خود را بر روی نقش بسیاری از کشورهای دیگر و حامیان خصوصی در سایر نقاط منطقه که مسئول ارتقای وضعیت گروه‌های جهادی هستند، ببندیم.

وابستگان القاعده و داعش هیچ ارتباطی با ایران ندارند و ایران دشمن آنهاست. حامیان گروه‌های تروریستی احتمالا بیشتر از کشورهایی هستند که ظاهرا با ایالات متحده همپیمان شده‌اند. بخش بعدی این بیانیه احتمالا توهین آمیز تین قسمت آن است؛ چرا که مسئله مشکلات اقتصادی در داخل ایران را مطرح می‌کند اما هیچ چیزی در مورد تحریم‌های آمریکا که نقش بزرگی در وخیم شدن این مشکلات داشته، نمیگوید.

علاوه بر دروغها و کژنمایی‌های موجود در پیام کاخ سفید و بولتون، استفاده از بولتون به عنوان پیام رسان این بیانیه، به وضوح مشخص میکند که نگرانی دولت آمریکا برای مردم ایران، پوچ و خالی بندی است.

بولتون یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های حامی مجاهدین خلق (MEK) است که تقریبا همه ایرانی‌ها از آن نفرت دارند و بارها از حمله به ایران و سرنگونی حکومتش حمایت کرده است. سیاست دولت آمریکا ریشه در خصومت عمیق با ایرانیان و کشورشان دارد و نقش بولتون در ساختن این سیاست، خود اثبات این نکته است.

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

نامه‌نیورنامه‌نیور20 ساعت قبل
به تازگی و پس از تودیع سردار نصیری از فرماندهی حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و معارفه سردار سرتیپ فتح‌الله جمیری شایعه‌ای در فضای مجازی با عنوان فرار یک فرمانده سپاه در کانا‌ل‌ها و رسانه‌های معاند منتشر شد. سردار علی نصیری فرمانده سابق حفاظت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، پیرامون شایعات منتشر شده در رسانه‌های ضدانقلاب مبنی بر خروج وی از کشور گفت: مراسم تودیع بنده در روز شنبه انجام شد و این مسئله‌ی عادی سازمانی است. سردار نصیری افزود: آن چیزی که اعلام شد صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده است. ما پاسدار نظام و سرباز ولایت هستیم و جانمان را برای نظام و انقلاب و رهبرمان گذاشته و هرگز از این مسیر کنار نخواهیم رفت. دشمنان علاقه دارند از هر موضوعی به نفع خود بهره‌برداری کنند، اما ماه هم‌چنان پاسدار این نظام و انقلاب هستیم.
الفالف17 ساعت قبل
روز گذشته نیز برخی دیگر از رسانه‌های آمریکایی از افزایش بهای بنزین در آمریکا در پی اقدام اخیر دولت ترامپ علیه کشورمان خبر دادند. مصرف‌کنندگان آمریکایی در آبان ماه گذشته نیز که دولت ترامپ تحریم‌های نفتی ایران را پس از خروج از برجام بازگرداند، شاهد افزایش بهای بنزین بودند. در آن زمان حتی تصاویری در رسانه‌های آمریکایی منتشر شد که نشان می‌داد رانندگان وسایل نقلیه از بیم افزایش احتمالی قیمت نفت و گران‌تر شدن قیمت بنزین در آمریکا، به جایگاه‌های عرضه سوخت در این کشور هجوم برده‌اند. طبق آنچه که رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند، به نظر می‌رسد دولت ترامپ با خودداری از صدور معافیت مجدد برای خریداران نفت ایران یکبار دیگر باید خود را برای افزایش بهای جهانی نفت خام و گران شدن سوخت در داخل آمریکا آماده کند. بلومبرگ اواسط تیرماه گذشته پس از انتقاد ترامپ از اوپک به خاطر بالا رفتن قیمت نفت در گزارشی نوشت اگر ترامپ واقعا می‌خواهد قیمت بنزین را در آمریکا پایین نگه‌دارد، تنها راهش این است که سیاست خود را در قبال ایران تغییر دهد.
فارسفارس16 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سید حمزه صفوی دبیر کمیته اجرایی همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ شمسی از سخنرانی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه این همایش در تاریخ ۸ اردیبهشت در دانشگاه تهران خبر داد. سید حمزه صفوی دبیر کمیته اجرایی همایش با بیان اینکه این همایش با مشارکت مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام و دانشگاه تهران برگزار می‌شود گفت: در این همایش بین المللی، علاوه بر شخصیت‌های فرهیخته و اساتید داخلی، اندیشمندانی از کشورهای ترکیه، عراق، مصر، تونس، لبنان، الجزایر، فرانسه، فنلاند، اتریش، استرالیا و سفرای برخی از کشورهای اسلامی مستقر در تهران حضور خواهند داشت. مدیرعامل مؤسسه آینده پژوهی جهان اسلام افزود: در آیین افتتاحیه این همایش علاوه بر دکتر علی لاریجانی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی، دکتر سید رحیم صفوی رئیس همایش، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر منصور غلامی وزیر علوم، دکتر محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران و دکتر ایوبی رئیس کمیسیون ملی یونسکو سخنرانی خواهند کرد. صفوی افزود: این همایش بین المللی به صورت دو روزه در تاریخ هشتم و نهم اردیبهشت ماه با ۲۰ پنل تخصصی در محورهای آینده سیاست و امنیت در جهان اسلام، آینده اقتصاد در جهان اسلام، آینده تمدن، فرهنگ و ارزش‌ها در جهان اسلام، آینده علم و فناوری در جهان اسلام و آینده محیط زیست در جهان اسلام برگزار می‌شود. عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر سطح بالای علمی و اجرایی این همایش گفت: قرار است در این همایش از پویش یک مسئله یک راه حل رونمایی شود.
صدا و سیماصدا و سیما46 دقیقه قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حشمت الله فلاحت پیشه ­در صفحه خود در فضای مجازی نوشت: سومین جلسه گفتگوی ملی را در مجلس برگزار کردیم امیدواریم در شرایط حساس کنونی جریانات سیاسی کینه را کنار گذاشته و دوران تازه‌ای از وحدت ملی را شروع کنیم.
تابناکتابناک18 ساعت قبل
وی افزود: به هر حال، امریکا با ما دشمن است و می‌خواهد هر طور شده به ما ضربه بزند و تلاش خود را می‌کند که فروش نفت ایران را به صفر برساند. همچنین کشور‌هایی مانند عربستان و برخی کشور‌های عربی منطقه را که با ما خصومت دارند، با خود همراه کرده است. اگر عربستان بخواهد در این میان سوءاستفاده و جایگاه ایران را تصاحب کند، به معنای اعلام جنگ با ایران است. اگر عربستان بخواهد وارد بازی نفتی ایران شود، قطعا ما هم امنیت تولید عربستان را به هم خواهیم زد. درباره عربستان اگر ما یک درصد از توان خود را به کار گیریم، آن‌ها را به زانو درمی آوریم و کاری می‌کنیم که التماسمان کنند.
فارسفارس17 ساعت قبل
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جریان سفر خود به نیویورک، مقر دائمی سازمان ملل متحد، در نشست «جامعه آسیا» سخن گفت. به گزارش مانیتورینگ گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به نیویورک سفر کرده است، امروز (چهارشنبه)، در نشست موسسه «جامعه آسیا» شرکت کرد. وی در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آمریکایی‌ها گفته‌اند که تحریم‌ها را ادامه می‌دهند تا ایران به صورت یک کشور عادی رفتار کند، تصریح کرد که این آمریکاست که با خروج از توافقات مختلف رفتار غیرعادی از خود نشان می‌دهد. وی با اشاره به اینکه در حصول برجام کشورهای مختلف دارای منافع متخاصم در برابر هم قرار گرفته بودند، تاکید کرد که این بهترین توافقی بود که طرف‌ها می‌توانستند به آن دست پیدا کنند. در حال تکمیل …

نظرها

اخبار بیشتر