1. خبری
  2. سیاسی
چرا مسئولان قدر مردم را نمی‌دانند؟ / مشکلات اقتصادی را حل کنید

چرا مسئولان قدر مردم را نمی‌دانند؟ / مشکلات اقتصادی را حل کنید

خبرگزاری الف |

۲۲ بهمن امسال نیز مانند سال‌های گذشته مردم در سالگرد پیروزی انقلاب در شهرهای مختلف حضور میلیونی داشتند. این حضور باشکوه مردم را در تمامی شهرها و روستاها می‌توان مشاهده کرد.

امسال تا قبل از راهپیمایی ۲۲ بهمن، بدلیل برخی مسائل این تصور در برخی ایجاد شده بود که مردم همانند سال‌های گذشته در راهپیمایی شرکت نخواهند کرد. یکی از دلایل شکل گیری چنین تصور غلطی به مدیریت ضعیف مسئولان و مشکلات اقتصادی گسترده برمی‌گردد. این سوءمدیریت‌ها و مشکلات تا بدان جا پیش رفته بود که شامل مایحتاج اولیه مردم برای زندگی یعنی مواد غذایی و پوشاک نیز شده و همین مسئله موجبات ناراحتی و نارضایتی افراد جامعه شده بود. در این بین گاهی اوقات، سیاست گذاری‌های مسئولان منجر به بغرنج‌تر شدن شرایط شده بود.

به این موضوع می‌بایست، تبلیغات ماه‌های اخیر رسانه‌های غربی و ضدانقلاب نیز اشاره کرد که آنها تمامی تلاش‌شان را برای تصویرسازی در راستای شکست انقلاب در رسیدن به آرمان‌ها و اهداف اولیه‌اش کلید زده بودند. در واقع چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب مصادف با بازگشت تحریم‌ها توسط دونالد ترامپ و تیم نومحافظه کار وی بود. به همین دلیل در هفته‌های اخیر جنگ روانی-رسانه‌ای و تبلیغاتی گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی ایران شکل گرفته بود تا به مردم بقبولاند از مقامات و مسئولان نمی‌توان بهبود اوضاع و شرایط را انتظار داشت و اصولا تا زمانی که جمهوری اسلامی هست نباید منتظر گشایشی در راستای حل مشکلات مردم بود.

این جنگ تبلیغاتی و اقتصادی در روزهای منتهی به ۲۲ بهمن با شدت بیشتری از سوی سران کاخ سفید دنبال می‌شد. اوضاع و شرایط به گونه‌ای شده بود که مقامات دولت ترامپ هر یک به نحوی در حال پیاده سازی اقدامی ضدایرانی بودند. در طول این مدت وزارت خارجه آمریکا بارها در شبکه‌های مجازی به فارسی علیه آرمان‌ها و اصول انقلاب اقدام به داستان سرایی کرد. مقامات کاخ سفید در پی تلقین این باور بودند که اصولا انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷ اقدام اشتباهی بوده و زمانی نیز مشکلات حل خواهد شد که مردم از انقلاب رویگردان شوند.

البته تجربه ثابت کرده دلیل مقامات کاخ سفید برای ایفای چنین نقشی و بازنمایی خود به عنوان مصلح مردم ایران نه از سر دلسوزی بلکه به علت از بین رفتن منافع آنها در طول در ۴ دهه گذشته در منطقه و سیاست خارجی مستقل ایران بوده است. سیاستی که موجب شده دونالد ترامپ اعتراف کند بعد از هزینه ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه چیزی جز شکست نصیب آنها نشده است.

در خبری بخوانید: برترین اخبار سیاسی ایرانی و خارجی

بدون شک اگر مقامات کاخ سفید در پی منافع مردم ایران بودند هرگز به گونه‌ای عمل نمی‌کردند که حداقل دارو، تجهیزات پزشکی و مایحتاج اولیه مردم نیز شامل تحریم‌ها شود. به همین دلیل است که اروپایی‌ها بعد از گذشت بیش از ۹ ماه اقدام به راه اندازی سازوکاری ضعیف جهت تامین غذا و دارو نموده‌اند.

درباره دلیل استفاده گسترده آمریکا از ابزار تحریم جهت پیشبرد سیاست خارجی‌اش باید به گفته‌های ریچارد نفیو اشاره کرد که در کتاب هنر تحریم‌ها به صراحت عنوان می‌کند هدف نهایی از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، فشار به مردم این کشور و ناراضی ساختن آن‌ها از اوضاع است.

حضور گسترده مردم علی رغم توطئه ها و ناکارآمدی ها

حمایت مردم از هر نظام و حکومت، سرمایه اصلی آن نظام است و آمریکا و غرب بارها تلاش کردند حمایت مردم از انقلابشان کمرنگ شود، و اقدامات خود را در جهت ناامید ساختن مردم انجام می‌دادند، اما این مردم مقاومت کرده و کردند و نقشه دشمن را با حضور خود بر آب دادند، یعنی مردم خود انقلاب کردند و از انقلاب خودشان نیز حفاظت می‌کنند و با وجود تلاقی مشکلات، سوء مدیریت‌ها و ناکارآمدی‌های داخلی و تحریم گسترده و توطئه‌های آمریکا، اما مردم دیروز حضوری گسترده در راهپیمایی ۲۲ بهمن داشتند. بدون شک این مسائله نشانگر امید مردم به بهبود اوضاع و تمایز گذاشتن آنها بین اهداف و آرمان‌های انقلاب با عملکرد مسئولان و مقامات در قوای سه گانه است.

دقیقا به دلیل حضور گسترده مردم، این وظیفه بر عهده مسئولان (علی الخصوص دولت) دوچندان شد که تمام تلاش خود را جهت حل مشکلات مردم بکار گیرند و از اتخاذ سیاست‌های ضعیف، بی اثر و اشتباه اجتناب نمایند. دیروز حتی بارها مسئولین کشورمان از نجابت مردم ایران و اینکه باید قدردان مردم باشند و … سخن گفتند، در این موضوع شکلی نیست، اما مسوولان باید وظیفه خود را فراموش نکنند و به جای حرف، با اقدامات عملی و جدی مشکلات مردم بخصوص معیشتی و اقتصادی را حل کنند امروز روز عمل است نه حرف و سخن و باید قدر این مردم نجیب را دانست.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین7 ساعت قبل
دادگاه حسین فریدون برادر رییس‌جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهم‌ترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. اعتمادآنلاین| دادگاه حسین فریدون برادر رییس جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهمترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. البته سفر پرحاشیه امام جمعه موقت اهواز به انگلستان و خبر مهم استعفای او از این جایگاه دیگر خبر مهم سیاسی امروز بود. *امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و شش نفر از مرتبطین او در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد. *سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز خبر داده که سرنخ شناسایی عوامل این حادثه یک زن بود و در این عملیات عامل انتحاری و ۲ نفر از اعضای تیم تروریستی پاکستانی بودند.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، نشریه آنلاین 'د مدی تلگراف' با عنوان «جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت: چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران با عملیات انتحاری به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران حمله کردند که در جریان آن ۲۷ تن کشته شدند. همزمان با این رویدادها، پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر به اسلام آباد توافق‌های چشمگیری با طرف‌های پاکستانی به امضا رساند. این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت‌های جیش العدل علیه دشمن بزرگ عربستان، یعنی ایران، از ولیعهد سعودی جایزه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، با لحن تندتری به پاکستان هشدار داد و آن کشور را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد و قول داد که انتقام حمله زاهدان گرفته خواهد شد. به خصوص اینکه علاوه بر ناامن شدن جنوب ایران و مناطق اطراف چابهار، از کمک‌های عربستان و امریکا نیز برخوردار می‌شود.
خانه ملتخانه ملت8 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجتبی ذوالنوری در نشست علنی عصر امروز (سه شنبه، ۳۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده ۷۵ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس به نمایندگان اجازه داده که رئیس جمهور را با ذکر دلایلی استیضاح کنند که در حال حاضر تعدادی از نمایندگان به این تشخیص رسیدند که با توجه به وضعیت موجود این استیضاح انجام شود. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نمایندگان هرجا حضور می‌یابند هیچ جوابی برای سفره خالی مردم، فساد، آسیب‌های اجتماعی، قاچاق، بیکاری و سایر مواردی که دولت می‌تواند در رفع آن‌ها موثر باشد ندارند، افزود: قانون عنوان کرده که می‌توان در این موارد از رئیس جمهور سوال کرد و یا استیضاح انجام داد. وی ادامه داد: آقای کواکبیان در صحن علنی مجلس اعلام کرد که «برخی افراد عنوان کرده‌اند که تعدادی از اصلاح طلبان موافق استیضاح رئیس جمهور هستند اما هیچ اصلاح طلبی در استیضاح رئیس جمهور شرکت نمی‌کند و ما رشیدتر از آن هستیم که چنین اقدامی انجام دهیم» یعنی کسانی که این اقدام را انجام داده‌اند غیر رشید هستند و این موضوع توهین است. وی افزود: ما می‌گوییم کسانی که از دولت حمایت کرده و هنوز پای دولت هستند به دولت کمک کنند ما نیز به دولت کمک می‌کنیم اما دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه بنده به طرح استیضاح رئیس جمهور افتخار کرده و تا آخر نیز پای آن می‌ایستم، تصریح کرد: مردم باید قضاوت کنند که کار ما اشتباه است یا صحیح و دولت باید پاسخگوی مردم باشد لذا اگر امروز ما سکوت کنیم خانواده هایی که در حال متلاشی شدن هستند چه کنند. /پایان پیام
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
در آستانه سفر ولیعهد عربستان به چین، وزیرخارجه چین در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که کشورش خواستار تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران است. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، روز دوشنبه، ۲۹ بهمن، در قالب هیاتی به ریاست علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، عازم چین شد. چین یکی از طرف‌های ایران در برجام و از شرکای اقتصادی اصلی تهران است؛ اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا، پکن همکاری‌های اقتصادی خود با تهران را کاهش داده و از جمله برخی از شرکت‌های چینی از ادامه پروژه‌های خود در تهران صرف‌نظر کرده‌اند. وقتی طرف چینی صحبت از ضرورت تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران می‌کند به این معناست که امروز چنین اعتمادی وجود ندارد. وقتی پکن صحبت از اعتماد استراتژیک می‌کند منظور آنها به‌طور مشخص این است که ایران باید به‌طور کامل اولویت‌های چین را بشناسد و به آنها احترام بگذارد.
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد5 ساعت قبل
برنی سندرز در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ هم یکی از نامزدهای حزب دموکرات بود، اما در نهایت در انتخابات داخلی این حزب مغلوب هیلاری کلینتون شد. در ویدئویی که برنی سندرز روز سه‌شنبه منتشر کرد، وی پیشاپیش به جنگ ترامپ رفت و گفت: وی خطرناک‌ترین رئیس‌جمهوری تاریخ مدرن ایالات‌متحده است. در نظرسنجی‌های اولیه که در آیووا و نیوهمپشایر صورت گرفته، برنی سندرز از حمایت ۵۰ و ۶۰ درصدی برخوردار بوده است. با این حال بر سر راه برنی سندرز مشکلاتی هم وجود دارد. درحال‌حاضر نیز عمده نامزدهای لیبرال دارای طرح‌هایی مشابه برنی سندرز در زمینه خدمات درمانی افزایش حداقل دستمزد به ۱۵ دلار هستند.

اخبار بیشتر