1. خبری
  2. همه خبرها
  3. انتخاب
  4. فرهنگ

چه عواملی باعث شکست در رابطه می‌شوند؟

انتخابخبرگزاری انتخاب |
همه ما در زندگي ناگزير از برقراري ارتباط در سطوح مختلف هستيم؛ از ارتباطات دوستانه و كاري گرفته تا ارتباطات عاطفي و طولاني بين دو جنس مخالف كه از اهميت زيادي برخوردار است. اگر ما نتوانيم زندگي اجتماعي خوبي داشته باشيم، با مشكلات زيادي در زمينه‌هاي مختلف رو‌به‌رو مي‌شويم.
چه عواملی باعث شکست در رابطه می‌شوند؟ - 0

همه ما در زندگی ناگزیر از برقراری ارتباط در سطوح مختلف هستیم؛ از ارتباطات دوستانه و کاری گرفته تا ارتباطات عاطفی و طولانی بین دو جنس مخالف که از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر ما نتوانیم زندگی اجتماعی خوبی داشته باشیم، با مشکلات زیادی در زمینه‌های مختلف رو‌به‌رو می‌شویم.

اما چرا ما در این زمینه با مشکل مواجه می‌شویم و چگونه می‌توانیم مانع از بروز مشکل در این خصوص شویم یا در صورت بروز مشکل بتوانیم به‌راحتی از پس آن برآییم و از بودن در کنار همدیگر بیشتر لذت ببریم؟ در این‌خصوص با دکتر سجاد عباس‌زاده، روان‌شناس تحلیلی گفت‌و‌گو کرده‌ایم.

اهمیت رابطه

اگر بخواهیم بدانیم چرا برقراری رابطه بین افراد این‌قدر مهم است و چرا اغلب مشکلاتی در این خصوص به وجود می‌آید، باید بدانیم که به نظر بسیاری از فلاسفه آدمی در ارتباط است که معنا پیدا می‌کند. رابطه مانند نور برای اشیاست که تا وقتی نباشد، دیده نمی‌شوند. ما هم هنگام برقرار‌کردن رابطه با دیگران است که با عیب و ایراد‌ها و ضعف و توانایی‌هایمان بیشتر آشنا می‌شویم. در‌واقع بروز و ظهور بسیاری از استعدادها به‌واسطه رابطه است که بیشتر شناخته و درک می‌شوند. حالا این ارتباط می‌تواند رابطه خود شخص با خودش باشد؛ یعنی رابطه درون‌فردی و اینکه ادراکش نسبت به خودش چیست و چه احساسی نسبت به خود دارد و همچنین در رابطه بین‌فردی و برقراری ارتباط با دیگران چگونه عمل می‌کند و البته رابطه فرا‌فردی که به‌معنای رابطه فرد با محیط بیرون و جهان هستی است.

روابط بین‌فردی

رابطه بین‌فردی و به‌ویژه رابطه عاطفی را می‌توان دارای سه وجه دانست: تعهد، شور و هیجان و صمیمیت و کششی که بین افراد وجود دارد؛ یعنی همان چیزی که نخستین بار در نوجوانی بیشتر دیده می‌شود. صمیمیت و امن‌بودن یک رابطه عامل بسیار مهمی است که چون افراد می‌توانند خود واقعی‌شان باشند و قرار نیست پشت نقابی مخفی شوند یا به گونه دیگری، خلاف آنچه خود می‌خواهند، رفتار کنند، بسیار مهم به شمار می‌رود.

در رابطه امن، شرم، ترس و خشم را کمتر تجربه می‌کنیم یا اگر هم آن را تجربه کنیم، باید بتوانیم آن را ابراز کرده و از مشکلمان حرف بزنیم و در‌نهایت هم بتوانیم آن را اصلاح کنیم؛ به‌علاوه دو طرف هم به حل‌شدن مشکلات و بهبود رابطه امیدوار باشند. تعهد هم بعد مهم دیگری در یک رابطه است و قرار مشترکی است که افراد با بخش‌های اجتماعی‌تر ذهن و مغز خود می‌گذارند که طبق آن رفتار کنند؛ در‌واقع می‌توان گفت صمیمیت بعد بسیار مهمی در روابط عاطفی است که باعث امنیت بیشتر یک رابطه نیز می‌شود. خود افراد هم بیشتر به سمت رابطه‌ای کشش پیدا می‌کنند که صمیمیت بیشتری بر آن حاکم باشد. به همین خاطر هم گاهی روابط فرا‌زناشویی جذابیت بیشتری برای بعضی از زوج‌ها دارد، چون افراد کمتر همدیگر را می‌بینند و کمتر هم خلاف میل همدیگر عمل می‌کنند.

گاهی افراد با وجود داشتن شرایط مطلوب از طرف همسر خود به طرف شخصی گرایش پیدا می‌کنند که بیشتر با او صمیمیت دارند و در‌واقع حس امنیتی را تجربه می‌کنند که می‌توانند خود واقعی‌شان را ابراز کنند، تایید هم بگیرند و دائم سرزنش نشوند. اما صمیمیت واقعی و تاثیر‌گذاری آن این است که خودمان، طرف مقابل و شرایط موجود را بپذیریم و همچنان بتوانیم خودمان باشیم؛ بدون هیچ‌گونه ترس از قضاوت و نظر و حتی شماتت دیگران. همچنین بتوانیم عواطف و هیجانات خود را نیز اعم از خشم و شادمانی به‌راحتی بروز دهیم.

شناخت و آگاهی متقابل

نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که تجربه ما در گذشته و اینکه در روابط خود چگونه ابراز احساسات می‌کردیم، بسیار تاثیر‌گذار است و نشان‌دهنده گزینش مسائل مهمی است که بین دو طرف وجود دارد. صرف اینکه ما چند کتاب درباره روابط زناشویی بخوانیم یا آموزش‌هایی که در این خصوص دیده باشیم، قطعا برخوردار‌بودن از یک رابطه موفق را تضمین نمی‌کند.

در سایت خبری بخوانید: اخبار فرهنگی و هنری روز

ما قبلا تصور می‌کردیم آن چیزی که بر تصمیم‌گیری‌هایمان تاثیر‌گذار است، «خرد» است، ولی به‌تدریج و با پیدا‌کردن یافته‌ها و واقعیات علمی مشخص شد آن چیزی که در تصمیم‌گیری‌های ما مهم است «عواطف و هیجانات» آن است و همچنین خردی که بر اثر مرور زمان و آزمایش‌ها و تجربیات ما و همچنین منطق و استدلال‌هایمان تجربه می‌کنیم؛ یعنی اگر ما در هر رابطه‌ای بارها مشکلا‌ت مشابهی را تجربه می‌کنیم، آن مشکلات ناشی از احساسی است که در گذشته داشته‌ایم و قبلا هم آن را تجربه کرده‌ایم؛ بنابراین ما صرفا نمی‌توانیم با خواندن یک کتاب یا آموزش‌هایی که در این‌خصوص می‌بینیم، رابطه موفقی هم داشته باشیم.

در‌واقع با توجه به حقایق علمی، سیستم کارکرد‌های عصبی مغز انسان تمام رفتارهای او را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و آن‌ها را کنترل و مدیریت می‌کند؛ پس بهتر است درمورد مراحل تصمیم‌گیری و فرایند آن و همچنین انتخاب‌های متفاوت افراد بیشتر بدانیم تا بهتر بتوانیم متوجه عوامل تاثیر‌گذار بر رفتارهای شخصی شویم.

فرایند تصمیم‌گیری

قرن‌های متمادی، از زمان دکارت به بعد، تصور می‌شد که آنچه در تصمیم‌گیری افراد مهم است، «خرد» است، یعنی همان «خرد ناب دکارتی»؛ ولی باید گفت واقعیات علمی و تجارب مختلف از هر حرکت انسان نشان می‌دهد که رفتارهای ما ناشی از «عواطف و هیجانات» ماست و البته «خرد» ما نیز طی دوران‌های مختلف تحت‌تاثیر تجربه و آموزش‌های مختلف، مهارت و منطق و استدلال و اخلاقیات و باید و نباید‌ها هم قرار می‌گیرد و درنهایت به‌عنوان نقش منطقی در تصمیم‌گیری‌ها و نوع انتخابات ما شناخته می‌شود.

بخش هیجانی و عاطفی وجود ما هم در کنار این بخش منطقی ذهن در فرایند تصمیم‌گیری ما تاثیر‌گذارند؛ اما این بخش ذهن ما هنگام واکنش به بعضی موقعیت‌ها احساساتی را تجربه می‌کند که قبلا نیز با آن‌ها مواجه شده بود. مثلا اگر ما در رابطه‌ای باشیم که احساس ‌کنیم طرف مقابل توجه لازم را به ما نمی‌کند، بخش عاطفی ذهن ما احساس طرد‌شدگی و در‌نهایت بی‌ارزشی می‌کند.

در چنین موقعیت‌هایی بسیاری از ما نتیجه می‌گیریم که به‌اندازه کافی مهم نیستیم و همین موضوع ما را آزار می‌دهد و رابطه را با مشکل مواجه می‌کند. در چنین فضایی، دو طرف رابطه توجیهات خودشان را دارند و می‌خواهند از خود دفاع کنند و در‌نهایت دو طرف نسبت به همدیگر سرد می‌شوند.

تکرار حوادث مشابه

اما چرا در موقعیت‌های مختلف احساس مشابهی داریم؟ در‌واقع وقتی مغز ما فضاهای مختلف را ارزیابی می‌کند و می‌سنجد، نتیجه می‌گیرد که مثلا اگر طرف مقابل چند روز است با من تماس نگرفته، پس حتما من برایش اهمیتی ندارم و به این ترتیب احساس «طرد‌شدگی» دارد؛ بنابراین در واکنش به چنین موقعیتی بدون توجه به آموزش‌هایی که دیده یا کتاب‌هایی که خوانده، احساس بی‌ارزشی و طرد‌شدگی می‌کند.

در اینجا بخش کنترل‌کننده حافظه مغز، از بخش بلند‌مدت حافظه تمام رویدادهایی را که از زمان کودکی شبیه این موقعیت است و آن را ثبت کرده، استخراج می‌کند و مغز نیز همه آن‌ها را تجربه می‌کند؛ بنابراین وقتی تصاویر و واکنش‌های مختلف گذشته بازخوانی می‌شوند، تجربه دوباره آن موقعیت‌ها احساس بدی به فرد می‌دهد؛ به‌ویژه وقتی این تجربه‌ها مربوط به دوران کودکی و سال‌های مهم و تاثیر‌گذار نخست زندگی باشند. مثلا وقتی موقعیت‌هایی را تجربه کرده باشیم که درآن‌ها بی‌توجهی صورت گرفته یا تصور بی‌توجهی در ذهن کودک نقش بسته (زمانی که مادر سر کار بوده)، فرد دوباره همان تجربه و تاثیر را تجربه خواهد کرد و احساس ناامنی و رها‌شدگی خواهد کرد؛ یعنی وقتی ما از بعضی کارهای طرف مقابل خود در یک ارتباط می‌رنجیم، ابتدا باید ببینیم چرا و به چه دلیل چنین احساسی را تجربه می‌کنیم؟ وقتی بتوانیم ریشه بروز ناراحتی‌ها و مشکلات را پیدا کنیم، بهتر هم می‌توانیم راه مقابله با آن‌ها را هم بیابیم.

موفقیت

خواندن خبر در سایت منبع

در ادامه بخوانید

صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از ستاد خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با حضور در سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در سخنانی گفت: به عنوان یک مدیر سینمایی معتقدم که توجه به زنجیره ارزش در صنعت سینما بسیار مهم است. نمی توان جشنواره موفقی داشت اما در پیش تولید، تولید، فیلمنامه، بازاریابی و حضور در بازارهای جهانی دچار ضعف بود. این جشنواره توسط اهالی سینما اداره می‌شود اما جا دارد امکان تعامل و همکاری بخش خصوصی با جشنواره بیش از این فراهم شود. تابش با تأکید بر این که جشنواره جهانی فیلم فجر محلی برای بروز فناوری‌های نوین و نوآوری‌های هنری است، گفت: اگر بخواهیم صنعت خلاقانه‌ای در سینما داشته باشیم یکی از فضاهایی که می‌تواند به این عرصه کمک کند جشنواره جهانی فیلم فجر است. بسیار خرسندم که امسال نمایشگاه تجهیزات و فناوری‌های سینمایی همزمان با جشنواره جهانی فجر برپا شد و در این نمایشگاه هنرمندان با دست اندرکاران فنی سینما تعامل و رایزنی می‌کنند. وی در پایان خاطرنشان کرد: باید در جشنواره فضای خوبی برای ارائه تجربه‌های نو در اختیار هنرمندان قرار گیرد و جشنواره محلی برای عرضه آثار این افراد خلاق باشد. جشنواره فیلم فجر مهمترین سکوی ورود نسل جدید سینما به صنعت سینما است. نشانی سایت رسمی جشنواره Fajriff. com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff. com است. سی‌ و‌ هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) به دبیری رضا میرکریمی در تهران در حال برگزاری است.
صدا و سیماصدا و سیما2 ساعت قبل
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: داوطلبان برای انتخاب رشته باید به سایت اینترنتی این سازمان به نشانی www. sanjesh. org مراجعه کنند. حسین توکلی افزود: دفترچه راهنما و همچنین اصلاحات مرحله اول و دوم این دفترچه نیز در سایت اینترنتی یاد شده منتشر شده است. وی گفت: داوطلبانی که در روزهای گذشته برای انتخاب رشته اقدام کرده‌اند نیز می‌توانند در مدت یاد شده برای ویرایش کد رشته محل‌های انتخابی اقدام کنند. توکلی افزود: ​ اسامی معرفی شدگان چند برابر ظرفیت برای حضور در جلسه مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی داوطلبان هفته آخر اردیبهشت اعلام می‌شود. از ۱۶۳ هزار و ۳۲۱ داوطلب حاضر در جلسه آزمون ۱۵۰ هزار و ۵۳۵ داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. داوطلبان برای انتخاب رشته دوره‌های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی نیز باید به پایگاه اطلاع رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه مراجعه کنند.
صدا و سیماصدا و سیما4 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، دکتر افتخاری استاد دانشگاه در برنامه گفتگوی ویژه قرآنی افزود: اسلام دین مشورت است حتی در بالاترین رده یعنی پیامبر (ص) که عقل کل است زیرا سخن ایشان از وحی است، خداوند می‌فرماید: من گوش و زبان او هستم اما باز هم به دلیل اینکه مردم یاد بگیرند و غرور را کنار بگذارند و در کنار پیامبر (ص) کارورزی کنند خداوند به ایشان دستور می‌دهد که با مردم مشورت کنند. وی با اشاره به آیات مختلف در قرآن گفت: در مورد خانواده هم همین طور است زمانی که دچار اختلاف می‌شوند بهتر است با دیگران مشورت کنند، مشورت در آیات قرآن کریم چندین بار تکرار شده است پس مشورت امر مهمی است حتی برای پیامبر اکرم (ص) در جاهای مختلف که ابعاد مختلفی هم دارد. این استاد دانشگاه با اشاره به یکی از روایات امام علی (ع) افزود: هرکسی که خود رأی باشد آن شخص به یقین از بین می‌رود اما اگر کسی با صاحب نظران مشورت کند با عقل آنها خود را شریک کرده است. دکتر افتخاری گفت: وقتی کسی مشورت کند و شکست بخورد هیچ کس نمی‌گوید شکست خورد و در آن مشکل کمکش می‌کنند و اگر مشورت کند و موفق شود به او حسادت نمی‌کنند زیرا خود را در این موفقیت سهیم می‌دانند پس مشورت جلوی حسد، کارشکنی‌ها و رقابت‌های ناصحیح را می‌گیرد. وی با اشاره به جایگاه مشورت در مجلس شورای اسلامی افزود: در اصل ۱۰ قانون اساسی و در فصل هفتم به موضوع شوراها پرداخته شده است. هدفی که در مورد شوراها در قانون اساسی آمده است در حقیقت در جهت هم افزایی و حل مشکلات مردم است. پیشبرد سریع برنامه‌های اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، بهداشتی، فرهنگی، آموزشی و سایر امور از طریق همکاری مردم است. دکتر افتخاری گفت: به نظرم شوراها تا حدودی به وظایف خود عمل کرده‌اند، قانون اساسی در این خصوص مشکلی ندارد اما گاهی ممکن است ما قانون را درست عمل نکنیم. وی درخصوص جایگاه مشورت در حل مسایل نظام افزود: امریکا در این اواخر تهدیدهایی می‌کند، وقتی در قوه مجریه، قضاییه، مقننه، در نیروهای مسلح، سپاه و بسیج همه هم صدا شدند دشمن عقب نشینی می‌کند چون دشمن نگاه می‌کند ما چقدر همبستگی و مشورت داریم، گاهی اوقات قرار نیست مشورت در فضای باز صورت بگیرد. این استاد دانشگاه با اشاره به حدیثی مبنی بر اینکه با دشمن هم مشورت کنید، گفت: این به آن معنا نیست که دشمن هرچه گفت عمل کنیم مشورت می‌کنیم تا از اهدافش مطلع شویم. بدانیم در ذهن دشمن چیست و می‌خواهد در آینده چه کار کند، پس در همه جوامع باید از بحث مشورت استفاده کنیم تا به نتایج مطلوب برسیم.
انتخابانتخاب17 ساعت قبل
آی سینما: نشریه هالیوود ریپورتر در مطلبی پیش بینی کرده ۱۳ تن از شخصیت‌های مهم در جنگ با وایت واکرها کشته خواهند شد. ۲- میساندی: گفت‌وگوی او با کرم خاکستری درباره بازگشت به ناث بعد از نبرد به وضوح نشانه مرگ احتمالی بود. نگهبانی فرمانده فعلی نگهبانان شب در نبرد وینترفل به پایان می‌رسد. ۹- پادریک پین: ترانه خواندن او در شب نبرد وینترفل به سختی از یاد می‌رود. او آخرین جان خود را در نبرد وینترفل فدا خواهد کرد.
صدا و سیماصدا و سیما5 ساعت قبل
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی بنیاد رودکی، مستر کلاس آنسامبل سازهای بادی (چوبی و برنجی) برای نوازندگان ارکسترهای ملی و سمفونیک، هنرجویان هنرستان‌ها، دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های آزاد در نظر گرفته شده است. همچنین با توجه به حمایت بنیاد رودکی از نوازندگان سازهای بادی، کلیه شرکت کنندگان از ۳۰ درصد تخفیف و دانشجویان و هنرجویان هنرستان‌های موسیقی از ۵۰ درصد تخفیف ویژه بهره‌مند خواهند شد. در پایان این دوره، برای گروه‌های برگزیده کنسرتی در تالار رودکی برنامه ریزی شده است. بنیاد رودکی مستر کلاس رهبری ارکستر (تکنیک و اصول رهبری ارکستر) را نیز برگزار خواهد کرد. سمفونی شماره ۳ مندلسون برای رپرتوار این دوره در نظر گرفته شده است. شرکت کنندگان می‌توانند در تمرینات ارکستر سمفونیک به رهبری نصیر حیدریان حضور یابند. همچنین سایر علاقه مندان می‌توانند به صورت غیر فعال در این مستر کلاس شرکت کنند. شرکت کنندگان در این دوره‌ها گواهی پایان دوره از بنیاد رودکی را دریافت خواهند کرد. متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز آموزش بنیاد رودکی به نشانی www. bramoozesh. ir، اینستاگرام این مرکز به نشانی roudaki-education مراجعه و یا برای مشاوره و ثبت نام با شماره‌های ۶۱ و ۹-۶۶۷۴۳۳۵۸، ۰۹۱۲۵۷۸۹۹۵۷ تماس حاصل کنند. نصیر حیدریان ساز ترومبون را در هنرستان موسیقی فرا گرفت و سپس در وین اتریش به تحصیل رهبری ارکستر و اپرا پرداخت. وی رهبری ارکسترهای آندره زایته، سازهای بادی دانشگاه گراتس، اپرای شهر گراتس، ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر سمفونیک جوانان ونزوئلا، ارکستر سمفونیک بازل، ارکستر سمفونیک جوانان جهان، و رهبری ارکستر چند اپرا در شهرهای بازل، زوریخ، بن، مونیخ و بارسلون، تالار بتهوون و ارکستر مجلسی مونیخ را در کارنامه کاری خود دارد. حیدریان همچنین جایزه‌ای از بنیاد ریشارد واگنر در سال ۱۹۹۹ دریافت کرده است. حیدریان اکنون به عنوان استاد موسیقی در دانشگاه موسیقی گراتس فعالیت دارد.
خبرآنلاینخبرآنلاین20 ساعت قبل
امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات در همایش روز جهانی دختران درپاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط همایش با سند ۲۰۳۰ بیان کرد: متاسفانه از دو روز قبل از شروع همایش یک سری شیطنت هایی در حال انجام شدن است که بنده اطلاعی ندارم که در پشت صحنه این شیطنت‌ها چه موضوعاتی پنهان شده است. یکی از بدترین شیطنت هایی که انجام شده همین پوستری است که به اسم همایش ما درست شده و در پوستر اسم سند ۲۰۳۰ قید شده است که بنده پوستر را دیروز از جانب آقای جهرمی وزیر ارتباطات دریافت کردم و ایشان هم از انتشار این پوستر متعجب شده بودند. وی ادامه داد: در راستای انتشار این پوستر تحقیقاتی صورت گرفت که معلوم شد که این پوستر از طرف سازمان و از طرف پارتنر‌های همکار با سازمان و همایش منتشر نشده و کاملا جعلی است.

نظرها

اخبار بیشتر