1. خبری
  2. سیاسی

توقیف ۳۰۰ ملک از موسسه فرشتگان

خبرگزاری فرارو |
توقیف ۳۰۰ ملک از موسسه فرشتگان - 0

دادستان عمومی و انقلاب تهران از توقیف ۳۰۰ ملک شامل املاک تجاری، اداری، ویلا و باغ مربوط به موسسه فرشتگان (کاسپین) خبر داد.

به گزارش ایرنا عباس جعفری دولت آبادی روز سه شنبه در گفت و گوی هفتگی خود با رادیو تهران گفت: حدود ۳۰۰ ملک از موسسه فرشتگان توقیف شده که شامل املاک اداری، تجاری، مسکونی، ویلا و باغ شناسایی است. چهار متهم این پرونده در بازداشت هستند و به خاطر شناسایی اموال این موسسه هنوز کیفرخواست صادر نشده است.

وی با اشاره به چگونگی تشکیل این موسسه گفت: تا کنون تکلیف سپرده‌های یک میلیون نفر از سپرده گذاران مشخص شده و منتظر شناسایی اموال هستیم تا تکلیف حدود ۶۳۰ هزار نفر باقیمانده از سپرده گذاران مشخص شود.

جعفری دولت آبادی گفت: برخی سوال می‌کنند که چرا دادسرا برای این موسسه کیفرخواست صادر نمی‌کند که باید بگویم بیشتر به خاطر شناسایی اموال این موسسه است. ما اصرار داریم وقتی پرونده به دادگاه می‌رود، اموال موسسه شناسایی شده باشد تا دوباره به دادسرا مراجعه نشود و الان منتظر شناسایی اموال هستیم.

وی از مزایده اموال منقول و غیرمنقول کشف شده سخن گفت و افزود: پس از کشف این ۳۰۰ فقره، همکاران دادسرا و هیات تسویه این موسسه اعلام کردند که اموال دیگری از این موسسه وجود دارد که اکنون مشغول شناسایی آن هستند.

دادستان تهران گفت: اسفند سال ۹۴ مجوزی از بانک مرکزی به نام موسسه کاسپین صادر شد که شامل تعاونی‌های الزهرای مشهد، بدر توس، پیوند مشهد، حسنات اصفهان، کشاورزان مازندران، دامداران و کشاورزان کرمانشاه و امید گرگان بود. این هشت تعاونی با هم ادغام شدند و موسسه فردوسی را تشکیل دادند که با موسسه فرشتگان ادغام شدند و به نام موسسه آرمان فعالیت کردند و سرانجام به نام کاسپین فعالیت خود را ادامه دادند.

وی افزود: در واقع موسسه کاسپین، هشت تعاونی بودند که بانک مرکزی آنان را با هم ادغام کرد. آن زمان این گلایه مطرح بود که چگونه ممکن است این موسسات غیرمجاز با هم ادغام شوند و یک موسسه مجاز تشکیل شود.

دادستان تهران اضافه کرد: پس از به وجود آمدن بحران در موسسات مالی، دولت یک خط اعتباری به ما داد و از حدود هفت هزار میلیارد تا ۱۰ هزار میلیارد تومان به این موسسه پرداخت کردیم و تا یک میلیارد تومان به اعضا پرداخت شده است.

گزارش تکخوانی جشنواره فیلم فجر به دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال شد

جعفری دولت آبادی درباره مساله تک خوانی در مراسم افتتاحیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر گفت: بنای ما در مرحله اول پیشگیرانه است، ولی اگر گزارشی ارسال شود اقدام می‌کنیم. به عنوان نمونه اولین گزارشی که از سوی یکی از دستگاه‌ها درباره همخوانی در جشنواره فیلم فجر برای ما ارسال شد، آن را به دادسرای فرهنگ و رسانه ارجاع دادیم و باید منتظر باشیم. چون توجیه‌های قانع کننده‌ای از وزارت ارشاد نشنیدیم.

وی افزود: انتظار این بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این مشکل را حل کند. دوستان در ابتدا تکذیب کردند و گفتند صحت ندارد. بعدا دستگاهی که شکایت کرده بود، فیلم مراسم را فرستاد که یک خانمی تک خوانی می‌کرد. ما آن گزارش و اعلان شکایت را به دادسرای فرهنگ و رسانه ارسال کردیم حالا باید ارشاد توضیح دهد که چرا اجازه دادند چنین اتفاقی رخ دهد.

جعفری دولت آبادی تاکید کرد: ما نمی‌خواهیم کام مردم را که شیرین شده، با چنین خبر‌هایی تلخ کنیم، ولی انتظار این است که وزارت ارشاد پیشقدم باشد و خودش مدیریت کند که ما مجبور به مداخله و مقابله در امور فرهنگی نشویم مگر در مواردی که اعلام شود و در این زمینه نیز شکایتی شده که ما به دادسرا ارسال کنیم و منتظریم توضیحات ارشاد را بشنویم.

وی افزود: سعی می‌کنیم تا پایان سال در این زمینه تصمیم گیری کنیم. چون این مساله روشن است. فیلم مراسم پیوست پرونده است و گزارش آن نیز آمده که این برنامه اجرا شده و ارشاد باید در این زمینه توضیح دهد.

پولشویی در سینما را تایید می‌کنیم

دادستان تهران درباره پول‌های مشکوک در سینما گفت: من نمی‌خواستم در این زمینه نام کسی را به میان بیاورم، ولی مهمترین مصداق در این زمینه همان کسی است که شما اسم بردید (آقای امامی) که در این زمینه وام کلانی گرفته شد و در این مسیر خرج شد. همان سریال خانگی معروفی که تولید شد، ولی منحصر به این مورد نیست.

وی افزود: در پرونده‌های دیگر نیز این رد پا دیده می‌شود. چون فرهنگ و هنر سینما بستر خوبی برای توجیه خرج کردن چنین پول‌هایی است است.

در پرونده‌های بزرگ اقتصادی ردپایی از این مساله را می‌بینیم و مهمترین مصداق عملی آن همان است که گفتید و به مطبوعات کشیده شد. ما تایید می‌کنیم که افرادی به عنوان تهیه کننده در حوزه سینما وجوهی را خرج می‌کنند و ما از دستگاه‌های ذیربط گزارش خواستیم تا بیشتر این موضوع را واکاوی کنند.

در وبسایت خبری بخوانید: اخبار سیاسی روز ایران و جهان

جعفری دولت آبادی اضافه کرد: پرونده‌هایی در دادسرای فرهنگ و رسانه داریم، ولی چون هنوز اتهاماتشان به کیفرخواست منجر نشده و به دادگاه نرفته از آوردن اسم معذور هستم، ولی قبول داریم که عده‌ای در حوزه سینما پولشویی می‌کنند. چندین پرونده در دادسرا مفتوح است که منتظر گزارش تکمیلی هستیم، ولی چون با آبروی افراد ارتباط دارد، باید مستند باشد.

علت تفاوت در آمار خودرو‌های وارداتی در دست بررسی است

دولت آبادی از پرونده واردات خودرو‌های خارجی به عنوان یکی از پرونده‌های مهم مفاسد اقتصادی یاد کرد که در شعبه ویژه دادسرا تشکیل شده و درباره آمار متفاوت خودرو‌های این پرونده گفت: در روز‌های اول اعلام شد که شش هزار خودرو به صورت غیرقانونی ترخیص شده که رقم‌های ما تا ۱۱ هزار دستگاه افزایش یافت.

وی افزود: گزارش‌هایی که پلیس فتا و وزارت صمت و سایر دستگاه‌ها داده بودند از شش هزار تا ۱۱ هزار در نوسان است که به دنبال علت این تفاوت هستیم. البته بخشی از این تفاوت مربوط به بازه‌های زمانی این پرونده است. مثلا پلیس فتا بازه زمانی گسترده‌تری را بررسی کرده و سایر تحقیقات مربوط به بازه زمانی محدودتری است.

دادستان تهران اضافه کرد: بخشی از این پرونده در بندرعباس است که پنج بازداشتی داشته و پرونده اصلی ۲۳ بازداشتی دارد که در مجموع ۲۸ نفر هستند.

۱۰ نفر در پرونده ضمیمه به عنوان پرونده مفتاح رهنورد خودرو بازداشت شدند که این پرونده به میثم رضایی معروف است.

وی افزود: در این پرونده معروف واردات خودرو‌های خارجی ۳۳ نفر متهم هستند که چهار مقام دولتی در پرونده اصلی و یک مقام دولتی در پرونده بندرعباس بازداشت هستند.

جعفری دولت آبادی گفت: تعداد بازداشتی‌های ما نشان می‌دهد که این پرونده بسیار مهم است. البته یکی از متهمان به نام فرشته تنگستانی که از متهمان مهم پرونده بود، قبل از تشکیل پرونده از کشور خارج شد.

 پرونده‌هایی برای شرکت‌های توزیع گوشت تشکیل شده است

جعفری دولت آبادی گفت: دادستانی در کنار دولت برای مقابله با گرانفروشی است و در این زمینه ما از سه راهبرد اصلی حمایت، نظارت و مقابله دفاع می‌کنیم. ما از تصمیم‌های مناسب دستگاه‌های دولتی برای تامین کالا، قیمت گذاری، توزیع و نظارت حمایت می‌کنیم.

وی در زمینه نظارت گفت: تیم‌های مشترک از سوی دادستانی با همکاری تعزیرات، وزارت صمت، پلیس و جهاد کشاورزی که در مجموع ۱۰ گروه را شامل می‌شود به صورت روزانه صبح و بعد از ظهر از تمام مراکز بزرگ بازدید می‌کنند و این موضوع تاکنون بازتاب خوبی داشته است. در واقع این نظارت‌ها یک کمک جدی به سیستم تعزیرات و دستگاه‌های دولتی است تا تصمیم‌هایی که گرفته شده به خوبی اجرا شود.

دادستان تهران افزود: مقابله در مواردی صورت می‌گیرد که احساس می‌شود جرمی مانند احتکار، قاچاق دام زنده یا توزیع خارج از شبکه یا گرانفروشی‌های سازمان یافته و کلان رخ داده باشد که پرونده قضایی تشکیل می‌شود و در روز‌های اخیر شاهد چند مورد از جمله کشف هفت تن گوشت بودیم و تیم‌های ما در تمام نقاط شهر تهران با همکاری دستگاه‌ها حضور دارند.

وی افزود: در این سه راهبرد تقسیم بندی کردیم و به متخلفان هشدار دادیم که اگر گوشت‌ها در مسیر خارج از آنچه که دولت تعیین کرده، توزیع شود، حتما برخورد می‌شود، ولی مشکلاتی در حوزه توزیع وجود دارد. در هفته قبل گفتیم نظارت بیشتری در توزیع صورت گیرد. مثلا توزیع متناسب با جمعیت‌های مناطق باشد.

جعفری دولت آبادی درباره تشکیل پرونده با موضوع قاچاق دام زنده گفت: این مساله بیشتر در مناطق مرزی رخ می‌دهد و در تهران پرونده‌ای با این موضوع تشکیل نشده، ولی درباره شرکت‌های توزیع کننده گوشت گزارش‌هایی رسیده که این گزارش‌ها را به مراجع پلیس و سایر دستگاه‌ها ارسال کردیم که ممکن است برخی از شرکت‌ها رانت‌هایی داشته باشد مثلا یکی از شرکت‌های توزیع کننده که کالا وارد کرده بود، مغازه‌ای باز کرده و خودش به توزیع گوشت پرداخت که تیم مشترک آن را کشف کرده و مانع شد و گفتند که باید در مراکز اصلی توزیع شود.

مسئولان، قدردان مردم باشند

جعفری دولت آبادی توضیحاتی درباره جزییات عفو و تخفیف مجازات‌ها داد که هفته گذشته به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی از سوی رهبر معظم انقلاب ابلاغ شد و با اشاره به راهپیمایی پرشکوه ۲۲ بهمن در سراسر کشور از حضور چشمگیر مردم در این مراسم تشکر کرد و گفت: مسئولان در همه سطوح باید قدر این مردم را در که در همه حالات برای حفظ انقلاب به صحنه می‌آیند یک نعمت بزرگ بدانند.

خواندن خبر در سایت منبع

نظرها

در ادامه بخوانید

اعتمادآنلایناعتمادآنلاین6 ساعت قبل
دادگاه حسین فریدون برادر رییس‌جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهم‌ترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. اعتمادآنلاین| دادگاه حسین فریدون برادر رییس جمهوری و واکنش چهره‌های نظامی و امنیتی به حادثه تروریستی زاهدان مهمترین خبرهای سیاسی امروز بودند که در رسانه‌های داخلی بازتاب گسترده‌ای داشت. البته سفر پرحاشیه امام جمعه موقت اهواز به انگلستان و خبر مهم استعفای او از این جایگاه دیگر خبر مهم سیاسی امروز بود. *امروز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و شش نفر از مرتبطین او در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد. *سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه درباره حادثه تروریستی اهواز خبر داده که سرنخ شناسایی عوامل این حادثه یک زن بود و در این عملیات عامل انتحاری و ۲ نفر از اعضای تیم تروریستی پاکستانی بودند.
عصر ایرانعصر ایران9 ساعت قبل
کاردار سفارت آمریکا در بغداد با بیان اینکه نیروهای آمریکایی آماده خروج از عراق در صورت درخواست دولت مرکزی این کشور هستند، گفت که ترامپ «مطلقا» خواستار جنگ با ایران نیست. وی افزود: «اظهارات قبلی ترامپ (در خصوص رصد ایران از عراق) به این معناست که نیروهای آمریکایی نمی‌خواهند در جنگی نقش داشته باشند که نیازی به آن نیست». هود گفت، که رئیس جمهور آمریکا پیشتر چند بار در خصوص حضور نیروهای آمریکایی در عراق اظهار نظر کرده بود. «جوی هود» کاردار سفارت آمریکا در بغداد در بخش دیگر از اظهارتش گفت: نیروهای آمریکایی در صورتی از عراق خارج می‌شوند که دولت مرکزی این کشور، درخواست کرده باشد. کاردار سفارت آمریکا وجود هرگونه تحرکات نظامی آمریکا در عراق را رد کرد و گفت که تصاویر منتشر شده مربوط به سال ۲۰۰۶ است.
ایرناایرنا7 ساعت قبل
به گزارش ایرنا، نشریه آنلاین 'د مدی تلگراف' با عنوان «جنگ بندرها، دوئل تجاری بین ایران و پاکستان» نوشت: چهارشنبه گذشته گروهی از افراط گرایان سنی در جنوب شرقی ایران با عملیات انتحاری به اتوبوس حامل اعضای سپاه پاسداران حمله کردند که در جریان آن ۲۷ تن کشته شدند. همزمان با این رویدادها، پاکستان میزبان محمد بن سلمان بود که در سفر به اسلام آباد توافق‌های چشمگیری با طرف‌های پاکستانی به امضا رساند. این احتمال وجود دارد که پاکستان به دلیل نادیده گرفتن فعالیت‌های جیش العدل علیه دشمن بزرگ عربستان، یعنی ایران، از ولیعهد سعودی جایزه‌ای ۲۰ میلیارد دلاری تحت عنوان توافقنامه همکاری جایزه گرفته باشد. محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، با لحن تندتری به پاکستان هشدار داد و آن کشور را به حمایت از تروریست‌ها متهم کرد و قول داد که انتقام حمله زاهدان گرفته خواهد شد. به خصوص اینکه علاوه بر ناامن شدن جنوب ایران و مناطق اطراف چابهار، از کمک‌های عربستان و امریکا نیز برخوردار می‌شود.
خانه ملتخانه ملت7 ساعت قبل
به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مجتبی ذوالنوری در نشست علنی عصر امروز (سه شنبه، ۳۰ بهمن ماه) مجلس شورای اسلامی در تذکر ماده ۷۵ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: قانون اساسی و آئین نامه داخلی مجلس به نمایندگان اجازه داده که رئیس جمهور را با ذکر دلایلی استیضاح کنند که در حال حاضر تعدادی از نمایندگان به این تشخیص رسیدند که با توجه به وضعیت موجود این استیضاح انجام شود. نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز نمایندگان هرجا حضور می‌یابند هیچ جوابی برای سفره خالی مردم، فساد، آسیب‌های اجتماعی، قاچاق، بیکاری و سایر مواردی که دولت می‌تواند در رفع آن‌ها موثر باشد ندارند، افزود: قانون عنوان کرده که می‌توان در این موارد از رئیس جمهور سوال کرد و یا استیضاح انجام داد. وی ادامه داد: آقای کواکبیان در صحن علنی مجلس اعلام کرد که «برخی افراد عنوان کرده‌اند که تعدادی از اصلاح طلبان موافق استیضاح رئیس جمهور هستند اما هیچ اصلاح طلبی در استیضاح رئیس جمهور شرکت نمی‌کند و ما رشیدتر از آن هستیم که چنین اقدامی انجام دهیم» یعنی کسانی که این اقدام را انجام داده‌اند غیر رشید هستند و این موضوع توهین است. وی افزود: ما می‌گوییم کسانی که از دولت حمایت کرده و هنوز پای دولت هستند به دولت کمک کنند ما نیز به دولت کمک می‌کنیم اما دولت باید در برابر مردم پاسخگو باشد. عضو فراکسیون نمایندگان ولایی با تاکید بر اینکه بنده به طرح استیضاح رئیس جمهور افتخار کرده و تا آخر نیز پای آن می‌ایستم، تصریح کرد: مردم باید قضاوت کنند که کار ما اشتباه است یا صحیح و دولت باید پاسخگوی مردم باشد لذا اگر امروز ما سکوت کنیم خانواده هایی که در حال متلاشی شدن هستند چه کنند. /پایان پیام
دنیای اقتصاددنیای اقتصاد4 ساعت قبل
در آستانه سفر ولیعهد عربستان به چین، وزیرخارجه چین در دیدار با همتای ایرانی خود گفت که کشورش خواستار تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران است. محمدجواد ظریف، وزیرخارجه ایران، روز دوشنبه، ۲۹ بهمن، در قالب هیاتی به ریاست علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، عازم چین شد. چین یکی از طرف‌های ایران در برجام و از شرکای اقتصادی اصلی تهران است؛ اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا، پکن همکاری‌های اقتصادی خود با تهران را کاهش داده و از جمله برخی از شرکت‌های چینی از ادامه پروژه‌های خود در تهران صرف‌نظر کرده‌اند. وقتی طرف چینی صحبت از ضرورت تعمیق «اعتماد راهبردی» با ایران می‌کند به این معناست که امروز چنین اعتمادی وجود ندارد. وقتی پکن صحبت از اعتماد استراتژیک می‌کند منظور آنها به‌طور مشخص این است که ایران باید به‌طور کامل اولویت‌های چین را بشناسد و به آنها احترام بگذارد.

اخبار بیشتر